Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    @radu2008 :S-a mai zis pe undeva pe acest forum. Ai grija cu Unita. Pentru mai multe detalii : http://www.zf.ro/banci-si-asigurari/...-auto-3560737/
    It's nice to be important but it's more important to be nice!

    Comment


    • #77
      Originally posted by vali007 View Post
      Asigurarea RCA nu este transmisibila. Daca este facuta pe firma de leasing, in momentul in care se face trecerea pe noul proprietar, la inmatriculare acesta trebuie sa prezinte dovada platii impozitelor si a RCA-ului.

      Informatii gasesti aici. Sper sa iti fie de ajutor.


      Si ca un sfat pentru toata lumea, este indicat sa va faceti RCA anul acesta pentru ca de la anu cresc al naibi de mult. Eu tocmai am primit tarifele valabile de la 1 Ianuarie 2009 si e nasol pentru cei tineri.

      Vali , crede-ma ca anul asta mi-au iesit 8-10 masini din leasing . Daca ai Rca-ul emis inainte de terminarea leasingului si valabil inca o anumita perioada dupa aceasta te duci la o agentie / sucursala / filiala a asiguratorului cu polita existenta , faci o cerere si-ti elibereaza un nou tichet Rca pe numele tau cu aceeasi valabilitate .


      Pe de alta parte , BCR Asigurari am observat ca ofera un MP3 Player la incheierea unui Rca . Dar la despagubiri astia sunt neseriosi , cum zice cineva de mai sus , are dreptate .


      Si ascultati-l pe Vali faceti Rca-ul anul asta si faceti-l pe tot anul 2009 pt ca daca-l faceti din bucati ( 2x 6 luni sau 3 x 4 luni ) veti iesi mai scump . Si veti avea primele 3 sau 6 luni la tarifele de anul asta si 9 sau 6 la cele de anul viitor .
      Last edited by FLORIN77; 19 December 2008, 14:57.
      B -X X - DDF x 2

      :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

      Comment


      • #78
        @wizard: si eu am avut un accident, reparata pe RCA-ul celu vinovat la BCR asigurari. Masina mea a stat 2 saptamani pana au dat acceptul de plata....

        Comment


        • #79
          Gabinicu77 am auzit de problema unita cu rca eu am leasing si am avut de ales intre ei si omniasig dar am ales unita pentru ca casco si rca i mai ieftin acuma de la anu nu stiu ce va fi ca nu mai au voie sa vanda polite rca ?
          Topcat rca i pus pe persoana juridica dar leasing incheat pe persoana fizica asta este dejavantaju leasingului.

          Comment


          • #80
            @cezar,bine ca am scapat de ei si mi-au dat masina, la mine a durat 3 zile,sa inteleg ca sunt mai norocos, oricum nici nu mai vreau sa aud de bcr asigurari poate sa de-a si o casa cadou ca tot nu fac la ei nici o asigurare ever!Foarte NESERIOSII,iar daca nimeresc sa ma tune iar vre-unul sau una,doamne fereste,si sa aiba rca-ul la bcr,nici nu vreau sa ma gandesc ce fac cu ala,ca acuma stiu prin ce trebuie sa treci ca sa iti primesti masina de la ei!Cred ca si eu pateam asa sa stau de sarbatori fara masina,daca nu sunam ieri la ei si sa fac scandal!!
            Ce altceva iti mai doreai decat sa fi fara masina de sarbatori!:-j
            Last edited by wizard24; 19 December 2008, 19:44.
            sigpic

            Comment


            • #81
              La stiri spunea ca de la anu asigurarile se scumpesc cu 50% daja ma doare capu cat va veni rca mai ales ca la mine i socotita pe persoana juridica ca am leasing la masina.

              Comment


              • #82
                Am fost lovit in parcare de un mos si mi-a zburat spoilerul fata cu tot cu farul stang(nu la Logan, ci la Opelul pe care inca il am scris pe mine, dar l-am vandut unui unchi). A venit politistul, mi-a facut constatarea, dar la societatea unde era asigurat vinovatul mi s-a spus ca nu accepta decat o despagubire partiala, deoarece spoilerul se vede ca nu e prins cum trebuie, adica in toate suruburile (adevarul cam asta si e, am avut-o lovita in vara, dar nu aveam de unde sa stiu cum mi-au facut-o aia la service). Pot face ceva sau ma resemnez cu situatia asta?

                Comment


                • #83
                  daca au ei cum sa iti demonstreze ca spoilerul nu s-a strambat ,iesit din suporti la accident,nu prea au cum.Eu zic sa insisti

                  Comment


                  • #84
                    @chi79: Mai incearca o data cu frumosul la cei de la asigurari, daca isi mentin pozitia, pomeneste de CSA (Comisia de supraveghere a asigurarilor) si de OPC, cred ca asta va schimba termenii discutiilor.

                    Comment


                    • #85
                      Dar in situatia asta (doar imi apartine mie masina, dar o conduce altcineva), cine trebuie sa mearga sa insiste la firma de asigurari? Eu - proprietarul, sau cel care o conducea?

                      Comment


                      • #86
                        Daca ai facuta o procura sau un act din care sa rezulte ca acea persoana este utilizatorul, poti sa il lasi pe el sa umble, daca nu, tu trebuie sa mergi.

                        Comment


                        • #87
                          Am si eu o intrebare destul de ciudata pe asigurarea RCA se poate schimba parbrizul sa nu mai apelez la casco se poate aranja ceva?

                          Comment


                          • #88
                            nu se poate schimba parbrizul decat daca ai avut accident in care e implicat o a doua masina si tu nu esti vinovat si respectivul i-ti da rca-ul lui.daca ai cascoschimbi pe casco,daca nu te uiti la el cum este sau dai bani de la tine.Sunt broker de asigurari si daca mai ai intrebari ma poti suna la0743048988
                            Un elogiu de trei minute şi o lacrimă de-o clipă nu scuză o neglijare care se măsoară în ani sau decenii.

                            Comment


                            • #89
                              Sebi ms de raspuns vad ca te ocupi cu asigurari am o intrebate cat este asigurarea RCA pe anul 2009 tinand cont ca masina i in leasing si RCA si casco la Unita anul trecut am platit 558 lei si expira in aprilie leasing am pe impuls leasing ro.?

                              Comment


                              • #90
                                este 622 lei pe un an. Pretul este valabil pana pe 15 februarie. Dupa 15 aflam si alte tarife.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google