Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cel mai bine e sa verifici pe saitul CSA daca masina are asigurare.daca apari cu masina asigurata e ok,daca nu fuga la politie...

    Comment


    • In CEDAM polita poate fi introdusa si cu o intarziere de o luna. Colegul nostru cred ca se referea la asta :

      In urma perchezitiilor de la finele saptamanii trecute, anchetatorii au arestat preventiv 6 persoane acuzate de fraude in asigurari. Decizia apartine Tribunalului Bucuresti, dar poate fi atacata cu recurs la Curtea de Apel. Printre cei sase se numara si Dumitru MACREA, considerat a fi liderul gruparii din acest dosar, au precizat, pentru MEDIAFAX, surse judiciare.

      Comment


      • Avand in vedere invazia aceasta de site-uri pe care poti face RCA-ul cu reduceri care uneori se par foarte bune, constat ca o parte importanta din cei care tind sa se asigure acceseaza aceste locatii de internet si chiar comanda astfel de polite. Va vorbesc din calitatea de broker care isi pierde clientii in detrimentul acestor vanzatori on-line de polite. Pe o parte este un castig ptr cei asigurati, dar s-ar putea ca uneori sa piarda. Asta avand in vedere ca un broker trebuie sa consilieze permanent asiguratul cu neprevazutele situatii ce pot aparea. Ce faceti atunci cand aveti o polita la ....o societate ce vinde pe net si vreti un sfat? ii sunati sa va spuna ce aveti de facut? eu cred ca nu ptr ca nu are cine sa va dea informatiile acolo.

        Comment


        • Ce e ieftin nu e bun! Ba chiar s-ar putea sa se dovedeasca mai scump!
          Nu exista chilipiruri in domeniul asta. Daca cineva vinde o polita RCA cu mult mai ieftin ca ceilalti, e clar o problema si ar trebui evitata achizitia.
          De consiliere, nici nu poate fi vorba!
          Problema este ca foarte multi au masini, putini mai au ce si unde lucra, insa vor sa-si pastreze "calitatea" vietii. Asa ca fac rabat pe ici colo, desi mai logic ar fi sa faca o economie la benzina

          Comment


          • In general am observat ca preturile politelor pe site-urile de specialitate sunt destul de asemanatoare. Pana la urma isi obtin cotatile tot din sistemul firmei de RCA la care se face calculul..nu? Deci nu cred ca Gogu SRL poate oferi un mega discount fata de alte site-uri cu renume in asa ceva. Cat despre punctele de rca in mall-uri sau alte magazine nu mai vine vorba. Sunt destul de piperate fata de ce se gaseste online (cel putin in cazul meu).

            Voi la ce situatii neprevazute va referiti si care sa necesite consiliere...?
            Just Hold Onnnnnn....

            Comment


            • Fain e ca un broker poate iti face un 20 de lei discount, dar daca faci RCA-ul la vreo agentie a a siguratorului, nu primesti niciun discount daca nu stii pe careva. Niste fomisti !

              Comment


              • Eu imi fac asigurare pe rca.ieftin,platita ramburs,intotdeauna mi-au trimis inainte copie de pe asigurare(inainte sa platesc chiar) sa am ce sa dau la bascaliosi daca ma opresc si in maxim o zi primeam si originalul.Am un accident la activ pana acum si nu am avut probleme cu asigurarea si fata de altii chiar este mai ieftin la ei.Poate o sa se considere ca fac reclama dar asa este.
                "light up the darkness" Bob Marley

                Comment


                • Eu am luat RCA de la broker cu cladire de caramida ca sa zic asa si era mai ieftin decat polita la aceiasi firma de asigurari oferita de site-ul antementionat. O polita la euroins era insa mai ieftina acolo.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • Originally posted by Lucian_2011 View Post
                    Avand in vedere invazia aceasta de site-uri pe care poti face RCA-ul cu reduceri care uneori se par foarte bune, constat ca o parte importanta din cei care tind sa se asigure acceseaza aceste locatii de internet si chiar comanda astfel de polite. Va vorbesc din calitatea de broker care isi pierde clientii in detrimentul acestor vanzatori on-line de polite. Pe o parte este un castig ptr cei asigurati, dar s-ar putea ca uneori sa piarda. Asta avand in vedere ca un broker trebuie sa consilieze permanent asiguratul cu neprevazutele situatii ce pot aparea. Ce faceti atunci cand aveti o polita la ....o societate ce vinde pe net si vreti un sfat? ii sunati sa va spuna ce aveti de facut? eu cred ca nu ptr ca nu are cine sa va dea informatiile acolo.
                    Iti dau dreptate maxima !
                    Eu o mare parte din timpul aferent consultantei care mi se solicita pe site imi este ocupat de furnizarea de informatii simple , de raspunsuri la unele intrebari stupide . Pe multi chiar ii intreb daca anumite informatii, drepturi, obligatii etc nu i-au fost aduse la cunostinta de cel care i-a incheiat polita. Multi raspund ca au facut pe net sau au sunat la asigurator si acesta i-a trimis un inspector angajat care a fost foarte expeditiv.
                    O asigurare nu ar trebui sa se cumpere ca un telefon mobil ci produsul "trebuie construit" impreuna cu vanzatorul in functie de necesitatile individuale ale clientului. Aici ma refer mai mult la asigurarile facultative cu toate ca si la obligatorii o relatie bine cladita cu un broker iti poate aduce avantaje. Fiecare societate de exemplu poate oferi reduceri substantiale in baza unor aprobari venite de la conducere pentru asigurati de buna credinta pentru care un broker isi pune obrazul la bataie.

                    Revenind la siteurile care vand RCA fara comision , trebuie avut in vedere ca desi aparent aceastea nu au castig totusi baza de date pe care si-o aduna in timp valoreaza destul de mult !

                    Eu de principiu nu dau date personale asa usor !

                    Comment


                    • O asigurare nu ar trebui sa se cumpere ca un telefon mobil ci produsul "trebuie construit" impreuna cu vanzatorul in functie de necesitatile individuale ale clientului. Aici ma refer mai mult la asigurarile facultative .....
                      Ramai la cele facultative.
                      La un RCA nu poti oferi altceva in afara de un pret bun (care si ala e dat se o aplicatie de pe un server de la centru, deci agentul are mainile legate), deoarece beneficiile acelui RCA nu-l privesc pe cumparator ci pe eventualul pagubit.

                      Cel mult, daca exista RCA, CASCO, eventual polita facultativa pentru asigrarea locuintei, reducerile se pot cumula.

                      Dar cand cumperi doar RCA, ce avantaje imi mai poate oferi asiguratorul? Praful pe toba, niste urari de genul "fara incidete", adica sa am grija sa nu-l pagubesc si niste informatii ce le gasesc si pe net.

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        Ramai la cele facultative.

                        Dar cand cumperi doar RCA, ce avantaje imi mai poate oferi asiguratorul? Praful pe toba, niste urari de genul "fara incidete", adica sa am grija sa nu-l pagubesc si niste informatii ce le gasesc si pe net.
                        Un asigurator bun iti poate oferi ...liniste . Te mai poate scuti de exemplu si de niste bani . In ultima vreme multi asigurati la firme rau famate nu prea mai au parte de amiabile in caz ca o comit rezultand asftel faptul ca un asigurator bun te poate scuti de o amenda chiar eventual de o suspendare de permis.
                        Pe de alta parte un agent , broker , consultant etc iti poate oferi reduceri, mai mult sau mai putin semnificative.

                        Comment


                        • Iti dai seama ca oricati asiguratori rau famati ar disparea de pe piata, intotdeauna va fi cel putin o oaie neagra printre cei ramasi.

                          O persoana oarecare, daca alege sa incheie RCA la un asigurator bun platnic, o face pentru ca:
                          1. isi permite (cel mai important punct)
                          ......

                          n. se pune in pielea pagubitului

                          De la 2 la n-1 sunt multe motive:
                          - poate mai are asigurari la acel asigurator si i se ofera discount la RCA
                          - poate ii mai ofera o asigurare de sanatate inutila pe gratis
                          - poate ii place logo-ul firmei de asigurari, poate au sediul langa domiciliul lui
                          - poate se gandeste ca scapa de complicatii legate de decontare a unei daune produse de el si neacoperite de asigurator
                          ... etc.

                          Chiar daca nu am avut vreun incident legat de RCA, nici ca pagubit (in sensul ca n-am gasit pe nimeni vreodata langa masina mea lovita ) nici ca vinovat de incident, sigur nu mi-ar placea sa imi puna unul care m-ar lovi, pe capota masinii, un RCA de la Euroins.
                          Dar intotdeauna firul logic trece prin punctul 1 (daca imi permit un anumit RCA).
                          Last edited by mr.K; 8 November 2013, 09:53.

                          Comment


                          • azi am facut si eu RCA la Astra pentru 6 luni si am platit 134 lei. Logan 1.4, clasa B6.
                            asigurarea anterioara a fost de 116 lei. deci mai scump cu 18 lei..

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              In mod normal, daca nu mai ai alta masina, bonusul/malusul se reporteaza la noua masina. Asa zice legislatia. Doar ca ei nu iti ofera decat B0.
                              Trebuie sa faci demersuri la CSA.
                              Am recuperat clasa bonus (B7) si astept noua polita cu (B9) ...evident, a fost cu cantec si cu multe telefoane pe la csa/asigurator! recuperarea diferentei de bani intre B0 si B9 "cica" dureaza pana la 5 luni (Euroins)
                              Keep walking...

                              Comment


                              • Am un amic care a facut rca-ul aseara, 24 ani, București, motor 1,8....1650 ron pe un an la Carpatica :|

                                Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google