Frauda la Omniasig

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dani p View Post
    De unde stie banca ca ti-ai reziliat contractul si nu mai ai casco?
    In contractu de credit este o clauza unde iti spune ca trebuie sa ai casco pe perioada creditului si data iti schimbi societatea de asigurari trebuie sa-i anunti.

    Eu o singura data (in 3,5 ani) am fost verificat (a trebuit sa arat macar o copie dupa casco) cand mi-am facut un alt credit, vroiau sa se asigure ca am casco valabil.

    In momentul de fata am casco expirat de doua saptamani, nu cred ca e o tragedie dar in caz de Doamne fere...sigur ca platesti ratele in continuare din buzunar.
    Si nu cred ca e un moment fericit.

    Originally posted by AlinVRS View Post
    Si eu am Casco la Omniasig si dupa prima dauna(schimbat 2 jante AL model prestige) hop si fransiza de 750 ron.Acum am gasito zgariata toata in parcare + ca bara spate e putin crapata si as vrea sa o schimb si pe ea.Credeti ca imi va vopsi casco toata masina si imi va schimba si bara spate sau vor face figuri? In contract scrie clar chiar de la primul punc: casco dezpagubeste asiguratul in caz de: zgarieturi...bla bla bla
    Pe derularea contractului de casco la Alianz am avut doua evenimente , total 185 mil...nu mi s-a bagat fransiza nici la primul nici la al doilea eveniment.

    Acum mi s-a spus ca la incheierea noului contract suma platita la casco va fi chiar ceva mai mica (!!) dar voi avea fransiza 410 lei.
    Nu am ce sa le comentez.

    In cazul tau, ai grija sa nu bage evenimente multiple, sa te puna sa platesti fransiza de doua-trei ori daca e toata zgariata si mai ai si bara spate crapata.
    Last edited by Octavian; 1 June 2011, 19:22. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Originally posted by SoNyKeL View Post
      Aporpo dintre cei care au casco la omniasig , si credit la brd , au ceva poze la masina ? Eu am polita acasa dar nu scrie numaru de inmatriculare si are mai multi de xxx
      Pentru ce sa-ti faca poze la o masina nou nouta? Polita casco se face dinainte de a ridica masina de la reprezentanta, deci nu au cum sa stie numarul masinii, mai ales ca o ridici cu numere rosii, insa sunt celelalte date ale masinii

      Comment


      • Nu credeam ca o sa ajung sa scriu dar asta e situatia de fapt cu teparii de la omniasig. Situatia sta in felul urmator: Am mazda luata in credit brd cu casco omniasig, platesc undeva la 1000 euro pe an, nu am franciza, nu scade, nu creste polita, totul bine si frumos pana acum. In urma cu o luna jumatate am fost la service la mazda bucuresti pentru ca masina vibra intre 90-100 km\h. Acolo au descoperit ca jantele de pe fata sunt ovalizate, ca necesita inlocuire si pentru a nu afecta mecanica pe fata, sa pot umbla cu ea mi le-au transferat pe spate, au si scris in devizul de reparatie ce trebuie inlocuite urgent ca altfel se duc rulmentii. Apoi am sunat la numarul ala de daune pentru a face o programare, la telefon a raspunus unu foarte plictisit de viata, si tot incerca motive( daca am procura de la tata sa circul cu masina, daca am polita in fata, cand am luat gropi etc.). Pana la urma am fost la constatare, am completat o declaratie in care am spus ca nu pot sti cu exactitate ce groapa a afectat mai mult sau mai putin pentru ca iau gropi mereu, mai ales ca circul foarte mult pe DN73 Pitesti-Brasov. Acum eu tot asteptam de 1 luna de zile sa primeasca cei din service acceptul sa comande jantele sa pot circula cu masina, dar abia vineri cand am fost sa fac RCA-ul am aflat ca nu mi s-a aprobat dosarul. Am gasit o doamna amabila acolo care m-a inteles si m-a indrumat cu cine sa ma cert. Am sunat azi la un domn, Serban Cristian care m-a tratat ca pe un gunoi. Prima data dupa ce am sunat de 3 ori la telefon imi raspunde si imi zice pe un ton ridicat ca de ce insist ca daca nu mi-a raspuns inseamna ca are treaba, ma rog eu stiu ca daca nu poti raspunde la telefon respingi apelul si mi-a zis sa revin peste 5 minute. Am revenit peste 5 minute, telefonul ocupat, in fine dupa 30 minute mi-a raspuns si avea un tupeu de neegalat. Mi-a spus senin ca daca nu am scris in declaratie ca jantele s-au ovalizat de la gropi ei nu aproba, si i-am zis ca e logic ca de la gropi, doar nu stand pe loc se ovalizeaza jantele. M-a luat cu vrajeala ca poate s-au ovalizat ca defect de frabricatie, uzura...ma prostea in fata. Apoi i-am zis senin ca o sa fac drum la Bucuresti special ca prin telefon toata lumea e smechera si imediat refuza ceva si sa discutam fata-n fata. A spus ca ce caut eu la Bucuresti, ca nu are ce discuta cu mine. Bineinteles ca i-am zis si eu ca in 3 ani am platit 13 000 lei nu am avut nicio dauna, ca am si RCA-uri la ei, ca ma mut la alta firma(aici a ras si a zis sa fac ce vreau) si ca el din banii mei(ai nostri, ai asiguratilor) are salariu de director smecher si dupa asta s-a suparat si mi-a inchis telefonul in nas. Se pare ca in Romania daca esti sincer si cuminte esti luat de prost. Urmeaza acum sa vad cum pot sa il reclam mai departe si cum sa ma mut la alt asigurator(desigur dupa ce imi mai repar si eu pe la masina zgarieturi, infundaturi pe care in mod normal nu le-as fi facut pe CASCO, ca nu profit aiurea de el).
        Last edited by laur_cos; 2 July 2012, 17:51.
        zoom-zoom

        Comment


        • Laur,uite cum faci:trimiti un mail la Omniasig la dl Serban cat mai cuprinzator,cu toata povestea, dar te rog sa treci in CC macar un angajat BRD ,chiar doi (persoanele din contract,de obicei semneaza consilierul care iti acorda creditul si un sef ierarhic, adresa de mail este de obi ei prnume.nume@brd.ro). Ideea e ca tu esti un client corect pentru banca, Omniasig are niste obligatii,in acest moment asiguratorul tergiverseaza asigurarea bunului bancii. Sub nici o forma nu vei accepta vreo franchiza prin vreun act aditional si vei insista pe urgentarea rezolvarii, insistnad pe faptul ca amanarea rezolvarii poate genera alte costuri pentru asigurator. Mai mult,vei insista ca daca se amana vei suporta singur cheltuielile,dar nu vei putea plati rata catre BRD (dar asta doad ca sa pari suparat,fu sa platesti,ca sa eviti alte nebunii). Bafta multa,sa revii cudetalii !

          Comment


          • Momentan am cerut o reconstatare si am facut si o plangere la decizia luata. Astept sa vedem daca se va rezolva, daca nu direct la banca ma duc si vorbesc cu consilierul de credit si sa vad ce ma va sfatui. O sa va tin la curent, dar pana atunci evitati OMNIASIG.
            zoom-zoom

            Comment


            • de ce nu ma mir de omniasig?
              am luat contact cu ei in urma cu 11-12 ani,si stiu frate sa faca afaceri, adica sa fraiereasca nu gluma!(sunt niste domni care conduc finanta lumii, in spatele lor!)

              Comment


              • Mari smecheri cei de la Omniasig. Pana la urma am indreptat jantele pe banii mei ca am primit raspuns negativ la fiecare plangere, rasplangare, etc. Am incercat si cu consilierul de credit, am vorbit personal cu directorul de banca, nu le-a pasat de absolut nimeni, daca au zis ei NU, ca jantele sunt piese de uzura asa a fost. Oricum mi-au lasat un gust amar si de acum in colo voi sti cum sa procedez. Inainte nu foloseam casco pentru orice nimic, ca am zis sa fiu si eu cinstit, dar de acum la cea mai mica problema hop peste ei, s-asa nu am franciza. In concluzie EVITATI OMNIASIG
                P.S. Pana acum aveam RCA numai la ei, la ambele masini, si au cele mai scumpe polite ca ma gandeam ca daca gresesc sa platesc, sa nu fac pe la nu stiu ce firma fantoma, dar stau sa ma gandesc daca mi-au facut mie asa pe polita casco, ma gandesc ca pe RCA e si mai grav...
                Last edited by laur_cos; 19 August 2012, 14:03.
                zoom-zoom

                Comment


                • OMNIASIG= CEI MAI MARI HOTI SI TEPARI!!
                  Feriti-va de ei, nu mai fac plati aproape deloc, de o luna am deschis dosar de dauna, am CASCO, norocul meu e ca pot circula cu masina.
                  Directorul de service unde am mers sa repar masina a sunat si in prezenta mea la asigurator si l-au flituit aia de nu s-a vazut.
                  Acu` sunt la stadiul strangerii de dovezi, dupa care ma voi adresa nu numai C.S.A., ci si la O.P.C. dupa care si instantei de judecata....

                  Comment


                  • Nu sunt avocatul celor de la Omniasig si nici actionar dar, spre informare corecta, spun asa;
                    Dupa grindina din iulie am deschis dosar, programare la constatare dupa 2 zile care a fost ok. fara nici un fel de "bete in roate"; in prezent am fisa de intrare in reparatie, dar am treaba cu masina si sincer cred ca o sa o las pentru mai tarziu.
                    In privinta dosarului de dauna la locuinta(izolatie exterioara, rulouri exterioare) lucrurile au trenat un pic, spun ei, din cauza numarului mare de dosare(grindina chiar a facut ravagii in zona Galati), dar la sfarsitul saptamanii am primit e-mail de la lichidator cu suma oferita, care spun eu, acopera dauna; ieri am trimis cele doua formulare completate, anexa 6 si 7, precum si nr. de cont unde se vor livra banii.
                    In virtutea unei exprimari corecte, ce as putea sa spun despre asemenea firma? Pot sa fiu de acord cu pozitia colegilor de mai sus? Le inteleg supararea, dar asta a fost la mine, poate nu e un caz singular.
                    @damon.
                    Inteleg faptul ca cei de la service au sunat pentru bani, inainte de reparatie si nu dupa asa cum stiu ca se face?
                    Last edited by IancuMIC; 1 September 2012, 08:41.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • @IancuMic - Cei de la service au procedat astfel pt. ca sunt patiti cu OMNIASIG-ul, le-au facut plata la o dauna dupa o jumatate de an, si nu era decat vopsirea unui element, deci in jur de 500 lei. Spun asta pt. ca il cunosc bine pe patronul service-ului.
                      In ceea ce priveste corespondenta cu asiguratorul, de o saptamana le-am trimis mail in care ceream niste explicatii fata de situatia in care ma aflu, dar pana acum nici un raspuns din partea lor...astept cele 30 de zile, trimit mail la C.S.A. si apoi instanta.

                      Comment


                      • Pe 22 aprilie imi expira polita casco la Omniasig dupa cei 5 ani si am deschis 2 dosare: un parbriz crapat si altul cu multiple zgarieturi pe aripi,bara fata-spate,capota, element aripa spate... Problema mea este ca pe aripa fata stanga si usa stanga am urme de rugina de la o reparatie facuta prost tot pe casco acum 3-4 ani. Cei care ati mai avut experiente de genul asta oare va refuza sa inlocuiasca/repare elementul daca prezinta si urme de rugina?
                        Miercuri m-au programat pentru constatare. Alta intrebare este daca polita trebuie sa fie valabila pana la terminarea reparatiei sau in momentul deschiderii dosarului?
                        Multumesc!

                        Comment


                        • daca ai rugina din cate stiu e cu pa-pa. s-ar putea sa fie reparatie dar in niciun caz inlocuire.

                          Comment


                          • Mda,asa ma gandeam si eu, dar vedem miercuri...la cate au de vopsit cred ca trebuie sa o vopseasca pe toata.

                            Comment


                            • Astazi am inchis ambele dosare. Suma totala 3500 de lei! Tipul de la constatare foarte amabil nu mi-a fotografiat rugina si mi-a despagubit manopera si vopseaua pe o aripa noua pe care am cumparat-o eu( 370 lei - de origine).
                              Am tot avut emotii cu despagubirea daunelor dar la mine totul a decurs foarte bine de fiecare data- accept de plata instant.

                              Comment


                              • Cum se mai misca Omniasig la casco? Imi expira si rca si casco in Aprilie (o bucurie de nedescris ) si as vrea sa le cer si dansilor o oferta! Vreau parearea celor ce stiu exact, care au casco la ei si eventual au avut si dauna, cum se misca? Multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google