Feriti-va De Grupama

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Feriti-va De Grupama

    In urma cu 3 luni, intr-o seara, mergand spre casa, un pusti a intors pe linia continua fara sa se asigure sau sa semnalizeze. M-am trezit cu el in fata, am franat, insa nu a fost suficient, si am intrat in coltul lui de bara, spate. In urma accidentului masina lui nu avea decat cateva zgarieturi si fusta bara putin desprinsa, iar a mea (constatat la service ulterior) bara fata, ornament bara fata, grila bara, capota motor indoita, armatura bara fata, far dreapta, lonjeron dreapta putin indoit, radiator, si alte plastice sparte. Omul isi recunoaste vina si hai sa facem amiabila. A doua zi mergem la inspectorul de daune (la grupama) se deschide dosarul. Las masina la reprezentanta Dacia, cei de acolo spunand ca pe la sfarsitul saptamanii e gata. Peste cateva zile ma duc acolo, sa vad in ce stadiu e masina, si nu se lucrase deloc la ea. Il intreb pe seful de service de ce nu s-a lucrat la masina si imi spune ca cei de la grupama nu vor sa dea drumul la reparatie. Ma duc la inspectorul de daune si il intreb de ce nu am fost anuntat si imi raspunde ca nu a avut timp, si ca acum asteapta ca cealalta masina sa ajunga in service ca sa vada si daunele ei (vinovatul avea casco tot la ei). Dupa inca o saptamana, dupa ce masina cealalta ajunge in service, primesc un telefon de la juristul lor si ma roaga daca putem sa ne intalnim, accept si a 2 a zi ne vedem. Incepe sa ma acuze ca de fapt nu am facut accident si ca e o intelegere intre noi, sa ma faca mincinos, sa ma jigneasca, sa ma ameninte ca daca nu imi schimb declaratia ma da in judecata. Nervos ma ridic de la masa si plec. Dosarul ajunge la Bucuresti si primesc (dupa mult timp) raspuns ca imi schimba urmatoarele: far, bara fata. Revoltat ma duc la service, vine si cel cu care am facut accidentul, dam bara jos de la masina si facem iar poze mai clare, si cu ele ma duc la o firma neutra de constatare. Raspunsul lor: cele 2 masina au fost implicate in accident, dand detaliile necesare. Trimit rapsunsul lor, pozele facute de mine si o contestatie si le cer repararea masinii. Dupa inca ceva timp primesc telefon de la ei (Bucuresti) si imi spun ca sa fiu multumit ca primesc si cat mi-au dat initial. Ma hotarasc sa ii dau in judecata si fac cerere ca vreau dosarul, dar imi resping cererea. Ma duc personal la sediu sa il iau si mi-l dau. Pe dosar apar modificari (fata de ce am semnat eu)! Acum astept sa ajunga citatia la ei si sa mergem in instanta.
    In concluzie aveti mare grija daca aveti de a face cu cei de la Grupama deoarece sunt f neseriosi si nesimtiti (ma abtin f mult sa nu folosesc alte cuvinte)!!!
    PS: masina vinovatului a fost reparata, in cazul lui recunoscand accidentul.

  • #2
    La asemenea "nenorociri" de firme nici nu ar trebui sa li se dea voie sa incheie asigurari... Mama lor de nesimtiti, suntem buni doar cand le dam banii pe polita si nu avem evenimente...Problema cea mai mare e ca nu sunt singurii de pe piata care fac asa.
    Last edited by popavlm; 19 October 2011, 12:08.
    Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

    Comment


    • #3
      Imi pare rau pentru cele intamplate .
      foarte bine ai procedat . Felicitari .
      A 2a expertiza trebuia sa o faci la un expert judiciar , ca avea valoare in instanta , asa cred ca va mai trebui sa faci una .
      Tu nu ai casco la masina ? Daca aveai o rezolvai si mai elegant cu regres la firma lor si fara batai de cap .
      Ar merita citat si juristul , ca te-a calomniat, amenintat ca evident se pare ca nu stie ce inseamna chestiile astea ,sau era vreun jurist cu impresii de procuror
      Last edited by Cristi_Xp; 19 October 2011, 12:03.
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #4
        Am avut 7 dosare rezolvate pe CASCO (aripi infundate, portiere zgariate, capota botita de o placa de azbest luata de furtuna de pe un acoperis al unui bloc, luneta sparta etc.). Toate cu autori necunoscuti, masina fiind parcata in toate cazurile.
        Casco e la Groupama, niciodata n-am avut nimic de obiectat, niciuna din parti, avariile minore de pe portiere si aripi au necesitat revopsire si chituire intr-un caz, iar capota motor si luneta au fost inlocuite cu piese originale. Cei de la Dacia m-au enervat, in schimb.

        Se pare ca in cazul RCA procedeaza diferit. Pacat.

        Comment


        • #5
          Juristul lui peste te da in judecata? Hahahahaha. Pt ce?
          Daca ar fi crezut ca vrei sa faci o frauda, te ameninta cu denuntarea la organele competente, nu ca-ti intenteaza un proces civil. Ma rog, un cretin fara seaman.
          Din pacate nu stiu daca ai facut neaparat bine, pt ca toata tevatura asta se va prelungi, iar banutii ii vei lua tarziu, si nici nu prea ai ce sa le faci. Sigur nu merge sa te intelegi cu ei amiabil? Sa-ti rezolve masina si sa va vedeti de drum separat? Spune-le ca le stii jocul si ca nu-i ok sa vina juristul sa te ameninte ca te da in judecata, si ca placa asta s-o joace celor mai slabi de inger, nu tie

          Comment


          • #6
            Eu am Casco la Grupama si pot sa zic ca au fost ok pana in momentul de fata, singura problema avuta cu ei fiind la inchiderea unui dosar de dauna la care inspectorul asignat a avut "probleme de familie" si nu si-a dat acordul decat dupa 4 zile. In rest destul de seriosi, scumpi dar seriosi.

            Cred ca de fapt la tine problema e alta, cel cu care te-ai tamponat sa nu aibe ceva conexiuni cu cei de acolo si sa isi fi bagat coada doar de dragu de a fi el mai cu mot.
            Super Oferte Accesorii Logan

            Comment


            • #7
              Casco nu am, daca as fi avut masina era reparata pana acum.
              @Cezar: am incercat sa ma inteleg amiabil cu ei, dar nu am avut cu cine. Asta e, acum astept, deoarece inainte de proces se face o ultima intalnire in care se incearca sa se ajunga la o intelegere, si sper ca atunci sa se rezolve. O sa va tin la curent (daca vreti) cu ce am mai rezolvat

              Comment


              • #8
                da cu ei de pamant la protectia consumatorului.
                Sau la .... comisia de supraveghere a asiguratorilor. Are sediul in Bucuresti in zona Dorobani(televiziune) pe str aAmiral Balescu nr 18. sau al avea acum ceva anisori.
                Last edited by dsorinmihail; 19 October 2011, 13:06.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by SE-SAYD View Post
                  [...] Incepe sa ma acuze ca de fapt nu am facut accident si ca e o intelegere intre noi, sa ma faca mincinos, sa ma jigneasca, sa ma ameninte ca daca nu imi schimb declaratia ma da in judecata. [...]
                  PS: masina vinovatului a fost reparata, in cazul lui recunoscand accidentul.
                  Eu sunt curios cum vor argumenta ei ineptia asta, ca tu ai facut o inscenare iar celalat, accident.


                  Eu am avut casco la Groupama si am fost extrem de multumit. La a doua dauna, mi'am ridicat masina din service, inainte ca devizul sa fie trimis la ei. Doar l'am sunat pe agentul constatator, i'am spus ca masina e gata si ne'a dat acceptul (mie si sefului de service) de preluare a masinii.
                  If it ain't broke, don't fix it!

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Niki B View Post
                    Eu sunt curios cum vor argumenta ei ineptia asta, ca tu ai facut o inscenare iar celalat, accident.


                    Eu am avut casco la Groupama si am fost extrem de multumit. La a doua dauna, mi'am ridicat masina din service, inainte ca devizul sa fie trimis la ei. Doar l'am sunat pe agentul constatator, i'am spus ca masina e gata si ne'a dat acceptul (mie si sefului de service) de preluare a masinii.
                    Asta ma mira si pe mine, sunt f curios ce or sa spuna. Chiar nu stiu pe ce se bazeaza ei si ce cred ca or sa reuseasca. Oricum sunt inconpetenti (ca sa nu spun altfel)

                    Comment


                    • #11
                      Problemele astea cu firme de casco\RCA este cu dus si intors . Eu am avut evenimente placute cu firma asta , altii spun ca Tiriac sun buni , eu am avut mai batai de cap cu ei , si tot asa . Am prieteni care cand aud de o anumita firma cu care nu am avut batai de cap zic aa ce am tras eu cu ei .

                      Deci in concluzie chiar nu stii ce sa mai faci cu firmele astea . Cred ca sunt pe zone , sa le numesc "clanuri" care unii sunt pusi pe japca si alti nu .

                      Imi pare rau de cele intamplate si sa rezolvi cat mai repede .
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Astazi am aflat data cand se va face ultima intalnire amiabila pt a se decide daca se va ajunge la proces sau nu. Data este 15 luna viitoare....:-(. Si tot azi am aflat si devizul reparatiei: 6200 lei. Ufff....nu mai suport

                        Comment


                        • #13
                          pentru 6200 lei atata scandal ?)
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • #14
                            Asta nu pot sa inteleg nici eu. Daca vorbeam de sume f mari era cum era, dar asa chiar nu le vad logica. Oricum, sunt nesimtiti

                            Comment


                            • #15
                              Pentru cei Din Constanta va pot face o oferta de Casco la ASTRA si plus de asta de fiecare daca cand veti avea nevoie de sprijin eu va voi ajuta.

                              Mai multe detalii pe P.M.
                              Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google