Accident Cu Dauna Carpatica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Accident Cu Dauna Carpatica

    Astazi la o trecere de pietoni eu am oprit si o domnisorica cu un matiz furios mi-a tras una in cur de mi-au sarit mucii.
    M-ar interesa si pe mine cateva pareri despre valoarea aproximativa a pagubei sa stiu la ce ma astept cand ma duc la inspectorul de daune(maine)
    Ca pagube la prima evaluare ar fi:
    -bara spate(vopsea rosu passion)
    -panou spate usor infundat(s-a deschis portbagajul si se inchide putin mai greu)
    -suportul rotii de rezerva cutat binisor in partea dreapta.
    Tipa m-a lovit in dreptul carligului de remorcare ca altfel cred ca iesea mai rau.
    E prima mea belea de acest gen si as dori sa stiu cam ce pasi am de urmat,cam cat o dura,cat o costa,tipa are asigurare la Carpatica platita pe 6 luni.
    Pot face masina la ce service vreau eu?
    Casco nu mai am.
    Va multumesc si astept ceva raspunsuri .

    PS. auzi tupeu la ea : d-le zice nu-i mai bine va dau eu 100 lei si va vopsiti bara si scapam de alergatura,m-am uitat la ea imi venea sa-i bag un pumn in mecla dar mi-am muscat mana si limba.
    KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

  • #2
    exact acelasi lucru mi s-a intamplat si mie sambata cu un taximetrist care se uita dupa stele si m-a "pupat" in...
    eu am ales sa-mi fac reparatia pe CASCO meu (Groupama) cu regres pe RCA-ul lui. dupa 4 ore de stat la biroul de daune, am reusit s-o bag in service la General Autocom.
    in principiu poti s-o duci la un service care este agreeat de asiguratorul respectiv. e foarte probabil sa va cheme pe amandoi ca sa completati formulare si sa va faca poze.

    bafta si inarmeaza-te cu multa rabdare!
    Stock is boring...
    My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

    Comment


    • #3
      si nu i-ai zis ca de 100 lei nu-ti vopseste nici bara ? imi pare rau de ce ti s-a intamplat ai chemat politia atunci ? ca sa fii sigur ca nu te trezesti cu surprize ?

      Comment


      • #4
        O vopseam cu bidineaua .N-am chemat politia,am inteles ca nici nu vine daca nu sunt victime.Eu am vazut ca vine tare si am vrut sa plec,dar era o femeie pe trecere si o loveam,altfel daca nu eram eu in fata ei ,mameluca lovea pe femeia de pe trecere si acum avea dosar penal,dar cred ca-i dadea 100 de lei si o trimitea acasa.
        Last edited by burtosu; 14 May 2012, 19:16.
        KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

        Comment


        • #5
          Nu vad dece sa fie vreo piedica la alegerea service-ului , problema ramane cat de repede deconteaza cei de la asigurari banii . Sper sa rezolvi cat mai repede problema.

          Nu mai scrie mirc.
          Last edited by Cristi_Xp; 14 May 2012, 20:23.

          Comment


          • #6
            Daca are RCA la Carpatica e clar. Daca faci parte din acel 1%, ai noroc si ti se repara masina, dar mi-e greu sa cred. Service-uri care sa lucreze cu ei nu cred ca exista.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #7
              cu cacarpatica nu rezolvi nimic repede. o sa te trimita la tot felul d egaraje si-or sa dea o despagubire de cacao. pt astia cu asigurare la carpatica, merita mers la militie, sa le dea amenda, eventual sus carnetul daca e cu neacordare de prioritate, sa le fie invatatura de minte sa-si faca asigurarea la rapciugile alea de-alde carpatica, euroins...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #8
                Ce vina au oamenii?? De vina sunt cei care permit ca astfel de firme sa existe. Soferul este obligat sa aiba RCA si atat.

                Comment


                • #9
                  Ca la ce valoare o fi paguba,estimativ asa?Daca mi-o fac eu si ma duc cu factura la decontare ce pot sa-mi faca?
                  KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                  Comment


                  • #10
                    O sa stai sa-ti dea banii, cativa ani, prin tribunale. Eu iti zic sincer, ia-ti gandul si repara-ti masina singur.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #11
                      trebuie maine sa te prezinti impreuna cu doamna la centrul de daune, unde o sa completati impreuna o constatarea de daune pe care se schiteaza incidentul, de unde o sa reiase ca ea este vinovata pentru producerea accidentului , avand in vedere ca este din spate , deci nu a pastrat distanta regulamentara.
                      o sa primesti o lista cu service-urile agreate ( ramane ca tu sa iti alegi ), nu stiu daca carpatica pot sa iti dea in regie proprie , dar poti incerca... bafta si fara nervi
                      sigpic
                      Experienta in asigurari de peste 5 ani.

                      Comment


                      • #12
                        @darksid3 Ei nici chiar asa,ma-ndoiesc sa nu respecte chiar nicio lege.In caz de probleme cui sa ma adresez?
                        @reptila Nu zic sa mi-o fac cu mainile mele,ci la un service mai serios(Toyota buzau),apoi sa le dau factura,chiar acum 5 min am vb cu un prieten si el asa a facut cu un ford nou,i-a vopsit bara la ford(vreo 600 lei) nu unde vroia carpatica,apoi le-a dat factura si intr-o spt i-a bagat banii in cont.Acum D-zeu cu mila.
                        Ce ma intereseaza ar fi o parere cam cat ar costa reparatiile(o bara noua+vopsit si ceva indreptari+vopsit)sa nu-mi dea maine vreo suma sa m-apuce dracii ca nu stiu ce fac cu ei.
                        Last edited by burtosu; 14 May 2012, 20:57.
                        KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by burtosu View Post
                          Ei nici chiar asa,ma-ndoiesc sa nu respecte chiar nicio lege.In caz de probleme cui sa ma adresez?
                          a fost cu implicarea politiei?
                          sigpic
                          Experienta in asigurari de peste 5 ani.

                          Comment


                          • #14
                            Nu,fara politie .
                            KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                            Comment


                            • #15
                              depinde unde o faci. am avut nefericirea de a fi lovit din spate de doua ori, prima data a trebuit dezumflata roata de rezerva ca sa o poata scoate - devizul cu inlocuit bara, indreptat panou spate, indreptat podea portbagaj (inclusiv pe oala rotii de rezerva) si vopsitorie 1620 lei (in service din reteaua Dacia) pe RCA la BCR, a doua oara a fost o deformare mai mica si fiind la Carpatica m-am inteles la service pentru 420 lei doar indreptat panou spate si podea portbagaj (ca in Bucuresti se poata barile julite) fara inlocuire de bara si fara vopsitorie. La al doilea "eveniment" am avut mai mult noroc in sensul ca intre mine si "berbec" a fost un Opel Astra Caravan care a preluat cea mai mare parte din izbitura (vai steaua lui a umblat 3 luni pana i-au dat cei de la Carpatica acceptul preliminar de intrare in service la unul din "baietii" cu care lucreaza).
                              Daca ai CASCO fara fransiza fa-o pe CASCO cu regres.
                              sigpic
                              Ambition 1.5 dc

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google