Accident Cu Dauna Carpatica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Am fost si am incheiat amiabila si maine merg la pozar si evaluare.Nu stiu daca ma poate ajuta cu ceva faptul ca la sediul daune Carpatica am gasit un fost coleg de liceu,consilier daune si maine incepem hora.Am fost la service Toyota si la o prima estimare au zis ca este pana-n 2000 lei,acum vom vedea.El imi zicea de niste service-uri obscure,alde ciocanel srl.I-am zis nu tata eu vreau masina sa-mi iasa bine nu circ.
    KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

    Comment


    • #17
      Service-urile mari nu lucreaza cu astia, pentru ca platesc foarte greu.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #18
        carpatica merge la minimul devizului dupa normativ, cu piese aftermarket, nu de origine. legal, nu poti sa-i obligi sa mearga doar la reprezentante, de aia dau despagubiri de 2 bani si nimeni nu lucreaza cu ei. varianta cea mai "fara stress" e sa ceri lista lor de service-uri, mergi si le vezi pe toate, la care crezi ca-i cel mai bun faci masina, altfel pui tu bani s-o repari. daca la toioda ti-au dat estimat 2000ron, carpatica iti va da maxim 800ron. mie mi-au inlocuit 2 airbaguri, calculator airbag, capota, aripa, far dreapta, indreptat bara, cap lonjeron, masca noua (intamplator de origine), vopsit tot botul masinii si manopera, toate la 2400ron. gandeste-te cat din toate astea reprezinta o bara spate si-o traversa portbagaj si apoi vezi daca-ti vor da aia 2000ron de la reprezentanta toioda...mie la simulare la seat, cu piese de origine si manopera de dacia (ca-l cunosteam pe seful de la daune) mi-a iesit reparatia in service autorizat 4400ron. la carpatica, a fost 2400. culmea, masina s-a reparat foarte bine, nu se cunoaste nici o urma, dar nici tipul care mi-a facut masina (cel cu service-ul) nu mai lucreaza cu carpatica. omul a lucrat cu ei cat sa-si faca oarece renume, acum e pe cont propriu.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #19
          Pai am fost azi ,am facut actele si am specificat ca nu accept reparatia decat in reteaua dacia.O fac pe banii mei si le dau factura,nu repar nimic in plus fata de cele constatate de ei.Bara va fi noua si restul se indreapta.Acum astept raspunsul lor sa vad ce valoare imi baga.
          Nici daca vroiam sa aleg cea mai proasta firma de asigurari,nu cred ca as fi dat peste ei.
          KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

          Comment


          • #20
            seba are dreptate.si eu zic ca ar trebui sa vizitezi toate service-urile si apoi sa iei o decizie.a avut si prietenul meu la nubira o dauna facuta de unul care avea rca la carpatica in care ar fi trebuit sa includa indreptat bara fata si vopsit bara si aripa,a fost la constatare si i-au spus ca aripa nu e zgariata de la tamponarea respectiva si i-au facut numai bara,fara sa se lege de aripa deloc.ai mare grija cu haimanalele astea ca nu-i de joaca.e bine sa vezi si lucrari facute in service (tinichigerie si vopsitorie),sa aiba scule de tras tabla perfect ca sa nu iti bage vreo cateva lopeti de chit si vopsit fara scursuri,stropi sau coaja de portocala.in principiu la o asemenea lucrare trebuie sa stai langa mecanici sau sa-i vizitezi destul de des ca sa nu-ti faca vreo surpriza.
            Last edited by leopardu; 16 May 2012, 15:28.

            Comment


            • #21
              am schimbat eu azi bara la General Autocom (dealerul local): bara spate PH2+vopsit(gris platine)+lampa iluminare nr - 1700 RON. singura problema in cazul tau ar fi ca ei nu lucreaza cu Carpatica, Astra si Euroins (care sunt cei mai mari tepari).
              Stock is boring...
              My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

              Comment


              • #22
                1700???Dar din ce e din fibra de carbon?Ce hoti sunt astia de prin service-uri.In cazul in care o fac in alte locatii decat cele agreate Carpatica,o fac pe banii mei urmand sa m-i se deconteze factura pe baza devizului de reparatie.
                KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                Comment


                • #23
                  Cu Carpatica,se stie foarte bine ca sint probleme mari.
                  1-Daca faci masina in service agreat de ai,ai grija la ce piese monteaza.Nu accepta piese de import(bara sau stopuri).Mai bine sa foloseasca piese second hand de origine,recuperate de pe masini cu dauna totala,altfel,la iarna,te poti trezii ca inchizi porbagajul si iti cade bucata de bara pe picior.Cele de import sint foarte casante,mai ales pe frig.
                  2-Atentie mare la garantia lucrarii,sa nu te trezesti dupa 1 an cu rugina peste tot pe unde au lucrat.
                  Programari chei Logan - Resoftare Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=300

                  Comment


                  • #24
                    Tot ce se poate.Asa mi-a zis si mie ca-mi pune bara aftermarket,in opinia mea as opta pentru un sh de origine.As vrea sa vad cum pot face sa vopsesc barile integral,sa nu mai ramana partea neagra.
                    KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                    Comment


                    • #25
                      Cum au mai decurs lucrurile ?
                      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                      Comment


                      • #26
                        Si eu am patit un accident similar saptamana trecuta,eram ultimul in coloana de 3 masini si asteptam sa plece cel din fata mea dupa ce a acordat prioritate pietonilor cand din spate vine un taximetrist cu un Aveo si imi da una in spate de ma proiectat in ala din fata mea.Acum mi-a dat asigurarea care este la ASTRA si am sunat ieri la ei si cica asteptati ca va contactam noi.Mi-au facut poze la masina,mi-au luat dosarul spre avizare,dar acum stau cu masina lovita si in fata si in spate asteptand sa ma sune aia de la asigurari.Pot face ceva in sensul de a-mi repara masina mai repede si bine,tin sa precizez ca am CASCO.

                        Comment


                        • #27
                          mergi la casco si le spui ce s-a intamplat si ca vrei sa o faci pe casco si sa isi recupereze ei singuri de la astra banii. E cel mai sigur asa.

                          Comment


                          • #28
                            Asirom:2 luni am asteptat sa bag masina in service !pentru , aripa , spoilar , far , masca , si proiector !!!Si dupa 2 luni de asteptate au trimis o bara de 450 ron , bara de origine face 700 ron )
                            http://www.loganclub.ro/forum/focusul_meu-t39113.html

                            Comment


                            • #29
                              Scuze pentru intarziere.
                              In aproximativ 10 zile mi-a venit aprobarea de la Sibiu,dauna estimata 1200 lei,am dus masina la service agreat de ei marti(05.06),au luat bara de origine(SH,n-am vrut noua de import),au vopsit-o impecabil(o sa vad si la spalare cu jet cum e),indreptat panou spate(tras la presa ) vopsit,montat totul la loc si vineri(08.06) pe la 11.00 m-au chemat sa iau masina.
                              Acum sper ca totul sa fie bine si sa nu apara probleme,gen cojire(cam in cat timp se cojeste o bara prost facuta)rugina la panoul spate etc.
                              KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                              Comment


                              • #30
                                eu am reparat masina pe rca de la carpatica si au fost ok.singura problema e ca au intarziat cu banii vreo 2 luni si service-ul nu mi-a inapoiat carrtea pana nu si-au primit banii.ps am avut constatare facuta de politie pentru ca mi-a fost frica sa nu raman cu dauna.daca nu te intelegeai cu ea pute-ai oricands sa anunti politia pentru ca nu este obligatoriu constatarea amiabila

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google