ITP Valabil ? Ce Trebuie Sa Avem La Noi (extinctor,etc.) ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ITP Valabil ? Ce Trebuie Sa Avem La Noi (extinctor,etc.) ?

    Sper ca este locul potrivit de a posta ..

    1.Cum pot verifica daca am ITP-ul valabil ? pe talon scrie ceva dar nu este atat de clar , vreau sa ma asigur .. ma gandesc ca daca opresc cu masina la un politai imi da amenda ca merg cu ea daca este expirat ..

    2. Ce trebuie sa avem la noi .. ma refer la instinctor,triungi, vesta .. si este vreo problema daca instinctorul este defapt un tub de spray care opreste focul si este expirat din 2011 ? ).. cand te opreste politia iti verifica si astea ?

    3. Iarna daca merg doar cu 2 cauciucuri de iarna pe fata pot primi amenda ? ati patit ceva asemanator iarna trecuta ? stiu ca legea spune 4 dar na ..

    EDIT: da .. trebuia o sectiune mai jos .. rog un moderator sa il mute daca se poate si imi cer scuze
    Last edited by cristi7c; 13 September 2012, 00:52.

  • #2
    Originally posted by cristi7c View Post
    Sper ca este locul potrivit de a posta ..

    1.Cum pot verifica daca am ITP-ul valabil ? pe talon scrie ceva dar nu este atat de clar , vreau sa ma asigur .. ma gandesc ca daca opresc cu masina la un politai imi da amenda ca merg cu ea daca este expirat ..

    2. Ce trebuie sa avem la noi .. ma refer la instinctor,triungi, vesta .. si este vreo problema daca instinctorul este defapt un tub de spray care opreste focul si este expirat din 2011 ? ).. cand te opreste politia iti verifica si astea ?

    3. Iarna daca merg doar cu 2 cauciucuri de iarna pe fata pot primi amenda ? ati patit ceva asemanator iarna trecuta ? stiu ca legea spune 4 dar na ..

    EDIT: da .. trebuia o sectiune mai jos .. rog un moderator sa il mute daca se poate si imi cer scuze
    1. uita-te la penultimul ITP cand a expirat, iar daca este expirat de mai mult de 2 ani posibil sa-l ai expirat, daca nu inseamna ca e ok (presupun ca dupa ce a expirat, l-a refacut imediat)
    2.iti trebuie extinctor, nu trebuie sa fie expirat, dar in general politia nu prea le verifica.
    3.iarna trebuie neaparat sa ai toate cauciucurile de iarna, dupa legea de anu' trecut.

    Comment


    • #3
      completare...nu neaparat iarna , ci oricand e zapada pe jos
      Deci daca in iunie ninge... tre sa ai gume de iarna.
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #4
        Definitia instinctor definitie DEX instinctor - instinctor, instinctoare s .n. (er., glum.) penis.

        nu cred ca ai nevoie de INSTINCTOR, poate in alte cazuri, ca il ai in dotare mereu la tine.
        tu trebuie sa ai EXTINCTOR cu termen la zi , nu din 2011 + triunghi ( vesta nu este obligatorie la turime)

        pe fiecara roata esti obligat sa ai anvelope de iarna , dar doar cand este zapada-polei-mazga pe asfalt.

        PS. vezi ca netul este plin de informatii utile , mai pune si tu mana si cauta , mura`n gura este usor .

        Comment


        • #5
          Cata, vezi ca si noi am fost la fel la varsta lui...
          Off-topic: eu pana nu i-am aratat DEX-ul unui "ponpier", o tinea pe a lui cu instinctorul...

          Vesta reflectorizanta este recomandata la noi, dar OBLIGATORIE in strainatate, unde trebuie sa o ai in compartimentul habitaclu, cat mai aproape de sofer.
          In loc de Rexona expirat, ia un stingator mic, cu manometru (gasesti in Metro, Selgros). fiindca cu Rexona din dotare nu stingi nici aragazul.
          Pentru ITP, daca nu-l ai si dai de un militian zelos, ramai fara talon si / sau fara numere, ceea ce e chiar nasol.

          In concluzie, dotarea masinii + a soferului = :
          1. Talon + ITP + RCA
          2. Stingator cu presiune normala + 2 triunghiuri + trusa de prim ajutor (in termen de valabilitate, desi asta e ultimul lucru care conteaza la un accident)
          3. Vesta reflectorizanta, mai ales daca iesi din tara.
          4. Gume de iarna (4 la numar )cu incepere de la 1 octombrie, mai ales daca incepe sa inghete.
          The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

          Comment


          • #6
            Alea 4 anvelope trebuie sa le aibe cu incepere de cand e gheata/zapada/ghetusca pe jos. La 1 octombrie sau noiembrie anul trecut, (nu mai stiu exact) a intrat in vigoare legea care prevede obligativitatea folosirii anvelopelor de iarna in conditiile specificate. Daca in septembrie pe 20 ninge esti obligat sa ai anvelope de iarna. Tot ce este posibil pentru ca la Miercurea Ciuc a fost -1 grad.
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • #7
              Originally posted by JREwing View Post
              4. Gume de iarna (4 la numar )cu incepere de la 1 octombrie, mai ales daca incepe sa inghete.
              Voi aveti un fix cu datele astea, 1 oct, 1 noiembrie. Am si eu o mare curiozitate. De unde le scoateti???
              sigpic

              Comment


              • #8
                Din bunul simt si observatie a fenomenelor naturii, + presa audio-video: http://www.jurnalul.ro/observator/se...uri-623539.htm
                The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                Comment


                • #9
                  Din bunul simt si observatie a fenomenelor naturii, + presa audio-video: http://www.jurnalul.ro/observator/se...uri-623539.htm
                  E mai bun Monitorul Oficial, crede-ma.

                  N-are legatura data de intrare in vigoare a unui act normativ, cu conditiile si perioada aplicarii.
                  Perioada aplicarii nu se specifica ci doar conditiile in care sunt necesare anvelopele de iarna (drum acoperit cu gheata, zapada), indiferent de data calandaristica la care se intrunesc aceste conditii.

                  Initiatorul acestui topic sa foloseasca functia search pe: obligativitatea anvelope iarna, ITP.
                  Si mai ales, daca pe o conserva apare ca e trecut termenul de valabilitate, sa o serveasca plin de incredere daca el considera ca e ok un extinctor expirat.

                  Comment


                  • #10
                    La modul cum e preparata mancarea in ziua de astazi poti avea mari surprize ca produsele tin mult mai mult decat data de expirare de pe ambalaj. Poate ca d-aia spala astia puii de la Carrefour si-i resigileaza cu alta data de expirare
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • #11
                      Da, dar sa fii i in situatia neplacuta ca iti fumega masina si tu s astai cu extinctorul in mana si sa te-ntrebi daca mai are un pic de presiune cat sa stinga focul, cum e? Ipotetic vorbind?
                      Noi nu dorim sa fim corecti spe binele nostru, ci doar ne intrebam daca ne @#%$ (hieroglifa ) careva daca ne prinde (militie, RAR).

                      Eu am fost odata in situatia cand fumega cablul de ambreiaj acum vreo 10 ani, deoarece un Dorel imi pusese bateria in scurt, dupa ce lucrase la masina, si camasa cablului a luat foc, apoi niste ulei de pe acolo....
                      Last edited by mr.K; 13 September 2012, 09:58.

                      Comment


                      • #12
                        Ai dreptate in fond insa realitatea e cu totul alta. Ce masina peste 3 ani are extinctorul valabil ? Pun pariu ca nici 10% dintre masinile mai vechi de 3 ani (sa presupunem ca astea pana in 3 ani au extinctor valabil) nu au extinctor valabil, m-ai facut curios sa ma uit si eu la al meu, sigur e expirat ))
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • #13
                          Sunt extinctoare valabile 5 ani, cu indicator al presiunii. Dai un ban odata inainte de ITP, decat pe panarame din alea tip spray si e valabil apoi inca la 2 ITP-uri.

                          Comment


                          • #14
                            de cartea masinii nu are nevoie pentru ITP?
                            sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                            Comment


                            • #15
                              Bineinteles ca are nevoie si de cartea masinii. De aia i-am indicat sa citeasca topicul cu ITP-ul. Are tot ce-i trebuie acolo, ca informatie, ca el intrebase doar de extinctor.
                              Last edited by mr.K; 13 September 2012, 10:30.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google