Cum Procedam In Caz De Accident?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    nu se ia permisu pentru incidente de genu asta,adica daca nu ai incalcat vreo regula de prioritate sau depasire in loc nepermis,daca pur si simplu cel din fata ta iti tranteste o frana si tu nu mai poti sa eviti impactu si il busesti,primesti 3 puncte si o amenda in jur de 1.5 mil in 48 de ore parca,in concluzie pentru cazul prezentat de mine mai sus nu se mai poate face nimic nu?

    Comment


    • #17
      Ma mir ca politistii au fost atat de ingaduitori in povestioara ta. Destul de ciudat.
      Conform legii, nu e obligatoriu sa te prezinti imediat la politie. Ai la dispozitie un termen de 24 h. Asa ca "jmekerashu" poate s-a dus sa-si rezolve si/sau aranjeze niste treburi si apoi sa vina la politie si sa spuna ca amicul tau, in urma unei manevre neregulamentare, i-a avariat masina.
      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

      Comment


      • #18
        Eu am avut un incident de Paste. La o intersectie, exterioara orasului, coada la intrarea pe fluxul principal, reduc din timp viteza, sesizez un break alb, dacie venind furios din spate, ating usor pedala de frana cat sa il atentionez de franare (continund sa rulez), am ajuns la distanta critica fata de anteriorul meu, franez.
        Si aud...POOOOC!
        Cobor, imi sar in ochi farurile sparte ale lui, ma fac verde-albastru-rosu de furie gandidu-ma ce am eu...
        SI ma uit! Niiimic...doar o urma pe cuiul de tractare, lateral si mici zgarieturi pe spoiler (dupa spalare am realizat ca sunt practic invizibile)Acela era ingrijorat de ce era la mine (l-am simtit si vinovat). Plec furios, fara sa mai iau nici un detaliu
        Era ora 19.
        A doua zi (ora 10) ma duc la politie si le relatez. Se uita nenea pe acolo, nu gaseste ceva care sa corespunda descrierii mele si imi ureaza drum bun.

        Asta e patania.
        Mi-a sarit in ochi chestia cu "imediat"
        Initial asa era legea, insa era o stupizenie.
        Legea trebuie sa fie precisa, sa contina termene exacte de la care sa curga anumite reguli, sanctiuni, prescrieri etc.
        "Imediat" este foarte relativ, nu are "radacina" si sfarsit...
        Si-au dat seama si au reintrodus "24 de ore" de la data producerii evenimentului.
        Ca sfat: poze cu telefonul, detalii masini (culoare, model, numar inmatriculare) numere de telefon, eventual martori (ar fi excelent!) strangeri de maini prietenesti
        Eu unul, de furios ce eram, stiind lucrurile astea si vazand si ca nu am nimic la masina, ca ceilalti erau bine cu pagube mici...am uitat de cele de mai sus.
        Asta-i traficul, mai suntem si neatenti si grabiti...
        Last edited by 77sky; 7 May 2009, 23:14.
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • #19
          Poi in cazul meu care am avut 5 accidente intr-un an fiind de vina numai la ultimu fara alta masina implicata( dauna totala) .
          Is putin frustrat.... stiind ca si cand eram parcat, una mula de muiere( scz expresia) a dat peste mine eu fiind parcat regulamentar ,cred ca era singura acasa si ii era frica sa doarma singura a zis pe asta il AGAT si asa a fost numai ca nu ma agatat pe mine ci masina mea )) acuam rad asta e . Altu cica nu a vazut ca vin si mi-a intors in fata altu de pe banda 2 in sens giratoriu a vrut sa faca stanga si mi-a gasit aripa spate pe directia lui de deplasare ..........

          Iti dau urmatoru sfat:
          - daca nu tu esti vinovat te dai jos din masina daca Dumnezeu a ajutat si nu ai patit nimic, si ii rupi nasu la vinovat apoi daca organu te intreaba ce a patit " smecheru" care a dat peste tine depasind pe dr. sau neacordand prioritate i spui ca a dat cu mufa de volan in impact.

          Comment


          • #20
            Originally posted by ParuLuScorilo View Post
            sunt curios ce amenda i-a dat, pentru asta nu se ia carnetul? ca nu mai stiu. Oricum, foarte urat din partea ei. Si bravo politistilor!
            260 lei + AV care cred ca inseamna avertisment, oricum nu se intelegea prea bine pv-ul ala ca era copia din spatele indigoului.
            Iar ce m-a amuzat cel mai tare a fost faptul ca politistul "a constatat ca vinovata nu consumase bauturi alcoolice", adica dupa 1-2 saptamani (cine stie cat a durat pana s-o gaseasca) el a constatat acest lucru. Normal ca ea asa declarase.

            Comment


            • #21
              Originally posted by sebi4fc View Post

              Iti dau urmatoru sfat:
              - daca nu tu esti vinovat te dai jos din masina daca Dumnezeu a ajutat si nu ai patit nimic, si ii rupi nasu la vinovat apoi daca organu te intreaba ce a patit " smecheru" care a dat peste tine depasind pe dr. sau neacordand prioritate i spui ca a dat cu mufa de volan in impact.

              Si daca ala e mai al dracu' ca "tine" si dupa ce ca nu esti vinovat ti-o mai iei si pe coaja, ce faci? Hai sa revenim la lucruri mai mature si sa lasam fazele gen cafteala.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #22
                Romania are niste legi de kkt in privinta accidentelor. Ca sa stiti :

                Am fost lovit de un sofer beat ... omul a oprit s' a uitat daca sunt ok si a fugit ( de'abia se tinea pe picioare cand s'a dat jos din masina). Am fost la politie, le'am povestit ce s'a intamplat si am ramas stupefiat ... "daca nu exista victime omul poate sa vina in 24 de ore de la producerea accidentului".

                Normal ca a venit a 2'a zi .... si alcoolemia a fost 0.

                Nu sunt o persoana razbunatoare .... dar unii merita sa fie jucati in picioare.

                Comment


                • #23
                  trebuia sa mergi la medicina legala sa-ti scoti dosar ca ai vanataie. si fii sigur ca ramanea ala macar 3 luni pieton...asta daca nu cumva dosar penal. si pt bautura, daca nu ai pile mari, nu se baga nimeni pt tine. asa ca nu scapa teafar...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #24
                    pai jmecherashul de care vorbeam s'a uitat a zis "bha poti sa faci ce vrei ,ma doare in .... maine oricum plec in Anglia.Si poate ca a zis asta pentru ca prietenul meu a spus ca el oricum si'o face pe casco doar sa mearga la politie sa declare;)...

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google