Incredibil , Help!!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Incredibil , Help!!!!

    Discutia integrala o postez aici. Nu stiu ce se va intampla pe mai departe. Oricum chiar nu stiu ce sa mai zic, sau ce se poate face.

    Dane hai sa iti dau o tema de discutie la viitoarea intalnire LC. Poate voi loganisti cu experienta imi puteti da o explicatie logica pentru cauza incendiului si pentru nesimtirea celor de la Dacia.
    In data de 15.06.2012 am achizitionat un autoturism Dacia Logan Laureate cu motor: 1.2 E5.
    In data de 09.12.2012 m-am intors acasa din oras si inainte de a termina manevrele de parcare am observat ca de sub capota masinii in partea din dreapta fata (intre capota si parbriz) a inceput sa iese fum si o flacara galbuie de circa de 2 cm inaltime. Am oprit motorul, am incercat sa deschid capota masinii sa pot vedea ce se intampla dar mecanismul de ridicare al capotei nu a functionat. Am incercat de 3-4 ori sa deschid capota dar fara succes. Am iesit afara din masina si am observat din ce in ce mai mult fum si flacara crescand. Am inceput sa arunc cu zapada din jur pe capota in speranta sa pot stinge incediul dar nu am reusit. Am sunat la 112 si in 9 minute de la apel a ajuns un echipaj de politie iar in 12 minute au ajuns si pompierii (sectia de politie e la 800 metri de locul incidentului iar cea de pompieri la 2-3 km). Incidentul s-a petrecut pe Liviu Rebreanu 1/3 iar sectia 3 de politie si pompieriii au ajuns foarte repede. Au incercat sa stinga incendiul dar se poate vedea in pozele atasate ca nu au reusit de cat sa protejeze celelalte masini din parcare si blocul. Daca eu parcam masina langa o alta masina, toate cele 11 masini din parcare luau foc!!!!
    In data de 10.12.2013 am mers la asigurare sa declar incidentul (masina avea casco integral fiind achizitionata prin credit bancar), cei de la asigurari au inregistrat sesizarea dar m-au trimis la cei de la Dacia de unde am cumparat masina aceasta fiind in garantie. Am mers la cei de la Dacia, am facut o sesizare si s-a inregistrat la Vocea Clientului de la uzina Dacia. Mi s-a spus ca va veni o comisie tehnica dupa sarbatori sa investigheze cazul. La insistentele mele si in urma scandalului facut am primit un Renault Clio de care sa ma folosesc pana la finalizarea cazului si in data de 20.12.2012 s-a deplasat la Timisoara o 'comisie' formata dintr-un avocat si un domn de la tehnic! Au facut cateva sute de poze la masina arsa si atat!!!! Mi-au spus ca voi primi un raspuns dupa sarbatori. Avand masina data de ei am zis OK o sa astept. In Ianuarie neprimind nici un raspuns am sunat la Dacia si in data de 15.01.2013 au trimis alta 'comisie' de data asta fiind compusa din 2 oameni de la tehnic!!!! Aceleasi sute de poze, i-am dus inclusiv in parcarea unde s-a produs evenimentul sa fotografieze. Atitudinea lor a fost rau intentionata de la inceput, prin intrebari si tot felul de tertipuri incercau sa vad daca ma pot gasi pe mine vinovat de incendierea masinii. Negasind absolut nimic compromitator sau modificari aduse masinii au spus ca: "In cazul asta nici cei de la NASA nu pot descoperi cauza accidentului" (cuvintele celor din a 2-a comisie). Ce m-a deranjat foarte tare a fost faptul ca au afirmat ca alte investigatii nu se vor mai face ca nu este un caz asa grav, doar a luat foc o masina!!!! Asta m-a scos din sarite si le-am replicat ca trebuiau sa moara oameni sau sa fi luat foc toate masinile din parcare? Abia atunci era un caz grav? Precizez ca am doi copii mici (3 repectiv 7 ani) si nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca eram cu ei in masina si aceasta lua foc!!! Apropos, de atunci de ficare data cand urca in masina sau in taxi ma intreaba: "Tata dar asta nu ia foc? Esti sigur?".
    Trebuia sa primesc un raspuns oficial in data de 19.01.2013 cel tarziu in 21.01.2013. Nu am primit nici un raspus si in fiecare zi am sunat si am insistat sa mi se dea un raspuns sau un termen aproximativ de rezolvare a cazului.
    Ieri 30.01.2013 cand am primit raspunsul am ramas socat!!!!!!!!!
    1.Diferenta dintre 4 si 1.5 litri de ulei s-a scurs in parcare si pe traseu cand masina s-a dus la cei de la Dacia. masina a fost tarata pe asfalt trasa pe jos deoarece altfel nu se putea scoate si incarca in autoutilitara. Aceste actiuni au fost facute de cei de la Dacia si nu de mine!!!! Si acum in parcare se mai vad urme de ulei desi a plouat si a nins de nu stiu cate ori de atunci!!!!!!
    2. In momentul incendiului datorita temperaturii foarte mari uleiul s-a incins, a creeat presiune si busonul a sarit improscand cu ulei capota, scutul si ce au mai zis ei. La a 2-a comisie le-am spus ca domnul din prima comisie a observat urmele de ulei si mi-au dat raspunsul de mai sus ne luand in consideratie sau sa insite pe aceasta pista!!!!!!!!
    3. Orice utilizator al unui autoturism trebuie sa verifice nivelul de ulei, sa completeze daca este nevoie chiar sa faca schimbul de ulei!!!!!!!!!!! fara o autorizatie sau sa mearga obligatoriu in service (manual de utilizare a Dacia Logan pag. 4.4, 4.5, 4.6)!!!!!!!!!!!!!!!!
    In momentul producerii incidentului masina avea 3700 km la bord si 6 luni vechime!!!!!!!!! Cu atat mai mult raspunsul celor de la Dacia este penibil si ridicol. Daca as fi avut cea mai mica problema cu masina (indiferent de ce natura) as fi mers la Dacia Service masina fiind noua si in garantie! Nu am efectuat nici o revizie, nimeni nu a intervenit la masina, eu doar am verificat nivelul de ulei in vara inainte sa plec in concediu, fara sa completez sau alta interventie.
    In concluzie eu eram in masina in momentul producerii incediului, nimeni nu a intervenit la masina de cand am cumparat-o, masina avea doar 3700km rulati. Cu toate acestea am primit acest raspuns mai mult hilar de cat tehnic si care m-a determinat sa incep o campanie media in care sa arat cat de parsivi si fara scrupule sunt cei de la Automobile Dacia SA!!!!

    Am sa atasez si cateva link-uri despre alte evenimente in care alte Loganuri au luat foc! Nu mi-am propus sa-mi consum energia timpul si nervii impotriva celor de la Dacia dar raspunsul lor ma determina sa fac asta.

    Asa ca Dane dupa intalnirea voastra poate o sa fiu mai "luminat"!!!!!!!!!!!!


    Si acum cum draqu poti primi astfel de raspunsuri.....
    Attached Files

  • #2
    Pai si stai putin, eu unu nu am inteles, iti dau alta masina ? Pastrezi clio ? Te despagubesc financiar ? Sau ?

    Scuze daca mi-a scapat vreun cuvant
    sigpic

    Comment


    • #3
      Are Casco, norocul lui este ca pana se rezolva cazul, i-au dat un clio, acum cica au rezolvat cazul o sa-i ia masina....problema lui e, ca l-au gasit pe el, ca ar fi vinovat, adica si-a dat foc la o masina de 3700 km....si cei de la dacia, nu vor sa recunoasca probabil un viciu de fabricatie.

      Eu unu consider totusi ca veci nu or sa recunoasca, doar si alte marci au mai ars, asa ca se mai intampla. Dar totusi sa primesti un asa raspuns te lasa cu gura cascata....

      Comment


      • #4
        Sa inteleg ca nu tie ti s-a intamplat asta? Doar ai dat copy-paste?
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • #5
          Originally posted by danic View Post
          Are Casco, norocul lui este ca pana se rezolva cazul, i-au dat un clio, acum cica au rezolvat cazul o sa-i ia masina....problema lui e, ca l-au gasit pe el, ca ar fi vinovat, adica si-a dat foc la o masina de 3700 km....si cei de la dacia, nu vor sa recunoasca probabil un viciu de fabricatie.

          Eu unu consider totusi ca veci nu or sa recunoasca, doar si alte marci au mai ars, asa ca se mai intampla. Dar totusi sa primesti un asa raspuns te lasa cu gura cascata....

          Eu sunt cel cu loganul care a luat foc. Da am facut scandal la autoeuropa ca ei mi-au vandut un bun de care nu ma pot folosi fiind in garantie, recte masina mea. Mi-au dat un clio pana la solutionarea cazului. Acum dpdv al lor cazul s-a incheiat: eu sunt idiotul care a facut o inteventie ne autorizate la busonul de alimentare cu ulei..............Nici acum nu imi vine sa cred ce prostii debiteaza!!!!!!!!!!!!

          Comment


          • #6
            La ce societate aveai asigurare casco?
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #7
              Originally posted by vitriol View Post
              Sa inteleg ca nu tie ti s-a intamplat asta? Doar ai dat copy-paste?
              E prieten si fost coleg cu mine, a avut incredere de aia a dat "copy paste". Daca ai ceva nelamuriri iti stau la dispozitie cu cea mai mare placere.

              Originally posted by vitriol View Post
              La ce societate aveai asigurare casco?
              Logic in incregatura: Renault-Groupama-BRD ca francezii stiu sa faca afaceri intre ei si sa-si spele rufele murdare..........
              Last edited by sharkatac; 1 February 2013, 02:09. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #8
                doamne ce bataie de joc....imi pare rau de patania ta bine ca nu a patit nimeni nimic si sper ca o sa se rezolve.......

                P.S. raspunsul celor de la dacia l-am vazut cei de la asigurari ce au zis?
                sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                Comment


                • #9
                  De acord ca raspunsul este halucinant, DAR:
                  1. In capacul chiulasei nu vei avea presiune de aer / ulei ca sa arunce busonul si apoi uleiul in veci. Mai mult, poti merge fara acel buson: pune folie de aluminiu si vei vedea ca uleiul scurs este balbotat acolo. In plus nu prea are unde sa se scurga pentru a lua foc. Iar uleiul arde la peste 200 grade in prezenta de accelerator: oxigen, benzina sau ia foc numai la peste 220 si in prezenta flacarii deschise.
                  2. Polita CASCO acopera orice problema (poate exceptand vandalismul, dar nu e cazul tau), de fabricatie sau nu, cel putin in primul an cand, indiferent de polita (cu sau fara fransiza), dauna totala este recuperata 100%.

                  Vocea Clientului nu te ajuta. Dacia s-a spalat pe maini.
                  Daca nu se recupereaza banii de la asigurari, iar tu sa poti lua alta masina, trebuie sa apelezi la instanta de judecata.
                  The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                  Comment


                  • #10
                    Din moment ce masina era asigurata Casco, nu inteleg de ce nu ai facut demersurile necesare pentru a fi despagubit de asigurator. Pentru recuperarea pagubei, asiguratorul facea regres sau actiona in instanta producatorul.
                    Eu asa vad cursul normal al lucrurilor in situatia data.
                    If it ain't broke, don't fix it!

                    Comment


                    • #11
                      Cu asigurarea e OK, voi primi banii de la ei (sper totusi sa nu am surprize....) dar nu asta ma "arde" pe mine ci nesimtirea celor de la Dacia. este total adevarat ce spui tu la pc. 1. In functionare nu poate sa ia foc de la ulei. Dar in timpul incendiului busonul a ars, tot ce era aluminiu s-a topit asta inseamna cel putin 700 grade C +putere calorica+timp....

                      Originally posted by Niki View Post
                      Din moment ce masina era asigurata Casco, nu inteleg de ce nu ai facut demersurile necesare pentru a fi despagubit de asigurator. Pentru recuperarea pagubei, asiguratorul facea regres sau actiona in instanta producatorul.
                      Eu asa vad cursul normal al lucrurilor in situatia data.
                      Dupa cum am mai spus banii ii voi primi de la asigurare, dar nu numai asta ma intereseaza ci incercarea de MUSAMALIZARE a celor de la Dacia. Pentru mine care eram in masina si nimeni niciodata nu s-a atins de motor sau masina e 100% evident ca este: un defect de fabricatie a unui material, ansamblu, etc., o eroare umana la montarea acestora sau de ce nu o greseala de proiectare!
                      Last edited by sharkatac; 1 February 2013, 12:13. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #12
                        Esti sigur ca te va despagubi Groupama ?
                        Vezi n contract sa nu ai cauza de excludere pentru neglijenta grava sau exploatare neconforma ! Tu cam de asa ceva esti acuzat oficial de catre cei de la Dacia !

                        Ca o paranteza, cand lucram ca inspector de daune , am deschis dosar unui pensionar care isi luase un Prestige nou. La primul drum, pe A1 , ia plesnit janta dreapta fata si a facut masina praf in parapet. Masina nu avea nici 200 km. Accidentul nu s-a soldat cu vatamari grave. Roata cu problema ramasese la Politie in vederea efectuarii de cercetari. Pagubitul imi spunea ca ginerele e avocat si ca masina e cadou din partea acestuia. Era hotarat sa ceara socoteala fabricii si deschisese dosarul de daune preventiv.
                        Dupa un timp, vazand ca nu mai apar acte la dosar am sunat asiguratul. Acesta mi-a spus ca renunta la despagubirea pe Casco deoarece a fost despagubit de fabrica dar nu imi poate da informatii deoarece a semnat un contract de confidentialitate .
                        Probabil ca meseria ginerelui a contat !

                        Sper sa rezolvi si tu intr-un fel sau altul si sa fii despagubit corect !

                        Comment


                        • #13
                          Exact asta speram si eu!!!!!! Sa recunoasca ca a fost vina lor, sa faca o ancheta seriosa interna nu doar poze, sa-mi comunice rezultatul cu un contract de confidentialitate si scuzele de rigoare, sa primesc alta masina identica cu cea pe care am avut-o. nu cred ca am cerut prea mult!!!!!!!!!!!!! In schimb ce primesc??????? Acuze nedrepte si puerile. jalnic!!!!!
                          Last edited by sharkatac; 1 February 2013, 19:41.

                          Comment


                          • #14
                            Incredibi, nu imi vine sa cred ce poate sa debiteze ce-i de la DACIA. Parerea mea ar fi sa faci scandal mare caci ei nu vor recunoaste niciodata.

                            Comment


                            • #15
                              Dute la un avocat, ii prezinti cazul si mergeti impreuna la Dacia, prezentati cazul si daca tipul e BUN atunci chiar o sa primesti ce iti doresti ..o masina noua.. poate chiar noul model.


                              La urma urmei viata ta si a copiilor tai a fost pusa in pericol, mai mult din ce am citit au ramas si cu traume psihice..

                              Nu cred ca Dacia ar fi incantata sa fie tarata prin procese lungi si costisitoare, imaginea i-ar fi prejudiciata..

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google