Asigurare Pe Numele Bunicii?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asigurare Pe Numele Bunicii?

    Intentionez sa imi achizitionez o masina cu un motor mai maricel.
    Problema sta in felul urmator: daca inmatriculez masina pe numele meu (24 ani) asta inseamna implicit rca pe numele meu, platesc rca-ul pe an undeva la 1750 lei (cel mai ieftin, am ajuns si la 4000 lei la unele companii); ceea ce este foarte mult. Decat sa dau banii pe rca, mai bine ii bag la masina.
    Se poate inmatricula masina pe numele bunicii?
    Daca da, as dori sa stiu ce implica acest proces, daca este obligatoriu ca bunica sa fie prezenta la inmatriculare, sau este suficient o imputernicire ceva de la notar nu stiu.
    Ideea e sa scap de taxele astea nesimtite la rca-uri care, mai mult ca sigur, pana la 30 de ani o sa ma rupa.
    sigpic

  • #2
    Buna,

    eu am masina inmatriculata pe numele lui maica-mea,64 ani,deci si toate actele sunt pe numele ei.

    In afara de RCA,pe care l-am facut in mall la un broker, a trebuit sa fie prezenta maica-mea peste tot,ca si titular. Inclusiv la ITP

    Pt casco a trebuit sa fac act aditional in care se mentioneaza ca eu fiul sunt sofer pe masina,da in caz de dauna a trebuit sa vina maica-mea cu polita,buletin si semnatura.

    Daca la mine e ok asa, nu vad de ce la tine ar fi diferit.

    PS: pe numele meu,23 ani,si 2 daune, rca ar fii 700-800 lei.
    Pe mama mea rca pe tot anul la Uniqa este 180 lei

    Comment


    • #3
      Vrajeala cu ITPul, am rugat eu pe cineva sa duca o motocicleta la ITP si a trebuit doar buletinul lui, nu al meu.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • #4
        Eu am masina pe numele sotiei.Am fost cu ea la RAR,ITP,asigurari si nimeni nu mi-a zis sa vin cu ea.RCa-ul e tot pe numele ei.

        Comment


        • #5
          La Inmatriculare ai nevoie de procura notariala.
          Daca pe aia se mentioneaza ca reprezinti persoana in orice situatie aparuta privind bunul X, mergi peste tot, fiind reprezentantul legal al proprietarului.




          15.Procură specială autentificată de notarul public, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât titularul.
          Acum 3 ani o procura costa la notariat in jur de 50 de lei. Acum o fi tot pe acolo, ca taxele notariale mai scazusera intr-o vreme.
          Last edited by mr.K; 7 June 2013, 16:21.

          Comment


          • #6
            Originally posted by einstein1984 View Post
            Vrajeala cu ITPul, am rugat eu pe cineva sa duca o motocicleta la ITP si a trebuit doar buletinul lui, nu al meu.
            Confirm si eu, itp-ul ti-l poate face oricine cu buletinul in mana si probabil peste 18 ani, si evident cu permis, asta daca nu duce masina pe platforma pt. itp...
            sigpic

            Comment


            • #7
              Eu l-am facut azi,asa ca stiu ce am patit. Am aratat talon,rca,carte identitate copie legalizata,buletin+permis si buletinul lui maica-mea.

              Poate la voi o fost mai permisivi.

              La mine au controlat masina la "sange". Nu am vrut sa le dau nimic. Pretul afisat este si pretul platit

              Comment


              • #8
                Reversul medaliei

                Eu am fost "busit" de unul ce avea inmatriculata masina pe numele tatalui din aceleasi considerente (taxe mai mici). A fost un pic nasol pentru el, fiind din Sinaia, ca a trebuit sa faca un drum in Bucuresti cu masina ca sa fie prezent la reconsituire. La reconsituire cei de la asigurari i-au cerut procura notariala din partea tatalui si o copie legalizata a buletinului acestuia.
                Postul meu e informativ, din cealalta parte a "baricadei".
                Drumuri bune si cati mai multi kilometri fara evenimente.
                sigpic
                Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                Comment


                • #9
                  Inconvenientul pregnant apare in cazul cand ridicati masina de la reparatii dintr-un service dupa o dauna, indiferent cine introduce masina in reparatie, o scoate proprietarul.
                  am cunoscut vreo trei cazuri concrete

                  Comment


                  • #10
                    Daca masina este pe numele meu ,cum o pot trece pe numele tatalui? Am auzit ca se poate dona.
                    Stiti variante si eventual costuri?
                    Are vreo importanta ca nu are carnet?
                    zambeste ...

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by PrietenCuTine View Post
                      Confirm si eu, itp-ul ti-l poate face oricine cu buletinul in mana si probabil peste 18 ani, si evident cu permis, asta daca nu duce masina pe platforma pt. itp...
                      Poti face ITP-ul si daca nu ai permis de conducere (suspendat), chiar la RAR-ul mare. Sunt patit.

                      Am fost fara permis pentru autentificare taxi iar la fata locului au observat ca ITP-ul era expirat (deci fara ITP si fara permis) de mai bine de 2 saptamani. Pe talon scria ca ar fi fost valabil pana pe data de 13 iar eu stiam ca este valabil pana pe 31. Vremuri frumoase... Mi-au oprit masina pentru efectuare ITP asa ca le-am oferit cartea, talon, buletin, am platit taxa si l-am luat cu brio caci sunt omul anti-atentii. La fel si autentificarea..

                      Permis? Nu trebuie.
                      Last edited by aleXpeed; 7 June 2013, 18:27.
                      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Lucian_2011 View Post
                        Inconvenientul pregnant apare in cazul cand ridicati masina de la reparatii dintr-un service dupa o dauna, indiferent cine introduce masina in reparatie, o scoate proprietarul.
                        am cunoscut vreo trei cazuri concrete
                        Eu n-am avut probleme in privinta asta.

                        Comment


                        • #13
                          Trecerea masinii pe alt nume:

                          Daca vrei sa o treci definitiv se poate face in primul rand contract de vanzare-cumparare, de asemeni orice alt act donatie, cedare definitiva. Acestea din urma pot fi atacate in instanta si decllarate nule. dar in cazul tau trecuta pe numele tatalui nu se pune la indoiala ca ai ataca acel act.
                          totusi trebuie analizat bine acest caz. Vezi cum vor sta lucrurile daca tata nu are un testament si la o dezbatere de mostenire pot interveni si alti posibili mostenitori (sotia, fratii, nepotii de gr I ai tai care au parintele decedat). Asa daca am analiza nu mai ai curaj sa faci instrainarea masinii. Dar nu trebuie sa avem in fata numai raul.

                          Originally posted by KELBURTOS View Post
                          Eu n-am avut probleme in privinta asta.
                          uneori si eu cred ca nu ar trebui sa ai probleme dar mai sunt si oameni care nu se complica.
                          Last edited by Lucian_2011; 7 June 2013, 18:41. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #14
                            Ok. Am inteles ideea, deci e suficienta procura notariala.
                            La restul ma descurc. Itp am unde sa il fac, casco nu fac pentru ca la cat de veche e masina, nu imi mai face nimeni )...
                            Deci, cea mai buna solutie, ca sa nu o iau pe bunica de la tara la Bucuresti, o trecem pe numele mamei.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Pacco, faci asigurari la astra degeaba! Nu cred ca loganul tau are peste 10 ani, ca sa nu-i poti face casco!
                              Legat de procura, cei care ati comentat mai devreme de ea, cititi legea mai bine! Ultima oara cand am citit-o scria cu negru pe alb ca pentru rudele de grad 1 (sot/sotie, copil/parinte) nu trebuie asa ceva!
                              Last edited by Cezar; 8 June 2013, 09:44.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google