Facturi RCI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    RCI dupa cum scrie si in titlu...
    azi am mai auzit una tare...raspuns oficial pe mail -


    "Buna ziua,

    Suma poate fi achitata pe baza oricarei facturi doriti, virand suma ramasa ca si sold in contul de pe factura de Leasing.
    In majoritatea cazurilor , fie ca este vorba de o factura de avans, fie de o factura de promotie, diferenta valutara (favorabila sau nefavorabila Utilizatorului) se achita sau se scade din totalul celorlalte , fara a se emite o factura separat pentru aceasta diferenta ramasa.
    Diferenta se poate calcula din facturile care au fost deja transmise si probabil se afla in posesia d-vstra, facturi care sunt valabile din punct de vedere legal. Fisa v-am transmis-o pentru a putea vizualiza soldul contractului d-vstra de leasing.

    T S"



    "Buna ziua,

    Nu se poate emite separat o factura pentru diferenta de curs valutar aferenta promotiei de care ati beneficiat.

    Multumim pentru intelegere,
    T S"

    poate sunt eu mai prost, dar eu pana acum nu am auzit de faza asta "sa platesti ca asa zic eu, nu-ti dau nicio factura pe banii astia".
    nu stiu, daca e cineva economist pe forumul asat sa imi spuna daca este legal ce imi cer ei....
    Last edited by skd_ozenel; 15 April 2009, 14:02.

    Comment


    • #47
      Crezi ca firmele de leasing mai sunt verificate la sange !

      Comment


      • #48
        "crezi" sau "vezi" ?

        Comment


        • #49
          La ce este in romania te poti astepta la orice!

          Comment


          • #50
            revin si mentin rugamintea de acum doua post-uri
            daca e cineva de pe forumul asta economist, astept sa imi spuna daca este legal ce imi cer ei - sa platesc fara sa imi dea factura.

            Comment


            • #51
              teoretic nu e normal. pentru ca un ban care intra intr-o firma fara factura ajunge de fapt intr-un buzunar, probabil al casierului. ei nu platesc impozit pe acea suma daca nu e declarata prin chitanta. fa o vizita cu documentele la OPC si fa si tu o plangere
              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

              Comment


              • #52
                tocmai m-am interesat la 3 persoane in domeniul financiar-contabil....
                2 contabili si un domn de la GF ...orice suma de bani trebuie justificata printr-o factura, ba de la GF am auzit si "ce firma e asta?", concret fara factura sa nu platesc nimic...

                Comment


                • #53
                  Dacia practica un curs iar RCI ia ca referinta cursul BNR din ziua platii catre furnizor.In momentul efectuarii platii catre furnizor,Dacia avea un curs mai mare decat BNR deoarece cei de la DACIA stabilesc cursul odata pe saptamana.Aceasta diferenta de curs se factureaza catre utilizator pe o factura curenta.Tu in momentul cand platesti, banii intra intr-un cont deschis la o banca iar pentru suma respectiva platita primesti o CHITANTA prin care tu poti sa dovedesti oricand ca ai efectuat plata deci faptul ca banii ti i-ar lua cineva anume sunt baliverne si prostii. Stai calm ca nu-ti ia nimeni banii, orice firma care lucreaza cu bani se supune unui audit la un moment dat.

                  Daca vrei sa intelegi cum functioneaza o firma de leasing, ia o factura si mergi cu ea la un contabil sa-ti explice asa pe intelesul oricarui muritor de rand tot ceea ce scrie pe verso.

                  Comment


                  • #54
                    Stati linistit ca nu vine nimeni sa va ia masina vo spun din propia experienta dupa 4 luni neplatite vine instintare mai bine spus o somatie care zice ca in termen de "n" zile sa platiti suma restanta luna viitoare va mai vine o somatie asemanatoare iar deabia la a 3 a somatie daca nu platiti vine si va ridica masina deci in concluzie dupa 7 luni vine si va ia masina
                    Am si eu o intrebare daca dai in radar in localitate cu 120km/h prima oara vine la lizing si lizingu o trimite acasa mie mi sa intamplat am dat cu 120 in radar si dupa 3 luni lizingu mia trimis acasa iar masina e pe numele mamei si nu are permis ce se intampla daca mama nu comunica datele conducatorului auto din a cea data?

                    Comment


                    • #55
                      nu cred ca vrei sa sti ce se intampla.

                      conform regulamentului rutier aflat in cartea de legislatie rutiera, un articol spune ceva de genu: proprietarul este obligat sa dea detalii despre cel care ii conduce masina, ori de cate ori i se cere acest lucru.. iti pot da si articolul daca te intereseaza. nu-mi ia mult sa il gasesc
                      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                      Comment


                      • #56
                        Am auzit ca firma de leasing plateste automat amenda si tie iti trimite factura pe care o achiti in contul lor!

                        Comment


                        • #57
                          Dati-mi si mie va rog adresa de email de la RCI leasing ca vreau sa le scriu cum de platesc aiurea penalitati neincluse in baza tva.

                          Comment


                          • #58
                            Daca te uiti cu atenti trebuie sa fie scrisa pe plicul in care primesti factura lunar!

                            Comment


                            • #59
                              Bulevardul Aviatorilor, no.41, Sector 1,
                              Bucuresti
                              rcileasing.romania@rcibanque.com
                              021/20120000
                              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by juann View Post
                                Dati-mi si mie va rog adresa de email de la RCI leasing ca vreau sa le scriu cum de platesc aiurea penalitati neincluse in baza tva.
                                Din proprie experienta iti spun ca nu-ti vor raspunde la nici un e-mail.Da Doamne sa ai noroc dar eu am trimis 3(trei) e-mailuri la ei si nu mi-au raspuns la nici unul.Incearca mai bine varianta cu scrisoarea prin posta si le specifici adresa de e-mail la care sa-ti raspunda.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google