Durata De Viata !!!

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• MihaiCL1981
    replied
    Hmm .. revazand postarile se pare ca am atins obiectivul de longevitate initial. Masina totusi nu mi-a dat emotii (in afara de noxe la ITP ca a trebuit sa o turez bine de tot pe autostrada inainte sa se curete). Evident este depasita tehnic dar strict mecanic e ok. Sa vedem ce o iesi la urmatorul ITP din 2021 (prin februarie). Am mai mers si cu masini din familie (Skoda Octavia 3 , Opel Astra G) si stiu ca se poate mai bine dar deocamdata ..sa scapam de criza si om vedea.

Leave a comment:

• MihaiCL1981
    replied
    Anul trecut am dat cam 4800 pe toate reparatiile .. (pentru seba)

Quick update : am ajuns la 130.000 km . Nimic nou , doar o revizie in noiembrie si schimbat 2 jante + 4 cauciucuri (se pare ca erau cam terminate dupa 4-5 ani)
    In rest .. a mers impecabil
    Am avut o zi in mai in care am parcurs 600 km pe autostrada / drumuri interurbane cu 130km/h constant fara nici o problema
    Cam toata luna mai a fost alergata serios (2500 km in forta).
    Luna iunie .. am mers pana acum ca mosul .. max 2500 ture ( 80-90km/h interurban cu a iV-a , 110km/h autostrada a 5=a si 50-60km/h in localitate- de multe ori tot cu a IV-a ).
    Abia astept sa schimb uleiul Dacia Oil cu Castrol 10W40 (pus de cei de la reprezentanta) de care ii pun aproape tot timpul.

Din ce vad pe forum nu motorul o sa ma lase mai degraba table sau noxele.
    In 2023 nu prea cred ca o mai tin ( o sa aiba 15 ani deja) dar zic deja asta de 5 ani .
    Last edited by MihaiCL1981; 14th June 2020, 22:32.

Leave a comment:

• Seba
    replied
    cam des schimbi bascuelele, eu am schimbat 3 randuri de bascule in 140000km la logan, prima data c-am vrut eu, a doua ca s-a dus dracului aia din dreapta de la drumuri. ultima a fost swag (petarda) si asa ceva n-o sa mai vada vreo masina de-a mea, raman la trw sau origine, pt 20-30 de lei in plus, macar tin 60000km. apropo, basculele sau capetii de bara le-am schimbat de fiecare data in set stg-drp chiar daca doar una avea probleme. telescoapele le-am schimbat de doua ori, in jur de 150 de euro cu manopera cu tot (fata plus spate), in conditiile in care am arcuri sport. ce inseamna factura mare? o distirbutie in reprezentanta m-a costat 330 lei manopera plus antigel, piesle au fost ale mele, kit curea, intinzator si pompa skf, 680 de lei. anul asta sau anul viitor vine a doua distributie si o data la 5-6 ani sa dai1100 de lei nu e o avere. benzina-i cam place, in rest, nu pot sa zic ca n-am avut probleme majore
    Last edited by Seba; 20th May 2019, 13:53.

Leave a comment:

• MihaiCL1981
    replied
    Am ajuns la 115.000 km și 11 ani
    Am reparat o aripa lovita din neatenție.
    Încă nu are rugina.. Doar superficial.
    Faza e ca facturile de întreținere devin cam mari
    Acum schimb a 3 a oara distribuția, mai mult din motive de timp decât de rulaj, plus un senzor de combustibil, lichid de frână,antigel și pompa de apa. Tot la reprezentanta ca nu ma risc cu distribuția..
    Deci 4 ani sper sa fac doar revizii normale.
    Singura cheltuiala neprevazuta e bascula plus geometrie.. Dar astea tot le schimb de ceva timp.
    Overall cât timp nu am probleme masive (gen rugina extinsa) mai stau cu upgrade-ul la altceva..
    Probabil Logan-ul e cel mai bine adaptat la drumurile noastre (o cutie automata era perfecta pentru București dar se poate si fără).
    Ps:Am avut închiriat o Toyota Prius și e clar altceva pe autostrada la 130km/h. Dar asta e.. Pot sa merg și cu 110-120 km/h ca nu sunt cu salvarea.

Leave a comment:

• MARIVS
    replied
    Fara greieri?
    Exista Logan fara greieri?

Eu l-am umplut de bureti pe al meu si iarna, cateodata, cat mai trage cate un concert de scartaieli.

Leave a comment:

• stolniceanulucian
    replied
    Fostul meu Logan are acum 10 ani si aprox. 150 000 km.
    Tehnic este perfect.
    Estetic arata de nota 6-7.
    L-a prins o grindina si toata tabla e ondulata.

Interiorul e perfect, fara greieri.
    Una peste alta rezista bine pentru o masina ieftina.

Leave a comment:

• MihaiCL1981
    replied
    Hmm ..
    Deci 105.000 km si un senzor defect cica la filtrul de motorina.
    Merge ok.
    Consumul oribil pe traseul Titan-Pipera (am vazut 8.6).
    Nu prea am probleme in rest .. na poate amortizoare si alte consumabile de schimbat.

PS upa un weekend petrecut cu BMW i3 de la BCR eGo mi se pare preistoric Loganul (si toate masinile cu motor termic). Foarte probabil sa trec la ceva electric (Renault Zoe,Nissan Leaf) soonish. Confortul de a folosi o pedala in loc de 3 e mare.

Leave a comment:

• Archangel80
    replied
    Bine si prostia e in floare in Romania. Eu stiu pe unul care a facut credit pt majoratul odraslei. Cand esti venit din fundul judetului la oras este absolut normal sa fii prostul de serviciu. Daca te mai uiti si la nuntile regale sau mai rau, la nuntile cu prosti promovate de Antena 3 si Protv, clar ca vinzi tot ce ai, sa moara dujmanii.

Leave a comment:

• Catalin S.
    replied
    No way!

Prin decembrie m-a rugat un prieten să-l ajut cu aparatul foto la fii-său la majorat. Nu vrei să știi cât a lăsat ăla la masă după o gașcă de vreo 25 de băieți, 12-13 fete și vreo 8 adulți.

Cu banii ăia, așa cum i-am spus, mai bine îi făcea nuntă sau îi lua mașină cu 7-8 ani vechime...

Leave a comment:

• Seba
    replied
    vezi sa nu fie restaurant fite, ca ajungi sa platesti mai mult nota decat face masina

Leave a comment:

• Catalin S.
    replied
    Când face o lună?

Atunci cred că o să-i serbez majoratul la restaurant!

Leave a comment:

• mr.K
    replied
    Cand face o luna, dai petrecere?

Al meu Logan face 13 ani si inca merge (ma rog, mai mult sta acum, dar functioneaza).

Leave a comment:

• Catalin S.
    replied
    Că sa ne descrețim un pic frunțile dar și să fac o glumă nesărat de seacă, însă pe placul cârcotașilor de pe forum care nu dau doi bani pe Logan...

...anunț solemn că Loganul meu tocmai a împlinit 3 săptămâni și două zile!

Și surpriză, fraților!!! Încă mai merge!

*pamflet (dar vârsta este reală)

Leave a comment:

• Seba
    replied
    la rulajul asta si tico pare masina fiabila. pt un diesel, 100000km ar trebui sa fie perioada de rodaj sa te astepti la ceva bucse si capeti de bara, in rest, nu prea are ce sa se strice la kilometrii astia. as paria si eu ca tne inca 5 ani cu costuri decente, asta daca nu da rugina in ea.

Leave a comment:

• MihaiCL1981
    replied
    Quick update (2018)
    Masina tocmai a facut 10 ani (fac si ITP in curand).
    Am inceput sa merg foarte des cu ea in Bucuresti. Consumul evident crescut.
    Jante indoite de la gropi .. In rest cu toata iarna s-a descurcat ok (indiferent de vremea de afara).
    Nu prea am mari plangeri . 102.000 km in care nu prea a vazut nimic decat consumabile. Computerul de bord indica consum 5.6 l/100 km probabil 6l reali.
    Probabil ca va trebui putin alergata prin afara orasului ca nu prea am depasit 2000 rpm de ceva timp.
    Presupun ca daca nu pic ITP-ul (si nu prea am de ce) mai pot astepta 5 ani lejer pana la urmatoarea masina .

Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google