Rate Fara Dobanda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rate Fara Dobanda

    Sunt interesat de achizitionarea unor produse de pe emag si am vazut ca au 2 sisteme de rate "fara dobanda", unul de la CardAvantaj si unu de la Raiffeisen. Acuma ce vreau sa va intreb care is costurile unui astfel de credit.. As dori sa aflu de la cineva in cauza ca daca ma duc la ei probabil ca nu imi dau aceleasi detalii ca si o persoana care a trecut prin situatie. Multumesc
    LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
    Enter the Matrix

  • #2
    la acele credite dobanda este inlocuita de comision de administrare,comision de gestiune este tot o inselatorie pa care au gandit-o ei ca sa prosteasca lumea,eu la un credit de 2000 ron am dat pe luna numai aceste taxe 50 ron,sfatul meu este daca iti faci un astfel de credit sa scapi in timp mai scurt de el

    Comment


    • #3
      Pai ideea era pe un an.. deci comisioanele de administrare si gestiune sunt destul de mari.. ok mai asteptam sa vedem si alte pareri am vazut si BT-ul are un program Star BT...
      LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
      Enter the Matrix

      Comment


      • #4
        desi lucrez la alta banca iti pot spune ca deocamdata cardul avantaj e cel mai bun produs de pe piata (avand cea mai larga retea de comercianti acceptati).
        Costurile nu sunt mari- comision de administrare card anual 40 ron. Atat.
        Ai un nr de rate care variaza intre 2 rate la Rompetrol pn la 18 rate la Flanco.
        Ratele sunt fara dobanda dar mare atentie- daca ai depasit scadenta si nu ai platit rata, sau ai platit mai putin, sau ai scos cash- te rup la dobanda (cam 30%).
        Deci singurele inconveniente
        - tre sa fii f atent sa platesti la timp
        - acest card te cam incanta sa iei si de-aia si de-aia..ratele se aduna...si constati ca nu mai faci fata. Si uite asa nu platesti toata suma datorata (ratele adunate) si intrii pe 30%.
        Saab 9-5 Aero

        Comment


        • #5
          Uite. Am si eu un credit card de la bcr pe care dupa 4 ani si un pic am reusit cu greu sa pun toti banii cheltuiti inapoi (4000ron). Dupa asta am primit o instiintare cum ca perioada de valabilitate a tipului de credit a expirat si ca se inlocuieste gratuit si fara orice fel de adeverinta creditul cu unul mai performant de la bcr (powercard) si in urma careia voi beneficia de si mai multe avantaje. Da, asa s-a si intamplat. Am primit noul card si o brosura. Intr-o groaza de locuri pot cumpara cu acest card in 2 sau maxim 18 rate egale, in conditiile in care sunt cu soldul la zi. Adica, imi dau ei N produse in rate fara dobanda, fara avans pe X perioada, dar daca mai cheltui eu o suma anume de pe card, si nu pot plati inapoi in timp util (40 sau 50 de zile perioada de gratie) banii cheltuiti, imi pun dobanda pe banii cheltuit de pe card si la ratarespectiva. Cu cat intarzii asa creste...
          Daca salarul iti permite sa platesti la timp rata lunara si nici o data nu depasesti perioada de gratie, intr-adevar te-ai scos cu cele mai mici cheltuielei in plus posibile. Daca nu, se stie...
          Daca stii tu ca in urmatorii X luni vei platii sigur acea rata, baga-te fara dubii. Practic e ca si cum te-ar ajuta parintii...
          Last edited by DaniD; 26 October 2011, 20:52. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #6
            eu am cumparat cu card avantaj ceva. atat timp cat platesti rata in totalitate pana la scadenta nu ai dobanda, iara daca scoti bani cash trebuie sa-i pui inapoi in 45 zile incepand cu prima zi a lunii in care esti. adica scoti bani pe data de 2.11 ii pui inapoi pana pe 15.12, scoti bani pe 29.11 ii pui inapoi tot pana pe 15.12. aici e smecheria de unde castiga banca cu aceste carduri. ei zic 45 zile de gratie , dar "uita" sa spuna de la data de 1 a lunii in curs. pe extrasul de cont imi vine lunar scris ingrosat suma minima de plata, care reprezinta 5 sau 10% din rata, iar mai jos scrie total de plata pentru luna x.

            Comment


            • #7
              Asa cum a zis si Eugen. CardAvantaj e cel mai bun de pe piata in anumite limite. Eu lucrez la alta banca. Poti sa folosesti si cardul de la MillenniumBank (aici lucrez) care la fel are rate fara dobanda in urmatoarele conditii:
              suma minima 1000 RON
              Nr. Rate: 4-12
              Maxim 2 planuri de rate fara dobanda/an.

              Exact cum s-a mai zis, cardul de credit este un instrument de plata pentru mediu electronic. Atat timp cat inveti sa il folosesti e foarte bun, daca ai calcat pe bec te-ai dus pe copca.
              sigpic

              Comment


              • #8
                Solutia cea mai buna este sa nu avem niciun credit. Mai ales pe timp de criza.
                Last edited by Szente Sandor; 23 November 2011, 09:28.

                Comment


                • #9
                  Eu am Bonus Card de la Garanti si am luat de la EMAG mai multe componente in rate ,iar in fiecare luna platesc ratele pentru fiecare component cumulate fara nici un cost suplimentar

                  Comment


                  • #10
                    Abia astept sa nu mai avem credit la banca.
                    Last edited by Szente Sandor; 23 November 2011, 09:32.

                    Comment


                    • #11
                      Aici nu este vorba numai de asteptat, mai trebuie si facut ceva.

                      Comment


                      • #12
                        eu am card avantaj de ~ 1 an si mi se pare sincer foarte misto atata timp cat nu faci abuzuri. singurul comision pe care il platesc catre CEB este cel de administrare cont la fiecare 12 luni. in momentul de fata e de 49 ron. alte costuri ascunse nu sunt daca faci cumparaturi doar de la magazinele partenere. gasesti lista cu magazinele la ei pe site. ceea ce recomand e sa NU SCOATETI BANI DE LA BANCOMAT. te omoara dobanda care e undeva la 30 %.
                        Mai bine sa pui raul înainte, si sa lasi ce e mai bun ca o surpriza.sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Stie cineva un service pt dacia unde pot plati cu cardul avantaj? Inainte mergeam la pitesti la Amat dar li s-a stricat pos-ul si trebuie sa fac revizia.
                          Multumesc

                          Comment


                          • #14
                            Eu am platit cu card de debit la Daperom Pitesti.Poti da un telefon la ei sa vezi daca accepta card avantaj.

                            Comment


                            • #15
                              Da nu e mai simplu sa intri pe site-ul lor( credit europe bank) si sa te uiti in reteaua de parteneri?
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google