Credit Dacia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Credit Dacia

    Am cautat ceva pe teme asta si nu am gasit. Sper sa nu repet un threat deja deschis. Stie cineva exact, eventual cumparat in ultimele cateva luni, cat costa pe luna creditul la cumpararea unui Logan inafara ratei propriu-zise? Ma refer la toate sumele care apar din neant colateral ratei: administrare credit, comisionul de "incepere", analiza si altele de nu le mai stii. Am vazut ca Dacia are acum serviciul bancar separat si ma gandeam ca poate a scapat de tarele bancii-mama.

  • #2
    Cel mai bine te informezi de la sursa; desi e mai comoda documentarea de pe forum nu intotdeauna se potrivesc datele luate de la useri cu realitatea din teren.
    Depinde de avansul pe care ii dai, de numarul de rate samd; deci sfatul meu e cel de mai sus.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #3
      Creditul are atatea costuri suplimentare cate esti tu dispus sa accepti si semnezi pentru ele. Nu iti convine ce iti ofera unii te duci la ceilalti ;)
      sigpic

      Comment


      • #4
        Dacia lucreaza cu BRD finance care e ramura din BRD.
        poti face o simulare la ei pe site cu ajutorul calculatorului de credit...nu este exact dar iti faci o idee.

        Comment


        • #5
          "Dacia Finance" face parte din conceptul "one stop shop". Banca din spate este BRD Finance- institutie financiara nebancara(IFN) iar parerea mea este sa nu va incurcati cu asa ceva.

          Comment


          • #6
            IFN-urile sunt precum camatarii, dau bani usor si cer dobanda mare.
            Daca teoretic sunt sub control BNR, practic nu prea respecta regulile BNR.

            Cine doreste o masina si nu are banii, cel mai sanatos e sa faca un credit auto la banca ce-i ofera cele mai bune conditii.
            BRD (banca) a avut multi ani dobanda preferentiala la creditul pentru autoturismele Dacia si perioada mare de finantare, deci nu vad de ce ai ocoli BRD.
            Plus ca BRD nu e banca mama a Dacia, ci partener Dacia, facand parte din grupul Societe General, deci e normal ca doua firme din aceeasi tara sa conlucreze.
            Last edited by mr.K; 20 November 2012, 19:09.

            Comment


            • #7
              BRD sunt cam hoti la comisioane, in rest nu ar trebui ocoliti.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • #8
                lasa ca am facut eu credit auto prin brd pe 8 ani. la 23.000 luati am avut dobanda 8000 lei la inceput si de fapt in loc sa platesc inapoi 31.000 am ajuns la frumoasa suma de 36.500. asa ca socoteala tin targ... initial am avut dobanda de 8% pe an si acum am 16%

                Comment


                • #9
                  Fara sa tin partea BRD (stiu doar ca ei aveau credit auto cu dobanda preferentiala pentru Dacia) cred ca orice banca ar fi marit dobanda in perioada asta, nu doar BRD. Asta e politica riscului in ce priveste creditul in lei.

                  Comment


                  • #10
                    Eu am cu BRD Finance IFN pe 7 ani.Rata este fixa in lei.Nu creste niciodata.Am deja 1 an de cand platesc aceeasi suma.Am intarzieri la plata si de o saptama dar nu am penalitati si nu sunt probleme.Mie mi se pare o institutie de incredere si demn de luat in seama plus ca iti ofera mai multe avantaje decat concurenta.2 cogiranti fata de unul singur la celelalte banci si faptul ca la cogiranti nu conteaza limita de varsta.La celelalte banci limita este de 65 de ani la data incheierii creditului.
                    Last edited by karlos12; 20 November 2012, 20:49.

                    Comment


                    • #11
                      Cat e dobanda si ce alte costuri(comisioane) au mai fost?

                      Comment


                      • #12
                        A fost un singur comision de analiza dosar de 100E iar dobanda este de 12,7% anuala fixa.Referitor la faza descrisa mai sus cu girantii.Ifn-urile au o mai multa libertate decat bancile propriu-zise si de aceea isi permit distantarea fata de regulile BRD .Probabil ca majoritatea te rupe la comisioane dar,repet, BRD Finance este cat se poate de normala.
                        Last edited by karlos12; 20 November 2012, 21:57.

                        Comment


                        • #13
                          Multumesc mult pentru pareri, inclusiv cele care nu raspund intrebarilor. Ideea era simpla: cat se plateste concret intr-o situatie concreta, inafara ratei propriu-zise. Partea teoretica o cunosc. Acum ma documentez pentru un credit la o banca externa. Plus ca, la diferenta enorma procentuala intre creditul in lei si cel in euro, calculez la ce curs euro/lei si pentru cat timp as fi in pierdere fata de dobanda in lei.

                          Comment


                          • #14
                            Cel mai sigur ceri un calcul si conditiile de creditare de la un dealer dacia. Pana si site-ul dacia stie sa faca asta in mare. Astfel obtii si datele pentru suma de care ai tu nevoie, pe peioda de care ai nevoie.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • #15
                              Vezi ca pe net exista 2 comparatoare de credite si sunt cam 80% fidele realitatii. conso si finzoom.

                              Parere strict personala. Ia un credit de nevoie personale si te duci sa platesti cash la dealer. Nu mai are cum sa te oblige nimeni sa faci casco undeva, si in plus ai o mai mare diversitate de banci carora te poti adresa.


                              La intrebarea care te doare pe tine nu iti poate raspunde decat un consilier clienti/credite de la o banca anume. E atat de vaga si generala intrebarea incat suntem in imposibilitatea de a raspunde.

                              ps: in momentul in care te hot pe o banca sau un produs da-mi un PM sa ma uit si eu pe cifrele care ti le dau si iti zic daca e ok. (lucrez in domeniu). Ti-as fii zis direct unde sa te duci, dar singura informatie pe care o am este ca vrei sa iti iei masina.

                              pps: Nu ma intreba care este "cea mai buna banca" - nu exista asa ceva. Exista cea mai buna banca pentru cineva anume la un anumit moment pentru un anumit produs.
                              Last edited by yrman; 21 November 2012, 11:38.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google