Credit Dacia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Multumesc mult pentru interes. Ma descurc bine si pe net si cu cititul. Chiar nu vad nimic vag in intrebarea "cat ai platit concret in plus lunar?". Doar am remarcat ca, dupa avantul BNR de a taia macaroana la costuri ascunse, comision pentru plata in avans etc., au inceput iar smecheriile jenante (cineva din sistem ar trebui sa stie asta). Masina am de vreo 35 de ani si tind sa o cumpar pe a zecea dar nu ma grabeste nimeni, asa ca voi face tot posibilul sa fiu cat mai putin mintit/pacalit. In definitiv, rostul forumului este sa ne ajutam intre Logan-isti si nu sa ne punem bete in roate. Nu inteleg de ce aceia care au bani multi nu isi iau masini de top, conforme standardelor lor, lasandu-ne placerea sa mai economisim un leu sau sa ne facem o placere tehnica.

    Comment


    • #17
      Salut.
      Referitor la creditele auto ... si nu numai ... in prezent exista multe banci din Romania care iti acorda credite de nevoi personale fara prea multe batai de cap. Aceste credite sunt negarantete ipotecar si evident nu au niciun altfel de cost gen POLITA CASCO obligatoriu etc.
      Pentru cei interesati - eu activand in domeniul bancar - va pot oferi mai multe datalii pe PM.
      Nu vreau sa precizez mai multe aici pentru ca nu vreau sa se considere reclama ascuna.
      Multumesc
      sigpic
      This is My Ride!
      !Visit and enjoy!

      Comment


      • #18
        nu te mai obliga nicio banca sa faci casco cand faci credit.
        e problema ta daca o dai dauna totala si te plimbi iar cu metrou...banii lor sunt banii lor iar tu esti obligat sa ii dai

        Comment


        • #19
          Ai gasit ceva convenabil ?

          Comment


          • #20
            Originally posted by mahay View Post
            nu te mai obliga nicio banca sa faci casco cand faci credit.
            e problema ta daca o dai dauna totala si te plimbi iar cu metrou...banii lor sunt banii lor iar tu esti obligat sa ii dai
            Daca acel credit are ca destinatie finantarea de achizitie auto evident ca banca te va obliga la CASCO.
            Eu spuneam de creditele de consum fara o destinatie anume (sau daca vrei credite de consum nenominalizate) la care ai preturi ceva mai mari i-adevarat insa scapi de tot ce inseamna extra costuri (ipoteca mobiliara - gaj auto; polita CASCO etc)
            sigpic
            This is My Ride!
            !Visit and enjoy!

            Comment


            • #21
              Esti in urma cu evolutia creditelor auto.Eu am credit auto de la BRD fara CASCO.In acel moment fusesem si la Ford pentru un Fiesta.Reprezentantul mi-a facut un test comparativ pentru credit auto la 3 banci.Nici una nu avea obligativitatea incheierii politei Casco.

              Comment


              • #22
                Originally posted by karlos12 View Post
                Esti in urma cu evolutia creditelor auto.Eu am credit auto de la BRD fara CASCO.In acel moment fusesem si la Ford pentru un Fiesta.Reprezentantul mi-a facut un test comparativ pentru credit auto la 3 banci.Nici una nu avea obligativitatea incheierii politei Casco.
                Fratioare nu stiu care din noi este mai in urma cu vestile ... as fi fost intr-totul de acord cu tine daca spunei ca banca iti achita in munele tau o polita CASCO si ca nu te mai pune pe tine sa platesti ... insa credit auto fara polita casco nu exista.
                Ca sa iti exemplific cele afirmate citeste te rog aici (in josul paginii): http://brd.ro/persoane-fizice/credit.../credite-auto/ sau aici: http://www.bancatransilvania.ro/pers...edit_auto.html ... si exemplele pot continua

                In plus ceea ce nu stii sau poate nu vrei sa iei in considerare este faptul ca per ansamblu, costurile unui credit de achizitie auto sunt mai mari (de obicei aceste credite includ tot felul de comisioane - analiza dosar; acordare; tragere credit; rambursare anticipata etc) pe cand cele mai multe din credite de nevoi persoanle nu percep aceste comisioane. Nu am sa iti detaliez si de ce dar este evident ca un credit auto prezinta in general mai multe riscuri de nerambursare decat unul de nevoi persoanale.
                De asemenea in momentul in care contractezi un credit auto esti oarceum legat de banca cu tot cu masina - masina devenind bun ipotecat la banca (si aici o gramada de alte costuri pe care un credit de N.P. nu le are).
                In concluzie desi are o dobanda mai mare (poate - nu intotdeauna) creditul de nevoi personale nenominalizate este mul mai avantajos.
                Asadar hai sa nu mai vorbim doar de dragul de a face conversatie ...
                P.S. ... poate ca tu ai mai multe experienta ca mine in domeniul bancar dar totusi sunt unele lucruri care nu stau chiar asa cum le prezinti tu.
                Multumesc
                sigpic
                This is My Ride!
                !Visit and enjoy!

                Comment


                • #23

                  Uite aici credit auto cu valoare pana in 50000 lei fara polita Casco.Deci se poate.Eu am un asemenea credit auto fara CASCO.Sunt unele banci sau institutii nebancare care au optionala polita Casco pe masini cu valoare mica.Acum gandeste-te si tu cate dacii depasesc pretul de 50000 Ron.Duster si Lodgy full option.
                  Last edited by karlos12; 25 November 2012, 16:39.

                  Comment


                  • #24
                    As vrea sa fac si eu un credit de nevoi personale,unde ma sfatuiti sa fac?

                    Comment


                    • #25
                      Mergi la mai multe banci si vezi care au conditiile cele mai avantajoase pentru tine.

                      BRD (parca si Raiffeisen) are/au credite de nevoi personale, cu dobanda si rata fixa in lei, pe toata perioada.
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment


                      • #26
                        Sunt dezamagit pentru ca am deschis acest topic de mult timp si inca nu am gasit niciun post care sa contina ceva concret, inafara de explicatii exhaustive mai mult sau mai putin realiste. Repet rugamintea: poate cineva sa dea un exemplu concret de credit actual pentru Dacia, cu sume exacte referitor la avans, dobanda, alte taxe, rata lunara si mai ales costurile ascunse?

                        Comment


                        • #27
                          In postul anterior ti-am oferit 2 instrumente de comparare si am zis ca te si ajut daca gasesti o banca sa te finanteze. In schimb tu mi-ai zis ca de descurci si te pricepi sa folosesti calculatorul si internetul.
                          Pentru ca produsese bancare se modifica foarte des, niste informatii de la cineva care a contractat un credit auto acum un an de zile pot fii extrem de eronate.
                          Si eu si Florin ne-am oferit sa te ajutam cu niste comparatii si sfaturi, dar daca tu vrei mura in gura, imi pare rau, dar nu pot alerga in locul tau pe la banci. Poate Florin vrea sa faca o fapta buna si face acest lucru.

                          Aviz amatorilor. Pentru a stii costurile unui credit in primul rand trebuie sa te asiguri ca esti eligibil sa iei creditul de la banca respectiva, altfel informatia respectiva are valuare zero. De exemplu acum vreo 2-3 saptamani cand ma interesasem pentru cineva despre creditul de nevoi personale una din cele mai bune oferte era la Transilvania, DAR pentru a beneficia de toate reducerile oferite de ei trebuia sa indeplinesti niste conditii pe care el nu le putea indeplini. ( sa fii clientul lor de ceva vreme, sa incasezi salariul la ei, angajatorul sa fie clientul lor etc. )
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Am citit cu mult interes atentionarile si am stat 5 minute cu ochii in pamant de rusine. Nu prea inteleg de ce trebuia sa raspunzi la ceva la care nu ai raspuns exact. Cred ca trebuie sa renunt la intrebari aici pentru a nu enerva prin intrebari la obiect in locul unor disertatii de mare anvergura psihologica. Scuze.

                            Comment


                            • #29
                              Credit nevoi personale cu DAE mic vezi la cec, mie mi s-a părut cel mai avantajos!

                              Comment


                              • #30
                                Nu ai inteles ce au vrut sa zica colegii, hai sa iti dau un exemplu: eu cand mi-am facut creditul la masina mi-am facut simularile lu peste pe net, si am ales trei banci la care am mers sa vb. La toate nu aveam analiza dosar, dar trebuia sa platesc vreo 200 de lei la o banca daca mi se acorda creditul. Cand i-am intrebatce reprezinta suma, au dat-o la intors, era analiza dosar. La alta banca credit pe aceeasi suma facut pe mine sau pe mama care este bugetara difernta la rata de aprox 30 de lei pe luna. Asa ca eu te sfatuies sa mergi sa vezi ce ti se ofera si dupa aia te hotarsti, si oricum cerintele se schimba destul de des asa ca nu stiu cat este de relevant ce iti spunem noi aici.
                                Succes

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google