RCA Mai Scump La Leasing?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut, mi-a venit RCA-ul, tot la OMNIASIG, sa nu cred cand am vazut suma de 540 ron pe 1 an ma asteptam la vreo 1500 de ron. Cred ca au intrat reglementarile astea noi in vigoare, mai bine asa ca inebunisera astia sa bage 1500 ron pe an RCA! jig....le!

    Comment


    • Originally posted by gionik View Post
      Eu am masina luata in leasing, de la RCI, si anul acesta in Dec imi expira RCA-ul. Urmatorul RCA, tot pe un an ajungea pe la 900RON....si i-am sunat, au fost ff amabili, si le-am explicat situatia....ca daca nu imi schimba asiguratorul RCA cu unul mai eftin intru in imposibilitate de plata.....zis si facut, draguti si prietenosi, mi-au schimbat asiguratorul RCA, mi-au trimis frumos polita prin curier, si am platit pe RCA - Leasing - Persoana Fizica 600 si ceva de RON, in loc de 900.
      Ca si o concluzie, daca stii sa vb cu ei, sa le explici situatia, si sa le expui o posibila solutie in avantajul ambelor parti....ai cu cine sa te intelegi.
      Eu pana acum nu am ce sa le reprosez celor de la RCI...au fost cooperanti, am obtinut informatiile necesare prin telefon, si cand am avut nevoie de ei, totul a fost OK pana la urma.


      buna...deci eu maine merg sa ma interesez cam la cat se ridica polita RCA pentru a mea masina ca eu nu cred,ca voi platii mai putin de 1300 de lei,nu stiu cum vi s-au calculat voua politele ca mie imi tremura picioarele cand ma gandesc cat voi da.Deci intrebarea mea este:cum ai facut tu sau ce sa le spun ca sa poata sa-mi calculeze si mie ,asa cum au facut cu tine,polita pentru persoana fizica?Tot la RCI LEASING si OMNIASIG am masina...

      Comment


      • rca primit azi prin curier, suma 948ron , cc 1499cmc. valabilitate 1an .
        in plic cartea verde +rca + timbru de lipit in geam .
        impuls leasing
        astra asigurari , am si casco tot la astia , nu am avut evenimente niciodata dar nici nu am beneficiat de vreo reducere vreodata, sunt deja la anul 3...
        imens...

        Comment


        • si eu am primit ieri (bucuria )vorba vine,asigurarea tot pe un an,masina e in leasing,impuls leasing tot pentru al treilea an fara nici un eveniment 735 ron la astra,mi se pare cam mult,anul trecut a fost 600 ron,am sunat la astra si mi-au spus ca asta e pretul cu tot cu reducere 10%,pt.ca nu am avut evenimente motivand ca e mai scumpa asigurarea pt.ca masina e in leasing,asta e profita de noi la maxim !

          Comment


          • Iata cum am platit eu RCA la masina in leasing la RCI si asigurata la Omniasig: primul an - 672 lei, al doilea - 837, al treilea - 660. Fara evenimente, leasingul pe numele meu, polite pe cate un an cu incepere din aprilie. De ce a crescut si apoi a scazut habar nu am.
            Logan Ambition 1.5 DC

            Comment


            • asigurare

              Acelasi pret nimik schimbat 970 ron! 12 luni

              Comment


              • La ce firma ai asigurarea?

                Comment


                • Nu inteleg cum la aceiasi firma, sa fie unii cu 600 de lei .. altii 500 si altii ca mine cu 940de lei.RCA este tot la Omniasig si anul trecut a fost 720 de lei .
                  Ești prost și vrei să te remarci?Aprinde proiectoarele!Ești cel mai prost?Aprinde și stopul de ceață! © â„¢

                  Comment


                  • Tocmai am aflat ca e 646RON, jumate de an, PJ.
                    Cam mult nu?

                    Comment


                    • anu trecut 400 RON,, anu asta sa lesin...640 RON aceeasi firma Omniasig .. fara incidente eu nu mai iau masina pe leasing mai bine credit auto unde pot sa aleg eu firma de asigurari
                      sandero 1.4 owner

                      Comment


                      • Deci...eu am incheiat la multe persoane cu masini luate in leasing , rca`uri mai ieftine , fata de cele emise de firma de leasing ! La multe persoane , eu am dat telefoanele respective la firma , si am primit acordul! OPC + CSA au precizat - clientii au dreptul de-asi modifica firma RCA ! Tot ce trebuie sa faca clientul , este sa trimita o notificare cu o luna inainte de primirea RCA`ului / telefon -in care sa solicite incheierea unei polite RCA pe Propria Raspundere ! Deasemenea sa aveti grija ce semnati ! Foarte multe firme de leasing, au inceput deja sa-si schimbe termenii contractuali , si sa stipuleze clar ca clientul sa incheie obligatoriu asigurarea RCA + CASCO la ei ! Inainte era oarecum interpretabil , nefiind adaugat cuvantul RCA , iar multi au reusit sa scape de ei ! Deci...succes !!!
                        Inchei Orice Tip de Asigurari !

                        0740510556

                        Comment


                        • Deci se poate schimba firma cu care am asigurare
                          Anul trecut am platit asigurarea 600ron,iara anul asta numai 320 .Am ramas uimit dece asa de putin ,adevar ca nu am avut niciun accident sa fie treaba asta.Masina ai an leasing ai al treilea an m-am un an si termin.Sper sa nu mai schimbe astea ceva.
                          MULTUMIM PENTRU INFORMATII

                          Comment


                          • Vad ca sunt aici multe posturi , cu persoane care au leasing`uri la RCI LEASING ! Chiar in acest moment , am in mana un contract de leasing de la aceasta firma ! Uitati-va cu totii la articolul 9) Conditii de Asigurare ! La mine cel putin , contractul este din anul 2005 , iar la acest paragraf nu apare cuvantul RCA /Asigurarea Obligatorie Auto , ci numai obligatia contractantului de a plati polita Full CASCO ! Clientul , ce detine acest contract , are tot un logan mcv ! Am sunat la aceasta firma de leasing , l-au inceput au fost foarte inversunati si nervosi cand le-am spus ca nu vreau RCA de la ei - Cine sunt eu de ma bag in firma clientului ? Ce drepturi am eu in acasta firma ? Sa citesc clauzele contractuale ?! s.a.m.d. - dar dupa putina cearta si dupa ce am specificat ca-n contract nu este stipulat obligativitatea de a plati la ei polita RCA , au cedat , si au fost deacord sa numai fac la ei asigurarea !Deci se poate...trebuie doar sa cititi cu atentie clauzele contractuale !
                            Inchei Orice Tip de Asigurari !

                            0740510556

                            Comment


                            • la mine a fost stipulat in contractul de leasing(rci leasing) ca ma oblic la plata RCA-ului la brokerul cu care sunt ei parteneri(ominasig) contractul a fost pe perioada 2008-2013,deci nu am avut ce face a trebuit sa accept
                              Problema mea este alta: in ultimul an de asigurare(2012-2013) eram clasat la B4 (bonus/malus),dupa ce am gatat leasing-ul si am trecut masina pe numele meu a trebuit sa-i fac RCA-ul,normal ca expirase) si surpriza la noul RCA am fost clasat la B1 explicandu-mi ca incep de la inceput pentru ca s-a schimbat propietarul din pers juridica(RCI leasing) in pers fizica (eu) si clasa de B/M nu se transfera si uite asa iarasi trebuie sa mai treaca nistre ani sa ajunbg iar la B4.....
                              live to ride

                              Comment


                              • eu mi-am putut muta istoricul de pe o masina pe alta ( in total acum sunt la a 3'a de cand a inceput sistemul B/M) si tu nu potimuta istoricul tau pe aceiasi masina ....

                                Trebuie sa te zbati mai mult pentru ca desi regulile sunt facute pentru a te ajuta pe tine ei intai iti spun ca nu se poate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google