Centrala Termica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    eu o tin in balcon...si nu o aud deloc...cat despre paniul de contrl e extrem de simplu la mine...si la vitopend e asemanator...
    Keep walking...

    Comment


    • #62
      Prima centrala a fost Ariston.A tinut 9 ani fara nici o reparatie !S-a dus schimbatorul si am aruncat-o in magazie.Am pus Vaillant.Sunt printre putinele centrale cu schimbator din inox,mai rezistent in fata coroziunii apei !

      Comment


      • #63
        Originally posted by radu2008 View Post
        Am decis sa imi pun incalzire centrala in toata casa si am ales marca ariston http://www.ariston.com/ro/clas_evo voi ce parere aveti despre fiabilitatea marcii?
        Astea noi sunt pline de plasticaraie inauntru. E decizia ta, dar e posibil sa o regreti cu toata reclama agresiva care si-o fac.
        Aristonul nou nu seamana cu cel vechi, e low cost construit.
        Tot asa, evita Viessman Vitopend, probleme de blocare a vanei cu 3 cai din primul an de functionare. Probleme nerezolvata, firma neserioasa.
        Aia de la Vaillant in 2004 au reproiectat acea vana cand au sesizat probleme cu blocarea.

        Daca maine as schimba centrala, as cumpara:

        Vaillant=originala, nu asamblata pe langa Bucuresti.
        sau Motan-e rezistenta si are piese ieftine. Bine, nu lua chiar modelul de 1600 de lei care e promovat acum de Dedeman la TV.

        Tot asa, Saunier Duval face reclama la o centrala cu 6 ani garantie. N-as da bani pe ea.

        Am avut Vitopend. Schimbat vana cu 3 cai in garantie. Se tot gripa. Am vandut apartamentul si am pasat problema.
        Acum in familie sunt 2 Vaillant, una are 12 ani si una 2 ani. Isi fac treaba foarte bine ambele.
        Last edited by mr.K; 26 October 2013, 20:27.

        Comment


        • #64
          Saunier Duval nu este facuta de grupul Vaillant ?
          Am o centrala noua de rezerva Saunier.Am luat-o in ideea ca este facuta tot de Vaillant dupa cum scrie pe acte.

          Comment


          • #65
            Care-i rolul acelei vane K, ca sa stiu daca mi s-a blocat?
            If it ain't broke, don't fix it!

            Comment


            • #66
              Am o vecina si are centrala Saunier Duval de 7 ani si merge fara probleme,am uitat sa specific ca centrala o sa o folosesc mai mult pe incalzire termica,iara pentru apa calda menajera am cazan de baie la care nu renunt dar fac legatura si pe apa calda la baie pe cand este nevoie !
              Last edited by radu2008; 26 October 2013, 20:36.

              Comment


              • #67
                Ai sa vezi tu cand folosesti apa calda daca nu cumva ti se incalzesc si caloriferele.

                Parca are 3 ani garantie, asa ca poti sta linistit. Vezi ca garantia e cu schepsis, beneficiezi de ea doar daca vine anual reprezetantul distribuitorului care asigura service-ul. Au articol separat cu prevederea in conditiile de garantie.

                Am o vecina si are centrala Saunier Duval de 7 ani si merge fara probleme!
                Stiu. Are si o cunostinta una de 10 ani. Marfa noua nu se ridica la nivelul celei de acum ceva ani.
                Last edited by mr.K; 26 October 2013, 20:36.

                Comment


                • #68
                  Centrala o montez cu reprezentanta ariston din oras(proiect,aprobari,calorifere,modificare gaz etc) iar ISCIR-ul o sa il fac cu tot cu ei si asa garantia sper sa fie OK!
                  Last edited by Niki; 26 October 2013, 20:43. Reason: citat

                  Comment


                  • #69
                    Ma, pana acum nu s-au incalzit. Da' daca zici tu...

                    Cei ce mi-au montat centrala sunt niste fosti, respectiv actuali, colegi de serviciu. Anul asta i-am facut revizia, conform prevederilor. 91% eficiență, in conditiile in care presiunea apei era foarte scazuta, intrucat in acea perioada se efectuau niste lucrari in zona.
                    If it ain't broke, don't fix it!

                    Comment


                    • #70
                      Ma, pana acum nu s-au incalzit. Da' daca zici tu...
                      Eu sunt patit, de aia zic. Ala de a venit cu garantia mi-a spus ca problema e intalnita des, dar nu la nivel general. Centrala o cumparasem de capul meu, asa ca la urmatoarea am cerut sfaturi.
                      Last edited by mr.K; 26 October 2013, 20:47.

                      Comment


                      • #71
                        E o chestie si cu aceste centrale termice de apartament...daca nu-I faci revizii anuale o sa te trezesti ca nu o sa ai ce sa-i mai faci..decat sa cumperi alta noua...pt o sa ai atat de multa mizerie/piatra depusa prin interiorul ei mai ales la cele mai costisitoare piese incat e mai rentabil sa cumperi alta noua...si per total ajungi mai ieftin....

                        Si o chesite foarte importanta ....depinde la cea veche sa stie cel ce umbla in ea ce face acolo....altfel....te vei trezi cu piese de schimb.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • #72
                          Chiar de ii faci revizia aia pentru acte la 2 ani/1 an, se recomanda anual o spalare chimica pe circuitul primar cat si pe circuitul secundar. Cu solutie originala de la producator, nu preparata intr-un garaj pe langa oras.
                          Spalarea solicita un pic pompa, de aia unii curata rapid circuitul primar si gata. Si, problema mare e calitatea solutiei. Daca bagi zeama chioara, curatarea e de forma, dar banul se incaseaza.
                          De exemplu, pentru Vaillant, solutia de curatare chimica e adusa din Austria si vine cu un vraf de documentatie.
                          Exista si produsa in Romania pe langa Bucuresti. Apa de ploaie.

                          Cat despre piese de schimb, daca se duce pompa-600 lei, vana cu 3 cai-800 de lei, placa de retea-cateva sute de lei si aia, camera de ardere-cateva sute de lei, clar ca iei in calcul o centrala noua. Dar, la modele vechi poti gasi la meseriasi piese din centrale dezmembrate. Ca la masini.
                          Last edited by mr.K; 26 October 2013, 20:55.

                          Comment


                          • #73
                            Si daca cureti periodic filtrele mai este nevoie de curatare?

                            Comment


                            • #74
                              Despre ce filtre vorbesti? Ala magnetic pentru dedurizate apa? Ala e zero.
                              Daca iti pun cu cristale, apa cu care te vei spala va avea compozitia chimica modificata. Eu nu am dorit asa ceva. Nu suntem alergici, dar am auzit de cazuri cand au aparut alergii.

                              Apa din Romania e dura, asa ca spalarea aia chimica are rolul de a elimina depunerile fine de pe circuitul centralei si chiar din calorifere.
                              Last edited by mr.K; 26 October 2013, 21:01.

                              Comment


                              • #75
                                Da de acele filtre vb ,sincer nu ma prea pricep la intretinere,filtre etc. ca pana la momentul de fata folosesc sobe cu termostat dar dupa ce o montez ma "specializez" pe la centrala .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google