Centrala Termica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by maestrupiersic View Post
    Nu am poze cu centrala si nici nu pot sa-i fac acum pentru ca nu sunt acasa. Eu nu inteleg ce e de ras... chiar n-ati mai auzit pana acum de asa ceva? Serios? Pe ce lume traiti fratilor?
    In ce lume traiti voi....a, evul mediu!

    Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

    Comment


    • #47
      Chiar acuma ce am realimentat centrala si ma gandeam la spusele colegului piersic ca centrala e prea pretentios termenul, pentru ce foloseste el.
      Centrala pe combustibil solid= gestionare ardere, cu ventilator sau prin clapeta la cele cu tiraj natural, monitorizare presiune si temperatura apa, prin pompe circulatie omologate, sursa de avarie(UPS), in situatiile critice. Pentru restul de asa zise centrale, va asumati riscul sa apareti la "stirile de la ora 5", si mai mult; sa va nenorociti apropiatii. Decizia va apartine.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • #48
        Aia e bomba cu ceas, suicid curat. Presupun ca nu exista montat un detector de monoxid de carbon cu semnalizare acustica, pentru a nu risca intoxicarea cu fum. De asemenea sunt ferm convins ca nu exista pompa laddomat, termoventil, pompa de bay-pass + ventil termo-regulator. Ce-s alea? )

        Comment


        • #49
          )))))))..se dau la kilogram alea....
          Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

          Comment


          • #50
            Lucreaza cineva in domeniu ca sa stie cum se face asa ceva? Comentati aiurea ca de obicei .V-am zis... care vreti sa vedeti va astept. Nu mai va dati cu parerea daca habar nu aveti cum se face asa ceva. Macar sa mor eu si sa traiti voi bine. Eu doar am dat o idee... cum se poate face mai ieftin fara nici un risc;) si stiu ce vorbesc. Nu o am de foarte mult timp sa pot sa spun ca nu se poate intampla nimic, dar a fiert apa pana acum in ea si nu s-a intamplat absolut nimic. Iese pe vasul de expansiune cand ii creste volumul. E greu pentru voi sa intelegeti asa ceva la cat de bogati sunteti.

            Comment


            • #51
              Mestere nu te supara; unii suntem invatati cu normalitatea; anormalitatea nu e ceva normal, e ceva care iese din tiparul firescului.
              Faptul ca tu numesti centrala ceea ce utilizezi tu e ceva e anormal, iar nu faptul in sine ca o detii; spune-i cum vrei, dar nu centrala, pentru ca atunci ma intreb; eu ce folosesc? ; ti s-a mai spus ce comporta o centrala termica; despre asta ar trebui sa vorbim, nu despre ceea ce pretindem ca e.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #52
                Originally posted by maestrupiersic View Post
                Lucreaza cineva in domeniu ca sa stie cum se face asa ceva?
                Originally posted by PCH View Post
                Aia e bomba cu ceas, suicid curat. Presupun ca nu exista montat un detector de monoxid de carbon cu semnalizare acustica, pentru a nu risca intoxicarea cu fum. De asemenea sunt ferm convins ca nu exista pompa laddomat, termoventil, pompa de bay-pass + ventil termo-regulator. Ce-s alea? )
                Originally posted by cristi3775 View Post
                NU e vb ca nu s=a mai auzit, sau vazut...multa lumea foloseste centralale artizanale, totdin motivul costului. Eu pe langa cele din comert, am montat si in sobe....dar am pastrat elementele de siguranta ca la o centrala cumparata din comert. .
                Mai este nevoie de nume, dupa ce s-au scris atatea posturi cu si despre centrale termice.......dar se pare ca tu nu vezi 'the big picture".....
                Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                Comment


                • #53
                  Originally posted by PCH View Post
                  Aia e bomba cu ceas, suicid curat. Presupun ca nu exista montat un detector de monoxid de carbon cu semnalizare acustica, pentru a nu risca intoxicarea cu fum. De asemenea sunt ferm convins ca nu exista pompa laddomat, termoventil, pompa de bay-pass + ventil termo-regulator. Ce-s alea? )
                  Aici ai plecat si tu pe campii ). TU crezi ca eu am senzor de monoxid? Nici eu si nici 99% din utilizatorii de centrale termice pe combustibil solid nu au asa ceva. De ce? Pentru simplul motiv ca este montata intr-o camera sau corp de casa separat si sansele sa te intoxici tind spre zero.

                  PS: nu am cumparat UPS-ul, asa ca orice recomandare este binevenita.
                  sigpic

                  Comment


                  • #54
                    Aia cu senzorul e luata probabil dintr-o documentare incompleta; in practica, o centrala cu lemne, pentru ca despre asta vorbeam, nu o montezi niciodata intr-o camera de locuit si in fine aceste centrale nu au acelasi risc in functionare precum cele pe gaze; vezi aprobarile si verificarile periodice.
                    @yrman
                    Ce nu te-a lamurit, in privinta sursei de rezerva, de spui ca mai astepti pareri?
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #55
                      Nu ma grabesc f tare asa ca orice recomandare e ok. Cand zic recomandare ma refer la ceva de genul: "eu am modelul X si imi tine atat sunt multumit/nemultumit de el"
                      sigpic

                      Comment


                      • #56
                        Am decis sa imi pun incalzire centrala in toata casa si am ales marca ariston http://www.ariston.com/ro/clas_evo voi ce parere aveti despre fiabilitatea marcii?

                        Comment


                        • #57
                          eu nu mi-as lua ariston vreodata...zic astia din domeniu ca nu sunt de cursa lunga! eu am vaillant de 2 ani si e ok!
                          Keep walking...

                          Comment


                          • #58
                            Cand a fost cazul ca aleg o centrala termica pentru apartament, eu am ales Viessmann in detrimentul celorlalte.
                            Ariston detine o cunostinta, de aproximativ 6 ani. Personal, mi se pare foarte zgomotoasa, dar si fiabila, in conditiile in care primii 4 ani a functionat cu butelii si GPL, fara probleme.
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • #59
                              si viessmann e excelenta! vitopend 100 nu?
                              Keep walking...

                              Comment


                              • #60
                                Da, Vitopend 100 de 24 kW.

                                Imi place ca nu are foarte multa electronica "la vedere" (in comparatie cu Immergas, de exemplu) si ca e extrem de silentioasa. Din cauza asta, are un design anost, dar care nu ma deranjeaza.
                                If it ain't broke, don't fix it!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google