Obisnuinta Naturii Umane Vs. Dumnezeu

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ioane, daca ai face povestea cu magazinul, iti zic sigur ca vei da faliment. Tu crezi ca de pomana industria este cum este? Tu de ce crezi ca se baga chimicale in toate cele? Ca sa-si traga astia mai mult? Cum vrei sa ai pretul mic la raft? Oferind calitate? Si daca n-au chimicale in ele, sa vezi ce repede expira. Ce faci atunci? aaaaa.aaaa.aaaa.
    Ne dam cu presupusul, dar n-avem habar de nimic.

    Comment


    • M-am exprimat gresit... Nu fara chimicale complet, dar mult mai putin decat cele de pe piata, din care multe sunt si modificate genetic.

      Daca lumea vine si cumpara si nu mai cauta mere din alea mari cat 2 pumni - o sa fie suficienta vanzare. Uita-te la supermarketuri sa vezi parcarile pline... E si lumea nebuna... se vaita dar arunca banii pe toate prostiile.

      Taranii in loc sa-si vanda marfa la supermarket pe nimic, o pot comercializa - daca au unde. Astazi nu prea au unde. Sistemul de comert de la noi e specula curata... iei la pret de nimic si vinzi la pret de 2 - 5 ori... De asta se si aduce marfa cu tirul din alte tari... unde producatorii au sisteme de subventionare. E un sistem artificial creat, care de fapt asigura profitul lanturilor de supermarketuri.

      Ati vazut in Grecia la stiri - s-au dus taranii sa-si vanda cartofii direct din camion - decat sa-i dea la supermarket-urile multinationale.

      Comment


      • Lasa ca la noi in piete cartofii erau mai scumpi ca in supermarket, ca nu lasau la pret producatorii. Iar acum au ramas cu marfa ce putrezeste in depozite in Harghita si Covasna. Unde nu-i minte...nici Dumnezeu nu cere.

        Ambitia paguboasa a romanului de a cuceri cu produsele sale Europa de vest a dat chix. Inainte de '89 noi vindeam in tarile subdezvoltate de la tractoare si locomotive pana la becuri. Ca aia aveau doar camile.

        Vrei sa vindem tehnologie Germaniei? Arabii cauta si acum sa cumpere tractoare U650 sh, pentru piese de schimb. Uzina de la Craiova mai produce locomotive? Piata este. Au vandut-o arabilor.
        Last edited by mr.K; 16 May 2012, 12:26.

        Comment


        • Ia uite aici cat cere crestinul de la tara pe kilu' de cirese. Eu prefer sa merg in supermarket si sa bag pe furis in gura 2-3 cirese ca sa-mi astampar secretia de sub limba.

          Comment


          • Am citit mai sus un coleg care spunea ca nu este deacord nu tineri 17-23 de ani care spun ca le este scarba ca traiesc in romania, eu ma numar printre ei, de ce? deoarece am facut o facultate 4 ani, sunt la master ultimu an, il termin si pe asta, si dupaia zi-mi tu ce pot sa fac in romania? lucrurile se construiesc cu efort? aveti rabdare? suntem mandri cand mai facem ceva la masinile noastre ca tot suntem pe un forum cu astfel de modificarii, din pacate cu o masina, cu o janta, cu o bara cu niste faruri putem sa ne mandrim, in ziua de azi stii cat este de greu sa-ti cumperi o casa? sa-ti gasesti un loc de munca pt studiile pe care le ai, si sa participi la un concurs pt un post bunicel si sa-ti vina unu care nu stie sa lege 2 cuvinte dar care tasu este fratele patronului si ti-e sa-ti spuna, ne pare rau? de lucrurile astea ni sa scarbit si nu numai mie la 90% din oameni de aici de pe forum, vrem schimbari, vrem sa ne facem o familie ( este visul tuturor ), vrem sa avem cu ce sa ne crestem copii, ce daca suntem tineri si vrem mult de la inceput? cand sa avem nevoie de bani? la 50 de ani? de la 50 de ani incepem sa ne obisnuim cu pamantul dar pana atunci vrem sa avem in trai decent, tot timpul m-am lovit de oameni la 40-50 de ani care imi spuneau ai rabdare tinere ca vrei prea multe pt varsta ta, dar oameni aceia nu se gandesc ca au avut case date pe timpul lu ceausescu, nu moca intradevar au platit pt ele, dar nu exista om sa nu aiba de munca si sa-si nu poata plati rata la casa, nu-l plang pe raposatu dar in unele lucruri il regret, eram prea mic atunci sa-mi pot da seama, dar sunt destul de mare acum sa fac o comparatie cu ce avem acum, toate institutiile sunt pline de capuse care nu fac nimic dar au salarii mari, si eu lucrez tot intr-o institutie cu un salariu pana in 1200 Ron cu facultatea terminata si fac treaba a 3-4 sefi care nu vin cu lunile la munca, eu de bine de rau am un loc de munca, dar sunt altii care nu isi gasesc de munca cu facultatii si mastere vand ziare in intersectie, asta este jalnic pentru noi, pai dai unui tanar un salariu de 2000-3000 de ron pai iti mananca actele, alearga de isi rupe adidasi, de bani astia ar tine un departament intreg, dar e mai bine sa se angajeze oameni la 60 de ani ca peste 2 ani cand iese la pensie, sa-l scoata cu o pensie respectabila, astea sunt unele din motivele pentru care tinerilor le este scarba de aceasta tara, si le este scarba in privinta optiunilor care i se ofera in tara, nu neaparat scarba de tara, si imi cer scuze daca am fost mai acid dar m-am plictisit de remarci gen aveti rabdare, munciti si o sa aveti, rugati-va la dumnezeu sa va dea...........si multe altele

            Comment


            • Big LIKE Cata.

              Comment


              • Rugati-va la Dumnezeu sa aveti sanatate ca sa puteti munci, ca altfel nu stiu cu ce bunuri materiale va puteti pricopsi din rugaciuni, cu exceptia cazului ca nu sunteti cumva popa.

                Comment


                • @ cata89ro2000

                  Ai facut o radiografie absolut corecta a societatii in care traim. Tot asa era si in 1996 sau in anul 2000. Nu stiu care erau relatiile de serviciu si angajarile inainte de 1989, fiindca atunci eram in scoala.

                  Ideea e ca nu putem sa ne uram tara si poporul pentru o astfel de asezare anapoda a societatii. Nici prin alte parti nu-i chiar asa cum credem noi. In alta tara nu se va da nimeni la o parte, sa-ti dea locul lui de munca, fiindca tu esti mai capabil sau mai muncitor. In occident oamenii sunt si mai individualisti. Tupeul si obraznicia si acolo fac ravagii. De ce crezi ca in occident foarte multi prefera sa isi faca propriile afaceri, pensiuni - decat sa faca smotru pentru un sef incompetent si obraznic.

                  Am vazut mai multe cazuri cand sefi incompeteti si obraznici (sau altfel spus - singura "competenta" era obraznicia) au calcat oameni foarte priceputi, competenti si muncitori in picioare - ca sa plece --- nu cumva sa iii remarce cineva - dupa care au angajat pentru jobul respectiv 2 sau chiar 3 oameni care sa faca munca respectiva - si tot nu era facuta cum trebuie. Astea sunt sechele care tin de natura umana. La noi intradevar valorile sunt puse la colt de jigodism si mediocritate.

                  Comment


                  • Nici un şef nu va păstra un subaltern care are dreptate tot timpul....

                    Comment


                    • Si ar mai fi ceva de spus - in regimul dinante de 1989 statul dadea de munca aproape la toata lumea. Pentru absolventii de facultate se dadea repartitie imediat dupa terminarea facultatii.

                      Astazi statul Roman nu are nici un angajament in acest sens. Fiecare se descurca cum poate. Unii cu pile, altii cu bani, iar altii pe propriile puteri. Daca traiam intr-o meritocratie, lucrurile ar fi fost mult mai simple - insa sistemul asta nu exista nicaieri in lume.

                      Originally posted by mr.K View Post
                      Nici un şef nu va păstra un subaltern care are dreptate tot timpul....
                      Am vazut un sef destept care tinea langa el numai oameni destepti si cu care facea echipa - ii coordona - si se implica direct in toate activitatile. (bineinteles, avea grija si sa nu i se suie vreunul in cap) Dar astfel de oameni vezi foarte rar.

                      Competenta ar trebui sa iti confere o siguranta care sa te lase sa-ti faci treaba - iar rezultatele s-ar vedea cu ochiul liber - nu-i nevoie sa le cante nimeni la megafon.
                      Last edited by ion_R5; 16 May 2012, 14:17. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Pentru absolventii de facultate se dadea repartitie imediat dupa terminarea facultatii.
                        La Pocreaca ti se dadea repartitie, daca nu aveai pile.
                        Multi se casatoreau din timpul facultatii, altfel el ajungea undeva iar prietena in celalalt capat de tara.
                        Tot un drac era daca ajungeai sa locuiesti la gazda printr-un orasel uitat de lume.

                        Comment


                        • Din pacate jigodiile si incompetentii cand sunt mai multi in aceeasi organizatie fac gasca intre ei si blocheaza orice om competent pe nivelele cele mai de jos ale firmei.

                          Originally posted by mr.K View Post
                          La Pocreaca ti se dadea repartitie, daca nu aveai pile.
                          Multi se casatoreau din timpul facultatii, altfel el ajungea undeva iar prietena in celalalt capat de tara.
                          Tot un drac era daca ajungeai sa locuiesti la gazda printr-un orasel uitat de lume.
                          Mr.K --- hai sa ne uitam obiectiv la ce traim astazi. Cate familii nu sunt separate - unul din soti in Spania sau Italia, sau ambii soti iar copiii de izbesliste in tara.

                          Erai proaspat absolvent si mergeai in celalat capat al tarii pana terminai stagiatura (2 ani).

                          Azi de duci cu diploma si toti te intreaba: "Ce experienta ai? Ce stii sa faci?" Nu zic ca era vreo boierie atunci, dar erau mai multe sanse. Functionau si atunci pilele din plin. Pentru cei casatoriti, inainte de 1989 mai faceai ceva demersuri la partid. Uneori primeai intelegere si ajutor, alte ori nu - in functie de omul cu care vorbeai. Azi la cine faci demersuri?
                          Last edited by ion_R5; 16 May 2012, 14:30. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Azi de duci cu diploma si toti te intreaba: "Ce experienta ai? Ce stii sa faci?"
                            La a 2-a intrebare cei mai multi scot diploma. Ei asta inteleg sa raspunda, arata o hartie, nu stiu ce sa spuna verbal sau sa arate practic.
                            Apoi se plang de lipsa de sanse.

                            Erai proaspat absolvent si mergeai in celalat capat al tarii pana terminai stagiatura (2 ani).
                            Si dupa aia direct in Bucuresti/Iasi/Timisoara/Cluj, nu?
                            Orasele mari erau inchise.
                            Celor mai tineri le recomand filmul "Buletin de Bucuresti". Sa vada ce frumos era si pe atunci.

                            Ce era atunci bun: aveai sansa sa studiezi pe bani putini, cazare+masa in camine. Dar numai daca aerai bun, locurile la facultate erau putine, ca tara n-avea nevoie de intelectuali ci de muncitori.
                            Acum e inflatie de oameni cu diplome obtinute contra taxa. Cred ca suntem tara cu cei mai multi juristi la mia de locuitori (ca asta ofera universitatile private).
                            In Occident nu exista calificarea de JURIST/CONSILER JURIDIC, ci aia de AVOCAT. Adica membru al baroului.

                            Noi avem un milion de absolventi de drept cred, exagerand putin, cei mai multi in Politie, ca sa aiba si ei studii superioare, cu facultatea facuta la aprozar.

                            O sa zici ca e greu de intrat in Barou. Da, este. Cred ca stiau asta si cei care au ales facultatea de Drept, deci de ce sa pariezi necastigator din start?
                            Last edited by mr.K; 16 May 2012, 14:49. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • @ Mr.K

                              Orasele mari erau inchise. In anumite domenii din cand in cand se mai organizau concursuri pentru ocuparea posturilor sau se mai dadeau unele reglementari legale. Prindeai "trenu"... bine... nu... nu. Si mai erai pilele care functionau si ele.

                              In domeniu asta nu s-a schimbat prea mult nici azi. Toti ar vrea in Bucuresti sau in orasele mari... Nu se poate.

                              In privinta invatamantului acum e o porcarie. Vor urma multe generatii de analfabeti - fiindca nu vor putea sa faca scoala din motive financiare (multi care n-au bani) - si tot din motive financiare vor urma multe generatii de semianalfabeti-incompetenti (multi care n-au minte, 7 ani de acasa/bun simt, dar au bani)

                              Comment


                              • Americanii nu-s prea scoliti dar o duc bine. Muncitorul de la General Motors isi tine nevasta casnica, isi schimba masina la 3 ani si merge intr-un concediu in alea 15 zile concediu cat are el anual.

                                Acel muncitor e INSTRUIT. N-are legatura prea mult cu scolile inalte, dar tehnic este foarte bun in ceea ce face. Unii toata viata prind bara fata in suruburi, dar o fac in barem de timp.

                                Noi avem emisiuni "Vocea Romaniei", "Romanii au talent" (au pe dracu').
                                Vreau sa vad o emisiune de genul "Mecanicul Romaniei", "Electricianul Romaniei".

                                Nu toti se nasc pentru a fi intelectuali.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google