Obisnuinta Naturii Umane Vs. Dumnezeu

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ion_R5 dumneata spui ca nu suntem multi oameni pe planeta asta si nu ne indreptam spre o suprapopulare?Daca nu ne indrepatam spre asta este suficienta epuizarea resurselor de petrol si game over.
    "light up the darkness" Bob Marley

    Comment


    • Nu va fi gameover, omenirea nu s-a nascut cu petrolul in brate. Doar ca traiul nostru va deveni altfel decat il stim, mancarea va fi mult mai putina, ca o sa aram cu caii si cu boii, vor fi conflicte si ne vom imputina rau de tot.
      Pana si latexul din manusile chirurgicale, seringile de unica folosinta, perfuzoarele se produc tot din derivati ai petrolului. O sa fie nevoie de multa imaginatie sa gasim alternative.

      Comment


      • @ ionut.stavar si alti user de aici de pe forum...

        De asta spun ca trebuie sa ne cunoastem istoria, poporul, traditiile, credinta... Din pacate, este la moda si ne este impusa acest sablon de gandire "instant"... nu avem trecut, nu avem viitor - suntem "independenti" si ne "stabilim noi" prezentul si viitorul.

        ... suntem indemnati sa nu ne mai privim atent nici parintii si nici bunicii. Bunicii si strabunicii nostri aveau 5 - 7 - 11 copii... si in cele mai multe cazuri traiau cu totii intr-o camera sau 2. Nu spun ca e bine sa ne intoarcem acolo, sau ca asta trebuie sa ne dorim. Dar nici "nivelul de trai" - asta artificial, care nici in occident nu e sustenabil, de vreme ce chiar si in Germania majoritatea au credite la banci sau stau cu chirie... Adica de fapt nu au respectivul nivel de trai, ci isi amaneteaza viitorul la banci - pentru "nivelul de trai" - intr-un sclavagism modern - fiindca nivelul de trai scade continuu in occident de 20 de ani, in vreme ce o mana de "baieti destepti" devin tot mai bogati pe visele si iluziile celor multi, care isi cumpara produse tot mai perisabile pe bani de imprumut.

        Omenirea nu exista nici de cand s-a inventat frigiderul, telefonul mobil, supermarketul sau televiziunea care ne manipuleaza atat de usor, ...zilnic.

        O intrebare e mult mai simpla.... De ce "suntem prea multi" - in timp ce vreo 200 - 300 de familii de pe glob au ajuns sa detina cam toate bogatiile acestui glob? Nu suntem prea multi - doar distributia resurselor globului este extrem de dezechilibrat impartita.

        Bunastarea in occident nu se bazeaza pur si simplu pe un avand educational sau tehnologic. De ce refuzam sa vedem realitatea evidenta? Bunastarea lor se bazeaza in mare parte pe colonii si pe furt si praduiala - timp de 500, 200 sau 100 de ani...

        Cel mai simplu exemplu este Marea Britanie... dupa ce au carat de pe tot globul... si au condus lumea vreo 200 de ani... de ce ne-am mira ca ei au si altii nu... Dar istoria isi plateste politele. Va veni momentul cand toate aceste imperii cladite pe forta armelor, a crimelor, a furtului, a exploatarii, a dominatiei economice se vor duce foarte jos. Si au mai fost astfel de valuri. De exemplu, dupa 1945, au fost cateva valuri de emigratie de englezi, in special in Australia, fiindca in Anglia se intrase intr-o criza...

        Societatile astea cele mai "avansate" si "civilizate" intre in niste crize la fiecare 20 - 30 de ani... Nu exista societatea perfecta decat in inchipuirile noastre si in niste sloganuri propagandistice in lupta de dominare a globului...

        Comment


        • spre diferenta, noi astia mici si fraieri, dar cinstiti, suntem in criza de 2000 de ani, incontinuu. acum stand stramb si judecand drept, tu ce varianta o preferi?
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Eu as prefera sa traiesc in fostul imperiu si sa ma injure toti locuitorii fostelor coloniilor.
            Pe cati dintre voi va intereseaza ce fac acum indienii, de exemplu? Eu cred ca va pasioneaza mai mult confortul traiului vostru zilnic.

            Nu stiu de unde a venit plantata ideea asta, cum ca poporul roman e un popor ales, pentru un obiectiv maret.

            Am fi avut ceva inventii, mari oameni, dar de fapt suntem pe spatele hartii marilor realizari si descoperiri.

            Comment


            • englezii si americanii cei mai prosti oameni de pe fata pamantului
              "light up the darkness" Bob Marley

              Comment


              • Atat de prosti si o duc asa de bine....muncitorul de la GM isi schimba masina la 3-4 ani, nevasta o tine casnica, isi permite de 10 ori mai multe plinuri de benzina de cat un roman de aceeasi calificare......
                Noi o ducem de azi pe maine, dar macar suntem destepti.

                Vezi cine a fost Thomas Alva Edison sau Alexander Graham Bell. Erau cumva romani sau faceau parte dintre prosti?
                Ai fi citit si acum la lumanare sau comunicai doar prin scrisori trimise cu postalionul, daca Ford nu revolutiona constructia de autovehicole.
                Sau computerul de pe care scrii, a fost inventat de desteptii de romani?
                Last edited by mr.K; 8 June 2012, 11:36.

                Comment


                • In afara de a ne da dupa cum bate vantul (sa fiu politicos) nu am iesit cu nimic in evidenta in toata istoria noastra. In ultima vreme si cu speriatul celor din vest...Avem cativa romani care au ramas cu ceva dupa moarte, un Brancusi (inhumat la Paris!!!!), Henri Coanda (asta nu e doar un aeroport), un Petrache Poenaru (tot pe la Paris a facut si asta senzatie)...oameni cu care Romania nu prea se lauda! Mai bine stim de ce Smiley s-a despartit de Cosoi, ce plici are Prigoana si cate kg de silicon are Sanzi. Nu mai discut de nasul lui Tonciu!

                  p.s. A ajuns romanul sa vorbeasca de american si englez...ma doare mucii, merg sa iau un Midocalm! :|
                  Last edited by PCH; 8 June 2012, 11:31.

                  Comment


                  • Un mic amendament, vis a vis de subiect: 99% din marile somitati romanesti, trecute in cartea de istorie, au fost MASONI, deci nu prea vad legatura intre preaslavirea lor din punct de vedere religios, asta ca sa discutam pe o baza reala, nu fantasmagorii.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Cocoshi, Brancusi e cetatean FRANCEZ de origine romana. Atat.

                      Comment


                      • Americanii sunt mai saraci cu duhul,nu imi vorbi mie de oameni de stiinta si inventii.Si daca edison sau bell nu descopereau minunile astea sunt sigur ca acum dadeam demnale de fum ca sa comunicam intre noi, nu?Stiloul cu cartus cine l-a inventat domnilor.Ai dracu englezi
                        "light up the darkness" Bob Marley

                        Comment


                        • Asta zic! Nici macar nu am avut interesul sa facem ceva pentru a tine in tara un astfel de om....si romanul se lauda cu el! Pai ce a facut romania pentru omul ala? Si multi altii?

                          @ionut.stavar Tu realizezi ca Romania este ULTIMA tara din Europa, ca nu ai macar o autostrada normala, ca sunt sute de strazi fara asfalt si canalizare in CAPITALA, nu vreau sa ma apuc de provincie ca e jale....daca tu spui ca americanii sunt prosti, ei, care au 350-550 de ani inaintea noastra la ORICE spui totodata si faptul ca noi ne aflam la stadiul de amiba. Ai iesit si tu din tara asta macar o ora sa vezi diferenta zdrobitoare? ) Stii ca de la Munchen la Arad faci cat de la Arad la Bucuresti? Super tari romanasii astia Stii ca la Bucuresti la Cluj faci cu TRENUL cat face un avion de la Paris/Munchen/Londra pana la Toronto, New York, etc.....
                          Last edited by PCH; 8 June 2012, 11:45.

                          Comment


                          • Voi imi vorbiti mie de pastori cand eu vorbesc de oi
                            "light up the darkness" Bob Marley

                            Comment


                            • Americanii si englezii sunt mai civilizati decat vom fi noi vreodata, asa saraci cu duhul cum sunt ei.

                              Oricum toti cred intr-un singur Dumnezeu, fix ca si romanii. Englezii cel putin dau pe la biserica, romanii dau pe la carciuma din sat, la biserica ajung doar babele. Deci noi nu suntem saraci cu duhul?

                              Fa comparatie intre o toaleta din Romania si una din USA. Ai sa vezi ca romanii sunt cam de rahat. La propriu.
                              Last edited by mr.K; 8 June 2012, 11:44.

                              Comment


                              • Lasa sa fie aia saraci cu duhul si noi 8 smecheri pe cap de prost, in lumea a 3-a
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google