Obisnuinta Naturii Umane Vs. Dumnezeu

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • NU este posibil sa schimbi o mentalitate. Mentalitatatea se schimba in decursul a cel putin 2-3 generatii. Cand situatia o impune, in locul manipularilor iau locul mijloacele de oprimare.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Elita la care se face referire exista de secole, pe putin. Schimbarea de mentalitate in sensul de a intelege, poate avea loc in cateva generatii. Dar parghiile pentru a schimba Elita cred ca nu se afla si nu se vor afla, in mainile maselor.

      Comment


      • Elita exista asta e clar. Insa nu cred ca elita poate fi schimbata pana nu se ajunge la un anume punct critic. Deocamdata masele sunt prea tampe si nu cred ca 2 -3 generatii vor fi de ajuns pentru a schimba ordinea existenta. Pnetru a intelege si a fi in stare sa schimbi ceva trebuie sa iesi din zona ta de confort. Lucru care se intampla tot mai rar.

        Datorita faptului ca traim in era informatiei este posibil ca aceasta perioada sa se micsoreze insa nu cred ca "elita" la care facem noi referire vrea sa stapaneasca lumea. Eu cred ca pentru ei acest lucru este floare la ureche (doar sunt o elita).
        Cred ca provocarea adevarata pentru ei este sa schimbe lumea (in bine sau in rau- nu stiu).

        Comment


        • Lumea o stapanesc deja, mai ramane ca populatia sa devina 100% controlabila.
          Se inregistreaza progrese insemnate in sensul asta: pasaport biometric, card electronic de sanatate, plati electronice, indatorarea populatiei peste limita de suportabilitate, controlul strict al hranei,al surselor de apa si de energie.

          Cand masele vor constientiza realitatea, cred ca vom afla raspunsul la intrebarea unui coleg:

          Cum ar fi fost lumea in care traim azi fara religie?

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Elita la care se face referire exista de secole, pe putin. Schimbarea de mentalitate in sensul de a intelege, poate avea loc in cateva generatii. Dar parghiile pentru a schimba Elita cred ca nu se afla si nu se vor afla, in mainile maselor.
            Sa presupunem prin absurd ca in 20 de ani (un interval mai scurt implica consecinte si mai catastrofale) se schimba lumea asa cum o stim azi. Cu ce o inlocuim? Noi discutam despre niste schimbari cuantice, nu doar sa-l dai jos pe neamul X si sa-l inlocuiesti cu altcineva. In cazul asta ar insemna sa se formeze o noua societate pe scheletul celei vechi, deci din start se va ajunge in acelasi punct. Liniile de sange care guverneaza civilizatia asta, sunt vechi de mii de ani. Diferenta intre un profan si ei, este aceea ca profanul nu vrea sa cunoasca mai mult, in general.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • bravo mr.K si cand te gandesti ca mai avem un pic de tot pana in acel punct care l-ai relatat o sa ajungem si atunci o sa fie tragic pentru toata lumea, deocamdata bogati se imbogatesc si saraci saracesc....

              Comment


              • Originally posted by darksid3 View Post
                Sa presupunem prin absurd ca in 20 de ani (un interval mai scurt implica consecinte si mai catastrofale) se schimba lumea asa cum o stim azi. Cu ce o inlocuim? Noi discutam despre niste schimbari cuantice, nu doar sa-l dai jos pe neamul X si sa-l inlocuiesti cu altcineva. In cazul asta ar insemna sa se formeze o noua societate pe scheletul celei vechi, deci din start se va ajunge in acelasi punct. Liniile de sange care guverneaza civilizatia asta, sunt vechi de mii de ani. Diferenta intre un profan si ei, este aceea ca profanul nu vrea sa cunoasca mai mult, in general.
                Pai tot de mii de ani masele sunt obisnuite sa asculte. Uita-te cu cata admiratie privesc britanicii famila regala. Eu nu cred ca masele vor dori sa schimbe ceva.
                Pur si simplu masele doresc ceva in plus la confortul traiului lor, in schimbul supunerii catre Elita.
                Poate doar un cataclism natural sa schimbe ceva, poate o epidemie majora, poate ... dar si atunci cei din Elita au sansele cele mai mari sa supravetuiasca, asigurand perpetuarea situatiei din prezent.


                Intrebarea pe care si-ar pune-o un crestin, ar fi: cum de tolereaza Dumnezeu existenta unei Elite care face rau omenirii?
                Last edited by mr.K; 4 July 2012, 15:27.

                Comment


                • Asta este ironia: Sa ai ca exemplu, exact pe Stapan. Este mult mai eficace sistemul asta decat cel folosit acum cateva sute de ani, prin violenta. Bine, atunci era nevoie de violenta pentru ca lumea era mai destupata la minte decat azi.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Sunt curios daca in Elita exista tradatori si lupte pentru suprematie. Episodul Wikileaks mi-a parut o razbunare prin intermediul unui oarecare Julian Assange. Care dupa aceea si-a gasit protectori puternici. A fost un inceput, atat ca informatiile scapate in presa au avut doar rolul de a atentiona pe cineva, nu cred c-au produs mari pagube.

                    Comment


                    • Oriunde exista scurgeri de informatie. O Lege Universala spune ca Adevarul nu se poate ascunde, el trebuie doar cautat. Oricum nu e problema, lumea de azi e atat de indoctrinata incat simpla ei expunere la un fapt, nu-i trezeste nimic (in majoritate) sau nici macar nu-i stimuleaza catusi de putin cei 3 neuroni ramasi " de paza".
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Unii dintre reprezentantii Elitei.

                        Josef Ackermann, fost șef al Deutsche Bank AG
                        Marcus Agius, Președinte al Barclays plc
                        Luís Amado, Președinte al Banco Internacional do Funchal (BANIF)
                        Mark J. Carney, Guvernator al Băncii Centrale a Canadei
                        Willibald Cernko, CEO al UniCredit Bank Austria AG
                        Edmund Clark, CEO și Președinte al TD Bank Group
                        Douglas J. Flint, Președinte al HSBC Holdings plc
                        Frank McKenna, Vicepreședinte al TD Bank Group
                        Juan María Nin Génova, Vicepreședinte și CEO al Caixabank
                        Peter R. Orszag, Vicepreședinte a Citigroup
                        Rudolf Scholten, Membru în boardul Directorilor Executivi Oesterreichische Kontrollbank Austria
                        Robert B. Zoellick, Președintele Băncii Mondiale
                        ..........
                        Ierarhia Bilderberg se structurează în trei cercuri concentrice, susţine Cristina Martin Jimenez. Cercul intern şi inaccesibil îl constituie aşa-numitul Comitet al Înţelepţilor. Este alcătuit din patru membri, dar nu se ştie decât numele unui dintre ei: americanul David Rockefeller, acum în vârstă de 96 de ani. În calitate de preşedinte, vicontele Etienne Davignon face parte din Comitetul Director, cercul intermediar, unde mai sunt reprezentate secretariatele şi trezoreriile de pe ambele maluri ale Atlanticului. Etienne Davignon, care este fost vicepreşedinte al Comisiei Europene şi preşedinte al Agenţiei Internaţionale pentru Energie s-a instalat la conducerea Bilderberg în anul 2000
                        .

                        Rockefeller a fost si in centrul Marii Crize din 1929.

                        Obisnuita umana: omul din sclav a devenit sluga...din sluga, angajat...mai nou cica, colaborator.
                        Last edited by mr.K; 4 July 2012, 16:29.

                        Comment


                        • Grupul Bilderberg face parte din alte cateva grupuri elitiste, vezi faimoasa Comisie Trilaterala (fondata de David Rockefeller in 1973), unde e membru si al nostru venerabil Mugur Isarescu
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Uite de asta n-am dat curs pana acum la discutii despre "Elita" - fiindca nu doream sa se umple threadul asta cu dezbateri despre cei care se fac frate cu necuratul, ca sa stapaneasca aceasta lume.

                            Nu-i mai frumos sa vorbim despre Dumnezeu si despre omul care-l il cauta pe Dumnezeu.

                            Cand propun sa vorbim despre Dumnezeu, sar multi contra... ca "unde-i Dumnezeu", "cine l-a vazut", etc...

                            Insa cand e vorba despre asa-zisa "Elita" care se face in fiecare zi frate cu necuratul, ca sa stapaneasca lumea, vad ca vi se umple gura de cuvinte... Gasiti filmulete pe net, carti, articole... Si acolo nu-i decat o parte de adevar, amestecate cu niste fantasmagorii - fiindca asta stie "elita" sa faca... sa ne faca tematori pe de o parte, sa ne dezbine, iar pe de alta parte sa ne bucuram - "ca iata ce am descoperit noi"... asta in timp ce sistematic ne transforma in niste robotei tot mai controlabili si controlati. Adevarul despre ei si despre scopul lor, nu il veti stii in totalitate.

                            Orientati-va oameni buni catre gandul bun, curat, catre Dumnezeu. Nu va mai preocupati cu mizeriile celor care si-au facut drept scop si instrument sa ne napadeasca cu ura, cu invidia, cu dezbinarea... si legandu-ne cu desertaciunile acestei lumi.

                            Comment


                            • Ca sa intelegi Lumina, trebuie sa treci si prin Intuneric, adica, trebuie sa cunosti extremele. Simpla existenta doar intr-o extrema nu inseamna decat idoctrinare, indiferent ca discutam despre habotnici sau satanisti. D-aia am si zis ca Adevarul exista intr-un Paradox.
                              Poate o place unora sa creada ca o concentrare doar catre o directie si evitarea altor informatii, duce catre ceva ipotetic, dar cine face asta, in final sfarseste intr-o dementa. Viata nu e usoara, asta e farmecul ei.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Va rog sa va opriti cu comentariile despre asa-zisa elita pe acest thread si sa va umpleti de ganduri bune, sa va gasiti linistea macar 1 data pe zi intr-o rugaciune si sa va apropiati de Dumnezeu. (sa nu va mai cada balele dupa cei care nu-s nicicum de admirat)

                                In Psalmul 140 gasiti o un indemn foarte frumos: "Cu oamenii cei ce lucreaza faradelegea si nu ma voi insoti la desfatarile lor"

                                Chiar nu inteleg de ce exista atata lipsa de discernamant la foarte multi oameni... Daca vad unul care-i smecher, care e "uns cu toate alifiile" cad in admiratie... "Ce tare e X, ce bine se descurca, cum stie el sa imbrobodeasca pe altii, ca sa-i mearga bine..." Unii chiar raman cu gura cascata sau cad in mare admiratie cand vad pe unul cu tupeu si obraznicie, sau care face bani prin orice metode.

                                De ce nu ramaneti cu gura cascata dupa un parinte ca Arsenie Boca? (nu mai spun ca ar trebui sa ne copleseasca ideea de Dumnezeu) Cati oameni care s-au lepadat de tot ce-i lumesc si care au trecut din aceasta lume in mare demnitate, smerenie, simplitate... dar curiozitatea ne impinge in directia opusa.

                                Macar o simpla curiozitate sa avem pentru cele Dumnezeiesti - desi la Dumnezeu este nevoie de ceva mai mult decat o simpla curiozitate.

                                Originally posted by darksid3 View Post
                                Ca sa intelegi Lumina, trebuie sa treci si prin Intuneric, adica, trebuie sa cunosti extremele. Simpla existenta doar intr-o extrema nu inseamna decat idoctrinare, indiferent ca discutam despre habotnici sau satanisti. D-aia am si zis ca Adevarul exista intr-un Paradox.
                                Poate o place unora sa creada ca o concentrare doar catre o directie si evitarea altor informatii, duce catre ceva ipotetic, dar cine face asta, in final sfarseste intr-o dementa. Viata nu e usoara, asta e farmecul ei.
                                Darkside, nu trebuie sa ne preocupe intunericul, fiindca oricum noi nu suntem in Lumina. Dar daca, cu firea noastra pacatoasa si departata de Dumnezeu - stam sa ne preocupam de intuneric, in ideea ca asa vom putea aprecia Lumina, eu spun ca esti pe un drum gresit. Nu suntem in starea de sfintenie, ca sa putem spune ca ne prisoseste Lumina si vrem sa mai incercam din cand in cand intunericul "cu degetul".

                                Noi suntem deja in intuneric. Si mai avem momente cand mai incercam Lumina cu degetul... insa pentru scurt timp.

                                Ce ai spus - ca daca mergi in absolut - exista riscul sa sfarsesti in dementa, este corect, in masura in care nu esti un om despatimit.

                                Asta cum ca trebuie sa testam extremele ca sa apreciem ce-i de apreciat e o mare prostie - intr-o libertate fara Dumnezeu. E ca si cum ar fi necesar ne manjim cu rahat pe fata, ca sa constatam ce buna-i apa si sapunul si sa ne spalam si primeni zilnic. Sau ca si cum ar trebui sa ne drogam, ca sa putem intelege ce importanta e sanatatea si ce efecte dezastroase pot avea drogurile.

                                Nu-i nevoie de asa ceva. Cine are minte si discernamant nu are nevoie de toate astea ca sa intelega ce-i binele si ce-i raul. Sigur, ca in viata mai ajungem din pacate si in astfel de situatii nefericite, dar in nici un caz nu trebuie sa cautam noi extremele cu lumanarea... S-ar putea sa ne stricam viata si sufletul inutil si uneori chiar iremediabil.
                                Last edited by ion_R5; 5 July 2012, 00:30. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google