Romanul Sa Nu-si Piarda Identitatea Si Traditiile - Indiferent De Momentele Istoriei

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • inseamn deci ca se curata, nu cum se vaita antenele ca e blocat tot. iar in satele izolate se infunda oricum in fiecare iarna. vezi ca Bucuresti e mic copil fata de Buzau la cantitatea de zapada cazuta, mai ales anul asta. la noi zapada era cat masinile!

    Comment


    • Se dezapezeste pe naiba....se imprastie putin zapada. Muntii de zapada ce blocheaza parcarile sunt prezenti decat in zona carpato-danubiano-pontica). S-au cheltuit 40 de milioane de euro doar in Bucuresti cu "dezapezitul" asta in ultimele zile si erau jandarmii si armata cu lopata pe strada!!! In tara intervine armata. Asta e problema, bataie de joc, prosteala....alarmant este ca sunt unii cetateni care pur si simplu nu realizeaza asta....nicio aluzie. HAOS.

      Si daca satele "izolate" se infunda mereu de ani de zile, de ce doamne iarta-ma nu se rezolva problema?? Pentru ca da, traim in Romania si "autoritatile" au dureri in dos de popor. Popor platitor de taxe si impozite. Tu esti cumva Prefect, politician? Te mai cheama Ponta, Dragnea?? Nu imi explic altfel....
      Last edited by PCH; 29 January 2014, 13:05.

      Comment


      • Lasa frate ca plecam noi in Canada unde e cald si bine. Ca acolo stam sa ne curete autoritatile parcarea, acolo nu platim taxe, acolo ne angajeaza pe toti directori, acolo doar stam la caldura, la TV, bem bere si jucam table (sau sah pentru aia mai destepti). Hai bai fratilor sa nu ne imbatam cu apa rece. Peste tot se munceste, si se munceste la greu, adica munceste cine vrea sa faca ceva in viata si cine are nevoie de bani. E usor sa stam in casa, sa ne uitam la TV si sa ne vaitam pe forumuri.
        Last edited by MihaiiahiM; 29 January 2014, 19:40.
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by PCH View Post
          Ion, ce e greșit, ca alții ies in strada ca dracii aia pentru chestii mai puțin dureroase iar noi stam si dam din gură in timp ce conducerea isi bate joc la modul grosolan de noi? :l Nu înțeleg!
          Spune-mi si mie ca s-a rezolvat in tara asta sau in alte tari cu iesitul in strada?

          Strict in cazul Ucrainei de acum... vorbim de 2 "directii"... O tabara de care face jocul Moskwei si alta tabara care vrea in UE. Majoritatea populatiei vrea in UE.

          In functie de tabara care castiga - se vor "implinii" interesele Rusiei sau ale UE pe spinarea poporului din Ucraina. Poporul din Ucraina poate vrea altceva - insa asta nu intereseaza pe nimeni - oricat ar iesi ei in strada.

          Ca sa nu mai spunem daca va fi un fel de "revolutie" care va orienta clar tara spre UE, Ucraina se faramiteaza teritorial. Rusia are interese foarte mari in Ucraina si in plus acolo traieste destul de multa populatie ruseasca sau rusificata. Crimeea si partea de est a Ucrainei s-ar rupe si ar ramane sub influenta ruseasca. Un razboi gen cel din Jugoslavia, n-ar fi tocmai o bagatela langa granita noastra si cu siguranta ne-ar afecta economic. In fine, sa vedem cum vor decurge lucrurile.

          Comment


          • si la noi o fost "revolutie " si s-o rezolvat tot.tot cu ghilimele.unii mor saracii pe baricade crezand ca daca mor o sa fie bine.la noi daca ii impusti vin neamurile,prietenii etc.eu daca ajung in functie importanta tot asa o sa fac.in ADN-ul poporului roman e un virus care il indeamna la faradelegi.

            ps.cred ca doar un cataclism natural de amploare poate face minuni.probabil 90% nu sunt de acord,dar..ce mai conteaza.
            Welcome to the Club, We Have Jackets !

            Comment


            • Lasa ca am mai avut momente in istorie când au venit nemtii ca sa puna tara pe picioare, doar ca atunci i-am adoptat noi pe nemti, nu am vandut tara asa cum vor sa faca astia astazi. Dar eu zic ca are grija Dumnezeu de tarisoara asta.
              sigpic

              Comment


              • multi s-au bazat pe ...."Preaputernicul" si o ramas cu..in mana.oamenii trebuie sa creada in ei insisi.dupa ce trec de asta, sa vezi ce minuni facem.trebuie doar sa vrei.
                Welcome to the Club, We Have Jackets !

                Comment


                • Dupa vorbe se pare ca ai putin peste 20 de ani. Când vei mai capata ceva experienta de viata vei gandi altfel, de altfel e si vorba aia cu "iti da, dar nu iti baga in sac", asa ca lucrurile sunt ceva mai ample, dar cu demnitate, cu vointa si cu munca se pot face lucruri marete. Te rog sa ma ierti daca am gresit legat de varsta ta, dar nu cred ca am gresit.
                  sigpic

                  Comment


                  • nu'i bai de varsta.is nascut in 78 ,da nu importa.eu am mers pe pricipiul :fac cat imi sta in putinta".cand nu mai pot...asta e.you out!experienta de viata difera de la unul la altul.
                    Welcome to the Club, We Have Jackets !

                    Comment


                    • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                      Lasa ca am mai avut momente in istorie când au venit nemtii ca sa puna tara pe picioare, doar ca atunci i-am adoptat noi pe nemti, nu am vandut tara asa cum vor sa faca astia astazi. Dar eu zic ca are grija Dumnezeu de tarisoara asta.
                      Asta e o gluma foarte buna - dintr-o istorie "cosmetizata" a Romaniei. Comunistii au cosmetizat istoria - in sensul ca au exclus (prin omisiune) capitolul de istorie care tine de Regatul Romaniei: cu regii Carol I, Ferdinand, Carol II si Mihai.

                      Mai apoi, dupa 1990 au venit altii care au prezentat monarhia din Romania drept "epoca de lapte si miere a Romaniei" - si ca neaparat trebuie sa ne intoarcem la monarhie.

                      Practic istoria pe care am invata-o in scoala inainte de 1989 mergea pana la Constantin Brancoveanu. Apoi despre perioada fanariota cred ca erau 3 pagini, dintre care 1/3 din spatiu era ocupat de poze, apoi brusc Cuza prezentat mai amplu - si iar 1 pagina succinta despre perioada monarhiei (Carol I, Ferdinand, Carol II si Mihai) - fara poze sau vreun detaliu. Ceva accente puse pe Primul si al 2-lea razboi mondial - dar cu rolul comunistilor.... (cumva asimilate aici si rascoalele 1821 si 1907, respectiv revolutia de la 1848 cu Avram Iancu )

                      Asta cu "au venit nemtii ca sa puna tara pe picioare" - e foarte bine prezentata de catre Eminescu Practic, daca in perioada fanariota s-a instaurat in Principate un sistem dominat de coruptie si spaga ingrozitor pt. popor - lucrurile s-au propagat mai departe pana la domnia lui Cuza si a marcat societatea romaneasca si dupa debarcarea lui.

                      Carol I vine din Germania cu o cohorta de... (investitori le-am spune astazi) pt. modernizarea Romaniei - a se intelege aici si realizarea unor castiguri peste masura - si astea impletite cu coruptia care demult "suprainfectase" Romania. Presa vremii vuia de afacerile oneroase, cu ite incurcate - dar legate direct de casa regala si pana la oficiali ale cancelariilor de la Viena si Berlin... (n-a scris numai Eminescu despre ele, insa Eminescu a fost unul dintre cei mai aprigi jurnalisti in descoperirea si demascarea afacerilor vremii - de care "nemtii cu mare rang in Romania" nu erau deloc straini)
                      Last edited by ion_R5; 29 January 2014, 23:26. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Ion, ma bucur ca mai scoti la lumina realitatile "de pe sub presuri". Nemtii n-au fost un popor avut doar datorita muncii zeloase, ci si datorita "invartelilor". La fel cum nici "austriecii civilizatori" nu ne-au facut un bine in problema Ardealului. Foarte bine!

                        Comment


                        • Noi am fost mereu capre, ba la austrieci, ba la nemți, ba la ruși, la turci....care a vrut, a venit aici in stare erectila. Noi suntem porumbeii pacii. Cat despre proteste, Ion, arunca un ochi in Franța, vezi cum rezolva transportatorii problemele. Aici e greu, doi ies in strada, trei stau la caldura si isi spun ca nu rezolva nimic daca ies. Vad ca de gazele de șist habar nu are nici unul dintre iubitorii de neam și patrie.

                          Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                          Comment


                          • Cu gazele de sist - au protestat satenii la Pungesti si ceva tineri/organizatii --- si au venit jandarmii si i-au amenintat pe protestatari, respectiv i-au protejat pe "investitori".

                            Ironia sortii - "Romanii sunt pungasiti la Pungesti de gazele de sist" de catre Chevron. Nu mai avem avem un Caragiale astazi - dar, culmea, coincidentele unor denumiri sau nume de personaje este mai mult decat graitor ( alte exemple: Trita Fanita, Culita Tarata)

                            Comment


                            • Bietii sarmani de la Pungesti...ce mila mi-e de ei.
                              Nu si au inchipuit ca li se vinde tara ca sa isi primeasca inapoi salariile promise de iubitii si dragii lor alesi.

                              Caragiale nu vorbea si de prostia si dobitocia in masa a poporului roman ?

                              Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

                              Comment


                              • OK, spune te rog cu cine sa votam ca sa nu mai avem tradatori la conducere. Ideea e mult mai simpla, sistemul instaurat (restaurat) in Decembrie 1989 in Romania e problema. Nu cum voteaza poporul e problema.

                                Din toate partidele si oamenii politici - nu poti spune "daca votam cu X acum era OK" --- fiindca toti X-sii reprezinta stapanii Romaniei si nu poporul. Sistemul de conducere e buba, nu poporul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google