Romanul Sa Nu-si Piarda Identitatea Si Traditiile - Indiferent De Momentele Istoriei

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • de unde dreaq pomicultura?! s-a taiat tot...si ce a ramas se fura! ca`n toata Romania de altfel!
    au dat astia jos stalpi de inalta tesiune dreaq...saptamana trecuta! pagube de 7 bulioane de euro! se lucreaza la nivel inalt!

    chivasu` tranteste repede daca il ai la indemana!
    Keep walking...

    Comment


    • Originally posted by jonnie007 View Post
      de unde dreaq pomicultura?! s-a taiat tot...si ce a ramas se fura!
      Da mah, da' ne raman "pufoaica" si "electrozii"..alea nu ni le fura nimeni.
      Ce dracu' tu visezi la sambure de pruna?

      Comment


      • Adevarul e ca romanul bea cu orice ocazie; la nunta, la inmormantare, la bufet, la coltul blocului, pe camp, la volan, in spital; nu stiu daca tine de traditie asta, dar sigur traditie este, ardoarea cu, care cauta orice prilej sa dea pe gat o "jamaica".

        Știri de ultimă oră din țară și externe. Urmărește transmisiuni live, breaking news, reportaje și anchete. Intră pe stirileprotv.ro și află toate știrile zilei!
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Daca rumanu' bea...rusu', ce face?

          Comment


          • Eu as dori in Romania sarbatoarea florii de prun, dupa modelul japonezilor, care sarbatoresc floarea de cires.

            Comment


            • Capitalisti fara pic de traditii si cu prea multe obiceiuri...

              Ca un vin bun nu e nimic mai adevarat...
              cine a masacrat viile? Burebista? Oare ii era frica de politica Romei? Noroc ca au crescut la loc.
              Ps ma refeream la romani , nu la galbejiti , dar am ramas in urma
              Last edited by Costi-bc; 20 February 2014, 23:21.
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • Ca un vin bun nu e nimic mai adevarat...
                Corect. Dar nu de Vrancea.
                O stiti pe aia cu "cea mai scumpa apa e vinul de Focsani"?

                Comment


                • ...din pastile

                  Comment


                  • Parca-parca ne aducem aminte si de chestii bune romanesti: un vin, o tuica, palinca...
                    Eu am trecut iarna cu vin rosu, tuica si visinata...toate productie proprie!
                    Versus bauturi straine: am fost un vecin la ziua lui, noi mai de-ai casei dar si cativa invitati mai cu staif. S-a servit niste Jager, Chivas, JB, JW, alte farafastacuri, pana cand le-am propus sa incerce o visinata...mare greseala: mi-au baut aproape 3 litri! Si eu prost ca am tot cedat insistentelor de a mai tot da. Au uitat de whisky, de Jager, etc.
                    Am dus si niste tuica dar nu a fost tolerata (am lasat-o pe la 50 grade). Mai bine ca nu am facut-o baubila ca ma ruinau.

                    Comment


                    • Trimite si la Bucuresti fo` 3 kile, platesc transportul cu posta, curierul e scump )
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Visinata sta pe acelasi raft cu afinata.

                        Comment


                        • daca mai aveam, va trimiteam eu o "apa vie" de pruna, asa, la vreo 37 de grade. Cat despre "arome", orice derivat din tuica de mai sus + fructele disponibile . Momentan, niste caisata la vreo 28-29 grade. Da clasa la orice wisiki

                          @Cezar, daca te-as ruga politicos sa respecti regulile forumului, crezi ca ai putea? Nu se permit atacuri la persoana, doar la posturi...
                          Daca scriu mai multe, ai sa-mi psui ca-s amic bun cu Ion (nu cred ca ne-am vazut vreodata) si am ceva cu dumneata.

                          Comment


                          • Daca un profil pshilogic (Ce intamplator, doar intamplator are legatura cu realitatea) e considerat un atac la persoane, fie.
                            Vrei si tu unul?

                            Poti scrie cate doresti, atata timp cat ai informatie limitata, te mai invit la o "citeala" (na, ca sunt si agramat).

                            Pana una alta vad ca singura traditie pe care toata lumea o aminteste este bautura.
                            Altceva?

                            Hai ca pun eu una care chiar imi place:
                            Stravechiul dans care nea ramas ca testament de la stramosii nostri Daci si romani Calusarii. Coregrafie Vladimir Curbet, aranjament muzical Vladimir Rotaru ...

                            Comment


                            • Poporul Roman are si alte traditii - dintre care si una care tine atat de viata trupeasca, dar si de cea spirituala - traditie care este pe cale sa se piarda - este vorba despre credinta vie in Dumnezeu - cea maturisita prin traire nu prin sloganuri de marketing-politicianist.

                              Daca mergeti in Transilvania, o sa vedeti pe toate acoperisurile caselor vechi romanesti cate o cruce. Este o traditie, care inca se pastreaza si mai important decat crucea de pe acoperis este sa il pastram pe Dumnezeu viu in sufletele noastre. In schimb, "mai marii" dupa care multora le curg balele la figurat - si-au pus pe fatadele caselor capete de drac si simboluri oculte - care nu le-a ajutat prea tare... au sfarsit-o cam prost. (am sa revin cu detalii daca e cineva curios)

                              Si Dumnezeu ne-a binecuvantat prin duhovnici cu mare Har - unul dintre ei Parintele Arsenie Boca care a si vorbit despre vremurile care vor urma "Romania va fi inconjurata de flacari" - si iata acum vedem Kievul in flacari si revolte. Vor urma vremuri complicate. Sa ne pastram credinta in Dumnezeu.
                              Last edited by ion_R5; 22 February 2014, 13:54.

                              Comment


                              • Cezar, ne plictisesti! serios!
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google