Romanul Sa Nu-si Piarda Identitatea Si Traditiile - Indiferent De Momentele Istoriei

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu e nici o mândrie, e o afacere sa ai posturi. Trafic de influenta, spagi, caltaboși, etc
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment




    • comparati singuri personajele din linkul de mai sus

      Comment


      • desi pare putin tras de par, e mult adevar in articolul ala. Sa-i multumiti criminalului Iliescu si PSD-ului, care fac eforturi disperate sa ajunga iar la carma tarii. Camapania impotriva lui Basescu este atat de intensa, incat si daca era Papa tot l-ar fi urat populatia. Vezi antenele . Flota, pare-se, e de fapt "cedata" de regimul PDSR.

        Comment


        • Razvane, aici e marea buba de care sufera poporul Roman manipulat in ultimul hal dupa 1989 - ne-am lasat dezbinati si influentati de ura care ne-a fost imprimata, unii impotriva altora... cu politica asta mizerabila.

          Ca Basescu, ca Iliescu, ca Tariceanu, ca ... aiurea - astia sunt niste maimutoi care executa niste ordine, fac pe nebunii, se injura mai birjareste sau mai "intelectualist" - iar multimea pune botul din pacate la asa ceva. Toti primesc "foaia de parcurs pentru Romania" din strainatate - si singura grija a fiecaruia e sa ii ia comisionul propriu la jefurirea tarii.

          Pe mine ma lasa rece si Iliescu si Basescu, si singurul regret e ca Nastase nu i-a luat pe toti la puscarie cu el (parlamentari, Isarescu, etc, etc)

          Oricum, dolarul mai rezista maxim 10 ani
          The World Bank's former chief wants to replace the US dollar with a single global currency, saying it will create a more stable financial system.
          Last edited by ion_R5; 18 February 2014, 21:34. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Hai bre mai las-o dreaq. Cum de e tara asta victima teoriei conspirației, de zici ca e cireasa de pe tort, miezul, alfa si omega. Iti dai seama, daca nu erau "interesele" fix pe creștetul romanilor, ajungeau rasa suprema
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Macel pe DN1...OI SI UN MAGAR spulberate de 2 tiruri! EPOCA BRONZULUI e aici Bineinteles, vestul e de vina!!

              Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

              Comment


              • M-am hotarat sa ma mut in Canada, nu de alta, dar acolo nu sunt oi si magari.
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by darksid3 View Post
                  Hai bre mai las-o dreaq. Cum de e tara asta victima teoriei conspirației, de zici ca e cireasa de pe tort, miezul, alfa si omega. Iti dai seama, daca nu erau "interesele" fix pe creștetul romanilor, ajungeau rasa suprema
                  Tu macar ai citit linkul articolul din linkul pus de mine mai sus?


                  Pai la cat aur vor sa fure din Romania, alte metale rare, gaze din Marea Neagra, gaze de sist, etc, etc - poti fi sigur ca sunt disperati aia din afara sa puna mana pe tot ce-i la noi. S-au tu inca n-au aflat ca Ceausescu a fost impuscat, fiindca asa s-a inteles Gorbaciov cu Bush senior? Si nu l-au impuscat fiindca le dadea tot ce cereau asa cum a facut Iliescu, Brucan, Petre Roman, Constantinescu, Basescu si Boc --- ci tocmai fiindca nu lasa pe straini sa exploateze bogatiile tarii si nici nu a lasat Romania sa devina piata de desfacere pentru altii

                  Toti care se cred inteligenti, vorbesc cu emfaza despre "teoria conspiratiei". Inseamna ca traiti in virtual si nu mai percepeti REALITATEA. E realitatea conspiratiei, nu teoria conspiratiei. Cum de in istorie a existat "anul revolutionar 1848"? Sau "anul revolutionar 1989"? Sau "anul revolutionar 2012"

                  Darksid3 - cu tot respectul, nu mai veni cu fumigene din astea.
                  Last edited by ion_R5; 19 February 2014, 22:18. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Zici ca 99% din tot aurul din lume e in Romania si noi suntem polul de interes. Nu stiu cum, dar prin Alaska si Yukon poti avea sanse sa gasesti pepite marisoare, extragi aurul prin spalare, dar parca tot mai fain e sa te chinui sa-l extragi cu cianura, din Romania.
                    Last edited by mr.K; 19 February 2014, 23:11.

                    Comment


                    • Originally posted by ion_R5 View Post

                      Tu macar ai citit linkul articolul din linkul pus de mine mai sus?
                      http://inforor.com/nicolae-ceausescu...n-surprindere/

                      Pai la cat aur vor sa fure din Romania, alte metale rare, gaze din Marea Neagra, gaze de sist, etc, etc - poti fi sigur ca sunt disperati aia din afara sa puna mana pe tot ce-i la noi. S-au tu inca n-au aflat ca Ceausescu a fost impuscat, fiindca asa s-a inteles Gorbaciov cu Bush senior? Si nu l-au impuscat fiindca le dadea tot ce cereau asa cum a facut Iliescu, Brucan, Petre Roman, Constantinescu, Basescu si Boc --- ci tocmai fiindca nu lasa pe straini sa exploateze bogatiile tarii si nici nu a lasat Romania sa devina piata de desfacere pentru altii

                      Toti care se cred inteligenti, vorbesc cu emfaza despre "teoria conspiratiei". Inseamna ca traiti in virtual si nu mai percepeti REALITATEA. E realitatea conspiratiei, nu teoria conspiratiei. Cum de in istorie a existat "anul revolutionar 1848"? Sau "anul revolutionar 1989"? Sau "anul revolutionar 2012"

                      Darksid3 - cu tot respectul, nu mai veni cu fumigene din astea.
                      Hai bre las-o ca macane. Prea mult se lamentează natia asta. Altii s-au reconstruit de la zero in cativa ani iar noi ne plângem ca nu ne lasa străinii sa avansam. Asta e atitudinea din ultimele sute de ani: capra!
                      Mai lasati articolele si titlurile si deschideti ochii la ce va inconjoara.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • @PCH, fac pariu cu tine ca plec in Canada inaintea ta? Nu conteaza calitatea omului asa mult, ci cat de "bine" este facuta chemarea. oricum iti doresc spor la dat zapada si la invatat limba "quebequeza". Canadienii au fost, sunt si vor fi un popor ce traiesc strict pe spinarea imigrantilor, pe care ii obliga doar la joburile cele mai nedorite. Daca in Romania ti-a scarba sa speli farfurii sau wc-uri, acolo o sa ti se para job de vis

                        Darkside, stiu din cel putin 3 surse complet diferite faptul ca in Fagaras exista (atentie!!!) filoane de aur. Pepitele sunt "firimituri" pe langa zacamintele (unii zic enorme, chiar zeci de mii de tone) de aur care s-ar afla sub muntii nostri. Bucegii de pilda, sunt atat de incarcati de metale incat campul geomagnetic terestru are niste fluctuatii deosebite in zona. Penultimul link dat de Ion_R5 este genial, cel mai scurt si la obiect text referitor la "bogatia" Ceausestilor. Aurul pe vremea dacilor era extras deja, fiind considerat doar "deosebit", pentru podoabe. Nu sunt dovezi de comert cu aur facute vreodata de daci, dar sunt urme de extragere romana (curios cum granita imperiului roman se opreste fix la munti). Daca stai sa observi trecand prin Turcia cate moschei sunt poleite cu aur romanesc, cred ca vezi amploarea.

                        Nu se doreste de Europa sa fim "independenti". Planul lui Ceausescu de extragere a aurului (imposibil de negat) ne-ar fi adus in fruntea tarilor europene, si am fi reprezentat deja un pericol daca am fi devenit "prea bogati", fiindca zona est-europeana s-ar fi destabilizat. Din 89 incoace se fura incontinuu si tot nu ne-au sufocat de tot.

                        Contextul geopolitic al zonei (Rusii si Ungurii mereu in coasta noastra, tot felul de migratori "dornici" sa ne fure) a facut sa fim "destabilizati" permanent, si de-a lungul istoriei sa purtam razboaie de aparare impotriva tuturor vecinilor, toate mari consumatoare de resursa umana si baneasca) Un popor "lasat in pace" ca nemtii pana prin ww2 ar fi ajuns de neegalat daca aveau bogatiile noastre.

                        Un exemplu de scoala generala spunea ca daca facem baraje pe toate cursurile de apa posibile, putem sustine energetic toata zona europei de Est, si asta la capacitatea si performanta turbinelor din anii '60. Daca s-ar cultiva complet suprafata Campiei Romane cu grau, se putea livra (in anul 88, daca memoria ma lasa) paine pentru intreg continentul European.

                        Conditiile referitoare la capacitatea de cultivare erau calculate fara sistemele de irigatii ce erau deja calculate, si cu putin noroc ar fi fost gata in 92-93, cu tot cu Canalul Siret-Baragan.

                        Daca era gata canalul respectiv, am fi devenit si cel mai mare cultivator de orez european (am si exportat pana in 89).
                        Last edited by razvanamza; 20 February 2014, 00:20. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by razvanamza View Post
                          @PCH, fac pariu cu tine ca plec in Canada inaintea ta? Nu conteaza calitatea omului asa mult, ci cat de "bine" este facuta chemarea. oricum iti doresc spor la dat zapada si la invatat limba "quebequeza". Canadienii au fost, sunt si vor fi un popor ce traiesc strict pe spinarea imigrantilor, pe care ii obliga doar la joburile cele mai nedorite. Daca in Romania ti-a scarba sa speli farfurii sau wc-uri, acolo o sa ti se para job de vis
                          Ce aia? Care chemare? Ce quebequeza? Care zapada? Ce job? Iar scrii sa nu adormi....sau poate dormeai cand ai scris

                          Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                          Comment


                          • Originally posted by razvanamza View Post

                            Darkside, stiu din cel putin 3 surse complet diferite faptul ca in Fagaras exista (atentie!!!) filoane de aur. Pepitele sunt "firimituri" pe langa zacamintele (unii zic enorme, chiar zeci de mii de tone) de aur care s-ar afla sub muntii nostri. Bucegii de pilda, sunt atat de incarcati de metale incat campul geomagnetic terestru are niste fluctuatii deosebite in zona. Penultimul link dat de Ion_R5 este genial, cel mai scurt si la obiect text referitor la "bogatia" Ceausestilor. Aurul pe vremea dacilor era extras deja, fiind considerat doar "deosebit", pentru podoabe. Nu sunt dovezi de comert cu aur facute vreodata de daci, dar sunt urme de extragere romana (curios cum granita imperiului roman se opreste fix la munti). Daca stai sa observi trecand prin Turcia cate moschei sunt poleite cu aur romanesc, cred ca vezi amploarea.

                            Stiu eu 4 surse cum ca se bat câmpii la modul flagrant pe aici. Haide sa haidem! Cam asa stau lucrurile.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Un exemplu de scoala generala spunea ca daca facem baraje pe toate cursurile de apa posibile, putem sustine energetic toata zona europei de Est, si asta la capacitatea si performanta turbinelor din anii '60. Daca s-ar cultiva complet suprafata Campiei Romane cu grau, se putea livra (in anul 88, daca memoria ma lasa) paine pentru intreg continentul European.
                              Pai cum conducatorul mult iubit cam nivelul asta de studii il avea, tot asa s-a dezvoltat si Romania, orbeste.

                              Nu reuseste Franta cu suprafat ei si beneficiind de clima prielnica, sa hraneasca cu paine toata Europa, dar Romania de la '88 mai dadea si prin Africa probabil, dupa ce alimenta Europa de la Atlantic la Cacaz.
                              Chestie de suprafete si recolte la hectar, matematica elementara, dar ne placem sa batem campii (ca avem).
                              Tu cred ca te-ai inspirat din raportarile CC ale PCR privind productia de grau a Romaniei. Imparte la 10 ce se raporta, si afli cat era in realitate.


                              Era si un banc:
                              Inainte de `89, CAP-urile si IAS-urile raportau la partid cat au recoltat:
                              - CAP-ul din Ciorogarla raporteaza ca a recoltat de pe 10.000 de ha!
                              - CAP-ul din Popesti raporteaza ca a recoltat de pe 20.000 de ha!
                              Dupa ore in sir de raportari, apare un comunicat al CC al PCR:
                              - Atentiune, atentiune! Catre toate CAP-urile si IAS-urile din tara. OPRITI RECOLTAREA!!!! Ati depasit granitele tarii...


                              Unii dintre voi ar merita sa traiasca un pic in comunism. Pacat ca n-ai prins la nivel constient cativa ani din perioada '85-'89, Amza. Eu eram copil, dar mi-a ajuns.
                              Last edited by mr.K; 20 February 2014, 10:19.

                              Comment


                              • Majorittatea sunt sub falsa crdinta cum ca Ceausescu a produs.
                                Este fals! Ceausescu a preluat niste rsurse deja existente si le-a modelat dupa bunul lui plac si dupa constitutia psihologica a lui:
                                - era un fost taran sfeclit caruia i s-a oferit o ocazie - ce a facut? A adus majoritstea taranilork in bucuresti
                                - era fara educatie - ce a facut? A promovat lucrul asta. Ce a iesit? Cam ce vedem azi: tot soiul de putori cu pretentii.
                                - sarac si total nemultumit. Ce a facut? Multe lucruri secundare grandomaniei sale - de la casa poporului pana la industrii.
                                - prost. Ce a facut? Nu a inteles mecanismul dupa care economia globala se invarte. A crezut ca o are el lunga si groasa si se pisa pe toti ceilalti din afara tarii. El a crezut ca tara ii apartine pt ca s-a zbatut Stefan cel coios si Mihai Viteazul. Este fals!!!!! Nu poti iesi dintr-o subjugare economica pt ca asa vrea matul tau! Asta este normalitatea prostovanilor, ca fara FMI si politica, ar veni aia mai mari si ne-ar fute 2 bombe in **** dupa care am munci ca prostii sa le platim tribut!!!
                                - inteligenta emotionala cat o insecta: ce a facut? ?"pai io care produce si care este granaru Europei, eu platesc bah!!!!! Eu am bani bah!!!!!! Eu fac bah!!!!!Eu am facut fabrici si uzine!!!!" Echivalentul contemporan- Becali.
                                Acelasi lucru ni se intampla si cand facem tuing: pfaoi mi-am pus o toba si niste serpi, rup!!! Si cand colo, in lume exista masini de 1500 de cai, ce dicteaza materialul din care se fac serpisorii pt masinile cu 75 de cai

                                Cum vad eu cs mai putem iesi din rahat: CITITI fratilor! Lasati barfele si paronoismele pt altii. N-ati demonstrat nimic ca sa barfiti si sa credeti ca voi stiati cum se face, sau ca voi ati inteles mecanismul.
                                Daca faceti o retrospectie, o sa vedeti ca totul se invarte in jurul unei bucati de pamant cu resurse cu o populatie lenesa si paranoida!
                                Hai sa barfim mai putin pt ca nu avem cunostiintele necesare si sa ne vedem de micul nostru castel de nisipi!

                                Originally posted by ion_R5 View Post
                                Tu macar ai citit linkul articolul din linkul pus de mine mai sus?


                                Pai la cat aur vor sa fure din Romania, alte metale rare, gaze din Marea Neagra, gaze de sist, etc, etc - poti fi sigur ca sunt disperati aia din afara sa puna mana pe tot ce-i la noi. S-au tu inca n-au aflat ca Ceausescu a fost impuscat, fiindca asa s-a inteles Gorbaciov cu Bush senior? Si nu l-au impuscat fiindca le dadea tot ce cereau asa cum a facut Iliescu, Brucan, Petre Roman, Constantinescu, Basescu si Boc --- ci tocmai fiindca nu lasa pe straini sa exploateze bogatiile tarii si nici nu a lasat Romania sa devina piata de desfacere pentru altii

                                Toti care se cred inteligenti, vorbesc cu emfaza despre "teoria conspiratiei". Inseamna ca traiti in virtual si nu mai percepeti REALITATEA. E realitatea conspiratiei, nu teoria conspiratiei. Cum de in istorie a existat "anul revolutionar 1848"? Sau "anul revolutionar 1989"? Sau "anul revolutionar 2012"

                                Darksid3 - cu tot respectul, nu mai veni cu fumigene din astea.
                                Ioane, cu ce drept acel aur este al Romaniei? Ca se afla pe teritoriul ei?
                                Oranduirea lucrurilor este alta, doar ca acum se folosesc alte mijloace. Nu mai dai du parul si cu bomba ca sa iei resursele, ci te folosesti de politica.
                                Cum se rezolva? Poporul sa fie educat, sa munceasca si sa-si vada de treaba lui.
                                Nu face asta? Nu prea e de incasat, deci mai bagam pe altii care sa mai recolteze ceva.
                                E ca la camata. Eu iti dau 100 lei.
                                Ne intelegem sa-i primesc intr-un an, lunar cate 15 lei.
                                Tu la un moment dat zici ca n-ai prea mai vrea. Atunci iti iau un ceas sau ceva de valoare de acasa, intr-o asa maniera incat tu sa nu-ti dai seama.
                                De ce? Ca sa nu consum resurse, iar tu sa dai vina pe un hot (politician), iar eu camatarul (cei ce conduc lumea) sa pot incasa in continuare de la tine si cei ca tine.
                                Last edited by Cezar; 20 February 2014, 11:01. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google