Romanul Sa Nu-si Piarda Identitatea Si Traditiile - Indiferent De Momentele Istoriei

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Hahaha, uite mucosul)))

    Si revenind la topic: imi plac traditiile romanesti culinare!
    Unele sunt geniale!
    Last edited by Cezar; 22 February 2014, 17:38. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Canta la alta masa! Nu ne plac manelele!

      Visinata si caisata sunt peste "uischi" cam din toate punctele de vedere! ma rog...tine si de gusturi!
      Last edited by jonnie007; 22 February 2014, 18:10.
      Keep walking...

      Comment


      • Beutura e traditie la toate popoarele, mai putin musulmani care de atata ceai si soare in cap, viseaza tot sa cucereasca lumea intreaga.

        Mai nou, si musulmanii cu dare de mana de prin EAU, Arabia Saudita, beau de sting la petreceri private.

        Problema romanilor e ca s-au departat de bauturile traditionale si consuma tampenii ieftine, BFL-uri (bauturi fermentate linistit), care contin doar alcool de calitate indoielnica si arome sintetice.
        Asa ase duc naibii ficatul, stomacul, pancreasul.

        Nu mai stim ce sa bem!
        Last edited by mr.K; 22 February 2014, 19:16.

        Comment


        • putei bea cu incredere Berea Ursus, retele inca se respecta . Cat despre tuici si alte alcoale "de casa" calitatea o face posesorul. daca aveti grija sa nu pastrati fruntea (alcool metilic, otravitor) si nu opriti cazanul cand ceea ce mai iese are abi 7-8, aveti o tuica buna. Mare atentie sa nu puntei zahar in fructele puse la fermentat. alcoolul va iesi mai tare, dar se lipeste borhotul in cazan si veti avea un gust de afumat-amarui!

          #Posesor de alambic

          Comment


          • Cica o alta traditie romaneasca pe langa bautura ar fi si OSPITALITATEA. Bine, si in acest caz apare bautura dar si mancare, de obicei masa bogata cu ce are omu mai bun prin camara.
            Prin alte meleaguri o cafeluta, un biscuit, o aluna si ...

            Comment


            • ospitalitatea era mai mult in vremurile dinaintea automobilului, cand calatoreai cale de o zi si apoi inoptai pe unde apucai, si erai primit. dar mai exista inca "darnicia rudelor de la tara, care nu te lasa sa pleci la oras fara un pui de gaina sau cateva oua", cat si admiratia (cam tacita) asupra lucrurilor romanesti.

              Nu de multe ori am luat din carrefour produse romanesti, spre mirarea unuia-altuia care imi soptea "ca-i mai scump decat xxx" produs prin china, turcia, bangladesh...

              Comment


              • Originally posted by razvanamza View Post
                admiratia (cam tacita) asupra lucrurilor romanesti.

                Nu de multe ori am luat din carrefour produse romanesti, spre mirarea unuia-altuia care imi soptea "ca-i mai scump decat xxx" produs prin china, turcia, bangladesh...
                dau quote pentru ca nu inteleg ce ai vrut sa zici. e o traditie ?
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • este o parte a identitatii nationale, sa cumperi produse ale conationalilor tai. Suntem singura tara care apreciaza orice altceva decat produsele proprii, ca atare si stereotipiile cu : masini germane (ma rog,..), vin frantuzesc (al nostru e chiar mult mai bun..)

                  Comment


                  • Produsele romanesti nu sunt de top, cu mici exceptii.
                    De fapt, ele oglindesc perfect populatia, cum de altfel se intampla si in celelalte tari.

                    Revenind la traditii: tocmai ce am mancat o tochitura munteneasca. Exceptionala!

                    Comment


                    • Si produsele carei natii sunt in general de top, cu mici exceptii?
                      De multe ori problema este ca noi stim sa ne "laudam" cu tampeniile iar altii chiar daca au un singur lucru bun il pun in frunte si defileaza cu el peste tot.
                      Deci cand mai gasim ceva bun romanesc, tochitura spre exemplu, haideti sa o respectam si sa o promovam. Ba sa alaturam si altele spre completare: la tochitura aia cred ca megea un vin rosu, intr-o ambianta rustic-eco, si avem cu ce ne mandri si cu ce atrage un turist, roman sau strain.

                      In ton cu discutia: astazi este Dragobetele, si chiar daca tot ce stiu despre aceasta sarbatoare stiu de la tv...aleg sa respect aceasta traditie in locul "zilei lui Valentin".

                      Comment


                      • Mancarea traditionala romaneasca e de top, in general. Nu ma refer la mititei.

                        Comment


                        • Sa sarbatorim Dragobetele alaturi de persoana iubita, o sarbatoare 100% romaneasca!

                          Comment


                          • Frumos ; ca ne-am saturat sa-i imitam pe altii.

                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Originally posted by razvanamza View Post
                              Sa sarbatorim Dragobetele alaturi de persoana iubita, o sarbatoare 100% romaneasca!
                              Pe care dragobete, nu le sarbatorea nici drecu, (pe la oras, cel putin) inainte sa auda romanii de belentains dey...tre' sa ne dam si noi cocosi, ca doar n-au inventat americanii apa calda, nu?
                              Oricum, macar e ceva autohton.
                              Last edited by Kojak; 24 February 2014, 20:27.

                              Comment


                              • Vezi daca n-ai trait la tara? Eu stiu...
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google