Romanul Sa Nu-si Piarda Identitatea Si Traditiile - Indiferent De Momentele Istoriei

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bravo tie, toata stima!

    Da' asta-i adevaru', ce s-o mai dam pe dupa dupa visini, "brusc" (de ceva ani) s-au trezit unele din traditiile astea in noi...noroc cu altii ca ne ajuta la dezgropat.

    Comment


    • Nu stiu de ce, tot am senzatia ca Dragobetele era pe la inceputul lui martie; eram ciutani si cochetam si noi cu fetele.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • ...pai cat mai e pana la inceputu' lu' martie? Numa' maine nu-i poimanine.

        Apropos de traditii si "gagicarelile" de pustan...fusei si io de cateva ori la udat in per. Pastelor, in Ardeal. Foarte fain...doar ca la sfarsit puteam toti a perfum d-alea ieftine, gen Farmec, ca niste drogherii-n toata regula.

        Iarasi, de colindat, de Craciun...nimeni nu scapa treaz dimineata. Prajituri si beutura de casa de cea mai (visinata, afinata, vinars, tuica etc) buna calitate, din belsub.

        Frumoase vremuri, e clar ca numai de traditii nu mai puteam noi.

        Comment


        • Salut revenirea in acest topic a lui IancuMic care isi asumase rolul de a ne prezenta obiceiuri si traditii romanesti. Poate de data asta nu va mai fi alungat de nesimtirea, bascalia si lipsa de respect a unor colegi.
          Poate reusesc sa ajung si eu o data la intalnirile de la GL si lui o sa ii duc o juma' de tuica/visinata. :P
          Last edited by CeDeBe-L; 24 February 2014, 21:08.

          Comment


          • Originally posted by CeDeBe-L View Post
            Poate reusesc sa ajung si eu o data la intalnirile de la GL si lui o sa ii duc o juma' de tuica/visinata. :P
            ...si restu' ptr. colegii din Bucale

            Comment


            • Originally posted by Kojak View Post
              ...pai cat mai e pana la inceputu' lu' martie? Numa' maine nu-i poimanine.
              Nu, nu, stiu ce stiu; era inceput de primavara.
              Originally posted by CeDeBe-L View Post
              Salut revenirea in acest topic a lui IancuMic care isi asumase rolul de a ne prezenta obiceiuri si traditii romanesti.
              Dap, eu zic sa ne mai deschidem sufletele, ca de rele si necazuri sa nu te plangi, ca nimeni nu scapa de ele.
              Credinta populara româneasca spune ca cei care participa la Dragobete vor fi feriti de boli tot anul. Asa ca, sarbatorim, poate nu da boala-n noi ;boala off-topicului
              .
              Poate reusesc sa ajung si eu o data la intalnirile de la GL si lui o sa ii duc o juma' de tuica/visinata. :P
              . Pai, poate facem o ...traditie si o trecem in calendar; in calendarul prieteniei.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Originally posted by IancuMIC View Post
                Asa ca, sarbatorim, poate nu da boala-n noi ;boala off-topicului
                ...vanator MIC de off-topic ce esti!

                Comment


                • M-ai prins kogeacule .
                  E traditie asta, mai ales pe topicul asta.

                  In fine sa revenim la subiect; deci despre traditii baieti.
                  Despre martisor, sa va marga bine, ca dragobetele aproape ca fu.

                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • S-au fumat, s-au dat dragobetele...asa e, vine mertisoru'...rasfatam muierile, in special p-ale noastre...si p-ale altora putin (sau mult?)
                    Iar, uita-te si cumpara 10 tone din (aceleasi ca in fiecare an) mertisoare dupa tarabe.
                    Asta e...vb. aia "esti suporter, suporta".

                    Io zic sa trecem mai departe si sa sarim direct la clasicu' mic, gratar si ceva "de stins (sau destins ;D)", de ziua muncitoreasca.
                    Ete o serbatoare care-mi place si la care nu carcotesc.
                    Last edited by Kojak; 24 February 2014, 22:07.

                    Comment


                    • Pana la 1 Mai, daca-ti place gratarelu'. cin' te retine sa faci miel la gratar de Paste?
                      Merge cu vin rosu.

                      Comment


                      • Mere ca focu' vinu' rosu, nimic de zis...da' nu cu mel.
                        Nu-mi place deloc, indiferent cum e facut.
                        Io's fan convins de-al astuia:



                        Si nu is off-topic, ca tot de traditii tine.
                        Bag si inaripate, fara probleme, mai putin curcan.

                        De paste, in schimb merge un iepure...sa vedem, ca se gasesc cam greu prin galantare in perioada aia.
                        Last edited by Kojak; 24 February 2014, 22:24.

                        Comment


                        • Biftec de porc, vita sau orice animal, eu nu mananc, de-aia ocolesc tot ce vad pe sosea.

                          Comment


                          • Porcu' ala de pe A2, e manz, cum s-ar zice.
                            Loganu are garda inalta...deci merge tavalit putin in zona tobelor, si gata il iei parlit!

                            Comment


                            • Revenind la traditie... Poporul Roman - daca vreti sa il cautati "la traditie", (re)cititi Amintiri din copilarie de Ion Creanga. (un popor de tarani/ciobani, bine ancorat in natura)

                              (ca o simpla comparatie - a se vedea natiunea americana [ca popor nu-i]... "traditia" lor o gasiti in filmele cu cowboy - un popor de vacari, care cand mai fac un ban - dau o fuga la "saloon" sa bea, sa manance si sa se dea cu parasuta)

                              Comment


                              • Prima zi a primaverii este ziua Babei Dochia. Baba Dochia este o batrana zeita agrara, care moare de 1 martie si renaste de Mucenici, pe 9 martie. Dochia aduce aminte de marea zeita Terra Mater si poate fi asociata cu Diana si Iuno de la romani si cu Hera si Artemis de la greci.
                                Mai multe, cititi aici.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google