Romanul Sa Nu-si Piarda Identitatea Si Traditiile - Indiferent De Momentele Istoriei

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cumpar poster cu Lada 1500.
    Singurul lucru bun pe care l-am avut de la rusi a fost un TV color, la romanasi fiind coada pe ani de zile sa poti cumpara unul.

    Comment


    • Originally posted by Cezar View Post
      Ioane, facem un mic exercitiu?
      Fii atent cum iti citesc gandurile

      1. ai 41 de ani, esti in continuare muncitor pe bancile statului.
      2. esti slabut, nu foarte inalt, porti mustata.
      3. te tunzi mereu scurt si nu esti prea atent cu tine. Iti place sa te porti ca inainte de 89, pt ca atunci era "bine".
      4. nu-ti iei prea multe hainute, insa pun pariu ca esti un om curat.
      5. nu castigi foarte bine, insa suficient cat sa iti permiti sa o mai freci din cand in cand.
      6. ai ca hobby (recent) - fotografia. Ai ales-o pentru ca iti da senzatia ca poti vedea multe detalii. De aici si impresia ca iti dai seama de orice misca.
      7. ai copii, nu-i prea duci la multe activitati extrascoalare pentru ca nu sunt suficiente fonduri, recte hotii au furat tara, si nu faptul ca munca ta este supraevaluata in ochii tai.

      Mai pot continua? Sau revenim la topic si purtam o polemica ce nu tine de persoana.
      Nu mai face astfel de "exercitii" care nu au legatura cu realitatea.

      Desi afirmi ca ai 2 licente universitare si ca esti antreprenor de succes, aici pe acest forum te exprimi si te manifesti ca un smenar.

      Mai mult, nu ai proprietatea termenilor limbii Romane, am vazut asta in foarte multe postari ale tale. De exemplu mai sus ai scris "esti in continuare muncitor pe bancile statului". Nu exista expresia asta in limba Romana "bancile statului" nici la nivel de "vorba din popor". Se poate spune: "pe bancile scolii", "pe bancile facultatii". Nu incerca sa "revolutionezi" limba Romana, fiindca le potrivesti ca nuca in perete.

      Comment


      • @ion_R5 Crezi ca ai cu cine sa vorbesti, adica fara sa primesti in schimb niste replici acide?
        sigpic

        Comment


        • Va rog sa va orientati discutiile, tinand cont si de titlul topicului.
          Multumesc pentru intelegere.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Multumesc Iancu pentru moderare.

            Sper sa fie respectata solicitarea ta de catre toti utilizatorii forumului, fara exceptii.
            Last edited by ion_R5; 20 February 2014, 21:49. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Ca sa destindem atmosfera, putem vorbi despre traditia bautului la romani, pe regiuni.
              Parerea mea e ca aia din Nord ii baga sub masa la orice ora pe Sudisti.

              Comment


              • Originally posted by ion_R5 View Post
                Nu mai face astfel de "exercitii" care nu au legatura cu realitatea.

                Desi afirmi ca ai 2 licente universitare si ca esti antreprenor de succes, aici pe acest forum te exprimi si te manifesti ca un smenar.

                Mai mult, nu ai proprietatea termenilor limbii Romane, am vazut asta in foarte multe postari ale tale. De exemplu mai sus ai scris "esti in continuare muncitor pe bancile statului". Nu exista expresia asta in limba Romana "bancile statului" nici la nivel de "vorba din popor". Se poate spune: "pe bancile scolii", "pe bancile facultatii". Nu incerca sa "revolutionezi" limba Romana, fiindca le potrivesti ca nuca in perete.
                Poftim:

                Se pare ca am fost pana la urma cu punctul pe I.
                Pentru cele 3, nu 2 licente, am dat spaga!!! Ba mai rau, i-am amenintat cu moartea

                Comment


                • Yankeule, voi sunteti mai insetati...de fel

                  Comment


                  • In Nord se folosesc paharele de vin la orice: cei din zona de podis beau vin cu ele, iar cei din zona de munte le folosesc la rachie, sa nu toarne prea des in ciocanele.

                    Comment


                    • vad ca in general foarte multi se gandesc la expunerea/pastrarea traditiilor romanesti pe acest thread - ceea ce nu-i rau deloc. Totusi in titlu inaintea traditiilor am facut apel la pastrarea identitatii.

                      Cat despre traditiia bauturilor tari...

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        In Nord se folosesc paharele de vin la orice: cei din zona de podis beau vin cu ele, iar cei din zona de munte le folosesc la rachie, sa nu toarne prea des in ciocanele.
                        Bre, parca-l aud pe nas'-meu, si el tot de prin partile voastre se trage.

                        Apropos de ciocanele, ca m-a apucat pohta...mi-am pus si io unu' de Jagermeister.

                        Comment


                        • In Dobrogea, "vodka" se bea cu galeata! indiferent de cate licente de 3 lei detii!
                          Keep walking...

                          Comment


                          • Asta-i din ciclu': "cu paharu' si cu litru' c-asa bea mitorpolitu'"

                            Comment


                            • Din pacate, ca si tine, tot netraditional, servesc (nu beau) si eu o vodca suedeza cu garnitura de bere olandeza imbuteliata prin Grecia, observ.
                              Poate ne ajuta cineva sa pastram traditia si ne vinde o o palinca/tuica/rachie.

                              In Dobrogea, "vodka" se bea cu galeata! indiferent de cate licente de 3 lei detii!
                              Rachiu de piersici si caise, uitasem. E marfa buna la voi.
                              Last edited by mr.K; 20 February 2014, 23:09.

                              Comment


                              • Stii ce n-am mai "servit" de mult? Un Chivas...
                                Sa tot fie vreo 6 luni...ar cam fi cazu'.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google