Romanul Sa Nu-si Piarda Identitatea Si Traditiile - Indiferent De Momentele Istoriei

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Alessandro, este un amalgam de factori care au dus aici. Cum sa nu stii despre minele de aur sau petrol? Zacamintele se exploateaza din vremuri imemoriale. Explica tu "closca cu puii de aur" daca nu se extragea aurul!

    Comment


    • Originally posted by Pacco View Post
      Scuze ca ma bag dar intreb si eu...Dupa 46 de pagini, inca nu ati ajuns la o concluzie?
      Concluzia este evidenta, daca citesti printre randuri: cateva argumente conspiraționiste rotite la fiecare cateva posturi, timp de 46 de pagini )))... Restul ce ramane, e realitatea din teren, ca sa ma exprim plastic.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Originally posted by razvanamza View Post
        Alessandro, este un amalgam de factori care au dus aici. Cum sa nu stii despre minele de aur sau petrol? Zacamintele se exploateaza din vremuri imemoriale. Explica tu "closca cu puii de aur" daca nu se extragea aurul!
        Sfantul Graal al istoriei romanilor...o closca. Deci pentru asta au venit americanii...sunt luminat !

        Comment


        • americanii n-au venit, dar vor resursele naturale

          Comment


          • Care resurse? Pai nu are toata romania, petrol, cât au astia numai in texas, fara sa pun la calcul partea de geopolitica.
            D-aia sunt asa mulți indivizi ingalati si bizoni, in natia romana? Ca i-au stricat occidentalii? Si despre ce aur vorbim? Ala relevat pe youtube?
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Comment


              • Perle (oare?)de la bacu’ la istorie :
                "Hoţomanii din Imperiul Otoman au belit Ţara Românească de tot ce avea ea mai de preţ. Aur, carne, copii tineri pe care îi furau şi îi învăţau să fie hoţomani de mici"
                Deci nu capitalistii sunt de vina pentru ce a ajuns poporul roman, ci turcii.

                Comment


                • am mai spus-o si ma repet.
                  grecii si turcii!

                  Comment


                  • Originally posted by alessandro View Post
                    De vina sunt mereu altii asa-i ??
                    Saracutii de romani...ce ne-au facut altii. Noi vroiam doar sa mergem la biserica si la hora...si uite ce ne-au facut Gorbaciov si Bush.
                    Cand vom inceta sa ne vaicarim ca niste muieri ?
                    Gorbaciov si Bush au facut asta aici...pentru ca aici se putea...la prostalai. De ce nu s-au dus in Franta sau Germania sa isi faca mizeriile politice ?
                    .....................................

                    La polul opus...Germania, de-a lungul istoriei, cand a dorit ceva a luat cu orice pret.
                    I s-a dat peste bot corect...dar uite unde sunt acum.
                    Poporul german si luat-o peste bot de foarte multe ori - iar in secolul XX si-a luat-o la modul dramatic, fiindca si ei au pus botul la ce nu trebuie.
                    Si si-o ia si astazi poporul german destul de indesat - dar administrat cu pipeta - intr-o maniera pe care tu de aici din Romania nici nu o sesizezi, da'pai sa o mai si intelegi. (nu o stiu de la mine sau din carti - am rude in Germania, care mi-au povestit mai multe decat am putut vedea eu in cateva saptamani cat am stat pe acolo cand merg in vizita)

                    Originally posted by alessandro View Post
                    Cu orice si-au propus vreodata...poporul asta a mers fara de tagada pana la capat cu orice pret. Din nou...uite-i unde sunt acum.
                    Nu cu orice pret. Cu un pret pe care l-au platit cu varf si indesat.

                    Si am platit si noi in astfel de situatii, stai linistit - a se vedea daunele de razboi platite dupa 1944 de catre Romania catre URSS.
                    Last edited by ion_R5; 11 March 2014, 22:22.

                    Comment


                    • Cu ce mai exact si-o ia peste bot poporul german?! Concret.

                      Calitatea vieții acolo este infinit mai buna decât cea din România.

                      Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                      Comment


                      • Nemtii sunt datori vanduti la banci. Poate sa ne explice cineva unde e nivelul aia de trai din Germania, daca fiecare neamt trebuie sa isi amaneteze viitorul la banci pentru "nivelul de trai"? Aici nu vorbim despre vreo comparatie cu Romania, ci despre o tara care economic este prima din Europa si printre primele 5 din lume.

                        Comment


                        • N-are nici o legătură îndatorarea la banci cu ideea de "a plăti niște greseli". Intregul schelet monetar mondial se bazeaza pe dobanda la datorie.
                          Parca era vorba sa discutam despre aspectul moral, cultural, de bun simt, etc. Lucruri unde romanii sunt mult un urma.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Cand esti sarac si amarat nu-ti mai arde de politeturi..

                            Comment


                            • Originally posted by ion_R5 View Post
                              Nemtii sunt datori vanduti la banci. Poate sa ne explice cineva unde e nivelul aia de trai din Germania, daca fiecare neamt trebuie sa isi amaneteze viitorul la banci pentru "nivelul de trai"? Aici nu vorbim despre vreo comparatie cu Romania, ci despre o tara care economic este prima din Europa si printre primele 5 din lume.
                              Care nemți sunt datori vânduți la banci, poporul, oamenii de rând? De unde le scoateți bah frate? Va place sa scrieți cu atâta seninătate lucruri total străine pentru voi încât ma blocați psihic. Mai spui ca ai si rude in Germania....Şindrilița e in România!!! Nemții sunt cei mai reticenți oameni cand vine vorba de credite, nu se împrumută nici picati cu ceara la banci, evita credite ipotecare, carduri de credit si ce vrei tu....tocmai din acest motiv nemții sunt in proporție covârșitoare CHIRIASI si nu proprietari de locuințe. Nu mai baliverna si scrie minciuni pentru ca sunt unii care știu cat de cat cum sta treaba, mai ies prin lume, au cu adevărat rude, CETATENI GERMANI si te faci de râs....nemții DATORI VANDUTI la bănci. ..hahahahahaah! Incredibil.

                              Pe lângă asta, cunoști tu sistem care traieste fara creditare pe planeta asta? In afara de băștinașii din Amazon.

                              p.s. Germania nu este in primele 5 din lume.

                              Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                              Last edited by PCH; 12 March 2014, 08:36.

                              Comment


                              • Nemtii sunt plini de credite, dar creditele sunt foarte avantajoase, sunt cu dobanda de pana la 10%, ba chiar in unele cazuri 0. Majoritatea creditelor sunt pentru studii, masini si obiecte de uz casnic.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google