Romanul Sa Nu-si Piarda Identitatea Si Traditiile - Indiferent De Momentele Istoriei

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si nu e o rusine sa constientizezi acest lucru. problema e daca ascunzi sub pres si continui sa te bati cu caramida in piept...
    o/____\o
    (i)
    .........

    Comment


    • Ooo nu stiu,este in ambele situatii,'descurcareala" cum spune domnul Plesu este cultivata din copilarie si in Romania este o stare de normalitate.

      Eu unul nu reusesc sa inteleg o stare de normalitate si anume daca faci un botez,o nunta nu prea esti descurcaret si popa iti spune verde in fata ca asta costa atat,asta atat si asta atat ii spui ca nu ai atat stramba din nas sau mai rau te refuza.Acum 2000 ani pare-se Cineva a fost botezat in Iordan de Ioan Botezatorul oare atunci s-au pus bazele unei afaceri.Ma simt ipocrit,parintii mei sunt credinciosi dar eu nu simt nimic cand ma duc la biserica,parca ma duc la magazin sa cumpar ceva.Ultima data un calugar cu o tava intinsa si fiecare trecea sa lase bani,pe treptele manastirii indivizi cu tot felul de povesti gen 'mana intinsa care nu spune o poveste nu primeste pomana".

      Traditii,copii care de sarbatori merg cu colindul sunt de genul "ba esti prost ai scos mai mult ca mine"

      Cred ca cea mai mare rusine In Roamnia este sa nu ai bani,daca nu ai finante esti prost,neinsemnat nu poti sa iti scoti gagica la un suc,ti-o scoate altul,vreun cocalar cu BMW, subwoofer in portbagaj,vila mare si mansarda plina cu tigari,ascultator de manele definitia cuvantului superficial.
      Last edited by john Q; 5 October 2013, 14:48. Reason: Automerged Doublepost
      "light up the darkness" Bob Marley

      Comment


      • Originally posted by darksid3 View Post
        Plesu a servit o porție sanatoasa de discernământ, dar, evident că nu prinde asa ceva, cand te incapatanezi sa vezi lucrurile dintr-un obtuz desenat cu mult subiectivism.
        @ Darksid3 La dat din gura - sunt foarte multi pe care "nu ii intrece nimeni". As fi preferat sa fi facut ceva cand era ministrul culturii, respectiv consilier la Presedintia Romaniei.

        Comment


        • Ai citit vreo data, macar 3 fraze scrise de Plesu? Sau îți dai cu părerea in necunoștință de cauza?
          De cand e politica eșalon de comparatie in masurarea veridicității?
          N-ai nici un fel de argument pertinent si nici nu poti avea fara riscul penibilului, d-aia te legi de nimicuri. Spor la aberat, mai departe.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Originally posted by john Q View Post
            ...Acum 2000 ani pare-se Cineva a fost botezat in Iordan de Ioan Botezatorul oare atunci s-au pus bazele unei afaceri.Ma simt ipocrit,parintii mei sunt credinciosi dar eu nu simt nimic cand ma duc la biserica,parca ma duc la magazin sa cumpar ceva. Ultima data un calugar cu o tava intinsa si fiecare trecea sa lase bani,pe treptele manastirii indivizi cu tot felul de povesti gen 'mana intinsa care nu spune o poveste nu primeste pomana"...
            Din cate se vede, confunzi credinta in Dumnezeu cu ierarhiile lumesti din biserica. Din ce spui, parintii tai sunt credinciosi. Daca tu nu simti nimic, asta e. Poate va veni momentul cand te vei apropia de Dumnezeu sau poate nu.

            @ Darksid3 Pai cand e vorba de Eminescu, am vazut ca nu dai 2 bani pe ce a scris... La Plesu vad ca esti impresionat. In schimb Plesu a avut functii in structurile de conducere ale statului roman, si nu am vazut sa fi facut ceva memorabil...

            Originally posted by john Q View Post
            ...'descurcareala" cum spune domnul Plesu este cultivata din copilarie si in Romania este o stare de normalitate.

            In Roamnia este sa nu ai bani,daca nu ai finante esti prost,neinsemnat nu poti sa iti scoti gagica la un suc,ti-o scoate altul,vreun cocalar cu BMW, subwoofer in portbagaj,vila mare si mansarda plina cu tigari,ascultator de manele definitia cuvantului superficial.
            "Descurcareala" asta e specifica parvenitilor. Mai sunt si oameni normali in Romania, stai linistit.

            Aia care isi iau BMW ca sa vada vecinii cine sunt ei, sau ca sa "agate gagici" sunt: parveniti, cocalari si frustrati. Ce treaba ai tu cu ei?
            Last edited by ion_R5; 5 October 2013, 20:53. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Ce a scris Eminescu nu are relevanta prezentului, a trăit in alta era. Dumneata trăiești prin corespondenta si numești asta "discernământ" si grav e ca ti se pare normal.

              Parca nu ne lasau strainii in pace, acum vii si spui ca n-a fost politica lui Plesu, buna. Se bate cap in cap. Hotărăște-te, care e problema, ca sari necontrolat de la o idee la alta.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Darksid3 - nu mai interpreta ce am spus cum vrei tu. Am spus ca la teorie Plesu spune "truisme" - insa cat a stat pe fotoliu de ministru al culturii nu a facut nimic memorabil. Punct. Un oportunist din punctul meu de vedere.

                Eminescu a trait intr-o perioada similara cu cea de astazi - din privinta politicianismului, jaful bugetului de stat si a tranzactionarii intereselor statului Roman, in favoarea altor interese straine acestei tari.
                Last edited by ion_R5; 5 October 2013, 21:07. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Nu poti sa vezi padurea din cauza pomilor, am înțeles. Oricum, nu-mi atribui rolul de a schimba mentalitati ermetice. Stii cum e, cand n-ai argumente, musai trebuie sa recurgi la credibilitatea sursei, desi, hilar e ca in acest context e vorba de reflectare personala la ceva si nu de formare de opinie. Cine intelege, o face natural.
                  Long live and prosper, cum zicea Spock.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Darksid3 - nu mai fi asa de "apretat". Vreau sa vad omul din tine.

                    Sa fie cantec!

                    Comment


                    • Hai on-topic nea ioane.
                      Ce identitate avem?
                      Ce traditii ?
                      Ce momente istorice?

                      Ca din ce am citit eu, nu prea sunt de spus.
                      Si lasa-ma cu Eminescu, ca el este doar nascut in Romania, nu crescut. Asa ca nu-i atribui apartamenta si rezultatele sale, originii romanesti, ca nu-i cazul.
                      Nascut in Romania, crescut in alte tari. A dezvoltat diverse aptitudini secundare educatiei, nu sederii in Romania.

                      Vad ca de Paulescu nu zici nimic.
                      Si sunt multi altii mai mult sau mai putin controversati.
                      De ce trebuie sa vorbim doar despre Eminescu? Chiar asa de limitate sa fie cunostiintele noastre (poate chiar si constiinta)?

                      Comment


                      • Suntem INEXISTENTI din toate punctele de vedere la nivel mondial. Cantitate neglijablila, cei ce se c@c@ in curte in 2014, gipsy, rumunski-tiganski, astia suntem! Printre ultimii...

                        Comment


                        • Cum sa fim inexistenti?
                          Momentan exista romani ce au luat premiul nobel.
                          Exista alti romani ce pun bazele unor noi inventii s.a.m.d.
                          Esti la fel de extremist ca Ion.

                          Si pot da din toate domeniile cativa care sunt in top mondial.
                          Uite un exemplu: Angela Gheorghiu. Canta acel gen muzical des auzit in garsoniere: chicalaca chichi cha.

                          Comment


                          • Inca un motiv de dispret pt natia asta. Acei indivizi care se fac remarcati, in mare parte au facut-o in tarile civilizate, pentru ca li s-a dat o sansa si au fost apreciați. Aici s-ar fi stins in anonimat.
                            Last edited by darksid3; 6 October 2013, 14:32.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Originally posted by Cezar View Post
                              Vad ca de Paulescu nu zici nimic.
                              Si sunt multi altii mai mult sau mai putin controversati.
                              De ce trebuie sa vorbim doar despre Eminescu? Chiar asa de limitate sa fie cunostiintele noastre (poate chiar si constiinta)?
                              Paulescu a descoperit pancrenina(insulina).
                              "light up the darkness" Bob Marley

                              Comment


                              • Originally posted by Cezar View Post
                                Cum sa fim inexistenti?
                                Momentan exista romani ce au luat premiul nobel.
                                Exista alti romani ce pun bazele unor noi inventii s.a.m.d.
                                Esti la fel de extremist ca Ion.

                                Si pot da din toate domeniile cativa care sunt in top mondial.
                                Uite un exemplu: Angela Gheorghiu. Canta acel gen muzical des auzit in garsoniere: chicalaca chichi cha.
                                Si a auzit cineva din afara de ei? Nimeni. Imaginea Romaniei in lume ori este proasta ori nu a auzit nimeni de noi. Motivele sunt lesne de înțeles.

                                Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google