Romanul Sa Nu-si Piarda Identitatea Si Traditiile - Indiferent De Momentele Istoriei

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by vitriol View Post
    Asta ma intreb si eu: ce daca e?

    Am niste prieteni in Buzau care de cate ori ne vedem au grija sa-mi reaminteasca treaba asta (ca ei nu sunt moldoveni). La fel si cei din Braila, fix aceeasi poveste. N-am inteles treaba asta...
    If it ain't broke, don't fix it!

    Comment


    • Ahahhahaha, chiar ca paranoia e in floare pe meleagurile noastre. Acum stiu cum poti injura un buzoian.


      Sperante sunt ca Buzaul sa scape de Moldova, trebuie doar ceva rabdare.

      Last edited by mr.K; 13 March 2014, 14:04.

      Comment


      • Originally posted by razvanamza View Post
        in Buzau ce-ai vazut "dezastruos"? m-ai facut curios...
        Tu esti nevăzător? Întreb, la asa replică e normal sa întreb

        Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

        Comment


        • PCH, pentru tine nici nu ma obosesc. Eu lucrez IL, BZ si VN. De cate ori ajung la clientii din Focsani, sunt intrebat daca vin de la Bucuresti. Cei din slobozia ma intreaba daca vin de la bacau. Accentul . adevarul e undeva la mijloc. Muzica este o combinatie intre moldoveneasca si munteneasca, limba la fel. Buzoienii sunt oricum mai de "campie" decat moldoveni. Mai puternic este accentul la Braila, nu mai zic de Galati. Dupa harta, nici Ramnicu Sarat nu-i in Moldova. Si nici dupa accent. Mai degraba, ca si BZ si BR, sunt moldo-muntenesti. Cat despre moldovenii get-beget (zona Bacau-Iasi), difera grav la limbaj fata de BZ!

          Cat despre "Ce faci moldovene?", vei gasi reactii mult mai interesnate la Focsani, aia chiar se cred munteni

          Comment


          • Mai aproape (geografic) de subiect: granita este considerat a fi raul Siret.
            Si prin asta eu, muntean de Braila am nevasta moldoveanca de Galati .
            Si cunoscandu-i pe moldovenii lu, nevasta-mea incep sa ma indoiesc sicer de marile calitati ale muntenilor MEI....
            Si fara suparare...Buzaul, Focsani-ul, chiar sunt orase vai steaua lor...si ma pricep la ce inseamna orase praf fiind din Braila.
            Eu munteanul si cu moldoveanca mea sotie preferam mereu ca din tot putinul sa incercam in fiecare an sa ne suim in masina si sa sarim muntii pentru o saptamana, cateva zile. Si recunoastem ca e alta Romanie. Cand revenim spre casa...parca n-am mai face-o.

            Comment


            • tocmai asta e ca nu intelegeti fenomenul si nu ati priceput nici ironia din vorbele mele.
              "BUZAUL nu-i MOLDOVA baaah. decat de la mcdonalds incolo, spre focsheni"
              e vorba despre mecul din centrul buzaului. juma de oras e, jumate nu...
              adevarat, la buzau nu se injura ca in moldova... injuraturi mai dezvoltate decat are
              bunica-mea FARA a folosi macar un cuvant obscen ... nu exista. si ea e moldoveanca din miezu problemei ajunsa la buzau pe motiv de nepoti, adica IO.
              ma doare fix la 2 metri in spatele masinii ca mi se spune moldovean sau in orice altfel.
              singura data cand m-am ofticat pentru o chestie de genul asta a fost cand intr-un sat din Alba...un meltean ma intreaba ranjind: auzi, da tu... esti mitic, noo? el vanzator la magazin si eu cumparator de tigari... am raspuns pe masura: asa si? care e problema? nu sunt mitic daca chiar vrei sa stii, sunt moldovean de la buzau! deci? ce ziceai?
              a tacut din gura dar pana am ajuns la masina deja iesise afara si ma arata cu degetul betivanilor nelipsiti din fata oricarui magazin satesc... m-am simtit ca elefantelul roz... poate baietii chiar nu trecusera granitele judetului si era prima data cand vedeau un buzoian
              in alta ordine de idei, nu stiu altii cum sunt dar nu cunosc pe nimeni "ofticat" ca buzaul e in moldova. ba mai mult tinem la glume cu "ce-ai ba? esti moldovean?" sau "se vede ca esti moldovean de la buzau". chiar nu ii inteleg pe ofticosii de genul asta care isi reneaga originea.
              chiar as putea spune ca mare parte din moldoveni sunt baieti de comitet. vb din experienta mea si atat, nu generalizez sau lansez teorii pe orbita.

              @mr.k asta cu crucile, dumnezeii, cristosii, bisericile, mamaliga, altaru...etc e foarte tare pentru ca chiar asa este


              deci, cum ziceam cand treceti prin buzau, incercati covrigii de la gara... nu rahaturile alea de la boromir la punga.

              Comment


              • Eu oricum cred ca singurul ORAS din lume e New York-ul, restul sunt niste "sate" mai mici, sau mai mari, indiferent cate milioane de locuitori au.
                Last edited by mr.K; 13 March 2014, 15:49. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • New York....hahaha, o sa fii surprins, dar nu e ideal sa locuiești acolo. E aglomerat, murdar, pe alocuri periculos. Mie imi place mult San Francisco...daca tot vorbim de alt univers.

                  Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                  Comment


                  • Murdar, aglomerat, periculos sa traiesti ca te calca masinile pe zebra, ca te ataca bastinasii minoritari, ca te fura taximetristii... tu imi descrii Bucurestiul.
                    Si oricum, mie asa imi place sa fie, aglomerat.

                    New York-ul e centrul universului. De acolo se da ora exacta oriunde in lume. Aia din Washington sunt tot timpul la telefon ca sa execute ce zic maharii din New York.
                    Moda e la Paris, Milano, doar dupa New York Fashion Week din ianuarie. Poti aparea pe orice scena, daca apari doar la Broadway, deja esti deasupra tuturor. Poti casca gura la ce pregatesc autoritatile de revelion in orice oras, daca esti prezent in Madison Square Garden, ai fost in cel mai potrivit loc.
                    Banii care se invart in New York pe Wall Street ar cumpara toata Romania de cateva ori.
                    Cand astia construiau zgarie nori, noi aveam rascoala de la 1907.

                    Daca traiesti la New York, poti spune oricarui cetatean de pe planeta asta: ce faci bah tarane?
                    Last edited by mr.K; 13 March 2014, 22:00.

                    Comment


                    • Gandire de roman adevarat.
                      sigpic

                      Comment


                      • Nu vorbeam cu tine, ci cu un om care intelege globalizarea.

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post
                          Cand astia construiau zgarie nori, noi aveam rascoala de la 1907.
                          Când Stefan cel Mare construia biserici, americanii se bateau cu maimutele pe banane. Am spus asta pentru ca esti din zona.
                          sigpic

                          Comment


                          • Banane, maimute, confunzi cu Africa.
                            Cand Columb descoperea America, Stefan isi numara bisericile si se gandea langa care sa fie ingropat.
                            Din America vin porumbul, cartoful, tomatele.
                            Noi radem de americani, dar Yale, Harvard, MIT, Stanford, Princeton se afla pe la ei. Oxford si Cambridge? Traiesc din faima trecutului. Toata crema studentilor din lumea intreaga e in America.
                            Si cum eu traiesc in PREZENT, va las pe tine, Ion si alti cativa sa meditati la maretia trecutului in Dacia/Romania, in ultimii 2000 de ani.

                            Noi in prezent construim tot biserici, si atat. Tin loc de orice, autostrazi, scoli, spitale, terenuri de joaca, de sport. Habotnicii religiosi sunt cei mai ingusti la minte oameni pe care i-am intalnit, si problema actuala e ca biserica face orice pentru a atrage adepti multi si neinstruiti.
                            Last edited by mr.K; 13 March 2014, 22:21.

                            Comment


                            • Originally posted by Cezar View Post
                              [Pitesti] Este un oras al anilor 1900, plin de "descurcareti", imputiti, cocalari, milionari inchipuiti, dastepti, infumurati, putori!!...
                              E o chestie foarte ciudata cu Pitestiul, nu am reusit sa inteleg de ce sunt oamenii de acolo asa. Si tot asa sunt si cei din Constanta - unde iarasi nu am inteles de ce sunt oamenii asa. (totusi cea mai gri-puturoasa amestecatura de oameni din Romania e in Bucuresti)

                              Originally posted by mr.K View Post
                              ...New York-ul e centrul universului. De acolo se da ora exacta oriunde in lume. Aia din Washington sunt tot timpul la telefon ca sa execute ce zic maharii din New York. ...
                              Faptul ca Washingtonul si-a mutat grosul armatei stationate in Europa de vest, in zona Asia-Pacific, nu stiu daca s-a datorat unui telefon de la New York. Dar cu certitudine au facut-o ca urmatorul telefon (cu dispozitii) sa nu le vina de la Beijing.
                              Last edited by ion_R5; 13 March 2014, 22:58. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Lasa ca se parge si bula cresterii economice fortate din China, si nu mai dau ei niciun telefon. Au cash, dar cashul e doar hartie sau octeti intr-o baza de date, resursele materiale reale sunt totul in lume. Iar resursele ghici cine le controleaza: USA. Si Rusia, pe ale sale.

                                Marea civilizatie chineza, ma-ntreb de ce nu a dominat lumea de acum 5000 de ani. Eu cred ca se temeau de daci, de aia nu au venit spre vest.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google