Cu Si Despre Biciclete

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Dan Eugen View Post
    Ce parere aveti despre bicicletele pliabile? Ma refer la cele mai ieftine (500-800 de lei maxim). Se poate strica sistemul de pliere si sa nu mai poti merge pe ea
    ? Sau sa se rupa cumva?
    Nu am idee...dar o bicicleta de 500-800 lei...dupa mine, e slaba rau de tot!
    Keep walking...

    Comment


    • Originally posted by Dan Eugen View Post
      Ce parere aveti despre bicicletele pliabile? Ma refer la cele mai ieftine (500-800 de lei maxim). Se poate strica sistemul de pliere si sa nu mai poti merge pe ea
      ? Sau sa se rupa cumva?
      As fi interesat si eu de pareri legate de biciclete pliabile.
      Logan GPL 1.4

      Comment


      • Originally posted by stolniceanulucian View Post
        As fi interesat si eu de pareri legate de biciclete pliabile.
        Da, eu am ramas acum 2 saptamani fara vechitura mea ( avea vreo 12 ani de cand era la mine si inca 4 la fostul proprietar) la care nu se uita nimeni ca avea vopseaua sarita peste tot, cadrul era sudat, un cauciuc era de un fel altul de alt fel, ruginita grav, frane nu mai avea decat pe spate si alea slabe, pinioanele nu se schimbau. Mi-au furat de pe ea kilometrajul dar de ea nu s-a atins nimeni desi am lasat-o si cateva ore legata si nesupravegheata in diverse locuri din oras. Dar daca vorbim de una noua e altceva, va atrage hotii din Craiova ca un magnet asa ca ma gandesc la una pliabila in primavara ca sa pot sa o iau cu mine. Imi trebuie pentru uz divers ( plimbari de recreere, mers la cumparaturi, uneori la facultate, la intalniri) nu fac off road sau drumuri lungi, e strict pentru naveta scurta in oras (2-5 km) si nu am de unde si nici nu vreau sa dau 3500 de lei pe un Brompton despre care am auzit ca sunt bune. Ce ma intereseaza cel mai mult ar fi sistemul de pliere sa fie fiabil.

        Comment


        • e grele aici. cred ca trebuie sa cititi alte site-uri sau review-uri despre bicicletele pliabile. am vazut multe asemenea biciclete in decathlon.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by Crs. Sandel View Post
            Devron H6.7, celalalt KTM Ultra Peak. KTM clar nu merita 4000 lei, 2400 lei parca i-as da (as face un efort, plusez cu 200 lei peste buget, dar doar sa merite).

            La Ktmu' respectiv... pretu' a cazut in cap! Oricum nu merita nici 3000...dara'mi'te 4000!

            Devronu' vad ca e la 2100...tot asa l-ai prins si tu?



            Sent from mobile
            Keep walking...

            Comment


            • ieri am dat o tura cu bicla prin imprejurimile brailei, preponderent offroad. am mers si prin lanurile de porumb taiate (nu am reusit sa fac pana), acolo unde era baltoaca prea mare. m-a prins si ploaia. per total m-ia placut foarte mult. poze nu am facut ca eu de obicei nu fac. mi-am luat in schimb o camera sport de filmat sjcam 4000. inca nu am avut rabdare sa o pregatesc pentru bicicleta, dar o folosesc si in masina.
              sigpic

              Comment


              • Originally posted by jonnie007 View Post
                La Ktmu' respectiv... pretu' a cazut in cap! Oricum nu merita nici 3000...dara'mi'te 4000!

                Devronu' vad ca e la 2100...tot asa l-ai prins si tu?

                Apropo de KTM, si l-a luat cineva. Furca nu e asa grozava, stiind ca vreau sa imi cumpar bicicleta, ma suna si imi spune ca bicla e de vanzare. Daduse 2400 lei sau cat era atunci.

                Sunt foarte multumit de Devron (2100 lei am dat), dupa 180 km merge brici. Urc poteci, merg cu viteza, schimba bine.

                Ieri am fost la magazinul de unde l-am luat (de la brema) pt verificarea la o luna dupa achizitie. Au fost mici probleme la schimbatoare, cel de foi atingea de cadru cand era pe foaia mica, cel de pinioane scotea un zgomot, ca si cand ar vrea sa schimbe pinionul, dar nu reuseste.

                In schimb, dupa doar 150 km, roata spate s-a descentrat. Ieri, dupa iesirea din service, am pedalat vreo 30 de km. Au disparut zgomotele.

                Comment


                • e normal sa apara aceste dereglari. chiar si la roata spate. de aceea este chemata in service bicla dupa o perioada scurta de timp de la achizitie.
                  sigpic

                  Comment


                  • Dar pt roata spate am platit centrarea acesteia: 15 lei.

                    Am montat VDO M5. Dupa 80 km parcursi, ma declar multumit de ciclocomputer. Un aspect "neplacut", dar care nu ma supara: dupa fiecare oprire a bicicletei, ciclocomputerul mai adauga 4 secunde la timpul total.

                    Am uns lantul cu Red Oil (cu teflon). Cred ca am pus cam mult pe fiecare za si imi arunca ulei pe portiunea cadrului care este sub lant. Dupa fiecare tura, sterg lantul. L-am sters de 3 ori, dar se pare ca tot mai arunca. In rest, nu se aude niciun zgomot, schimba precis si chiar si in forta (evit sa fac schimbari in forta, dar se mai intampla).

                    Comment


                    • Iti arunca ulei acolo pt ca se loveste lantul de cadru la denivelari mai mari, ia-ti o protectie de cadru pt ca o sa ciobeasca si vopseaua plus ca face zgomot enervant. Sunt unele cu arici.
                      http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                      Comment


                      • O sa cumpar ce mi-ai recomandat, eu am crezut ca e de la uleiul care sare, dar uitandu-ma mai atent acum, am constatat ca sunt puncte mici pe acea protectie.

                        Comment


                        • pui cate o picatura pe vreo 4-5 zale in partea de sus si jos, atat. nu trebuie imbibat lantul in ulei, clar nu (se va uza mai repede)
                          acele puncte au aparut cand lantul lovea in cadru. acea protectie are dimensiuni specifice fiecarui cadru. ai grija ce cumperi (masori diametrul sau Dn (nu mai stiu exact) al chainstay-ului la fiecare capat)
                          Last edited by bogdan_1984; 20 October 2015, 22:06.
                          sigpic

                          Comment


                          • Citisem pe ciclism ca trebuie o picatura la fiecare za. Data viitoare voi aplica ce ai zis tu.

                            Mersi pt sfatuire. O sa caut pe net cum se masoara, cum se alege acea protectie.

                            Comment


                            • intrebi pe site'ul respectiv si iti vor spune ei ce se potriveste. E in jur de 20 lei o protectie...dar e mai mult decat utila...obligatorie chiar!


                              Sent from mobile

                              E bun uleiu' asta cu teflon? Eu am avut (ma rog...am si acum) ...shimano wet lube...care a fost ok.
                              nu stiu... ce ar fi remarcabil la un ulei de lantz?


                              Sent from mobile
                              Last edited by jonnie007; 20 October 2015, 22:37. Reason: Automerged Doublepost
                              Keep walking...

                              Comment


                              • O sa ma uit de protectie si saptamana asta o si cumpar.

                                Eu sunt multumit de ulei. Dupa 30 km parcursi, pe cadru era praf, lantul era curat. Dupa fiecare iesire, sterg atat bicla, cat si lantul. Teflonul are ca avantaj faptul ca ramane intre zale o perioada de timp mai mare decat uleiurile fara teflon.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google