Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cherubino View Post
    Pai si viteza excesiva face parte din categoria "imprudentelor".
    Si teribilism.

    Comment


    • catalonia,
      Bineinteles!
      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

      Comment


      • Consider foarte la obiect postul colegului 77sky.
        Educatie, spirit civic, coercitie: de aceea sunt unele state unde sunt (si afirm asta in cunostinta de cauza).
        Lege aplicata corect si pentru toti.
        De acord si cu statutul politistului. Nu demult am urmarit un filmulet cu un titlu de genul: Cum sa scapam de amenzi. Cocalarul gresise, politistul l-a oprit, pitipoanca filma, cocalarul l-a pus in dificultate pe politist si chiar l-a luat la misto. Intr-o alta tara avea pistolul pus la tampla si incatusat.
        Bravo celor care au avut curajul sa amendeze paramentari si tot felul VIP-uri.
        Legea trebuie respectata permanent. Si trebuie constientizate consecintele daca se incalca (vezi mai sus cu frica de sanctiuni). Dar si legea trebuie sa fie corecta si sa nu fie modificata in fiecare an. Unii dintre noi ne laudam ca respectam legea. Dar stim exact ce prevede ea in totalitate in momentul de fata?
        Super ideea cu actiuni in trafic in civil. Doar asa vor mai stii de frica si bizonii. Ala pe care vor "sa-l faca" s-ar putea sa fie politist. Cred ca asta ar avea efecte benefice mult mai mari decat radarele minune (presemnalizate sau nu).

        Asa cum am promis voi evidentia fapte stupide. De o saptamana Sanderica are DVR.Mai mult pentru peisaje, ca oricum conform ce se va filma nu are nici o relevanta in fata unei eventuale instante.
        Atasat este o poza de acum cateva zile. Iesirea de pe autostrada, viteza aprox 70 km/h. In spate omuletul grabit, fara sa semnalizeze a intrat in depasire. Am si franat putin. Se poate observa ca la aprox 200 metri urmeaza un sens giratoriu. Pentru ce a depasit? Selectie naturala?
        Attached Files
        Last edited by Gil26; 25 July 2018, 18:42.

        Comment


        • Dupa ce am postat, am realizat greselile de editare. Apoi am mai vizionat inca odata filmuletul inainte de stergere. Priviti ce a urmat (cand conduceam nici nu am bagat de seama). Acum realizez pentru ce a depasit. Dar a dat de unul mai tare ca el. Si se vede ce a facut ala cel mai tare.
          Si asta e nimica toata fata de altele.

          Voi reveni cu selectia naturala (astea au fost prea banale). Legea junglei: cel puternic il ucide pe cel slab.
          Attached Files

          Comment


          • Originally posted by t0rquemada View Post
            Selecție naturală a "generației feisbuc".
            Da, poate. Desi cel putin unul dintre ei a murit fara sa stie de ce. Fiecare gandim in felul nostru.

            Dar cu asta da-mi voie sa nu fiu de acord:
            Voi plecați de la ideea că legea trebuie aplicată de Poliție, eu plec de la ideea că legea trebuie respectată permanent nu doar în zona în care e Poliție (radar).

            În rest se aplică selecția naturală.
            Sa presupunem ca tu respecti permanent legea. Circuli regulamentar, impreuna cu famila. Un alt participant la trafic ce nu respecta legea produce accidentul. Tu si el scapati nevatamati. Familia ta insa nu. Ce faci? Te duci la el si il bati pe umeri? Nu este nimic prietene: selectia naturala.

            Si da, la cauzele accidentelor am lasat lista deschisa. As adauga si soarta. Doar ca unii forteaza mana destinului.
            Last edited by Gil26; 25 July 2018, 21:40.

            Comment


            • Probabil pentru colegul nu conteaza ca in accidente, pe langa dobitociii care le-au cauzat, mai mor si nevinovati. Aia sunt victime colaterale.

              Comment


              • https://adevarul.ro/locale/botosani/...m_medium=cross

                Loganul rezista

                „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                Comment


                • Originally posted by Gil26 View Post
                  Da, poate. Desi cel putin unul dintre ei a murit fara sa stie de ce. Fiecare gandim in felul nostru.

                  Dar cu asta da-mi voie sa nu fiu de acord:


                  Sa presupunem ca tu respecti permanent legea. Circuli regulamentar, impreuna cu famila. Un alt participant la trafic ce nu respecta legea produce accidentul. Tu si el scapati nevatamati. Familia ta insa nu. Ce faci? Te duci la el si il bati pe umeri? Nu este nimic prietene: selectia naturala.

                  Si da, la cauzele accidentelor am lasat lista deschisa. As adauga si soarta. Doar ca unii forteaza mana destinului.
                  Dacă știi că pritenul tău e vitezoman și a mai și băut și totuși te sui cu el în mașină, da îți meriți soarta.

                  Generație feibuc = orice sofer ce stă pe feibuc (live) la volan, eventual și pe "ueiz" având cățile în urechi și de ăștia sunt pline străzile

                  Eu merg, de obicei, cu viteză constantă (90kmh) peste tot însă numai dacă condițiile meteo/trafic permit.

                  Când ești la volan, trebuie să ai deja o atenție/intuiție astfel încât pe o rază de 100m în jurul mașinii să poți urmării mașinile din jurul tău și cam ce ar putea să facă.
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Pe langa drum.
                    Gil26 vorbea de ocupantii nevinovati dintr-o alta masina decat a vinovatului.

                    Comment


                    • Originally posted by t0rquemada View Post
                      Dacă știi că... e vitezoman și totuși te sui cu el în mașină, da îți meriți soarta.
                      Un exemplu personal: prin prisma atributiilor sale de serviciu, sotia mea trebuie, in prima saptamana a fiecarei luni, sa se deplasese la sediul angajatorului, care se afla in resedinta de judet (la 90 km distanta). Inainte de a avea masina, mergea cu microbuzele care fac transport interurban de persoane pe ruta respectiva. Cateodata, se intampla ca un alt coleg de serviciu, posesor de masina, sa trebuiasca sa mearga si el in aceeasi zi la sediul angajatorului, asa ca o lua si pe sotia mea cu el. Nenea asta are prostul obicei sa nu mearga cu mai putin de 100-110 km la ora nici macar prin localitati, punand frane violente la orice obstacol sau masina ajunsa din urma si pe care o depasea rapid in orice conditii (linie continua, curba fara vizibilitate,etc.). Sotia mea are si rau de miscare si, daca adaug la asta si groaza pe care o avea fiind in masina cu descreieratul, nu ma mir ca venea acasa cu niste dureri ingrozitoare de cap. De vreo 2 ori, idiotul a evitat la "centimetru" o coliziune frontala cu masini care circulau regulamentar pe contrasens, din cauza depasirilor facute iresponsabil.
                      Dupa ce am cumparat masina, am inceput s-o duc eu in fiecare luna, dar azi-dimineata tocmai a aflat ca saptamana viitoare trebuie sa mearga de doua ori la sediul angajatorului, o data marti si apoi vineri. Problema este ca, de la inceputul anului, angajatorul nu-i mai deconteaza costul deplasarii, asa ca mergem pe banii nostri. La primul drum, cel de marti, merge si colegul ei "descreieratul", iar sotia ma intreba cum sa procedam, in ideea ca doua deplasari dus-intors ar afecta serios bugetul alocat benzinei pe luna asta. Fara nicio ezitare, am stabilit ca viata si sanatatea sotiei mele valoreaza infinit mai mult decat 13 litri de benzina, asa ca nici nu vreau sa ma gandesc sa n-o duc eu.
                      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                      Comment


                      • Cherubino cand eram tanar...aveam o mandra in zalau, si in fiecare vineri ieseam la ocazie ca sa ma duc la ea (dap...tanar, prost etc)...de N ori am preferat sa cobor din masina in mojlocul campului...din aceleasi motive. Din nefericire unii soferi se cred deasupra legilor fizicii...din nefericire, meteahna romaneasca nu merge. La fizica nu poti da spaga...suntem prea prosti sa pricepem.

                        P.S. eu inteleg la ce s-a referit t0rquemada cu selectia natura...cand isi spune viata in percol si crapa cate un bizon idiot...nu avem de ce sa plangem...doar sa privim si sa admiram cum selectia naturala functioneaza. Din nefericire statul nu oprotejeaza nevinovatii...asa ca sunt si victime colaterale.

                        Comment


                        • Bolovan a înțeles perfect ce am vrut să zic (explic)
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Si eu am spus asta:
                            Nu stiu in ce mod ar putea fi dovedita inconstienta.
                            Daca ar zbura in pomi, capete de pod, santuri sau in ce or mai nimeri ei, nu ar fi nici o paguba. Problema este ca ranesc sau omoara oameni nevinovati
                            Acum regret. Nu e mai bine sa vedem cauzele reale si profunde care duc la asta? Si sa le eliminam. In felul asta poate ar trai si ei pana la adanci batraneti, nu sa moara in accidente stupide. Stiu ca suna utopic.

                            Bogdan. Eu conduc legal, prudent si preventiv. Sunt mai bun decat Titi Aur (toata admiratia pentru el si sper ca sfaturile lui sa fie urmate de cat mai multi). Dar cat de bun as fi eu, un bizon inconstient, bezmetic, beat ce nu respecta absolut nimic (inclusiv legile fizicii) ma ucide. Moare si el. Despre bizon tu spui ca a functionat selectia naturala, iar despre mine ca am fost victima colaterala.
                            Dar la urmatoarea curba, pod, etc (unde nu mai ai vizibiltatea, intuitia si tot ce spui tu) te poate lovi si pe tine unul. Iar el scapa si tu mori. El a fentat selectia naturala iar tu tot victima colaterala esti.

                            Numarul masinilor a crescut exponential in ultimii ani. Daca nu se lucreaza la toti factorii ce pot genera accidente atunci numarul acestora va creste la fel de mult.

                            Conform DEX:

                            Selectie naturala = fenomen natural constand in persistenta si continua evolutie a speciilor care au o mai mare putere de adaptare la mediu, in detrimentul celor mai putin dotate.
                            Un exemplu bine cunoscut de selectie naturala: accidentul lui Huidu. El a scapat si trei oameni (eu consider ca nevinovati) au murit.
                            Last edited by Gil26; 26 July 2018, 19:58. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Selecția naturală implică instinct de conservare zero, cu alte cuvinte chiar dacă nu respecți legea, nu faci manevre riscante - iar pe logica ta și stând pe loc poți fi victimă colaterală pică un pian sau un copac peste mașină.
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • Daca asta ai inteles, eu cedez. Ai dreptate.
                                Eu te respect pentru posturile de pe toate forumurile. Plus ajutorul si sfaturile date colegilor.

                                Dar totusi: Poate cineva sa traduca ce a spus in ultimul post colegul t0rquemada?

                                Bogdan, stiu ca vei explica logic, dar reciteste postul (si cele precendente).

                                Eu inchei aici. Punct.
                                Last edited by Gil26; 26 July 2018, 21:57.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google