Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • fara a "stanjeni" pe ceilalti participanti.
    Legea nu specifica acest lucru. Se refera la "siguranta", sintagma complet diferita ca sens.

    Cel depasit cred ca a si accelerat putin la un moment dat si de aici tot scandalul. In schimb cel cu autoutilitara trebuia sanctionat pentru ce a facut dupa acel moment, al depasirii "stanjenitoare".

    Condusul preventiv presupune si o manevra de reducere a vitezei si permiterea replierii celui care depaseste. Daca tu nu depasesti, din anumite motive, de ce sa nu permiti si altuia sa depaseasca?

    ~~~~

    Antentie daca "omorati" animale salbatice din accidente, vedeti aici.

    Surse din IPJ Mehedinti sustin ca soferul, dupa ce a lovit porcul mistret si a produs avarii grave ambulantei, a primit o amenda contraventionala, pentru nerespectarea vitezei, pe DN 56C in dreptul localitatii Salcia.
    Declaratie ambulantier (sursa aici):

    (...) Porcul a murit, eu am oprit, în momentul în care eu mă uitam a apărut și Poliția de Frontieră lângă mine. «Ce s-a întâmplat domnul ambulanțier?» (...) Am sunat la 112, am anunțat șefii noștri ce s-a întâmplat (...) Domnul polițist ne-a făcut braconieri (...), ne-a zis să lăsăm salvarea acolo, în câmp, noaptea, și să plec cu dânsul la Vânju Mare să-mi ia probe. (...) Mi-a dat amendă, 870 de lei, mi-a zis că nu am adaptat viteza la condițiile de drum. Eu am plecat acolo să salvez omul acela, nu am plecat să omor porcul.
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • BRACONÁJ, braconaje, s. n. 1. Faptul de a bracona; vînătoare sau pescuit ilegal, fără permis. 2. Delictul comis de cel care braconează
      .
      Sunt curios cum il incadreaza.
      Avea ambulanta pregatita de braconaj, onorata instanta, cu bullbar si grilaj la faruri, iar in duba tinea o lada frigorifica.

      Comment


      • Silviu, mai uitata-te pe film, vei observa ca misterul micsorarii distantei se datoreaza reducerii vitezei de catre primul "atelaj". Cel depasit a pastrat-o constanta.(analizand viteza celor 2-cel depasit, precum si al primului-luand ca reper un punct fix).

        Punandu-ma in postura dubei, nu depaseam, poate nici cu turism daca eram. Ori ii depasesc pe amandoi, dintr-un foc, ori stau potolit.
        Sa risc, banzandu-ma pe preventia celui depasit ca va reduce viteza, ca-mi va crea spatiu? Never! Este risc, cand totul este la limita, fara tolerante.
        Personal, am evitat cateva accidente urate, anticipand manevra depasirii mele, franand cand ajunsese in paralel cu mine. Circulam la distanta de evitare a coliziunii cu cel din fata. Nu inteleg cum se arunca unii in asemenea manevre, neavand unde sa se replieze
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • Sunt de acord cu 77sky. Replierea începe la momentul 11:51:40 (timpul original). Duba are semnal dar între ea și cel depășit sunt 2 m, cel mult. Nu se poate insera în fluxul de vehicule decât obligându-l pe cel din spate să frâneze pentru a reface distanța "de siguranță", după cum spune legea.

          Este o clară încălcare a obligațiilor celui care face depășirea. Problema pe care o avem este cea legislativă. Legea este foarte clară în privința celui care vine pe contrasens:

          Art. 120. – (1) Se interzice depăşirea vehiculelor:
          j) când din sens opus se apropie un alt vehicul, iar conducătorul acestuia este obligat să efectueze manevre de evitarea coliziunii;
          Manevre înseamnă frână sau schimbarea direcției. Ei bine, acest lucru nu este menționat în legătură cu cel depășit. Legea îl desconsideră și în acest fel încurajează bizonii de pe străzi. În privința celui depășit, legea spune doar că:

          Art. 118. – Conducătorul de vehicul care efectuează depăşirea este obligat:
          d) să reintre pe banda sau în şirul de circulaţie iniţiale după ce a semnalizat şi s-a asigurat că poate efectua această manevră în condiţii de siguranţă pentru vehiculul depăşit şi pentru ceilalţi participanţi la trafic.
          Legea este mult prea vagă în apărarea drepturilor celui depășit. Legea apără doar dreptul celui de pe contrasens. Cel depășit poate face apel la lege doar dacă rezultă un accident în urma reintrării celui care face depășirea. Altfel, trebuie să cedeze, să frâneze, să facă loc, etc. Avem deci o lege care încurajează bizonismul și golănia pe șosele.

          Am găsit un fragment din legea rutieră californiană.

          2005 California Vehicle Code Sections 21750-21759 Article 3. Overtaking and Passing

          21750. The driver of a vehicle overtaking another vehicle or a bicycle proceeding in the same direction shall pass to the left at a safe distance without interfering with the safe operation of the overtaken vehicle or bicycle, subject to the limitations and exceptions hereinafter stated.

          21751. On a two-lane highway, no vehicle shall be driven to the left side of the center of the roadway in overtaking and passing another vehicle proceeding in the same direction unless the left side is clearly visible and free of oncoming traffic for a sufficient distance ahead to permit such overtaking and passing to be completely made without interfering with the safe operation of any vehicle approaching from the opposite direction.
          A se vedea că în cazul acestei legi, cel care face depășirea este obligat să "nu interfereze cu operarea în siguranță a vehiculului depășit", dar și "să nu interfereze cu operarea în siguranță a vehiculului care se apropie din direcția opusă". Cei doi șoferi, cel de pe contrasens și cel depășit, sunt protejați în același mod, prin același limbaj, de către legea californiană. În cazul nostru din video, dacă depășitul a frânat ca să reintre bizonul bou, atunci depășirea este ilegală.
          Last edited by gecmc94; 20 September 2017, 11:17. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Speta clasica pe soselele noastre; bizoni care cred ca atunci cand conduci o masina mai rasarita sau de tonaj, esti Dumnezeul soselelor.
            In cazuri de genu', cel depasit are doua alternative; sa-i faca loc, sau sa continue drumul prin sant, pentru ca nu e greu de inteles care varianta prefera cel care depaseste in scurt.; o coliziune frontala sau una laterala.
            Prin urmare,te adaptezi, daca vrei sa ramai intreg.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Din categoria unde nu-i cap, vai de picioare :

              Comment


              • Am auzit ca daca pui avariile, BMW-ul devine invizibil.
                Asta din clip nu stie trucul.
                Last edited by mr.K; 27 September 2017, 12:49.

                Comment


                • probabil deabia acizitionat , cu numere de deuteshland. trebuia atins si mers la politie sa-l lase pieton .
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • Accident produs de o mașină cu volan pe dreapta. Cei trei morți sunt din acest vehicul. Răniții vin din autobuzul cu care s-a ciocnit.

                    UPDATE Potrivit polițiștilor, accidentul s-a produs din cauza neacordării de prioritate. Autoturismul circula pe strada Silozului din Medgidia, iar la intersecția cu DN 22 C a intrat în coliziune cu autocarul care circula dinspre Constanța spre Cernavodă.

                    Valentin, șoferul de 28 de ani care se afla la volanul autoturismului SAAB, avea volanul pe dreapta. Greșeala sa le-a curmat și viața prietenilor săi, care erau pasageri în mașina lui, scrie reporterntv.ro.

                    Din ceea ce a menționat conducătorul autocarului, autoturismul a pătruns pe drumul național fără a opri pentru a acorda prioritate iar conducătorul acestuia a pierdut controlul volanului și astfel a pătruns și pe sensul opus, înregistrându-se accidentul
                    Last edited by gecmc94; 28 September 2017, 16:59.

                    Comment


                    • Citisem la un moment dat ca aprox 70% din masinile cu volan pe dreapta sfarsesc prin a face accident in primul an de la inmatriculare.

                      Comment


                      • Intersecția DN22C cu Silozului este o intersecție în X (nu cruce). Interesant modul de a face la stânga, de pe Silozului spre Medgidia, pentru a te duce spre Constanța. Multe linii continue. Din urmele de cauciucuri ce se văd pe hartă, multă lume le taie și apasă pe accelerație.

                        Comment


                        • Masina cu volan pe dreapta, numere rosii, ciumete de sofer de 29 de ani.
                          Eu stiam ca masinile cu volan pe dreapta sunt inmatriculate cu numere negre cu conditia ca intr-o perioada rezonabila de timp, nu stiu exact cat, sa se faca mutarea volanului pe stanga.
                          Asta nu o pot pricepe, pentru ca e nevoie de o cheltuiala destul de mare ca sa faci asta, alt bord, alta caseta de directie, manopera cat cuprinde, la ce naiba se mai permite inmatricularea, cand e clar ca masinile astea de 1500 de euro nu vor mai primi o investitie cat valoarea lor?

                          Ciumetele in cauza, pe langa neacordare de prioritate, cred ca a intrat si cu viteza excesiva, nu muti ditamai autobuzul de pe directia asa usor.
                          Pacat de ranitii din autobuz, aia din masina isi cam merita soarta, soferul ca-i prost, ceilalti ca s-au urcat intr-o masina condua de un prost si nu l-au temperat.
                          Last edited by mr.K; 29 September 2017, 09:46.

                          Comment


                          • mr.K nu a existat niciodata o asemenea prevedere.
                            masinile cu volan dreapta se inmatriculeaza ca orice alta masina, nu se cere decat sa schimbi farurile, iar cei de la RAR chiar sunt f minutiosi in asta. Dar evident ca toti imprumuta 2 faruri de volan stanga, fac RAR-ul si apoi le inapoiaza.

                            o alta prevedere este ca se trece in acte ca masina este cu volan dreapta, dar nu exista nicio obligativitate sa ii schimbi volanul sau altceva.
                            Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                            Comment


                            • Atunci ne-am pricopsit.
                              Bine, cu cati mai raman in viata dupa primul an.

                              Comment


                              • Deci stai asa...poti instala ori ce masina cu volan pe dreapta? fara prea mlte prestrictii (aka cacaturi de faruri?)?
                                Wtf? de asta se intmatriculeaza atatea rable?
                                mr.K da...dar problema-i ca trag si nevinovati dupa ei (chiar daca de multe ori doar cu pagube materiale...dar fugi la asigurari etc...)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google