Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca o porti pe cap numai pana ce se incalzeste in masina, nu se pune.
    Oricum, sa te pazesti si de soferii de Toyota, mai ales de panaramele alea mici, Aygo, Yaris.

    Comment


    • Ce treaba are marca cu soferii?
      sigpic
      !

      Comment


      • Exista berbeci indiferent de varsta sau model! Cu cat e mai mare modelul, la fel si berbecu'!
        Nu e rau pentru ei , e rau pentru restul!

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Daca o porti pe cap numai pana ce se incalzeste in masina, nu se pune.
          Io le port și când sunt la volan, că am chelie și mi-e teamă că dacă mi-o luminează unul din față cu farurile, se reflectă lumina înapoi și-l orbește.
          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

          Comment


          • Originally posted by vdmihai View Post
            Ce treaba are marca cu soferii?
            Posesorii de Toyota si-au luat o chestie care ii duce de colo pana dincolo, Toyota e cumparata doar pentru ca au auzit de undeva ca e fiabila, ca masina nu exceleaza la nimic, design, performante, accesibilitate la pret.
            Doar cei care cumpara Lancruiser o fac pentru un motiv precis, ca se descurca bine in off road. Normal ca 75% dintre ei merg doar in oras cu masina.

            Faceti un studiu de caz, analizati soferii de Toyota pe care ii intalniti, bineinteles, sa nu fie masini de firma, ca acolo nu au decis ei ce sa conduca.
            O sa observati anumite tipare, gen soraeci de biblioteca, atehici, fara cultura auto, cu putina experienta la volan. Barbatii au in general Auris/Corolla, femeile cu Yaris/Aygo.
            8/10 conduc prost spre extrem de prost.

            Pana si militia nu respecta regulile, depasesc pe oriunde, ca erau in misiune.





            Un echipaj de poliție aflat în misiune a fost implicat într-un accident, în județul Iași.

            Șoferul autospecialei s-a angajat într-o depășire, într-o zonă în care această manevră este interzisă și a lovit puternic o autoutilitară.
            Echipajul de poliţie fusese chemat pentru a căuta o copilă de trei ani dată dispărută.
            Misiunea e importanta, dar nu se rezolva daca ajungeau cu 5 minute mai devreme, ori cu militienii, ori fara ei, tot aia era.
            Last edited by mr.K; 4 April 2018, 12:37. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              ...
              Misiunea e importanta, dar nu se rezolva daca ajungeau cu 5 minute mai devreme, ori cu militienii, ori fara ei, tot aia era.
              Posibil sa fie cum zici dar de multe ori chiar si o secunda face diferenta intre viata si moarte... 5 minute e chiar mult. Desigur, de la caz la caz.

              Comment


              • Nea Fane, esti simpatic. Fata disparuse, nu cazuse in apa sau atarna de balustrada unui balcon si era chestie de secunde. Cand cineva dispare si nu e gasit in prima ora, posibil sa dureze mult mai mult, asa ca salvatorii nu trebuie sa-si rupa ei gatul doar ca sa ajunga la fata locului cu cateva minute mai devreme. Asta era ideea.


                Dovada.

                Totodată, menționăm că minora dispărută a fost găsită. Aceasta este în afara oricărui pericol, nefiind victima vreunei infracțiuni.
                Salvatorii?

                Cele trei persoane rănite vor fi transferate la unități spitalicești din Iași. Colega noastră, în vârstă de 26 de ani, la Spitalul de neurochirurgie, iar colegul nostru, în vârstă de 44 de ani, precum și cea de-a treia persoană rănită, la Spitalul Sf. Spiridon, pentru a fi supuși intervențiilor chirurgicale necesare.
                Parintii copilei sunt bine merci, desi le-s impinge o amenda cat casa, desi sunt sigur ca-s niste nulitati sociale, care traiesc din ajutoare. Oamenii normali si responsabili nu-si lasa copilul de 3 ani aiurea.

                Motociclistul decapitat pe Centura de Nord a Craiovei era de profesie inginer, iar în momentul producerii accidentului se afla în pauza de masă


                Multi isi cumpara motociclete puternice, fara sa fi avut experienta unora cu motor mai slab.
                Nu e de ajuns sa ai motor, trebuie sa mai si stii sa mergi pe el.
                De aia li se spune donatori de organe, pentru ca majoritatea nu stiu sa mearga.

                Accident devastator miercuri noapte în judeţul Neamţ. 9 oameni au murit, după ce microbuzul în care se aflau a căzut de pe un pod şi a plonjat în râul Bistriţa.





                Cum sa cazi frate de pe pod?

                Toti doreii conduc autoutilitare.
                Last edited by mr.K; 5 April 2018, 10:12. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Autorul teribilului accident de pe DN 25, soldat cu trei morţi şi şapte răniţi, este preot


                  Ancheta preliminară a Poliţiei a stabilit că preotul Florin Şerbu a produs tragedia din judeţul Galaţi, de pe DN 25, efectuând o depăşire neregulamentară pe linia continuă de demarcaţie a sensurilor de circulaţie şi lovind frontal un alt autovehicul.

                  Şoferul unui Volkswagen Passat s-a angajat într-o depăşire imprudentă şi a depăşit banda continuă de demarcaţie a sensurilor de circulaţie, lovind un autoturism, marca Audi, şi izbind apoi frontal un al doilea autovehicul, marca Volkswagen Golf. Impactul a fost nimicitor. Două persoane au murit pe loc, iar a treia s-a stins la spital, după ce medicii au încercat câteva zeci de minute să o resusciteze. Şoferul vinovat se numeşte Florin Şerbu şi este preot în comuna gălăţeană Independenţa.

                  Ancheta preliminară a Poliţiei a stabilit că preotul Florin Şerbu a produs tragedia din judeţul Galaţi, de pe DN 25, efectuând o depăşire neregulamentară pe linia continuă de demarcaţie a sensurilor de circulaţie şi lovind frontal un alt autovehicul.


                  Cred ca popa a jucat prea mult NFS la viata lui.

                  Comment


                  • Daca avea cumva atarnate la oglinda centrala 10 cruciulite + o iconita "meidinceaina" cu marele profet al neamului Boca A., ar fi trebuit sa fie sub protectia duhului sfant si sa nu se produca accidentul...
                    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                    Comment


                    • Mda, trist; soferul si sotia din golf imi sunt cunoscuti. Am ramas fara glas cand am auizit cumplita veste.
                      Greu de inteles gestul preotului, care avea copii, sotia si socrii in masina. Se vede ca nici aceste amanunte nu-i fac pe unii mai responsabili.
                      D.zeu sa-i ierte pe cei decedati.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Originally posted by IancuMIC View Post
                        ...avea copii, sotia si socrii in masina. Se vede ca nici aceste amanunte nu-i fac pe unii mai responsabili.
                        Ieri dupa-amiaza ma intorceam acasa de la Turnu Severin. Pe DN66, in defileul Jiului, trafic destul de aglomerat. La un moment dat apare in spatele meu o cretina cu numar de CJ care facea slalom printre masini in curbele foarte periculoase si lipsite de vizibilitate din zona (unde, bineinteles, e si linie continua intre sensuri). M-a depasit ca o sageata si a reintrat pe banda ei la limita de a se tampona cu o masina care venea regulamentar pe contrasens. Cand a trecut prin dreptul meu, am apucat sa vad, o fractiune de secunda, ca avea cel putin 2 copii prescolari in spate. Toata luneta-i era obturata cu tot felul de maimutoi de plus si cu jucarii gonflabile pentru strand, practic nu putea sa vada nimic in spate, exceptand zona acoperita de retrovizoarele laterale. Mai este ceva de comentat in fata unor astfel de cazuri? Oare examenul psihologic pentru obtinerea permisului n-ar trebui inlocuit cu unul psihiatric facut "pe bune"?
                        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                        Comment


                        • "Degeaba plangi la psiholog, daca razi la psihiatru!"

                          Comment


                          • Beția vitezei și adrenalina afectează și femeile. Cândva, tehnologia va avansa și mașina va opri demenți dintre aceștia, le va limita viteza la media coloanei dacă nu vede mașina că ai loc de depășit.

                            Dar până atunci, legea trebuie să creeze cadrul necesar pentru ca factorii privați să poată implementa un sistem de auto-curățare a sistemului. Noi, șoferii normali, îi disprețuim pe bizonii aceștia. Ne trebuie o platformă electronică unde să postăm poze, filme obținute cu camera de bord. Și animalele acestea bolnave de adrenalină sau pur și simplu proaste să fie penalizate prin rating. Iar companiile de asigurare să se uite acolo și să le duble/tripleze prima. Iar comunitatea șoferilor să poată vota suspendarea permisului doar pe baza pozelor.

                            Un VW Passat Wagon s-a făcut zob ca o Dacie azi pe DN6. Șoferul a decedat.

                            Autorităţile din Teleorman au activat, joi, 12 aprilie, planul Roşu de intervenţie după ce un microbuz şi un autoturism s-au ciocnit în zona localităţii Bujoreni, în jurul orei 7.30. În nenorocire au fost implicate 15 persoane. Potrivit pompierilor, ...


                            Mașină veche de 10 ani?
                            Last edited by gecmc94; 12 April 2018, 12:37. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • După ce un şofer a filmat cu o cameră de bord cum este şicanat în trafic de un alt conducător auto aflat la volanul unui BMW, iar apoi a postat filmarea pe YouTube, Poliţia Rutieră a luat măsuri. Scena s-a petrecut pe DN 64 în judeţul Vâlcea.

                              Şicanarea s-a produs zilele trecute, pe un drum naţional din judeţul Vâlcea. Persoana care se afla la volanul unui BMW, deranjată că a fost claxonată în timp ce staţiona pe mijlocul drumului, a început să pună brusc frâne şi să-l sâcâie pe şoferul care-i atrăsese atenţia. „În intersecţie m-a depăşit pe partea stângă după cum se vede, iar acele frâne ostentative spun totul. Nu se mai poate cu astfel de ”şoferi” care se cred zmei doar pentru că au maşini puternice... Ai BMW înseamnă că îţi faci de cap!”, spunea şoferul care a filmat scena pe care a trimis-o Poliţiei Rutiere şi a postat-o şi pe YouTube.
                              Iar militia a si luat masuri. A suspendat un permis dar i-a amendat pe amandoi.

                              „Cu referire la filmuleţul care a apărut pe YouTube, în care un şofer, pe DN 64, frânează nemotivat, şicanând alt conducător auto care se afla în spatele său, precizăm că ambii participanţi la trafic au fost identificaţi. Şoferiţa din BMW a fost sancţionată în baza OUG 195/2002 şi i s-a suspendat dreptul de a conduce pentru 30 de zile. Celălalt conducător auto, care a şi postat filmuleţul, a fost sancţionat la Legea 61/1991. Amândoi sunt din Râmnicu Vâlcea”, a mai precizat purtătorul de cuvânt al Poliţiei care a menţionat că al doilea şofer a fost amendat de fapt pentru „injurii şi expresii jignitoare”.
                              Care naiba e expresia jignitoare? Pai daca scriam eu mesajul ala cu cuvintele mele, imi dadeau inchisoare pe viata. Plus ca daca mai vedeam si ca la volan e o gagica cu figuri, era dezastru.

                              După ce un şofer a filmat cu o cameră de bord cum este şicanat în trafic de un alt conducător auto aflat la volanul unui BMW, iar apoi a postat filmarea pe YouTube, Poliţia Rutieră a luat măsuri. Scena s-a petrecut pe DN 64 în judeţul Vâlcea.
                              Last edited by mr.K; 12 April 2018, 12:56.

                              Comment


                              • Tipul care a pus clipul pe net, acela în care BMW-ul a frânat brusc în câteva rânduri, intenționat a scos sunetul, doar că la Poliție... surprizăăăă! I s-a cerut filmarea originală, deci aia cu sunet... astfel că de aici și amenda dată pe legea 61/1991 (probabil republicată - Art. 2, Lit. S), pentru tulburarea liniștii publice, mai exact morți, carne-n frigider, mame, origini etc.

                                *e bine că madam a rămas fără permis (să dea și altor zmei "exemplu")
                                http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google