Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    Se observa drumul drept, asfaltat. Raman la concluzia ca romanii nu au nevoie de drumuri bune, pentru ca numai gropile ii fac sa pastreze viteza in niste limite decente.
    Disciplina si educatia ... defapt de astea ducem lipsa.

    Originally posted by mr.K View Post
    In ce hal poate sa arate Passat-ul ala, imi fac o parere despre ce viteza avea mortu'.
    Tinand cont la ce diferente de greutate este intre cele doua nu cred ca avea nevoie de o viteza prea mare sa ajunga asa.
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      http://adevarul.ro/locale/alexandria...567/index.html


      Aici a murit vinovatul, soferul autoturismului. Asa-i cand te ciocnesti cu unul mai mare ca tine, o mierlesti.

      Se observa drumul drept, asfaltat. Raman la concluzia ca romanii nu au nevoie de drumuri bune, pentru ca numai gropile ii fac sa pastreze viteza in niste limite decente.

      In ce hal poate sa arate Passat-ul ala, imi fac o parere despre ce viteza avea mortu'.

      Din imagini, se pare ca soferul cu Passat, ar fi depasit pe linie continua. DN6 Bucuresti - Alexandria - Maldaieni, este drum bun astfaltat, ca-n palma, fara gropi, aglomerat vinerea si duminica si in rest liber.

      Comment


      • Două autobuze au fost implicate într-un accident rutier în municipiul Satu Mare, joi dimineaţă, iar autorităţile au activat Planul roşu de intervenţie. Toate cele douăsprezece persoane care se aflau în autobuze au fost rănite şi au primit îngrijiri medicale la faţa locului, iar opt dintre ele au fost transportate la spital, două fiind în stare gravă, conform reprezentanţilor Poliţiei şi ai Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă. Accidentul s-a produs după ce unul dintre şoferi nu a acordat prioritate celuilalt când a ieşit de pe o stradă secudară.


        Două autobuze au fost implicate într-un accident rutier la Satu Mare; douăsprezece persoane au fost rănite, fiind activat Planul roşu de intervenţie

        Două autobuze au fost implicate într-un accident rutier în municipiul Satu Mare, joi dimineaţă, iar autorităţile au activat Planul roşu de intervenţie. Toate cele douăsprezece persoane care se aflau în autobuze au fost rănite şi au primit îngrijiri medicale la faţa locului, iar opt dintre ele au fost transportate la spital, două fiind în stare gravă, conform reprezentanţilor Poliţiei şi ai Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă. Accidentul s-a produs după ce unul dintre şoferi nu a acordat prioritate celuilalt când a ieşit de pe o stradă secudară.
        Cum sa fii sofer de autobuz/autocar si sa nu dai prioritate cu ditamai hardughia?
        Nu esti sofer amator, iar ca sa iei D-ul, deja ai nevoie ca vechime.
        In ultima vreme, prea multi si prea repede ajung soferi profesionisti.

        Comment




        • no comment.
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • Plin de cretini, si amatori, si profesionisti.

            Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

            Comment


            • Bun. Deci, avem un retardat, mandru posesor de SUV, care face slalom printre TIR-uri, ca asa doreste neuronul sau defect. Avem, apoi, o filmare, care din pacate nu poate fi luata in considerare de catre politia rutiera, intrucat aceasta, din cauza mirobolantei legislatii, sanctioneaza doar incalcarile legii constatate "pe loc", sau cel mult vizionate pe camere video omologate.
              Pe de alta parte, insa, avem un sofer de TIR cu profil psihologic de "justitiar" (se stie ca indivizii de teapa asta sunt printre cei mai periculosi in trafic) care aproape ca comite o tentativa de omor, iar acest sofer de TIR in mod sigur are statutul de angajat la o firma de transport. Aceasta firma de transport, in mod sigur, are niste manageri, sefi, sefutzi, lucratori desemnati SSM sau ce-or mai fi, iar acesti "neni" nu sunt constransi de aceeasi legislatie care-i tine pe politistii rutieri cu mainile legate in astfel de cazuri. Eu sunt de parare ca in urma vizionarii unei astfel de grozavii filmate, respectivele persoane cu putere de decizie in respectiva firma ar trebui sa intruneasca in regim de urgenta comisia de disciplina din cadrul firmei, comisie care, in urma cercetarii disciplinare, sa-i desfaca respectivului "justitiar" contractul de munca pentru motive disciplinare. O astfel de masura, inscrisa si in Revisal, ar fi ca o piatra de moara in CV-ul soferului profesionist (pardon, trebuia sa scriu "descreierat").
              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

              Comment


              • O persoană a murit și alte patru au fost rănite, în urma unui accident care a avut loc, duminică dimineața, pe autostrada A1, în județul Timiș.

                Accidentul a avut loc pe Autostrada A1 Deva - Nădlac, la kilometrul 516, în zona localităţii Ortişoara, judeţul Timiş.

                n accident a fost implicat doar un autoturism. Șoferul a pierdut controlul volanului şi a părăsit partea carosabilă, intrând într-un parapet marginal.

                În urma evenimentului, au rezultat cinci victime. O persoană a murit, alta este grav rănită şi celelalte trei sunt rănite uşor.
                În masina, un BMW, erau 5 persoane. Una a murit, iar alte trei au fost grav rănite. Şoferul care avea 18 ani a decedat.

                Din primele informaţii, se pare că de vină a fost viteza excesivă.
                N-avem autostrazi prea multe, dar se moare si pe bucatelele astea care exista.
                Macar de era singur in masina, puteam spune ca a primit ce a cautat.
                Last edited by mr.K; 22 April 2018, 13:36.

                Comment


                • Un eveniment pe care l-am vazut astazi pe la ora 12 pe DN 25, la intrarea in Independenta dinspre Tecuci; un TIR a carui remorca probabil s-a desprins de capul tractor si care a lovit un microbuz de marfa (rasturnat si el in sant). Asa cred eu ca s-a intamplat, eram in mers, cand am vazut evenimentul.
                  In zona aceea e o curba destul de stransa si probabil, neadaptarea vitezei; deocamdata, in in presa n-am vazut nimic. Nu cred ca au fost victime.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Dacă nu au fost victime, nu va apare nimic în presă. La fel și la Colectiv. Clădiri au mai ars, dar dacă victime nu... atunci, "nu știre".
                    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                    Comment


                    • Am gasit; aici.
                      Pana la urma, ieri a avut loc evenimentul.
                      Eram convins ca nu a adaptat viteza in curba aia.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Originally posted by Costi-bc View Post
                        Scene de cosmar ?
                        Doar doi prosti
                        sigpic
                        !

                        Comment


                        • În ultimul an, de vreo 2 ori mi s-a întâmplat să găsesc vehicule de mare tonaj în curbe strânse. Și în ambele cazuri am reacționat oprind pe banda mea (erau DJ-uri cu o bandă normal de lată pe sens) înaintea secțiunii virajate. În primul caz, erau două vehicule care cărau asfalt și coborau. Eu le-am văzut și am oprit la baza dealului pe care vira de două ori drumul și le-am urmărit dacă se încadrează corect pe bandă, sectorul de drum având 100 de m, probabil. Un alt șofer de mașină mică în spatele meu mi-a dat un claxon. Un dobitoc, i-am zis în mintea mea.

                          Al doilea caz a fost aproape similar. Am oprit cu roțile dreapta pe pământ înainte de un viraj la stânga mai strâns. Pe sensul opus, în coborâre venea un camion mai mare și vira dreapta. Șoferul lui mi-a mulțumit când a trecut de mine cu mâna de pe volan (l-am înregistrat pe cameră).

                          Mă rog, sunt chestiuni chiar scrise în Codul Rutier sub anumite forme. Ce faci când un vehicul de mare tonaj semnalizează dreapta? Păi te aștepți că va intra pe banda din stânga ca să facă virajul. Ce faci când pe un drum întâlnești un vehicul mai mare decât al tău și nu încăpeți amândoi pe drum? Păi îi dai prioritate, indiferent dacă intră pe banda ta.

                          Art. 127. – (1) Pe drumurile publice înguste şi/sau cu declivitate, unde trecerea vehiculelor care circulă din sensuri opuse, unele pe lângă altele, este imposibilă sau periculoasă, se procedează după cum urmează:
                          a) la întâlnirea unui ansamblu de vehicule cu un vehicul conducătorul acestuia din urmă
                          trebuie să manevreze cu spatele;
                          b) la întâlnirea unui vehicul greu cu un vehicul uşor, conducătorul acestuia din urmă trebuie
                          să manevreze cu spatele;
                          c) la întâlnirea unui vehicul care efectuează transport public de persoane cu un vehicul de
                          transport mărfuri conducătorul acestuia din urmă trebuie să manevreze cu spatele.
                          (2) În cazul vehiculelor de aceeaşi categorie, obligaţia de a efectua o manevră de mers
                          înapoi revine conducătorului care urcă, cu excepţia cazului când este mai uşor şi există
                          condiţii pentru conducătorul care coboară să execute această manevră, mai ales atunci când se află aproape de un refugiu.

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post
                            O persoană a murit și alte patru au fost rănite, în urma unui accident care a avut loc, duminică dimineața, pe autostrada A1, în județul Timiș.




                            N-avem autostrazi prea multe, dar se moare si pe bucatelele astea care exista.
                            Macar de era singur in masina, puteam spune ca a primit ce a cautat.
                            Asta se credea pilot la 18 ani, un fel de Verstapen.
                            Tinerii se duceau la un concurs automobilistic.
                            La stiri am vazut ca BMW-ul avea volan pe dreapta.
                            Deci avem: pilot inchipui de 18 ani, volan pe dreapta.

                            Comment


                            • La un concurs automobilistic se duceau?

                              Pffff, ăștia ori se antrenau ori credeau că a început concursul mai devreme...

                              În fine, să-i fie țărâna ușoară! Mi-e milă de mama și apropiații lui...
                              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                              Comment


                              • Un concurs in Arad, ei mergeau ca spectatori la curse de maşini organizate pe pista aeroportului.
                                Erau 3 baieti şi 2 fete, toti intre 16 şi 24 de ani.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google