(mini)vacante Cu Loganul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cand o sa invat sa umblu cu computatorul cum trebuie,voi pune si niste fotografii.Deocamdata va voi spune ca am vazut bucatele din judetul Neamt care mi-au ramas la suflet.Cum ar fi Varatecul,Sihastria lui Cleopa,Secu,Sihla cu pestera sfintei Teodora,Agapia,Bicazul,cetatea Neamtului,manastirea Neamt,am ajuns si la Petru Voda unde l-am vazut pe parintele Iustin Parvu si am putut vota impotriva cipurilor,am ajuns pe tot felul de drumuri forestiere la lacuri si locuri unde parca a inghetat timpul,si toate astea pentru ca loganul s-a catarat pe acolo,si sase zile au trecut ca un vis .Sa va mai spun ca acum sunt suparat rau ca s-a terminat vinul de la Focsani,de-ala facut de om,dupa care nu te doare capul a doua zi,si pana si nevasta a zis,"da,e bun, trebuia sa luam mai mult"?Nu va mai spun...
    De-abia astept sa plec in concediu la anul!!!

    Comment


    • #17
      Tot cam pe acolo am umblat si eu in ultimele 2 saptamani: Galati - Piatra Neamt - Tg Neamt - Gura Humorului - Putna - Mina Cacica - Poiana Largului (lacul Bicaz) - Cheile Bicazului - Gheorghieni - Odorheiul Secuiesc - Fagaras - Transfagarasan - Curtea de Arges - Pitesti - Bucuresti - Navodari - Tulcea - Galati. Total 1900km, 133 L benzina .
      Am vazut aproape toate manastirile din Moldova (cam 16 la numar) si peisaje mirifice din zone de tara uitate de lume. Pacat de unele drumuri, unde s-a mers la pas. Dar macar am avut ce vedea. Poze.... sunt foarte multe, nici nu stiu ce sa aleg acum...
      GL-22-TOF

      Comment


      • #18
        Daniele,acum, ca mai am doua zile pana plec,am inceput sa rad de vorba ta,cum ca ai vazut toate alea saisprezece manastiri din Moldova!!!Cred ca si osutasaizeci e o cifra mica!Moldova e binecuvantata,e atata frumusete si atata drag in locurile alea!Anul asta merg in Apuseni,sa vedem ce iese.

        Comment


        • #19
          Am incheiat si eu turul Romaniei, mai bine zis Romania in lung si-n lat si am ramas cu impresia ca parca am urmarit codul galben, sau el pe noi, nu stiu.
          Traseul a fost in mare parte cel propus, adica:
          Bucuresti - Transfagarasan - Sibiu - Obarsia Lotrului - Petrosani (cu deviere pe la cabana Rusu pentru a urca pe Parang) - Campu lui Neag - Izvoarele Cernei - Baile Herculane - Tg Jiu - Pestera Muierii - Pestera Polovragi - B. Herculane - V. Cernei - B. Herculane - Orsova - Cazane - V. Beiului si V. Beusnitei - Oravita - Caransebes - Hunedoara - Deva - Padis - Pestera Scarisoara - Turda - Cheile Turzii - Cluj - Baia Mare - Firiza - Sighetul Marmatiei - Vadu Izei - Moisei - Vatra Dornei - P. Largului - Durau - Targu Mures - Sovata - B. Tusnad - L. Sf. Ana - Brasov - Siriu - Vulcanii Noroiosi - Buzau - Slobozia - A2 - Mamaia - Cheile Dobrogei - Cernavoda - Bucuresti.
          Total 4900 km (inclusiv erori de navigatie si din care peste 200 drum forestier), 330 l de benzina, prag indoit + roata patrata.

          Comment


          • #20
            Cu logan sau cu duster?
            Pe 12 ,cand scriai aici,eram la ghetar la Scarisoara,care m-a cam dezamagit.Drumul pana la ghetar mi-a placut mai mult!Si am petrecut sase zile in Apuseni,unde am descoperit o Romanie altfel,cu oameni care ,cand ii intalnesti,chiar daca nu te cunosc te saluta,si aia mai tineri cu masini zic "Buna ziua",dar aia mai peste patruzeci zic"Doamne-ajuta!"si cu asta au intrat la sufletul meu mic si negru.Saraci,cu sate catarate pe acoperisul Apusenilor,cu drumuri de munte de-alea crunte,unde se urca cu car cu boi,dar cu niste inimi ,fiecare cam cat un cartier de smecheri.Sper sa gasesc timp sa pun ceva fotografii.
            Ca repercursiuni asupra masinii,afara de groapa din Castelu jud.Constanta care mi-a indoit o janta si am pierdut un capac de roata,nu am, avut probleme .Doar 1860 km,doar 137 l benzina,doar 4 gb spatiu poze si filmari,si sase zile imposibil de uitat la o pensiune la care gazda era preocupata doar daca suntem multumiti.As pune familia aia ministri la turism.Cine nu crede il invit sa ma sune sa-i dau un numar de telefon.Sa mearga sa verifice.
            Mi-e rusine sa spun ca sunt din zona numita litoral,ca stiu ce e aia ospitalitate din suflet.Litoral unde toti,incepand cu taximetristi,gazde si terminand cu ultimul om din turism au un singur gand:pa ei pa ei pa mama lor.Cu un milion pleci flamand din restaurant,si camerele cad pe turisti.Intrari peste taxe si teveauri peste bariere,toate ca sa aiba boul ala( care nu pleaca odata in Brazilia mamii lui )bani de dat pomeni electorale.

            Comment


            • #21

              Comment


              • #22
                Cer scuze ca raspund asa tarziu...Cu loganu nu cu duster, desi l-am cam crezut duster in concediu asta. Si asa este: roata patrata am facut-o la iesire din Navodari, iar pragul la Scarisoara , am intrat pe drumul spre pensiunea "Scarisoara" si asa placerea unei mese calde traditionale a avut pretul ei pentru masina.
                Last edited by andy79; 26 July 2010, 14:51.

                Comment


                • #23
                  Fratilor am ajuns pana in Austria, mai exact la Viena, cu loganul si sunt forate multumit de el. UN consum de 6,5 pe motorul de 1,4mpi
                  Attached Files

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google