Permisul Pentru Scuter: O Idee Buna Sau Rea?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Permisul Pentru Scuter: O Idee Buna Sau Rea?

    Ce credeti despre aceasta idee a politiei rutiere?
    Politia intentioneaza sa introduca permisul de conducere pentru scutere, tinand cont de numarul mare al accidentelor in care sunt implicate vehiculele cu doua roti, anunta Mediafax.
    119
    DA
    96.64%
    115
    NU
    3.36%
    4
    fara linkuri externe

  • #2
    foarte buna, foarte logica, foarte normala, foarte tare frate.

    si aia cu scooteru iau parte la trafic, indiferent cati cai au sub "capota". si aia trebuie sa dea o prioritate, sa respecte regulile, etc. ce s-o mai lungim, daca te deplasezi pe carosabil, chiar si cu bicicleta, iei A-ul si dup-aia pedalezi, bre!

    Comment


    • #3
      corect, deaia se cheama permis, sa t-i se permita sa circuli pe drumurile publice.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Acuma eu nu zic sa fie musai chiar A dar macar un curs de legislatie la care sa se dea examen in urma caruia sa primesti un "carnet" pentru mopede sau scutere. Dar cel mai important eu cred ca ar fi sa fie inregistrate scuterele(daca nu sunt deja) si sa aibe numar de inmatriculare.
        Cel mai tare ma enerveaza cand vad pe scuter cate unu care probabil e si analfabet dar el merge cu 40 la ora pe trotuar printre pietoni carand in spatele lui un alt amic la fel cu el. De exemplu pe la mine prin fata blocului este un specimen d-asta care aproape in fiecare seara trece pe sub geamul meu intre orele 1 si 2 si face un zgomot de sar din pat, ca deh si-a scos sitele din toba sau s-ia gaurit-o ca sa faca zgomot ca e Rossi.
        Last edited by Shaloo; 27 May 2009, 17:05.
        fara linkuri externe

        Comment


        • #5
          ma rog, astea-s detalii de finete, mangaieli sub fusta. ideea e sa fie o reglementare ceva pentru calaretii pe 2 roti. sa ia un permis, de orice forma/natura ar fi el. la ce experiente am cu scooteristii [mai ales aia "vitezomani", care fac <liniute> in paralel pe banda 1, si mai fac si <jaloane imaginare> numai bine de nu mai incape nima pe langa ei pe banda. sa te fereasca D-zeu sa-i depasesti, ca sub roti iti ajung].
          si-asa toti tembelii iau categoria B, sa-i mai lasi si pe scooteristi de capul lor, e destul de nasol.

          Comment


          • #6
            Pana la urma, ar trebui sa aiba si pietonii ceva instruire. Cica ar fi obligatorie educatia rutiera in scoli... Ce vrajeala. Daca s-ar face aia, n-ar mai fi atat de necesar sa aiba scuteristii si biciclistii o alta instruire... Si spun asta pt ca am realizat ce pieton-problema eram inainte de a fi la volan...
            Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

            Comment


            • #7
              Chiar cred ca este nevoie de permis pt scuter. Tot pe drumuri publice merg, pe acelasi sosele si trebuie sa stie si sa respecte regulile de circulatie

              Comment


              • #8
                clar DA ! din partea mea si biciclistii ))

                sunt participanti la trafic? permis tata. ;)
                " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                Comment


                • #9
                  Vazui topicul, votasi poll-ul, ma uimisi rezultatul.
                  Unul foarte ambiguu
                  Mai votati cativa, sa se limpezeasca...
                  Ideea e ca la cate vad zilnic in trafic, tot ce misca: picior (piciorus), caruta, trotineta, copilas, cisterne, masini...ar cam trebui sa stie ceva legislatie.
                  Ca multe incidente am vazut in care tot cel vinovat tipa ca din gura de sarpe ca a fost faultat (uitati-va cati oameni cu permis fac greseli care se pot solda si se sfarsesc unele, cu accidente urate)
                  Dar daca vine unul cu bazaitoarea asta si isi inchipuie ca are prioritate pe undeva, cu ceva viteza, nu mai poti sa il eviti (sau alte asemenea ipoteze)
                  Intr-adevar, daca ar fi un trafic civilizat, nu ar fi nevoie, dar cei pe doua roti cam au de suferit in romania (din vina lor sau a altora), iar ceva legislatie cunoscuta nu face rau la cap ori stomac nimanui
                  Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                  Comment


                  • #10
                    Clar PENTRU.

                    Comment


                    • #11
                      foarte buna nu buna,ca merg ca niste inconstienti
                      Logan Kiss Fm 1.4 MPI Gri Comete

                      Comment


                      • #12
                        Si eu sunt pentru. De fiecare data cand am un mopedist in spatele meu, sunt de 2 ori mai atent in spate, deoarece de multe ori ma luau prin surprindere cu depasirile prin dreapta (pur si simplu ma trezeam ca deoadata am un mopedist in dreapta mea si puteti sa ma credeti ca nu e placut cand patesti asa ceva).

                        @Shaloo: Eu zic sa organizam o mini-vanatoare, sa il capacim pe Rossi ala, ca si pe mine ma trezeste de fiecare data, degeaba stau la 9. Chiar ma gandeam ca ma pun la panda intr-o noapte cu pusca de airsoft si ii capacesc vreo 5 bile in mecla sa vad daca mai trece si alta data... Sa termin sesiunea si cred ca o sa imi pun in practica ideea.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          @77sky poll-ul l-am pus pentru ca eram curios sa vad daca e cineva care va spune ca NU trebuie(din n motive) dar sper sa si argumenteze de ce nu ar trebui daca voteaza NU.
                          fara linkuri externe

                          Comment


                          • #14
                            Ar trebui absolvit un curs de legislatie pentru "scuteristi". Ca sa dea si poligonul ar fi culmea
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • #15
                              A...nu am satirizat poll-ul, doar m-a amuzat teribil, caci ma asteptam sa vad macar unul si dincolo (votat)
                              Este logica ideea de a vedea cine si cum voteaza (si felul cum isi sustine votul)

                              P.S. Raspunsul i se adreseaza lui Shaloo, postul nr. 13. "Darksid3", ai fost Speedy Gonzales
                              Last edited by 77sky; 27 May 2009, 20:12.
                              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google