Cati Dintre Voi Sunteti Soferi Profesionisti?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Nu e nici o diferenta sinx, este un fapt. Profesionist nu inseamana sa sofezi cu 300 km/h pe circuitul de la Monte Carlo, ci sa transporti ceva sau pe cineva in asa fel incat cel care te angajeaza sa se poata baza pe tine. Iar cand sofezi 300-1000 km in fiecare zi e clar ca o faci mai bine decat multi dintre noi. Pana la urma e vorba de experienta.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #32
      Cei care traiesc din condus sunt "profesionisti" pentru ca profeseaza meseria asta, nu ca ar fi toti schumacheri. De exemplu si eu am aparat foto, si eu fac poze, da' nu sunt fotograf profesionist. Cel mult amator.
      INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

      Comment


      • #33
        Atestatul profesional

        Art. 71. - (1) Atestatul profesional este documentul care da dreptul posesorului permisului de conducere, angajat pe baza de contract, sa conduca autovehicule destinate transportului public de marfuri sau persoane.

        (2) Atestatul profesional se elibereaza de catre Autoritatea Rutiera Româna în conditiile stabilite prin ordin al ministrului lucrarilor publice, transporturilor si locuintei.

        Art. 72. - Atestatul profesional se elibereaza conducatorului de autovehicul care efectueaza:

        a) transport de marfuri cu vehicule cu masa maxima autorizata mai mare de 7,5 tone, în trafic intern si/sau international;

        b) transport public de persoane în trafic intern si/sau international;

        c) transport de produse sau substante periculoase;

        d) transport cu autovehicule cu mase si/sau gabarite depasite.

        Art. 73. - Atestatul profesional se suspenda sau se anuleaza de catre autoritatea care l-a eliberat, în cazul în care titularul a savârsit abateri grave sau repetate de la reglementarile specifice privind transportul rutier si protectia mediului.

        Art. 74. - Titularul permisului de conducere valabil pentru una sau mai multe categorii de autovehicule nu poate efectua transport public de marfuri sau persoane fara a avea atestat profesional valabil pentru tipul de activitate pe care o executa.
        Regulament de aplicare a noului cod rutier

        Sper ca acum e clara cum sta treaba cu profesionistii.
        Nu conteaza ca ai cat.B,C,D,E, pentru a putea profesa pentru un anumit domeniu trebuie atestat eliberat de catre ARR, altfel nu te angajeaza nimeni numai cu permisul de conducere.
        Cei care aveti permis pentru categoriile C,D,E si subcategoriile acestora nu sunteti profesionisti, va trebuie atestat pentru a putea profesa.
        Last edited by Cromatic; 1 June 2009, 17:04.

        Comment


        • #34
          Bravo [B]Fanelutzu[B], asta e raspunsul pe care il cautam toti. Uite ce zice si limba romana: PROFESIONÍST, -Ă I. s. m. f., adj. (cel) care exercită o profesiune, o artă, un sport etc. pe baza unei pregătiri corespunzătoare, remunerat pentru aceasta.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • #35
            Si la tractor cu remorca trebe atestat?

            Comment


            • #36
              B+E C+E din 1995 si brevet de Mecanic Conductor Tab 71,71M,77,79ABC (din armata)
              Din 1995 pana in 2001 am fost sofer pe Maxi-Taxi (cu atestat) din 2001 pana in prezent "sumahar" pe autoturisme la o firma privata.
              sigpic

              Comment


              • #37
                Originally posted by radu2008 View Post
                Si la tractor cu remorca trebe atestat?
                Conform CODULUI RUTIER, tractorul si tramvaiul sunt considerate autovehicole.
                Deci, daca transporti mai mult de 7,5 tone iti trebuie atestat, la fel ca si in cazul remorcilor agabaritice.

                Comment


                • #38
                  gresit tramvaiul este este vehicul nici de cum autovehicul .
                  sant sofer profesionist din '93 b+c+e si de 2 ani tramvai si troleibuz ,am profesat in trecut pe saviem ,raba ,cisterna de co2 si acum prestez la ratb pe troleibuz in particular am o dacia logan de 2 ani si am vreo 63.000 km, la capitolul km chiar numai stiu cat am stiti vb, aia fara numara fara numar.

                  Comment


                  • #39
                    Da, mea culpa, ma gandeam la troleibuz si am scris tramvai.

                    Comment


                    • #40
                      Extras din O.U.G. 195/2002:. autovehicul - vehiculul echipat cu motor in scopul deplasarii pe drum. Troleibuzele si tractoarele rutiere sunt considerate autovehicule. Mopedele, vehiculele care se deplaseaza pe sine, denumite tramvaie, tractoarele folosite in exploatarile agricole si forestiere, precum si vehiculele pentru efectuarea de servicii sau lucrari, care se deplaseaza numai ocazional pe drumul public, nu sunt considerate autovehicule;
                      INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                      Comment


                      • #41
                        Asa,si?
                        Pai si normal ca m-am referit la tractorul rutier iar la partea cu tramvaiul am dat explicatia.Macar eu am citat din memorie, nu am stat sa caut acum prin Codul Rutier inexactitati ale celorlalti ca tine.Astea nu sunt greseli de fond.

                        Comment


                        • #42
                          Scuze .Nu vazusem post-ul 39. Iar cu citatul din legi nu eu am inceput. Spor!
                          INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                          Comment


                          • #43
                            Se accepta.
                            Citatul l-am dat pentru a avea imaginea clara asupra fenomenului.Acolo chiar se impunea lucrul acesta si nu pentru a naste vreun flame.

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by Cromatic View Post
                              Atestatul profesional


                              Sper ca acum e clara cum sta treaba cu profesionistii.
                              Nu conteaza ca ai cat.B,C,D,E, pentru a putea profesa pentru un anumit domeniu trebuie atestat eliberat de catre ARR, altfel nu te angajeaza nimeni numai cu permisul de conducere.
                              Cei care aveti permis pentru categoriile C,D,E si subcategoriile acestora nu sunteti profesionisti, va trebuie atestat pentru a putea profesa.
                              consider ca impunerea acestor atestate asa zis profesionale sunt doar o alta metoda de te jefui la drumul mare. atat timp cat am fost in stare sa obtin permisul pentru categoria respectiva e clar ca stiu sa conduc. vrei sa zici ca taicamiu ( sofer profesionist din '76 de cand a terminat profesionala de mecanica ) pana acum aproximativ 5 ani (cam de cand s-au introdus aceste atestate ) era amator???? nu prea imi vine a crede!!!!!!!!!!!

                              p.s: sunt si firme care te angajeaza daca nu ai atestat, dar ai pus-o daca te opreste ARR-ul in trafic. traiasca statiile radio CB.
                              Last edited by maistoru; 1 June 2009, 21:45.
                              vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                              Comment


                              • #45
                                Un motiv in plus sa ne ia bani din buzunar obligatoriu!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google