Sensurile Giratorii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    lasa ca e mult mai bine asa...daca acum aveam semafoare...
    Last edited by crististreulea; 8 April 2010, 13:58.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • #47
      Nu stiu ce sa zic,cred ca e o moda cu sensurile astea giratorii.Si la mine in oras s-au inmultit,au "trantit" ditamai "balega" intr-o amarata de intersectie.
      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

      Comment


      • #48
        Parerea mea ca sensurile giratorii sunt benifice pentru trafic.Si in Arad se inmultesc parca de la o zi la alta.Problema e ca inca romanii nu stiu sa circule ptin ele de aici si multe accidente.

        Comment


        • #49
          Am vazut un documentar pe Discovery in care se vorbea despre sensurile giratorii in SUA.De cand s-au inmultit si la ei a scazut nr. de accidente in intersectiile respective.Bine,aia au trafic,nu ca la noi.
          In Romania cred ca altele au fost motivele...
          Forum neinteresant. Delogat definitiv.

          Comment


          • #50
            Numa crezi?Sigur au fost altele .

            Comment


            • #51
              Mie imi plac la nebunie...au fluidizat traficul din Brasov enorm.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • #52
                Atata timp cat sunt marii e ok, nu mici ca abia incape masina in sens.
                sigpic #

                Comment


                • #53
                  mai sunt si aici ca incep pe 4 benzi si se termina in 3...da ne-am obisnuit.
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • #54
                    Se numeşte intersecţie cu sens giratoriu, intersecţia care are în mijloc un rondou, un monument sau marcaj rotund de spaţiu interzis şi indicatorul “sens giratoriu”, montat pe fiecare drum care pătrunde în intersecţie.
                    Intersecţiile cu sens giratoriu sunt intersecţii cu circulaţia dirijată unde se aplică regula priorităţii de stânga.
                    Prin urmare vehiculele care circulă în sensul giratoriu au prioritate faţă de cele care pătrund într-o astfel de intersecţie.
                    În intersecţiile cu sens giratoriu singurul indicator care îl găsim instalat este indicatorul cu aceeaşi semnificaţie „Intersecţie cu sens giratoriu”. În situaţia când apar indicatoare de reglementare a priorităţii „Cedează trecerea”, „Oprire”, „Drum cu prioritate” intersecţia respectivă se transformă în intersecţie cu circulaţia dirijată de piaţă gen sens giratoriu.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google