Romania....incotro?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu stiu ce elemant genetec ar fi...dar cert e ca nu tacem si suportam orice decizie de iubitii conducatori
    " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

    Comment


    • Esti la facultate, nu? Uita-te un pic la colegii tai si spune-mi un procent pe care tara s-ar putea baza profesional in viitor.
      Genetic, poporul roman e un pic delasator cand se slabeste biciul. Cand studentii pot pe baza unui punctaj pe credite sa ajunga un ultimul an fara examene promovate, toti stau si invata marcile de bere.
      In anii '90 cine nu promova un examen repeta anul. Nu promova iar anul urmator, era exmatriculat. Admiterea se face prin concurs, nu la librarie cumparand un dosar in care s apui copii dupa niste dimplome si foi matricole obtinute cu hey-ruuup la liceele care s-au adaptat perfect la regulile pietii: note contra sponsorizari.

      Parintii pluseaza si ei, conditiile sunt altele, nu mai cumpara abonament RATB pe 2 linii copiilor, ci mult mai mult.

      Pustii isi baga in cap ca-s valorosi profesional si vor toti posturi in banci si multinationale de la 2000 de euro in sus. Si ameninta ca pleaca din tara. Ceea ce, n-ar fi un lucru rau pentru ei. Daca fac fata afara si la altceva decat vandut pizza.

      Priceput ideea? NE SUPRAEVALUAM. Si au grija altii sa ne subevalueze.
      Decalajul rezultat se cheama trai prost.

      Comment


      • Problema este ca ne subevalueaza tot "ai nostri". Despre straini am parerea ca sunt obiectivi.
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • Pai asta ziceam. Tinerii in strainatate au posibiliatatea sa fie evaluati corect. Acum........sa mai fie si ceva de evaluat. Eu am avut mari surprize cand am angajat niste tineri iesiti din facutate.
          Mai aveau un pic si in CV scria ca ei au contruit lumea sau macar au manualul tehnic cu care pot respecta isprava.
          La interviu..........pauza. N-am ales macar un om din 12.
          Ce e de plans: nu stiu sa fac o cerere, fac greseli de exprimare si gramaticale. Profesional, ca medic de exemplu, poti omora un om cu o greseala de exprimare.
          Cum pari ca intelectual care atunci cand deschide gura zici ca vorbeste Vanghelie?

          Comment


          • E la ordinea zile, tinerii absolventi de studii superioare care habar nu au sa vorbeasca, corect romaneste. De restul nici nu se mai poate pune problema. Cat despre CV-uri sau Scrisori de Intentie, e net-ul plin de ele. Cu un copy/paste ti-ai facut CV demn de "Sorbona", diploma sa fie ca in rest se rezolva. Problema e cand ii intrebi "Ce stii sa faci?"
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              Esti la facultate, nu? Uita-te un pic la colegii tai si spune-mi un procent pe care tara s-ar putea baza profesional in viitor.
              .
              dupa parerea mea, sub 30 % , daca nu mai putin
              " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

              Comment


              • Restul, sa dea spaga si sa se angajeze vamesi.

                Vedeti mai jos cam cat adunau cei din Vama Albita:

                BZI.ro - Cotidian local de investigații și anchete politice. Accesează site-ul nostru pentru a fi la curent cu informația zilei.

                Comment


                • Pentru cei care sunt curiosi, nu sunt bugetar, ba mai mult, in perioada asta sunt casnic! dar una e sa vad ca nu basescu si boc au dus tara de rapa, au fost altii inaintea loc care au avut grija! sunt atat de multe de zis despre situatia din Romania ca as putea bloca forumul cu un singur post )...treaba e neagra si cu par!

                  Comment


                  • boc si basescu sunt picatura/picaturile ce umple paharul, nu ?
                    " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                    Comment


                    • ceva de genu

                      Comment


                      • Oricum e simplu de vazut ca cel putin 5,6 ani de aici inainte va fi o situatie foarte neagra pentru romania, cel putin pentru cei de la limita subzistentei pana la cei de mijloc, ca trai ...
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • 5,6 ani de acum inainte??? Eu as zice 20-30 de ani daca continuam asa.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Poate si mai bine, intradevar, e de toata jena situatia in care ne aflam, mai ales cu astia care ne conduc ... as face un pariu ca basescu nu va pleca niciodata cu adevarat de la conducerea tarii, e atat de puternic infiltrat si atat de bine intrat in radacini astfel incat nu cred ca va castiga psd sau pnl alegerile, tare mi-e ca tot din pdl va iesi cineva, butonat tot de basescu...
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • subscriu dark.. si problema e ca nu suntem uniti.daca am fi, poate n-ar fi asa greu. si daca am deschide ochii ! eu tot raman la vadim, e nebun si numai un nebun trebuie pentru Romania acu.
                              " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                              Comment


                              • Mai, Romania nu iese din rahat decat in cazul unei Normalizari (razboi mondial sau "altceva") sau cu o dictatura militara, care aia daca nu e sustinuta din AFARA, iese "revolutie" si pica. Vezi lumea araba.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google