Factori Cauzali In Accidente: Viteza Vs Neasigurarea.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Factori Cauzali In Accidente: Viteza Vs Neasigurarea.

    Deschid acest topic, in ideea de a continua discutia inceputa pe un thread neadecvat.

    Ca sa raspund la intrebare: Da sunt sanatos, insa asta este algoritmul: posturile se pun in functie de data lor. Topicul a fost facut astazi, postarile fiind facute in precedent.
    Last edited by Cezar; 20 August 2009, 00:03.

    Comment


    • #17
      Tot cu curu' e gandita deschiderea topicului...n-am nici o treaba...
      On topic:-neasigurarea la fel de periculoasa ca viteza,poate si mai si...numai acu' 2 zile ce era sa fac schimb de culori cu un Audi intr-o intersectie...vinovat eu,desigur...ma atragea celalalt capat al intersectiei ca un magnet,numai ca eu trebuia sa dau prioritate la toti(vreo 5 sensuri care traversau intersectia).M-am trezit in mijlocul intersectiei si parca toti se napusteau spre mine

      Comment


      • #18
        Factorul uman duce prin definitie la o infinitate de variabile.
        Viteza clar este un factor important, neasigurarea este de asemenea un factor important. Studiat pe "capitole" orice accident se produce printr-o succesiune de evenimente ce pot fi de ordinul secundelor: Aici intra si categoria celor care merg incet sau legal prin simplu fapt ca un descreierat care nu are rabdare si vrea sa arate ca e "regele soselelor" se apuca si depaseste tot ca apoi sa provoace un dezastru. Cine e de vina?...decreieratul, evident insa studiat fara subiectivism prin succesiunea evenimentelor cauzale si cei aflati in mometul respectiv in zona ipoteticului accident au fost pioni in producerea evenimentului....aici depinde, daca e sa cauti musai tapul ispasitor e simplu de gasit. Ca sa faci ceva REAL pe viitor trebuie sa elimini din posibilele cauze si variabile: construirea unui drum cu mai multe benzi, modalitatea de obtinere a permisului, o semaforizare mai eficienta, marcarea optima a drumului, etc.
        N-ai ce face, trebuie sa gandeasca altii in avans pentru altii cu mai putin duh. Chiar si asa accidentele nu vor putea fi eliminate, doar frecventa mai redusa prin simplu fapt de...factor uman
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #19
          Da, dark a rezumat bine zic eu. Factorul uman joaca un rol foarte important, dar eu mai am o parere: accidentele in adevaratul sens al cuvantului sunt rare zilele astea. Adica daca un bou se trezeste sa ocoleasca barierele si e lovit de tren aia e prostie, sau daca se baga in depasire in curba asemenea. Accident e atunci cand faci explozie la un pneu fata si nu mai poti controla masina si alte asemenea lucruri, nu cand adormi la volan, mergi prea tare desi nu esti sigur pe masina/drumul pe care mergi/reactiile celorlalti participanti la trafic...Si dupa parerea mea viteza NU e principalul factor de risc in accidente, ci multe alte cauze cea mai importanta in opinia mea fiind neatentia.
          If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

          Comment


          • #20
            Dupa parerea mea CLAR VITEZA e principalul motiv pt care se fac accidentele.
            In multe cazuri chiar daca nu te asiguri, sau nu esti atent, sau faci vreo manevra proasta accidentul tot poate fi evitat de celalt conducator auto, daca acesta merge cu viteza legala.

            Ca exemplu, eu vin de pe cedeaza trecerea si ma bag ca boul fara sa ma asigur, daca pe drumul cu prioritate vine unul care merge incet tot are timp sa puna frana,sau sa evite. Dar daca ala merge peste viteza regulamentara atunci sansele sa evite accidentul sunt mici, chiar daca tot eu sunt de vina, dar pana la urma important e sa eviti accidentul chiar daca e vina altuia .

            edit: oricum de cele mai multe ori accidentele se fac din cauza mai multor factori in acelasi timp.sau de multe ori pur si simplu intamplarea, iti iese un caine in fatza, pierde vreunul controlul pe contrasens etc...insa ideea e ca daca ai viteza mica (adica legala) ai sanse mult mai mari de a evita accidentul. Bineinteles sunt si cazuri in care poti sa mergi cu 20 la ora si tot degeaba...
            Last edited by bossake; 20 August 2009, 02:43. Reason: edit
            Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

            Comment


            • #21
              topicul asta a fost deschis "din cauza mea"
              ca sa fiu inteles scriu boldit.
              eu vorbeam de viteze legale, oricare ar fi astea, 10,20, 30, 40, 50-130km/h(min-max)
              acum, cei care gresesc, sunt cei care merg cu 50 sau cei care au pus viteza asta limita?

              Nu mai scrie bolduit, ca te intelegem.
              Last edited by Cezar; 20 August 2009, 10:02.
              sigpic

              Comment


              • #22
                Originally posted by bogdan_1984 View Post
                cu viteza legala de 130-140 (pe ceas) eu depasesc foaaarte multe masini care circula cu 100-110 km/h si din cauza carora se intampla multe accidente de pe A-uri.
                ai folosit ' foooooooarte ' si mai multe atributive generalizand toata situatia. e vorba de exprimare plus ca in afirmatia asta nu ai precizat ce anume fac acele masini. deci remarcile lui cezar au fost perfect ' legale '

                consider ca viteza nu e un factor determinant... e pur si simplu un aspect. ca accidentele nu se fac din cauza vitezei, se fac pentru ca cel care conduce cu viteza nu stapaneste masina sau nu anticipeaza iar cel care merge incet nu are respect fata de cei din jur si eventual se baga sau nu se asigura deloc.

                chiar sunt de parere ca anticiparea ar trebui sa fie cuvantul cheie al oricarui sofer. desi, cu riscul sa par rea, totusi e nevoie de ceva materie cenusie pentru asta.

                Comment


                • #23
                  Multe legi se dau ca sa raspunda cineva in caz de...ceva.
                  Daca s-ar fi vrut cu adevarat sa se reduca drastic numarul accidentelor cauzate de viteza (in speta), construiau masini care sa mearga cu maxim 130 km/h si totul ar fi fost simplu )))
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by playmo View Post
                    ai folosit ' foooooooarte ' si mai multe atributive generalizand toata situatia. e vorba de exprimare plus ca in afirmatia asta nu ai precizat ce anume fac acele masini. deci remarcile lui cezar au fost perfect ' legale '

                    consider ca viteza nu e un factor determinant... e pur si simplu un aspect. ca accidentele nu se fac din cauza vitezei, se fac pentru ca cel care conduce cu viteza nu stapaneste masina sau nu anticipeaza iar cel care merge incet nu are respect fata de cei din jur si eventual se baga sau nu se asigura deloc.

                    chiar sunt de parere ca anticiparea ar trebui sa fie cuvantul cheie al oricarui sofer. desi, cu riscul sa par rea, totusi e nevoie de ceva materie cenusie pentru asta.
                    mai oameni buni, nu ma mai citit ca nu ma cunoasteti si habar nu aveti ce vorbiti. daca vreti sa va puneti toti in capul meu, TOTAL AIUREA, n-aveti decat.

                    remarcile lui ceza au fost TOTAL DEPLASATE si nefondate. de la afirmatiile lui s-a iscat toata aceasta abureala.

                    cei care merg pe banda 1 sau 2, dupa parerea ta, ce ar putea sa faca? gratar?

                    asa ca nu mai incercati sa o faceti pe filozofii ca va ridiculizati
                    Last edited by bogdan_1984; 20 August 2009, 09:22.
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      Un exemplu care cred ca spune tot : Oare cel care a intrat zilele trecute cu 140 la ora in fantana arteziana din Constanta din ce cauza a provocat accidentul ? (cazul a fost dat la tv, sper ca am retinut bine detaliile). Si oare de ce politia autostrazilor si-a luat masina de curse - sa ii prinda pe cei ce merg cu 100 km/h ? Si vorbitul la telefonul mobil in timp ce conduci e un factor mare de producere al accidentelor si cu toate astea multi il ignoram.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by bogdan_1984 View Post
                        mai oameni buni, nu ma mai citit ca nu ma cunoasteti si habar nu aveti ce vorbiti. daca vreti sa va puneti toti in capul meu, TOTAL AIUREA, n-aveti decat.

                        remarcile lui ceza au fost TOTAL DEPLASATE si nefondate. de la afirmatiile lui s-a iscat toata aceasta abureala.

                        cei care merg pe banda 1 sau 2, dupa parerea ta, ce ar putea sa faca? gratar?
                        te-as sfatui sa te calmezi. esti pe un forum si nu am nevoie sa te cunosc ca sa te pot cita. am vrut sa clarific lucrurile, sa se inteleaga de ce a spus cezar ce a spus. ai generalizat si ai postat in 2 peri, ai atras de la sine comentarii.

                        Comment


                        • #27
                          nu e nevoie sa ma calmez, pt ca nici macar nu sunt nervos
                          din zecile de cometuri care am vb de unul singur, ca vad ca nu vrea nimeni sa ma inteleaga si o tine pe a lui, am spus ca nu sunt vitezoman, nu instig la viteza, dar unele reguli se respecta printre care ar fi si viteza legala (am scris mai mare ca poate intelegi odata si pentru totdeauna, ce rahat am mancat eu pana acum)
                          asa cum am mai spus-o si ma repet a II-a oara. nu ma simt atacat in nici un fel, dar incerc de zeci de posturi incoace sa ma intelegi ce am vrut sa spun.
                          citit cu atentie toate posturile mele despre acest subiect si poate va dati seama ce am vrut sa spun.
                          oricum, nu eu am facut acest topic, a fost facut pe numele meu fara a avea cineva acordul meu. deci cineva se foloseste de numele meu (asta ce mai inseamna)
                          Last edited by bogdan_1984; 20 August 2009, 09:39.
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Revin-o cu picioarele pe pamant, si lasa deoparte atitudinea aceasta ca nu e benefica pt nimeni.
                            Nu viteza excesiva face subiectul acestei polemici, ci neasigurarea la schimbarea benzii de mers.
                            Ori nu poti intelege, ori refuzi.

                            Comment


                            • #29
                              bun, in sfarsit, am fost inteles si eu pana la urma (cred) dupa numeroase posturi in care vb aceeasi treaba
                              cat despre viteza vs neasigurare, din pacate amandoua ies "castigatoare"
                              Last edited by bogdan_1984; 20 August 2009, 10:12.
                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Neacordarea de prioritate are ca efect mai multe accidente decat viteza (mare sau mica nu conteaza) dar (intotdeauna exista un dar) viteza excesiva provoaca accidente cu mult mai grave. Exista si exceptii vezi accidentul de la Scanteia unde nu s-a acordat prioritate trenului.
                                Cel mai grav este ca de foarte multe ori accidentele sunt cauzate de o combinatie intre cele doua respectiv viteza foarte mare si neacordarea prioritatii de catre acelasi sofer(la care se mai adauga si alcoolul ca altfel nu se poate).
                                Cel mai lent 1,6 8v

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google