NU Gunoaielor In Natura

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Au facut astia la campanii pana acum...au fost sa stranga gunoaie,etc..Sunt lipite peste tot afisele de la R.E.B.U cu " ajutati-ne sa mentinam orasul curat "...dar credeti ca il doare pe ala fix undeva ca arunca el sticla pe jos.Pana nu se vor da amenzi mari nu se schimba nimic.Voi o sa strangeti...cat o sa strangeti? Nu puteti strange de pe urma magarilor la nesfarsit.Ia sa primeasca unu amenda 500 de lei ca a aruncat guma pe jos,sa vedem a 2-a oara o mai arunca?
    sigpic

    Comment


    • #62
      Se lasa de mestecat guma, cred.

      Unii sunt atat de nesimtiti (sau handicapati) incat vin cu saci menajeri, pun o parte din gunoi in ei si ii lasa pe unde apuca. Ba mai mult, in locul unde am stat noi am gasit si vreo 4 filtre de ulei. Or fi reviziile mai ieftine pe Transfagarasan?!?
      If it ain't broke, don't fix it!

      Comment


      • #63
        felicitari celui care a lansat acest subiect! de multe ori, iesind in natura am avut neplacuta surpriza sa nu pot opri undeva sa ma bucur de peisaj datorita mizeriilor lasate de conationalii nostrii. daca fiecare am lua atitudine, poate am reusi sa schimbam ceva. este de admirat initiativa "LET"S DO IT ROMANIA care va avea loc in 24.09.2011 si care a avut loc si anul trecut in septembrie. Vreau sa va spun ca anul trecut am participat la aceasta actiune impreuna cu colegii mei de serviciu (cam 16 persoane). am strins in 4 ore 250 saci cu gunoi. la 2 saptamini am fost cu familia la plimbare prin locurile unde strinsesem gunoaiele. parca nici nu trecusem pe acolo! din nou pet-uri, cutii de bere, pungi de plastic. autoritatile locale nu se implica deloc in mentinerea curateniei (prin supravegherea zonelor si aplicare de amenzi draconice pentru cei care isi bat joc de mediu). poate daca vom discuta mai multi si vom schimba impresii intre noi, ne vom autoeduca si vom obtine o Romanie mai curata. Ipmreuna putem reusi (stiu ca nu sint original, dar acesta este adevarul).

        Comment


        • #64
          Si ce ai rezolvat daca dupa ceva timp ai gasit la fel de murdar ? timp pierdut , poate si bani.
          eu vad atlfel problema asta , si nu prin campanii de genu` , sunt fix pix , eu o vad ca fiecare care iese la iarba verde sau in natura si consuma ceva , baga`te resturile la punga si aruncate la primul cos sau pubela gasita in cale.
          mai sunt unii de le pun in punga si le lasa acolo , tot fix pix , vin caini si le imprastie si mai rau ai facut.

          oricum , tara asta n`are sansa cu populatia actuala , prea putini le pasa.

          Comment


          • #65
            Pestele de la cap se-mpute.Prostimea a scapat din latz.
            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

            Comment


            • #66
              Din pacate CATAFOF, ai dreptate. Nu am rezolvat nimic, actiunea a avut succes poate 1-2 zile (s-a vazut ca este curat). Natia noastra mai are mult pina sa se educe (din pacate si noi sintem romani si poate avem anumite carente in educatie). Sint curios sa vad daca dupa ziua de miine se va vedea ceva schimbat in bine (miine este 24, din nou se organizeaza o campanie de curatenie). Cum spunei si tu, daca fiecare isi aduna resturile ramase dupa picnis si le duce la un tomberon, poate nu vom mai vedea natura atit de "violata" de marele agent poluator numit OM.

              Comment


              • #67
                Decat sa ne dam cu parerea cu totii, mai bine sa ne mobilizam pe plan local sau chear national sa facem si noi ca si,, organizatie" ceva ce au facut si altii: sa strangem gunoaie! Nu vreau sa supar pe nimeni,padure fara uscaturi nu se poate,dar nu sunt de acord cu faptul ca initiativa unora de a curatii natura este inutila.[,,Si ce ai rezolvat daca dupa ceva timp ai gasit la fel de murdar ? timp pierdut , poate si bani.
                eu vad atlfel problema asta , si nu prin campanii de genu` , sunt fix pix "] Problema este de fapt ca ne este mult mai usor sa ne dam cu parerea,sa ,,aratam cu degetul" decat sa dam o mana de ajutor, sa urmam exemplul,sa punem osul la treaba daca nu iese nimic?De ce noi? Cate cluburi auto sunt in romania? Cati utilizatori ?/membri?Cati au incercat vreodata sa schimbe macar pentru o singura data locatia de intalnire pentru a curata un colt de natura?Credeti ca am putea incerca sa facem acest lucru? Mie personal imi este rusine ca datorita serviciului nu am participat la aceste actiuni initiate de ,,alti naivi ca mine" care inca mai cred ca lumea ,poate intr-o zi se va schimba, dar sunt gata oricand sa ma alatur unei astfel de actiuni intreprinse de grupul nostru. In incheiere mentionez ca nu trebuie sa uitam ca daca nr. celor care ,,fac ceva bun " depaseste nr. celor care ,, fac ceva rau "+ nr.celor care isi dau cu ,,presupusul/critica/raman indiferenti rezulta o lume mai buna pentru noi toti.

                Comment


                • #68
                  de ce sa strang eu jegul lasat de alte persoane ?
                  de ce nu fac cei care se duc la padure sau munte cum am facut eu ultima data cand am fost cu cortul ? adica ars ce sa putut arde cat am avut foc si restul strans in pungi , puse in masina si aruncat la prima pubela gasita in cale.
                  eu cred ca daca am face toti la fel nu mai era situatia asta , dar oricum este prea tarziu , gunoaie sunt cu tonele.
                  Si oricum nu schimbi nimic , ia`o logic;
                  toata populatia brasovului face curatenie peste tot in zona lor , in week care vine , iese romanul la munte la gratar , iti e clar ca gunoiul tot v`a exista ? poate nu la fel , dar week de week se aduna pana se face la loc .

                  Comment


                  • #69
                    CataFOF are perfecta dreptate... Cine iese la munte/iarba verde - sau oriunde in natura - sa isi ia cu el gunoiul inapoi intr-o punga/sac si sa-l duca cu masina pana la o pubela de gunoi (pe care o gaseste pe drum, sau chiar sa-l ia pana acasa)

                    Sigur, actiuni de igenizare 1 data pe an (gen "munca patriotica") sunt si ele bune - dar la noi ar fi nevoie de asa ceva dupa fiecare sfarsit de saptamana --- nu se poate asa ceva, nesimtirea e mult prea mare...

                    Avem o tara foarte frumoasa...pacat ca nu e apreciata si nu au grija de ea, nici cetatenii, nici conducatorii...

                    Comment


                    • #70
                      Românul e needucat,manelist și ascultă manele..deci orice i-ai face,el tot va arunca gunoaie în natură,peste tot unde se duce. e bine că de la un timp cocalarii își fac vacanțele la bulgari și le murdăresc țara ălora

                      Comment


                      • #71
                        Iar tu esti un roman adevarat. Tot manelist, dar asculti Metallica.
                        If it ain't broke, don't fix it!

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google