Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu stau şi mă întreb care este preţul corect: cel de acum 6 luni sau cel de astăzi?
    Că de închis, observ că nu închide nimeni...

    Comment


    • Pai de ce sa inchida, profit iese oricum, doar ca nu asa de mare ca inainte.

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        Cu vreo 50 $ pe baril.
        Dupa logica asta, painea trebuia sa-si pastreze pretul chiar daca a scazut TVA.

        @Ampt: pretul e dictat de piata. Nu-i nimeni atat de imbecil, incat sa iasa in pierdere. Momentan, sunt doar profiturile mai mici.
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • Dupa logica asta, painea trebuia sa-si pastreze pretul chiar daca a scazut TVA
          Nu vad legatura cu ce am zis eu. Pretul international al petrolului e una, pretul carburantilor dintr-o tara e ceva diferit.

          Comment


          • Originally posted by Niki View Post
            Ies in pierdere?
            Originally posted by mr.K View Post
            Cu vreo 50 $ pe baril.
            Originally posted by mr.K View Post
            [...] profit iese oricum, doar ca nu asa de mare ca inainte.
            Despre pretul petrolului vorbeam si eu.
            If it ain't broke, don't fix it!

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              Si pe aia ai lor de extrag petrol in Texas, in Golf, cine ii despagubeste pentru diferenta de pret, daca guvernul USA ar lasa deliberat pretul sa scada, cum zici? Doar nu crezi ca presedintele american e ales de obicei pentru ca e destept, frumos si vorbeste bine?
              El tre' sa apere interesele alora de i-au platit campania.
              americanii nu vand petrol, doar produse finite. si am tradus un documentar despre petrolul american. ei nu prea consuma. il extrag si il depoziteaza in subteran, in pungi imense de petrol pe car le fac prin explozii subterane la temperaturi foarte mari, care transforma silciul din pamant intr-u fel de sticla.
              intai consuma ce vand prostii si se asigura ca ei vor avea petrol cand se va termina la nivel mondial.

              Comment


              • Hai sa ma fac inteles.
                Eu am Exxon si extrag petrol in Golf. Vindeam bine merci cu 100$ barilul. Si din nu stiu ce cauze, scade pretul la 40$. Castig si asa ceva, dar trebuie sa gandesti de fapt la cat puteai castiga.
                Care e avantajul lui Exxon ca e pretul din ce in ce mai mic la baril?

                americanii nu vand petrol, doar produse finite. si am tradus un documentar despre petrolul american. ei nu prea consuma.
                Da mah, si au zis asta pe Viasat Explorer, tie si catorva milioane de telespectatori cu un scop, nu? Ca nu te-ai dus tu sa verifici de e asa.

                Comment


                • economia americana nu o sustine exxon si nici nu creste datorita lor, ci datorita pretului mic la carburanti. pierd unii, poate, dar vezi cat se castiga per total.
                  cred ca industria auto e mult mai importanta. cum o incurajezi ?
                  ai uitat cati bani au pompat in industria auto in criza ?

                  Comment


                  • cred ca industria auto e mult mai importanta. cum o incurajezi ?
                    O muti in Mexic.
                    Deja e mutata.
                    Vezi ca Detroit e aproape de faliment ca oras, asa de importanta e industria auto pentru tara, ca au spalat putina cu tot cu fabrici.

                    Comment


                    • Originally posted by Niki View Post
                      @Ampt: pretul e dictat de piata.
                      Ştim cu toţii foarte bine lucrul acesta. Ce vroiam să subliniez este "golănia" marilor companii petroliere, care cel puţin în domeniul auto, s-au opus cât au putut împotriva tehnologiilor (maşinilor) ce folosesc o altă sursă de energie decât cea convenţională.

                      P.S În Arabia Saudită costul de exploatare pentru 1 baril de petrol se ridică la 4 USD.

                      P.P.S Este şi aceasta o formă de "falimentare" a celor care extrag petrol din şisturi bituminoase (cost undeva la 70-80 USD per baril).
                      Ah, era să uit, bugetul Rusiei este gândit pentru un preţ de 100 USD per baril.

                      Comment


                      • Originally posted by Ampt View Post
                        s-au opus cât au putut împotriva tehnologiilor (maşinilor) ce folosesc o altă sursă de energie decât cea convenţională.
                        nu s-a dovedit niciuna viabila. singura mai buna era cea dwe la toyota, parca, care se baza pe fisiunea atomilor de hidrogen din apa, dar care, practic, era o bomba pe roti.

                        la asta m-as risca si eu, daca....
                        scoateti pauzele dintre 4 si tuning (in 2 locuri)
                        http://www.4 tuning.ro/masini-noi/seat-leon-st-cupra-are-280-cp-atinge-suta-in-numai-6-0-secunde-24888.html?utm_source=Newsletter__Newsletter_4 Tuning.ro&utm_medium=yahoo.com&utm_campaign=newsle tter_200012
                        Last edited by B997NDL; 12 January 2015, 18:29. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Mersic, Niki. Din pacate, threadul ala a fost atat de sarac in explicatii, singurul lucru pozitiv de acolo a fost faptul ca perseverenta este mama reusitei...Inca tot nedumerit sunt la partea cu sinele, nici Pipanu' in threadul lui nu a dat mai multe detalii despre montarea scaunelor.

                          Am o intrebare, nu imi place sa imi dau cu parerea daca nu ma pricep. La scaunele cu airbag lateral, daca se vinde airbagul, spatiul ramas se poate umple cu ceva? Sau vine husa peste si ramane acel loc gol?

                          Another question : Volanul de laguna (2 si/sau3) , se potriveste pe Logan?
                          Last edited by 30_VLD; 13 January 2015, 13:32. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • cica e vechi, dar eu nu-l stiam. foarte tare...
                            eliminati pauzele dintre 4 si tuning ( in 2 locuri)
                            http://www.4 tuning.ro/filme-masini/view/zMpenREVToN?utm_source=Newsletter__Newsletter_4 Tuning.ro&utm_medium=yahoo.com&utm_campaign=newsle tter_200012

                            Comment


                            • A mai fost vizualizat pe forum (în secţiunea Logan 2, dacă nu mă înşel), chiar acum vreo săptămână.

                              Comment


                              • stie cineva cam cat ar costa schimbarea distributie; un pret aproximativ ?
                                Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google