Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si condusul imprudent e la fel de periculos precum cel sub influenta alcoolului. Degeaba se schimba codul rutier de 4 ori pe an, daca aplicarea legii este varza.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Adevarat!

      Pana la urma cand intra in vigoare cu aplicabilitate, ca se vehiculeaza 2 date, 6 februarie, sau 14 februarie? De-aia intrebam de Monitoru'...

      Comment


      • Originally posted by Kojak View Post
        Mda...cam aiurea, tolerana ZERO la alcool era un lucru bun in tara asta la cum se merge.

        Asa, de unde dracu stiu eu, sau tu sau X, cat inseamana ca pot sa beau pana in 0.149.
        Cum contorizez, o bere, doo...noo?
        Pai iti spun eu, ca m-a invatat profu' de medicina legala. Daca mananci bine si bei o bere, la o greutate de 80kg si o inaltime de 1.80m, o sa ai ~0.15 mg/l alcool pur în aerul expirat, deci, fix dupa ce bei berea. Apoi, pe masura ce trece timpul alcoolemia scade treptat, iar intr-o ora nu mai ai nimic. Daca tragi de berea aia timp de-o ora, nici nu ajungi la 0.05.
        La 3 beri baute, o sa ai ~0.5 mg/l alcool pur în aerul expirat si o sa dispara in ~5 ore.

        Repet, aceste calcule sunt relative si se aplica doar in cazul in care mananci bine. Daca bei pe stomacul gol poti sa ai chiar si alcoolemie dubla (fata de cat ai avea daca mananci) in sange.
        Last edited by vitriol; 5 February 2015, 08:55.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Pai da...chestii relative, adica tre' sa-mi stiu la orice ora greutatea si alte variabile de-astea (cand si cum am mancat / baut).
          Singura constanta, ptr. astia trecuti de 18 ani e inaltimea...da' nici aia ca de la 45-50 incolo te garbovesti si intri la apa.
          Cu alte cuvinte, pot avea variatii de 3-5kile intr-o zi fct. de cat de des am fost la buda si de cate ceffe cu cartofi prajiti am bagat.

          Comment


          • Decat atatea calcule, mai bine servesti ceva dupa ce parchezi. Parerea mea.
            Pana la urma, care e actul normativ recent care modifica OUG 195/2002?
            Last edited by mr.K; 5 February 2015, 10:41.

            Comment


            • Exact asta-i si parerea mea vis-a-vis de subiect, d-aia zic ca articolu' asta are aplicabilitate nasoala la noi.

              Comment


              • Eh, daca vrei sa te apuci serios de treaba, da, parchezi si servesti dupa, dar daca vrei sa bei doar o bere de pofta, e ok si legal.

                P.S. Dar sa nu fie Silva Bruna, ca de la aia fac urat.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • unii, de pohta nu se opresc doar una bucata bere...mai bine nu ma ispitesti

                  Comment


                  • Sau unii, cum sunt eu de exemplu, daca beau a doua bere e mare sarbatoare. Sau in cel mai exceptional caz sa beau 3 beri pe plaja, dar alea sunt jumatate apa, jumatate apa cu gust de bere.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • ...si daca-o bei, in caz exceptional, p-a 4-a, v-a avea si gust de apa de mare, bonus.

                      alea de pe plaja sunt ca tec-u' aproape la alcool, pot servi si 50 de pahare, burta-i mare

                      Comment


                      • Eu beau o bere de sete, deci nu se pune. Apoi o beau pe prima ...si sar din limita legala de alcohol.

                        Comment


                        • Originally posted by vitriol View Post
                          Sau unii, cum sunt eu de exemplu, daca beau a doua bere e mare sarbatoare. Sau in cel mai exceptional caz sa beau 3 beri pe plaja, dar alea sunt jumatate apa, jumatate apa cu gust de bere.
                          La tine sunt cu gust de dig.
                          Eu ti-am zis sa astepti sa se faca mancarea ca s-o bei pe a 3-a...
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment


                          • In concediu la mare plec cu lada dupa mine, daca aveti ocazia, merge-ti prin ungurime si beti ce va pun in poza, bere mai buna nu gasiti, si e cu termen scurt de valabilitate, bere adevarata.
                            Attached Files
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • Ca sa va imaginati cat e de buna, merge masina la magazin, in magazin cere sa zicem 10 lazi, asta iti da doar 5... Ca sa ajunga si la altii, momentan produc mai putin decat se consuma.
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • Berea cea mai buna tine de gustul fiecaruia.
                                Mie imi place Bud, altii sunt cu Guiness-care la mine nu se lipeste absolut deloc, unii prefera bere alba, altii Salitos-prea dulce pentru mine.

                                Ca bere romaneasca-cea mai potrivita si echilibrata (pentru mine) e Ciuc.

                                Pacat ca nu se mai gaseste la noi Bavaria Holland, o bere foarte buna. Mai ales dupa un Jack Daniels.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google