Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Doar buzunarele sunt XXL si se fac pe comanda.
    Welcome to the Club, We Have Jackets !

    Comment


    • Sa va povestesc ce i-am facut la vamesi acu cativa ani

      Mergeam in germania cu autocarul, nu aveam nimic de ascuns, iar la vama cu ungaria, la noi, la vamesii romani, ghidul ne zice ca tre sa decartam ceva la aia, ca daca nu, ne dau jos, si ne tin in vama 2-3 ore, nimeni nu a vrut sa dea...a trecut vreo 15 minute, nu mai aveam chef sa pierdem timpul, asa ca intreb ghidul cat tre sa le dam, asta ne zice ca acolo un 10 lei, modic, am strans de la toti numai fise, i-am dat punga de fise la ghid... A plecat aia cu capul plecat cred ca o fi dat de rusine de la ea...

      La intoarcere cand sa pun bagajul in autocar, mi se zice ca se cantaresc bagajele, greutatea extra se plateste... Eu aduceam o masina de cusut...mica da grea...(ptr cineva, un comision)
      Noroc ca pe atunci mergeam la sala, sa vezi cum am pus eu bagajul in autocar, ca pe un fulg,
      Am scapat si cu 10 euro in buzunar...(suma data de x sa dau la autocar ptr greutate extra)

      La vama la noi vin astia iar cu cersetoria, ma gandesc cum naiba sa mai raman cu ceva euro in plus, ca acu se cerea cate 10 de caciula
      Ideea de geniu ma lovit, imi iau caciula si ma apuc sa adun eu banii, bineinteles ca eu nu am pus Ba chiar imi pare rau ca nu mi-am oprit de o bere
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • soferii de autocar aveau blatu' cu vamesii, fiecare cu partea lor. asa afost mereu. nu stiu acum cum mai decurg "diligentele".
        singurii fraieriti erau pasagerii.
        io la o faza d-asta, in '99, tot cu autocaru', tot la Nagylak, n-am mai vrut sa cotizez.
        m-am luat in gura cu jegosu de sofer si i-am zis ca n-au decat sa ma caute in bagaje, da' io nu dau nimic.
        a cedat pana la urma, io am scapat fara spaga...si undeva prin romanika la un popas d-asta, mi-a batut obrazu' ca "daca si ceilalti ar fi facut ca mine, si acum eram in vama"
        mumuse, ce carai in bagajele alea, rulmenti adusi din turcia?

        Comment


        • nu... Cadouri... Pe atunci am mers in germanica doar sa o cer pe actuala de sotie
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • aaa, frumos ...deci sotia e de pe meleaguri occidentale?

            Comment


            • Nu, e tot brasoveanca de-a mea, dar era delegata cateva luni cu jobul.
              Si am plecat in concediu 2 saptamani, am colindat si luxemburgul ca era aproape.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • tot prin '99 sau chiar '98 am prins o seziune d-asta de asteptare in vama (pe iesire), de pe a 11 seara, toata noaptea.
                de-abia pe la 5 dimineata ne-au dat drumu'.
                nu doar autocarul in care am fost eu, era ditamai cardu de autocare.
                nu stiu ce dracu se intamplase, ca spaga daduse toata lumea.
                la unguri s-a trecut usor, ai nostri erau mai al dracu.

                Originally posted by mumus View Post
                Nu, e tot brasoveanca de-a mea
                Ai editat ...pai ori e unguroaica ori e brasoveanca? sau amandoua?
                Last edited by Kojak; 11 February 2015, 18:36. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Ambele, am zis ca poate mai sunt si hateri pe acili sea
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • si daca sunt, ce? lasa-i sa pushte de oftica.
                    nu trebuie sa-ti fie rusine de etnia ta, dincontra.
                    personal, am avut doar experiente pozitive cu oamenii de rand din secuime.
                    am mai spus-o si altadata, multi pot da clasa la romanasii nostrii, asta e adevaru'.

                    singura etine la care ma dau hater declarat, e aia a lu' gutza putza de maimutza.
                    Last edited by Kojak; 11 February 2015, 18:51.

                    Comment


                    • Cand am fost prin 2007 la greci, tot cu autocarul, era deja liber la iesitu din tara cu buletinu, la dus la vama am aratat peste tot pasaportul, a mers super ok, la intoarcere am vrut sa arat ca mis cetatean european, nu mai stiu la care granita, si cand a ajuns la mine si i-am inmanat bolentinul, a facut ala o fata acra, a plecat cu buletinu meu, sa intors peste aproape o ora... Acasa m-am prins de motiv... Prostii de la starea civila, dupa cununia civila mi-au perforat mie buletinu' din greseala, duoa care au luat rotundul ala, l-au apasat la lic, un skoci pe spate si gata Si din cauza asta ma ..tura pe mine aia

                      Le:
                      NU imi este rusine ! , voiam doar sa evit sa ma pun cu unii mai cu o altfel de gandire...
                      Last edited by mumus; 11 February 2015, 18:48.
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • cu mult ani in urma, m-a ratacit de 2 ori, in ungurime. nu ma intreba cum am reusit, oricum alcoolizat nu eram.
                        dati diferite insa situatii asemantoare, adica noapte de fiecare data.
                        prima data-n Tg. Mures, m-a scos un privat la DN, adica m-a condus cu masina lui mai bine de 5km. n-a vrut nimic, desi am incerca sa-i dau. il abordasem intr-un peco.
                        a 2-a oara, in Sf. Gh. m-a scos la liman un taximetrist local. tot asa, mi-a zis sa ma tin dupa el. nici asta n-a vrut nimic.
                        oare taximetristii din buc sunt la fel de "amabili"?
                        e retorica intrebarea, raspunsu' e f. clar ptr. oricine.

                        Comment


                        • Originally posted by margelatu View Post
                          Camera cu termoviziune
                          da.


                          ps : si eu m am pierdut prin Odorheiul Secuiesc. desi am coborat din masina si salutat foarte respectuos vre o 3 persoane la rand m au luat cu non tudo romano...
                          a 4a foarte amabila mi a indicat drumul intr o romana stricata. in 4 ani de brasov nu am prins ura pe unguri. oameni la locul lor ,seriosi.
                          de talibanii cu haluminiu am si eu o oroare , oriiunde as fi. scarboasa natie.
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • Grija mare la limbaj, va rog.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • nu stiu, mie de fiecare data mi-au raspuns amabil, toate abordarile si experientele au fost pozitive.
                              in urma cu cativa ani, in Tg. Secuiesc mi-am uitat buletinu' intr-o crasma (excelenta manacarea, dealtfel). il dadusem sa-mi faca factura ptr. decont si aia a fost.
                              m-am prins dupa vreo 2 zile, la bucuresti. am sunat la crasma aia, am discutat cu patronu' si apoi cu ospataru' care ma servise si-mi facuse factura. mi-a confirmat ca e acolo buletinu si ca maine le pleaca o masina spre Buc, sa ma intalnesc cu soferul etc.
                              asa a fost, s-au tinut de cuvant toti. soferu' n-a vrut nimic, basca s-a mai abatut si putin din drum ptr. mine.
                              Last edited by Kojak; 11 February 2015, 19:29.

                              Comment


                              • Discutii despre orice va trece prin cap

                                Ungurii sunt infinit mai amabili decat marea majoritate ce o ard' in afara arcului carpatic!
                                Tinutul secuiesc parca e din alt film! Incomparabil cu zona...Craiova-Slatina de exemplu! Sau megalopolisul Bucicuresti. Nici zona Galati-Braila nu-i de colo...pepiniera de sauri!



                                Sent from my iPhone using Tapatalk
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google