Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa nu te taie de la mostenire, basca iti mai lasa si ceva credit de achitat.

    Bre, teapa nu era atunci, a devenit pe parcurs, din motive de geopolitica si sustinere neconditionata a unor tari de trantori precum Grecia, ceea ce a dus la slabirea euro.
    Nu e francul cea mai cea moneda, doar are cerere pe piata. Daca nu aparea euro, francul ramanea la valoare pe care o avea, moneda forte era si in prezent tot DM.
    Rialul iranian, la ce rezerve de petrol au, ar fi mai bine sustinut pe piata decat francul elvetian. Doar ca, Iranul nu e bine vazut politic, nu prezinta siguranta. Deloc.
    Last edited by mr.K; 12 February 2015, 14:50.

    Comment


    • La fel le ziceam si eu cunostintelor, cand auzeam de credit in franci. Eu intotdeauna am sfatuit lumea sa ia credit in moneda in care sunt platiti. Daca esti platit in leva, faci credit in leva; daca esti platit in lire turcesti, faci credit in lire turcesti; daca esti platit in lei, ghici ce! faci credit in lei.

      Partea crancena este ca toti aia de mai sus de care zic si-au luat credite pentru locuinte in perioada 2007 - 2008, atunci cand toti erau disperati ca raman fara case, la cum evoluau preturile la imobiliare, acum au locuinte pentru care au facut credit de 5 lei (cat valorau la vremea respectiva), cu rata de 0.02 bani, iar acum casele alea valoreaza 2.5 lei, iar ei platesc rata de 0.04 bani.
      Last edited by vitriol; 12 February 2015, 14:54.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Pretul exorbitant al locuintelor in perioada aia a contribuit din plin la necalificarea doritorilor pentru alt credit decat cel in franci, cu cea mai mica dobanda.

        Daca rata la credit in lei era la dublu fata creditul in euro si cineva era platit in lei, nu cred ca mai facea credit in lei.

        Comment


        • Atunci... nasol.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Originally posted by vitriol View Post
            La fel le ziceam si eu cunostintelor, cand auzeam de credit in franci. Eu intotdeauna am sfatuit lumea sa ia credit in moneda in care sunt platiti. Daca esti platit in leva, faci credit in leva; daca esti platit in lire turcesti, faci credit in lire turcesti; daca esti platit in lei, ghici ce! faci credit in lei.
            culmea e ca ei au luat credit tot in lei, doar ca era raportat la franci elvetieni.
            iar dobanda se aplica la franci. la lei fdobanda era foarte mare.
            daca ar fi fost ca acum, cca 2,50% dobanda de referinta, cred ca luau in lei.

            off topic (daca exista asa ceva aici ), am vazut pentru prima data o masina a politiei locale ridicata.
            in sect. 6, binenteles. il doare "la başcheţi" pe Calu, ce mortii ma-sii...
            tara condusa de cei precum Calu si clanul camatarilor.
            imi vine sa ma spanzur ca n-am plecat.
            pentru udrea au venit duminica la munca, iar pe armeanukl ala jegos l-au salvat. huooo, jegurilor !
            nu ii iau apararea lui udrea, dar fii, nene, constant.
            Last edited by B997NDL; 12 February 2015, 16:33.

            Comment


            • Va salut,ma poate ajuta si pe mine cineva cu un ghid de montaj al acestor senzori de parcare?


              La noua achizitie am avut senzorii si unitatea centrala montate,insa oglinda,mi-a dat-o cu tot cu fir,azi am incercat sa ii fac legatura dar nu merge.Daca ma puteti ajuta cu un ghid de montaj v-as fi recunoscator.Multumesc frumos!
              Cand vrei sa faci un bine gandestete de 2 ori!

              Comment


              • nici la breakuri nu poate audi sa-i ia fata bmw-ului.
                sunt tari de tot tirolezii.

                Comment


                • Cand o fi BMW-ul made in Austria.

                  La berline prefer BMW-ul, dar Audi face singurul break care imi place.
                  Last edited by mr.K; 13 February 2015, 10:35.

                  Comment


                  • Originally posted by B997NDL View Post
                    nici la breakuri nu poate audi sa-i ia fata bmw-ului.
                    sunt tari de tot tirolezii.
                    Bavarezii bre...

                    Si mie tot Audi imi place la break.

                    Originally posted by Alex Matei View Post
                    Va salut,ma poate ajuta si pe mine cineva cu un ghid de montaj al acestor senzori de parcare?


                    La noua achizitie am avut senzorii si unitatea centrala montate,insa oglinda,mi-a dat-o cu tot cu fir,azi am incercat sa ii fac legatura dar nu merge.Daca ma puteti ajuta cu un ghid de montaj v-as fi recunoscator.Multumesc frumos!
                    Manual nu ai?

                    Uite aici manualul

                    Last edited by Octavian; 13 February 2015, 11:15. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Ce crede asta.
                      Oficial american: Sauditii au orchestrat criza petrolului!
                      Fisher crede ca sauditii au fost manati din spate de diverse interese politice, printre acestea numarandu-se si subminarea economiei iraniene.

                      Supus unui embargou dictat de marile puteri nucleare, Teheranul are nevoie de un pret de 135 de dolari/baril pentru a-si putea alimenta economia cu necesarul de valuta.

                      "Sunt sigur ca regele Abdulah a vazut in aceasta ocazie o sansa de a plati polite Iranului. Spre deosebire de guvernul de la Teheran, sauditii au rezerve financiare mai mari, care le permit sa mentina un pret redus", a mai spus Fisher.

                      Reprezentantul Texasului nu crede ca vom vedea prea curand barilul ridicandu-se inapoi la plafonul de 100 de dolari, dar apreciaza ca pentru cetateni acest lucru reprezinta totusi un avantaj.
                      Parca ii pare rau ca, ai naibii cetateni, or sa aiba totusi un avantaj.

                      Comment


                      • Originally posted by Octavian View Post
                        Bavarezii bre...

                        Si mie tot Audi imi place la break.


                        Manual nu ai?

                        Uite aici manualul

                        http://www.pyleaudio.com/manuals/PLPSE8-9WL.pdf
                        Multumesc frumos ! Nu,nu am avut manual,masina a venit cu senzorii si unitatea centrala montate doar,iar oglinda mi-a dat-o in mana,fara manual,inca odata multumesc de ajutor!
                        Cand vrei sa faci un bine gandestete de 2 ori!

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post
                          Cand o fi BMW-ul made in Austria..
                          vezi ca exista tirolul german care face parte exact din bavaria.
                          ii recunosti dupa pantalonii de piele si iodlere.


                          The first of several divisions of the duchy of Bavaria occurred in 1255. With the extinction of the Hohenstaufen in 1268, Swabian territories were acquired by the Wittelsbach dukes. Emperor Louis the Bavarian acquired Brandenburg, Tirol, Holland and Hainaut for his House but released the Upper Palatinate for the Palatinate branch of the Wittelsbach in 1329. In 1506 with the Landshut War of Succession, the other parts of Bavaria were reunited, and Munich became the sole capital.

                          Comment


                          • Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • e veche
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • nea Iancu, esti offtopic!

                                Trebuia sa postezi in topicu' dedicat

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google