Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by vitriol View Post
    Daca si faptul ca nu-ti plac produsele de genul Lidl, Winnie si Aro a ajuns sa fie considerat snobism, atunci... bine.
    N-ați înțeles nici tu, nici Chelu': când categorisești ceva pe baza unei singure experiențe, fie el și un magazin, fără să ai întru totul habar, denotă snobism. Acum e mai clar?
    Mărfuri proaste sunt peste tot, ba chiar în marea majoritate a super/hyper/marketurilor. Nu doar la Lidl. Aro și alte mărci a la Billa, Metro sau Carrefour nu le poți compara nici pe departe cu ce găsești la Lidl la aceeași categorie de preț. (Și, nu, nu lucrez la Lidl.)
    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

    Comment


    • Eu de ex, de multe ori nu am pungi, si fac 3-4 drumuri cu cumparaturile in brate pana sus...
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • mumusele, pai tu stai in sacele, la turnulete...cred si io ca nu folosesti pungi.

        io am mereu in portbagaj 2 plase de rafie luate de la cora sau carfura, special ptr. cumapraturi...d-alea "ca taranii"

        Comment


        • Si eu am doua, da de multe ori raman in casa...
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • Originally posted by ursamajor View Post
            N-ați înțeles nici tu, nici Chelu': când categorisești ceva pe baza unei singure experiențe, fie el și un magazin, fără să ai întru totul habar, denotă snobism. Acum e mai clar?
            Mărfuri proaste sunt peste tot, ba chiar în marea majoritate a super/hyper/marketurilor. Nu doar la Lidl. Aro și alte mărci a la Billa, Metro sau Carrefour nu le poți compara nici pe departe cu ce găsești la Lidl la aceeași categorie de preț. (Și, nu, nu lucrez la Lidl.)
            maioru urzu (de la ursuz),
            nici pomeneala de unica (au fost destule) experienta, iar te hazardezi in afirmatii aiurea, iar incerci sa vinzi castraveti gradinarului ce-mi place vorba asta la nebunie, recunosc.
            d.p.m.d.v. smanatana pilos = smanatana winny, cel putin in ceea ce priveste gustu'. end of story. ca sobism, ca dorobanti , ca fite, ca napolact...deja e irelevant.
            si da, marfuri de proasta calitate sunt pretutindeni, insa la lidal sunt predominante, orice ai zice tu.

            Comment


            • Originally posted by ursamajor View Post
              N-ați înțeles nici tu, nici Chelu': când categorisești ceva pe baza unei singure experiențe, fie el și un magazin, fără să ai întru totul habar, denotă snobism. Acum e mai clar?
              Bre nea' Ursa, cand tragi o concluzie bazata pe ce-ti imaginezi matale, se numeste... nu mai stiu exact cum se numeste, dar in orice caz nu cred ca era de bine. Nu te mai intreb "cand am zis eu ca am avut doar o experienta" pentru ca n-ai sa poti sa-mi raspunzi.

              Conserva de peste in ros de rosii - nici cainii din fata bloculu n-ar fi mancat-o
              Ementaler Milbona - textura de plastic cu gust de ceara
              Ciocolata "nustiudecare" - Africana e "lucs" pe langa tentativa aia
              Smantana Pilos - n-are absolut niciun gust si are o textura de zici ca mananci fagaras, dar fara gust
              Inghetata "nustiudecare" - vafa la cornet este o delicatesa pe langa mizeria aia
              Gorgonzola - imi era frica sa n-o scap din mana ca spargeam gresia din bucatarie
              Grana Padano - textura de plastic cu gust de nimic
              Cascaval de capra - beah!
              Cica "cheeseburger" - n-am mancat in viata mea ceva mai nasol
              Humus - nici nu credeam ca se poate face humus fara gust
              Cereale cu ciocolata - la fel: fara gust

              Si mai sunt, dar nu mai am nici timp si nici chef sa-mi aduc aminte de alte mizerii.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Cred ca totul depinde de gusturi, ai enumerat unele care mie chiar imi plac.



                Conserva de peste cu ros de rosii - nici cainii din fata bloculu n-ar fi mancat-o
                Emental Milbona - textura de plastic cu gust de ceara
                Ciocolata "nustiudecare" - Africana e "lucs" pe langa tentativa aia
                Smantana Pilos - n-are absolut niciun gust si are o textura de zici ca mananci fagaras, dar fara gust
                Inghetata "nustiudecare" - vafa la cornet este o delicatesa pe langa mizeria aia
                Gorgonzola - imi era frica sa n-o scap din mana ca spargeam gresia din bucatarie
                Grana Padano - textura de plastic cu gust de nimic
                Cascaval de capra - beah!
                Cica "cheeseburger" - n-am mancat in viata mea ceva mai nasol
                Humus - nici nu credeam ca se poate face humus fara gust
                Cereale cu ciocolata - la fel: fara gust

                Cu restu' sunt si eu de acord.
                Last edited by mumus; 19 February 2015, 22:49. Reason: Cu retu sunt deacord si eu
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • Voi de unde vă faceți aprovizionarea? N-ați înțeles, TOATE magazinele au și mărfuri proaste, și de-alea bune. Eu caut în toate: verdețuri la Kaufland, diverse la Carrefour, Lidl, mai rar la Metro, Selgros, Auchan... Dar nu categorisesc că un magazin e mai prost cu totul decât altul, în afară de Billa. E un magazin pe care pur și simplu îl urăsc: marfă proastă și prețuri mari. Eu nu știu cum de mai rezistă.
                  Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                  Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                  Comment


                  • @vitriol, ia bre pateuri grecesti cu branza congelate ca alea-s bune, iti recomanda un snob.

                    io din nastere (cred) is fan ciucalata si derivate. (ex. praline etc)
                    recunosc, sunt f. pretentios la capitolu' asta, asa ca in afara de chocolaterii (unde de 2 ori am intrat si am si cumparat niste sortimente excelente - eram pe la inceput cu nevasta-mea, ma intelegeti si voi, ce dracu ) unde sunt niste preturi "de cocaina", expresia unui coleg de pe forum, nici o ciocolata comercializata in romania nu ma satisface la modul orgasmic in momentu' de fata.
                    cine a mancat belgiana de la mama ei, stie ce zic, nu-ti mai vine dupa aia sa mananci nimic din ce se gasest p-aici...cu alte cuvinte, te cam spurci
                    totusi, ca aici vroiam sa ajung, exista cateva sortimente bunicele si pe la noi, care-mi plac destul de mult, par examplu, pralinele cu ciucalata mozzart.
                    Dar, din pacate, se folosesc multi de brandu asta de ciocolata si 90% din ce se gaseste pe la noi sunt niste mizerii gretoase pline de margarina sau cacao ieftina. io le zic contrafacute, ca piesele OEM
                    La lidal au cred ca vreo 5 sortimente de mozzart si absolut toate sunt execrabile, asta apropos de unica experienta. e drept ca cine nu stie, zice "uite mozzart cu 10 lei / 100gr. = belea."
                    ceea ce ptr. unii e tzeapa sau prost, ptr. altii e de vis.
                    Last edited by Kojak; 19 February 2015, 23:07.

                    Comment


                    • belgiana de la mama ei am mancat de sarbatori, buna, da nu ma lasat masca...

                      Oricand prefer un kinder cu cereale in loc.
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • Originally posted by Kojak View Post
                        si cu ce kkt le cari pana-n casa (bloc, etaj), pe brate?
                        ...sau ai un scripete la balcon si le bagi direct in carlig?
                        le car cu "sacsele de rafie".

                        Comment


                        • Eu ma gandeam ca le lasi in masina si cobori ori de cate ori ai nevoie de ceva.

                          Kojak, o sa iau. Promit!
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Originally posted by ursamajor View Post
                            Voi de unde vă faceți aprovizionarea?
                            Eu caut în toate: verdețuri la Kaufland, diverse la Carrefour, Lidl, mai rar la Metro, Selgros, Auchan.
                            pai nu ne punem cu tine, tu ai timp, esti pensionar dupa stil

                            la ce dracu sa iau toate magazinele la rand, sa iau o ceap de la plus, un kil de cartofi de la real, etc.
                            ma duc la unu' si iau TOT, scutesc timp, chiar si bani, efort..si poate nervi.
                            carfur si cora, pe astea le vizitez, le alternez cum am chef si-mi vine la indemana.
                            metro a ajuns in ultimu' hal, praf....pe vremui, cand era non stop mergeam noaptea si imi luam tzoale din cap pana in picioare de la ei, acum s-au dus dracu, n-a mai trecut de peste 1 an p-acolo, cred ca mi-au anulat si legitimatia.
                            Last edited by Kojak; 19 February 2015, 23:14.

                            Comment


                            • Originally posted by vitriol View Post
                              Grana Padano - textura de plastic cu gust de nimic
                              aici te contrazic. am lucrat 8 ani pe vapoare cu grana padano de la mama ei,
                              si cea din lidl corespunde.
                              nici nu ti-ai permite sa vinzi contrafaceri. grana padano e trade mark. ca si coca cola. nu vinzi ce vrei tu.,
                              Last edited by B997NDL; 19 February 2015, 23:19.

                              Comment


                              • Deci am simtit eu bine ca e bun
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google