Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ala cu dubita tras ca un idiot de volan pe b3 , peste tine.
    Trebuia sa franeze, nu sa se urce peste tine, chiar dacă ăla de pe b1 a greșit.
    Îți arată 3 degete...semn ca l-ai claxonat de 3 ori, deși de fapt au fost 4 claxoane.
    Probabil vroia sa-ti zică ca 1 claxon ajungea.
    Ăsta e interpretarea mea.
    Picat ca victima colaterala ca i-a fost lene sa se asigure sau nu l-a interesat, deci din pct. meu de vedere nu e scuzabil.
    Ești singurul din aia 3 care n-a greșit în giratoriu ăla.

    Ti-am zis mah ca dacă pui filmu se limpezește treaba, ce dracu, nu-s absurd.

    Originally posted by IancuMIC View Post
    Nea Iancule, e recent grătareanu, sau din sezonu trecut?
    Sa nu zici ca e "live"...
    Last edited by Kojak; 5 March 2015, 22:11. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Eu am inteles ca sunt 2 benzi, ca initial a aratat 2 degete, ce le-am si vazut live... pe urma a aratat inca unu, deci 3, ca am fost 3 pe 2 benzi...

      Eu zic ca el are 50 la suta vina, si 50% aia care au pus semnele, ca mai demult banda aia era doar ptr dreapta, si era si indicator...

      Ala de pe banda din margine, o fi considerat ca intra pe margine iese pe margine...

      Cert e ca m-am ofticat ca eu in giratorii ma incadrez mereu perfect, si mai tre sa am grija si de ei, si asta zilnic...

      Da tot nu pricep de ce mi-a deschis usa, ca pt asta au fost restul claxoanelor...
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • E mai veche; daca a "murit" topicul despre ce mananca "mafiotii", chiar nu m-am ostenit sa mai fac poze.
        Poate il aducem din nou la viata.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • mumus, nu-mi dau seama, ca zona, daca ce se vede mai încolo pe film, când îl devansezi pe dubar, e pasajul de la fartec, sau ăla de pe dn1, de la intrarea in oras, dinspre Timiș.
          Pasajul' ăla in apropiere Selgros, cred ca ăla e, ca ai spus ca veneai de acasa.

          Nu cumva exista marcaj în giratoriu ăla, b1 înainte sau la dreapta, b2 înainte și b3 stânga?
          Last edited by Kojak; 5 March 2015, 22:38.

          Comment


          • Da mergeam in oras, duceam copilu la gradi...
            Daca eram singur auzeai ceva Dumnezei si alte cele...

            Nu e fartec ala e departe dar e calea bucuresti.

            Pe vremuri...ultima data cand am verificat, era indicator de preselectare, si era cum am crezut si eu, nu cum ai zis tu... Dar daca te uiti pe drum, se vede ca e inainte si dreapta... Sunt curios, in cazul unui accident intre dubar si seat, care era vinovat... Ca banda pe care eram eu nu este interpretabila.
            Este semn de inainte pe ea.
            Last edited by mumus; 5 March 2015, 22:43. Reason: Automerged Doublepost
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • Deci ăla de la Selgros e.
              M-am uitat iar pe film după marcaje și concluzia e ca e greșit semnalizat giratoriu.
              Inainte de giratoriu avem marcaj b1 înainte său la Dr. , b2 înainte, b3 înainte.
              De aici si conflict de trafic , intra 3 benzi pe inainte și ies 2.

              Marcajul corect ar trebui, b1 dreapta, b2 inainte și b3 înainte sau la stanga
              sau, b1 înainte sau Dr, b2 înainte și b3 stanga

              Ăla s-a urcat aiurea pe tine și degeaba Îți arată că ești pe b3, atât timp cât pe b3 n-a vei de at marcaj stanga

              Comment


              • Stiu... dar degeaba stiu eu...

                Nu pot sa imi dau seama intre ei cine a gresit... ca dupa marcaj, dubarul are inainte si seatul inainte si dreapta.

                E clar ca marcajele sunt gresite, am scris si in film... da daca ei doi se pupau voi cine credeti ca era de vina. Eu zic ca seatul, ca el nu mai avea banda.
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • Hai sa-ti zic una tare...desi e marcat gresit sau incomplet, tu de pe banda 3, ai obligatoriu stanga, banda ta, respectiv 3 se pierde la iesirea din giratie.
                  uita-te cu atentie, b1 si b2 intra si ies sub aceasi formula la marcaj de banda, iin si din giratoriu.
                  b3 se pierde, deci obligatoriu stanga
                  La fel si ptr. sensul celalalt.

                  M-am inselat si io, noroc cu guggle si cu marcajele de delimitare de banda din giratoriu.
                  Stiu, e maxim de idiot semnalizat giratoriu.

                  Uite cum ar trebui sa fie in mod corect:

                  Pe intrare:
                  b1 - inaninte sau la dreapta
                  b2 - inaninte sau la stanga;
                  b3 - obigatoriu stanga

                  Pe iesire:
                  b1 - inaninte
                  b2- inaninte sau la stanga
                  b3- obligatoriu stanga

                  Orice alt formula de presemanlizare, da conflict de flux de trafic, asta-i formula corecta.
                  Ideea giratoriilor: intersectii cu ninimizarea zonelor de conflic de fluxuri de trafic.

                  trebuia ciuntita parcarea aia de sus drepata (foto) de al selgros si pe iesire trebuiau 3 benzi la fel ca pe intrare, exact cum e urmatorul giratoriu de mai sus cum mergi inainte. intra 3 benzi, ies 3 benzi.

                  daca exista contact intre tine si dubar si mergeati la politie inclusiv cu filmarea ta, ma tem ca te-ar fi scos doar pe tine vinovat sau in cel mai fericit caz 50-50.

                  dupa marcaju ala idiot, si eu as fi procedat exact ca tine dac eram pe b3. intru pe ultima ies pe ultima...da' uite ca traim in romanika unde proiectele se fac pe picior si mai rau, treaba putea fi usor rezolvata din marcaje...
                  Attached Files
                  Last edited by Kojak; 5 March 2015, 23:48.

                  Comment


                  • Trimite-le schema aia a mea astora de la Comprest si zi-le sa treaca pe la casierie, facem 50/50.
                    Din octombrie 2014 pana acum n-au avut timp...



                    Poti s-o trimiti cu cc si la primaria brasov, la serviciul tehnc, semanlizari rutiere, daca vrei.





                    Astia au painea si cutitu':
                    Last edited by Kojak; 6 March 2015, 00:23. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Omule, legea nu o faci tu... Eu am respectat semnele de circulatie ! Putin imi pasa cum e corect, tu daca undeva ai stop, treci ca zici ca acolo trebuia sa ai prioritate?

                      Stiu ca logic e cum spui tu, la fel putea sa fie banda mea stanga sau inainte, mijlocul sa fie inainte si cea din margine doar dreapta...


                      Legea zice asa, cand circuli in giratoriu pierzi prioriatea cand iesi de pe banda ta, adica acorzi prioritate de dreapta, deci ce spui tu este corect, ptr ca banda mea de sus se vede ca se termina, dar ma repet, eu am respectat indicatoarele rutiere.


                      Si ce ai marcat cu rosu, la fel pot marca foarte usor ca banda mea sa iasa corect, caz in care se pierde banda din margine, adica ar ramane cum este si normal, doar ptr dreapta, asa a si fost candva...
                      Last edited by mumus; 6 March 2015, 07:40.
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • Acum ca m-am uitat la filmulet, Seat-ul s-a incadrat mai putin bine decat se putea, avand in vedere unde voia soferu' sa iasa din giratoriu. Regula e sa te lipesti de centru sensului doar daca ai de gand sa te invarti mai mult prin el.
                        Ca nu e gresit alegand banda a 3-a e una, dar banda din centru era cea care asigura un condus preventiv, fara bataie de cap. Asa cum a facut santieristul.

                        D'aia in orasele mari se circula cu 2 roti pe o banda si cu 2 pe ailalata, sa ai, preventiv, alternative.
                        Last edited by mr.K; 6 March 2015, 09:01.

                        Comment


                        • Mumus, cand ziceau Niki, 77SKY si Roy ca ti-o cam cauti, ma gandeam ca au ceva cu tine. Acum incep sa le dau dreptate...

                          Da-le dreacu' de indicatoare de preselectia a benzilor de circulatie! Cand ai vazut ca ala da semnal stanga, tu te duceai direct in el... Eu as fi redus viteza pentru ca m-as fi gandit ca ala vrea sa faca stanga in giratoriu, dar tu, din cate se vede, ai ceva de demonstrat. Nu stiu exact ce anume.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Astea amenzi.

                            Amendă de 54.000 de euro în Finlanda pentru depăşirea limitei de viteză cu 23 de kilometri pe oră.
                            Cel care va plăti este un om de afaceri care a fost prins conducând maşina cu aproape 100 de kilometri pe oră într-o zonă în care limita de viteză este de 80 de kilometri.

                            În Finlanda, amenzile sunt proporţionale cu veniturile şoferului vinovat. Într-un mesaj pe Facebook, acesta spune că ia în considerare să se mute din ţară din cauza taxelor prea mari.

                            În 2002, un membru al conducerii companiei Nokia a fost amendat cu 116.000 de euro, după ce a depăşit limita de viteză cu 25 de kilometri pe oră.


                            La noi incepea soferache cu bani: tu stii cine sunt eu bah, daca vreau va cumpar sectia cu totul, te trimit sa lucrezi la capatul lumii.

                            Comment


                            • Circulatia in sensul giratoriu e grea de tot. Vad mereu aceeasi faza la mine in zona: 2 benzi in sens, la iesire cel de pe prima banda face stanga iar cel de pe a 2-a face dreapta; daca nu se lovesc, se lafaie in claxoane.
                              Ma enerveaza la culme ca nu semnalizeaza in sens, mai ales la iesire. Despre incadrarea pe banda corecta nici nu mai vorbim.
                              L-am pocnit odata pe unul (intentionat) eu semnalizam dreapta sa ies, el a fortat intrarea. Cand l-am intrebat care vehicul avea prioritate s-a balbait. Mi-e mila de masina mea, i-as pocni pe toti care nu respecta regulile de prioritate
                              My Ride sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by mumus View Post
                                Si ce ai marcat cu rosu, la fel pot marca foarte usor ca banda mea sa iasa corect, caz in care se pierde banda din margine
                                Ai zis bine io nu pot face legea, pot cel mult sa le trimit la aia o adresa sa vina sa refaca corect marcajele,

                                Se vede clar in plan dupa marcajele de ghidare de linie discontinua din giratoriu CA BANDA 3 SE PIERDE. Nu exista interpretare in cazul asta. Corect?
                                Trebuiesc refacute marcajele de prsemanlizare, alea cu sagetile ptr. ca giratoriu ala asa cum e desenat e cauzator de accidente.
                                Dubaru si seatu au gresit cel mai putin, tu nu aveai ce cauta pe iesire pe b3.
                                Scurt si la obiect.
                                Repet, daca ajungeai la militie in urma unei tamponari, cu filmarea ta, picai mai rau de fazan, iti zic 100%. In speta de fata erai scos vinovat.

                                Nu ma intelege gresit, aproape oricne ar fi procedat la fel, ptr. ca e prost presemanlizat giratoriul la nivelul marcajelor pe asfalt!

                                Fa un pustiu de bine comunitatii si fa o adresa o oficiala unde sa anexexi schema aia a mea...poate se misca ceva.
                                Vb. cat se poate de serios (desi nu pare )
                                Last edited by Kojak; 6 March 2015, 10:02.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google