Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • n-am zis ca e fara cusur, ci ca e normal sa mai existe si erori, ca in orice alta tara.

    Originally posted by B997NDL View Post
    nu te contrazic, darca ne place sau nu, au existat dintotdeauna, si nu doar la noi. poate doar daca evolueaza foarte mult stiinta sa scapam de ele.
    stii cati oameni au descoperit americanii ca au fost executati pe nedrept, sau cati au fost eliberati dupa zeci de ani, cand au aparut testele ADN ?
    foarte multi....
    repet ce am zis mai sus. normal ca noi n-aveam asa ceva, si se face condamnarea dupa alte criterii.
    Last edited by B997NDL; 8 June 2015, 00:12. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Comparatia dintre cele doua sisteme, nu poate exista. Nu stiu cati de aici, care isi dau cu parerea, au fost intr o sala de tribunal din romania si din Sua. Eu va zic atat, pentru ca am fost in ambele: in Romania, judecatorul este undeva la etajul 7, iar tu esti un sarman sclav. In America, judecatorul isi cerea scuze fata de mine ca nu-mi pronunta numele, corect. Jandarmii din romania, abia iti arunca un "dumneavoastra" in sila, pe holurile tribunalului, in America, Marshall-ii glumesc cu tine si zambesc. Este ca si cum am compara Evul Mediu cu Occidentul.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Originally posted by B997NDL View Post
        cred ca o rupi pe antena 3, nu ?
        ce verdicte aiurea ? ai idee cati au fost prajiti pe scaunul electric in america si erau nevinovati ?! asta e democratia, judecatorul decide.
        zi mersi ca nu e ca in sua, fiindca daca le esti antipatic juratilor, te duci la zuhaus pe mult mai multi ani decat la noi.
        la noi chiar n-au prea fost erori judiciare. si nu se judeca adevarul, ci probele.
        asa functioneaza.
        Nenea NDL,tocmai ca USA are sistemul cu jurati, nu iti decide un singur om soarta.
        In Romania de cele mai multe ori dosarul se opreste la procurori, judecatorul e ultima linie de apararare a infractorului, si atunci o lalaie decenii intregi cu un dosar important.

        Cat despre malpraxis, sa te fi vazut pe tine daca te opera doctoru' Ciomu ce faceai. Dar nu e tarziu, ca poate profesa din nou. Bafta noastra ca nu mai are drept de a profesa in chirurgie, doar in medicina general.
        Last edited by mr.K; 8 June 2015, 08:03.

        Comment


        • Ba iti decide un singur om soarta. Nu e musai cu jurati.
          Insa dreptul American se bazeaza pe precedente, nefiind un drept roman.

          Mie imi pare dreptul roman mai bun: ai facut, dovezi, te ard. Celelalt - ai facut, dovezi, dar ce s-a intamplat la procesul trecut cu un altul?

          Legat de medici: fiecare trebuie sa aiba asigurare malpraxis care sa acopere eventualele prejudicii. Erori apar, ca in orice domeniu. Si trebuie sa fie medicul asigurat, a.i. cel ce a suferit de pe urma malpraxisului sa-si poata acoperi dauna.

          Comment


          • In cazul lui Ciomu sistemul s-a chinuit ani de zile sa condamne un om pentru o fapta vizibila si de pe luna. I-a sectionat scula de 3 ori aluia, despre ce greseala e vorba, prima, a 2-a sau a 3-a?
            Si-i dai un an CU SUSPENDARE si niste daune ce nu le va plati niciodata???!!!!

            Eu cred ca ala cu organu' taiat ar fi avut tot dreptul sa faca o eroare pe gatul lui Ciomu.

            Mie imi pare dreptul roman mai bun: ai facut, dovezi, te ard.
            Eu vad altfel dreptul roman: ai bani, scapi ieftin.
            Prelungirea nejustificata a unui proces as considera-o infractiune, sa vad care judecator amana termene ani de zile.
            Last edited by mr.K; 8 June 2015, 10:19.

            Comment


            • E, nici chiar asa ca nu suntem in evul mediu.
              A fost clar o eroare umana, si nu un act voit. Daca tu ma lovesti pe trecerea de pietoni pt ca n-ai fost atent, asta inseamna ca si eu te pot lovi cu masina?

              Cert este ca erori medicale apar, ca asa-i in orice sistem medical. Vorbim de oameni, nu de masini. Problema a fost de evaluare a daunei create, deoarece nu stia nimeni despre ce suma se poate cere.
              Si aici sunt 2 probleme:
              1. parte din judecatori sunt corupti si candva au luat o spaga. Vor sa dea o rezolutie cat mai corecta pentru ambele parti, mai ales fiind un caz super mediatizat.
              2. colectarea banilor de la Ciomu se face foarte greu si implicit o prelungire odioasa. Insa, cel mai important: cat valoarea ca ti-am taiat sula? Asta e foarte greu de cuantificat.

              Comment


              • Daca tu ma lovesti pe trecerea de pietoni pt ca n-ai fost atent, asta inseamna ca si eu te pot lovi cu masina?
                Daca te lovesc de 3 ori, mai e greseala?
                Insa, cel mai important: cat valoarea ca ti-am taiat sula?
                Legea talionului.

                Comment


                • Da dar sa nu uitam ca Dreptul Roman este mai pasibil de coruptabilitate, iar daca ne raportam la trecut, avem exemplul Imperiului Roman care s a prabusit sub propriul putregai. D-aia dreptul american are mai multa "fiabilitate"
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • In sala de instanta, judecatorul si procurorul intra pe aceeasi usa.
                    Procurorul roman nu e cu adevarat avocatul statului ca la americani, ci doar mijlocitorul spagilor dintre acuzati si judecatori. De cele mai multe ori, nici nu se chinuie sa faca recurs, in cazuri nemediatizate.
                    Nu exista un sistem de control eficient al procurorilor, caz concret-un procuror dintr-un oras mic din judetul Iasi a tinut la sertar 142 de dosare penale, neinaintandu-le spre instanta.
                    De prin anul 2000 le tot aduna. Si-a recunoscut fapta, a luat 2 ani cu suspendare, a plecat la pensie pe o suma lunara frumusica, de cateva ori salariul mediu pe economie. Sa tot fii procuror.

                    Am gasit si cazul.
                    Fostul procuror-ÅŸef al Parchetului de pe lângă Judecătoria PaÅŸcani, a semnat un acord de recunoaÅŸtere a vinovăţiei cu magistraÅ£ii bucureÅŸteni. DaniÅŸ este acuzată că ar fi minÅ£it că a soluÅ£ionat peste 140 de dosare Un nou fost ÅŸef de Parchet din IaÅŸi ...
                    Last edited by mr.K; 8 June 2015, 10:49. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Cat despre malpraxis, sa te fi vazut pe tine daca te opera doctoru' Ciomu ce faceai. Dar nu e tarziu, ca poate profesa din nou. Bafta noastra ca nu mai are drept de a profesa in chirurgie, doar in medicina general.
                      mie mi-a murit sotia din cauza unui gen de malpraxis, fiindca boul de dentist i-a facut anestezie si a plecat din cabinet. cand s-a intors era aproape moarta.
                      a chemat un internist din bloc si, pana sa-si traga ala nadragii, n-au mai avut ce sa resusciteze. am vorbit cu un avocat si la ce mi-a povestit, m-am lasat pagubas.
                      in primul rand, certificatul medico-legal a iesit dupa doi ani si jumatate.
                      fiindca doctorii au grija unii de altii. am mai auzit chestia asta si in alte cazuri care au ajuns la tv.
                      toxicologicul trebuia facut in 24 de ore max., dupa care substantele dispar.
                      trebuie sa ceara exhumarea si alte teste.... totul pe bani multi, pe care eventual ii luai de la dentist daca castigai.
                      la americani erau reclame cu case de avocatura care te imbiau sa dai lumea in judecata, fara sa te coste nimic. eui luau 15% din despagubiri.
                      ti-a cazut copilul din leagan ? ai alunecat si ai facut entorsa ? vino la noi... etc asa sunau.

                      Comment


                      • Originally posted by darksid3 View Post
                        Da dar sa nu uitam ca Dreptul Roman este mai pasibil de coruptabilitate, iar daca ne raportam la trecut, avem exemplul Imperiului Roman care s a prabusit sub propriul putregai. D-aia dreptul american are mai multa "fiabilitate"
                        Corect. Insa si atitudinea americanilor este cu totul alta.
                        Ca fapt divers, in scoli este o rusine sa copiezi si sa nu stii.
                        La noi e smecherie daca-ti faci temele in pauze si daca la lucrari copiezi.
                        De facultati nu mai zic, ca diferentele sunt colosale: cele Americane te modeleaza sau zbori, cele este europene: Baga banu, ca-ti dau hartie stampilata.

                        @ndl: imi pare rau pt necazul tau. Si da, doctorii la ananghie sunt cei mai corupti. Asta pt ca sunt prosti si isi orienteaza furia spre pacient, in loc sa si-o orienteze spre sistem.
                        Last edited by Cezar; 8 June 2015, 11:27.

                        Comment


                        • Cezare, poti sa-mi spui cam ce ar implica dreptu daca n-ai pile ?
                          vrea fi-miu sa dea la drept, dar n-am auzit lucruri prea bune.
                          ca sa iesi in paine dureaza mult tare... asa e ?

                          Comment


                          • NDL, cu toata parerea de rau despre sotia ta, in USA vinovatul n-ar fi scapat nepedepsit.

                            ti-a cazut copilul din leagan ? ai alunecat si ai facut entorsa ? vino la noi... etc asa sunau.
                            Ai alunecat pe gheata din dreptul gardului cuiva si ti-ai rupt piciorul? Da-l in judecata!

                            Sunt sigur ca isi va curata data viitoare trotuarul, dupa ce va plati daune catre ala cu piciorul rupt.
                            Last edited by mr.K; 8 June 2015, 11:44.

                            Comment


                            • Multumesc, Cezar si mr.K.

                              Comment


                              • Ai alunecat pe gheata din dreptul gardului cuiva si ti-ai rupt piciorul? Da-l in judecata!

                                Sunt sigur ca isi va curata data viitoare trotuarul, dupa ce va plati daune catre ala cu piciorul rupt.[/QUOTE]

                                treaba asta cu trotuarul e cu dus si intors, primaria e plina de rahat
                                pe de-o parte e spatiu public si pe de alta parte te obliga sa-l curet, uistim

                                Ndl, pacat
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google