Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stai sa vezi ca va veni vremea cand nu o sa ai voie nici afara sa fumezi. Deja in unele tari se punea problema de acum 1 an sa interzica asta.

    Comment


    • Ba va merge; si fumatorii trebuie sa inteleaga asta, anume ca fumatul e un viciu nu e ceva cu care te nasti. Cu e vinovata femeia aia de la bar, mama si sotie sa-ti inhaleze nicotina de care esti dependent? Sau ceilalti consumatori? Anormalul la noi e tratat ca...normalitate. Vorbim de obiceiuri din tarile civilizate, da' nu putem aplica si la noi, ca de... In alte tari de ce s-a putut? A murit cineva din cauza asta?
      Te asigur ca va merge; asta e momentul in care foarte multe legi, ignorate pana acum, vor fi puse in aplicare.
      Valul asta trebuie sa lase ceva curat in urma; altfel totul a fost in zadar.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • E un trend mondial cu interzicerea fumatului si se va impune asta cu forta.
        Vor scadea putin incasarile din accizele pe vanzarile din tigari, ca daca iesi afara, nu mai ai timpul fizic sa fumezi norma de tigari zilnica.
        La mine la firma deja se fumeaza afara de 3 ani, iarna e nasol, toti stau zgribuliti si trag la foc automat din tigara.

        Comment


        • la firma e altceva, desi ala fumator nu va mai da randament, daca sta cu gandul la tigara. la noi, fumatul si bautul sunt sporturi nationale. nu se poate fara.

          @Iancu
          ce treaba are valul cu fumatul ? care val ? e dreptul meu sa fumez, asa cum we si dreptul tau sa nu fumezi. si o sa vezi ca la noi nu va fi chiar cum crezi.
          fara fumatori, carciumile si cluburile dau faliment.

          iar barmanita, daca nu e fumatoare si nu vrea sa se expuna, sa se angajeze la gradina botanica.
          minerii isi asuma ca vor face silicoza, cand intra in mina.
          si cine o sa vina in control ?! patronul va sta afara sa dea de sase. "neconsumatorii" nu dau spaga si nu fac consumatie.
          atarna la o cola si eventual o cafea, daca vor sa arunce cu banii.
          Last edited by B997NDL; 12 November 2015, 16:58.

          Comment


          • In mai toate cladirile de birouri ale firmelor mai rasarite, nu se fumeaza, datorita prezentei senzorilor de fum; asa e si la firma unde lucrez.
            Eu n-am o problema cu fumatorii, atat timp cat nu-mi ingradesc libertatea de miscare; adica sa pot intra in orice locatie, fara sa fiu intoxicat cu fum de tigara. In rest, sa fumeze cat vor, ca nu le platesc eu tutunul.
            Numai un nefumator stie ce inseamna sa stai doar 5 minute, la 1,5m de o masa unde fumeaza 4 consumatori. Si de ce asta? Cu ce am gresit?
            Eu sustin normalitatea, iar normalitatea inseamna ca anumite vicii, trebuie pozate ca ceva firesc.
            Cum s-a putut la altii, se va putea si la noi; la inceput de frica amenziilor.

            Hai sa-ti spun ce-i cu valul.
            Foarte multe institutii vor dori sa-si faca datoria la...sange; pompieri, garda de mediu, inspectori din directia de sanatate publica si foarte multe institutii de care doar auzi la televizor.
            In plus parlamentarii, pentru a redobandi credibilitate, vor vota pe banda multe legi de genul celor care sa asigure securitatea in spatii publice.
            Sigur ca e dreptul tau sa fumezi. Dar tu nu fumezi non stop; nu e ca tunci cand ai nevoie de aer; ori eu respir fumul de la tigara ta si a altora, tot timpul cat stau cu sotia si fica sa savurez o tochitura si o bere. Si crede-ma ca nu intru in toate "bombele", gen "La trei furnale". "Bunicuta", samd.
            Cu barmanita e un exemplu nefericit ales; la cate locuri de munca sunt disponibile in tara asta pentru femei, numai de ales nu ai. De nevoie stau acolo, nu de voie. Nu vorbesc aici de mari restaurante cu staif.

            Eu zic ca te agiti degeaba; cu timpul o sa va obisnuiti sa-i respectati si pe cei care nu fumeaza. Si mai e ceva; cei care obisnuiesc sa mearga frecvent in localuri, nu se duc sa fumeze; se duc sa consume ceva. Nu-i va opri faptul ca nu vor digera o vodka fara sa fumeze; se vor duce oricum. Vise cu patronul care va sta de sase.
            Fumatul e un viciu; de la asta trebuie plecat. Iar viciile, se satisfac cu fereala in general, intr-o societate normala.
            Last edited by IancuMIC; 12 November 2015, 17:23.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • cine sa dea amenzile ? in bucuresti, pe strazile libere se merge relativ constant cu 70, chiar si cu 80 de multe ori. cate radare ati intalnit ?!
              eu cred ca am vazut 3 in 4 ani. vor patrula localii prin carciumi ?
              care vor fi goale, daca nu vor veni "viciosii".
              nu stiu cine a venit cu termenul asta. cele mai bune lucruri din lume sunt vicii. tutunul, alcoolul, femeile, drogurile, mancarea, jocurile de noroc... etc
              daca nu ai vicii, nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar duci o viata plicticoasa.

              Comment


              • In DEX, viciul se traduce prin altceva; te descurci si singur ca esti baiat destept.
                Cu alte cuvinte indeletnicirile a caror sclav devii, cele care iti dicteaza in viata, nu ceea ce indrugi tu acolo. Excesele sunt adevarate vicii.
                Din partea mea poti sa te droghezi, daca nu ai altceva de facut; asta ca sa nu te plictisesti. Eu prefer sa ma plictisesc in concediu, cum sunt acum, decat sa ma apuc de bautura, fumat si droguri.
                ...
                In fine, timpul o sa ne arate cum vor sta lucrurile.
                Last edited by IancuMIC; 12 November 2015, 17:35.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Fumezi/fumez afara din carciuma Nedelica...si aia e! E un lucru pozitiv interzicerea fumarului in carciumi!


                  Sent from mobile
                  Keep walking...

                  Comment


                  • Mai rau e cand s-o interzice beutura!
                    Juma' din apartamentele de la bloc vor avea alambic in dotare.

                    Comment


                    • La Marasesti, Adjud si Barlad, deja procentul e mult peste cel indicat de tine; asta dupa mirosul si fumul din zona. Nu cred ca e de la centale
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Originally posted by jonnie007 View Post
                        Fumezi/fumez afara din carciuma Nedelica...si aia e! E un lucru pozitiv interzicerea fumarului in carciumi!


                        Sent from mobile
                        asa crezi tu... cred ca majoritatea e fumatoare.

                        Originally posted by mr.K View Post
                        Mai rau e cand s-o interzice beutura!
                        Juma' din apartamentele de la bloc vor avea alambic in dotare.
                        da, si mai ramane sa ne facem gay toti. nu mai fumam, nu mai bem...
                        eu zic ca se va merge inainte cu fumatul, cel putin in barurile si carciumile de cartier. le terase, nu mai zic...
                        Last edited by B997NDL; 12 November 2015, 21:29. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Lasati tigara ca nu moare nimeni fara ea; din asta chiar se poate muri.

                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Eu cred ca dupa cate o amenda babana la fiecare carciuma, nu te mai lasa nimeni sa fumezi. N-ai balcon? Acolo esti stapan.

                            Comment


                            • eu cred ca nu se va aplica si nu va da nimeni amenzile astea.
                              si carciumarii vor inchide usile, sambata si duminica, cand e bataia pestelui, zicand ca sunt petreceri private si ca oamenii au ales in unanimitate sa se fumeze. ce le mai faci atunci ?!
                              in grecia nici macar nu exista zona pentru nefumatori. si aia sunt preponderent fumatori.

                              Comment


                              • Aia fumeaza de la gradinita.
                                Ma mir ca n-au inventat inca pachetul cu 30 de tigari, din alea cu 25 erau destule.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google